Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 26 Apr 2023, 19:57

Skeblo napísal:
26 Apr 2023, 17:51
Tms napísal:
26 Apr 2023, 17:15
Odkiaľ vlastne ide prívod? Kde je hlavný istič alebo vypínač?
Hlavny istic 25A ide z lava, na fotke nieje, fazi idu hned na hreben na prvy istic 20A v lavo hore a PE a N na svorky (ktore su prepojene medenym kablom) v lavo dole. Stiahnute su ciernou el.
stahovackou.
Tak potom je to v poriadku. Skontroluj prierezy vodičov v rozvádzači, aby vydržali prúd ktorým sú istené. Ja osobne by som ešte do podružných rozvádzačov pridal zem pre istotu, ak sa dá. Už som videl viac krát vyhorené spotrebiče, keď vypadol PEN. Väčšinou ho odpálilo na stĺpe a tam už pomôže iba vlastná zem.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 27 Apr 2023, 06:21

Kedysi som napísal a dodnes si za tým stojím, že: " Nemám rád, keď pekár radí stolárovi odborne o elektrine".

1. Takto zapojený prvý rozvádzač iba rozbočuje a istí hlavné prívodné vedenie na dva smery. Ďaľšie dva v dome sú hlavné. Podružné by boli vtedy, keby na prízemí by bol rozvádzač, v ňom istenie a za istením ďalšie vedenie na poschodie! (hlavný prívod v sérii s rovnakým, alebo redukovaným priemerom prívodu)

2. Terminus-technikus "ZEM" je možno v geológii, či speológii, ale elektrikár pozná iba L/N/PE v stavbe, alebo L/N/PEN na vedeniach.

3. Bolo napísané, že N a PE sa opäť zlúčili do jedného bodu, lebo.....a toto prešlo revíziou? Nerealizovaný bod rozdelenia je lepší, ako realizovaný proti normám.

4. Nenašiel som nikde zmienku, aký m prierezom je realizovaný prívod k elektromeru a aké je tam istenie pred a za ním.

Pre mňa záver: Hlavne, že sa ušetrilo na poddimenzovaných a nevhodných prívodných kábloch a projektovej dokumentácii.
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 07:44

:potlesk: Ďakujeme za odborne okienko. To si nechaj na prednášku pre záujemcov o §21. A nechytaj za slovíčka. Jasne napísal že ten dom v takomto stave kúpil. Podľa teba by mal hneď prerobiť elektroinštaláciu a najlepšie hneď inteligentnú. A najlepšie od teba. Veď to nie je nefunkčne a ani nebezpečne tak o čo ti ide? Takto realizovane elektroinštalácie fungujú desiatky rokov. Len teraz sa výrobcovia predháňajú kto vymyslí väčšiu blbot a lobisti im to pretlačia do noriem. Potom prídu taký ako ty a robia im zisky. Som za rozumné inovácie ale nie sa hneď chytať každej blbosti čo sa tu snaží niekto pretlačiť. Naozaj ľudia prestavajú rozmýšľať a držia sa len nie vždy rozumných predpisov.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 27 Apr 2023, 10:12

taphome napísal:
27 Apr 2023, 06:21
Kedysi som napísal a dodnes si za tým stojím, že: " Nemám rád, keď pekár radí stolárovi odborne o elektrine".

1. Takto zapojený prvý rozvádzač iba rozbočuje a istí hlavné prívodné vedenie na dva smery. Ďaľšie dva v dome sú hlavné. Podružné by boli vtedy, keby na prízemí by bol rozvádzač, v ňom istenie a za istením ďalšie vedenie na poschodie! (hlavný prívod v sérii s rovnakým, alebo redukovaným priemerom prívodu)

2. Terminus-technikus "ZEM" je možno v geológii, či speológii, ale elektrikár pozná iba L/N/PE v stavbe, alebo L/N/PEN na vedeniach.

3. Bolo napísané, že N a PE sa opäť zlúčili do jedného bodu, lebo.....a toto prešlo revíziou? Nerealizovaný bod rozdelenia je lepší, ako realizovaný proti normám.

4. Nenašiel som nikde zmienku, aký m prierezom je realizovaný prívod k elektromeru a aké je tam istenie pred a za ním.

Pre mňa záver: Hlavne, že sa ušetrilo na poddimenzovaných a nevhodných prívodných kábloch a projektovej dokumentácii.
No vyzera to tak, že sa ušetrilo, ale nie v mojej penazenke. S tymi rozvadzacmi to teda nebude tak ako dom si myslel a ako aj oznacil elektrikar RP1, RP2, RP0. V rozvadzaci v ktorom su hodiny a hlavny istic B25A, a potom z tohto istica na 3 istice frojfazove 20A prepojejene hrebenom, cize paralelne a z kazdeho samostatneho istica na vypinac do rozvadzaca na kazdom poschodi. Ano podla foto (dole) N a PE su prepojene.
Dalsi problem ktore mu aj rozumiem je tenky PEN do rozvadzaca, kedze ten je aj pracovny N a ochranny PE zaroven. Ak si mam urobit nejake zhrnutie z Vasich rad, tak to vyzera na novy kabel cyky j 5x6 mm2 do vsetkych vnutornych rozvadzacov a idealne popri nych este aspon CYA10mm2. Pravdaze to prepojenie PE a N za hodinami zrusit a tam napojit do rozvadzacov vo vnutri samotne PE a samotne N.
Prílohy
20230426_150444.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 27 Apr 2023, 12:04

Ešte raz - neťahaj 10m2, ale 16mm2. Ono tu sú aj iné STN/EN než ten tu odcitovaný základ.

Máš bleskozvod na dome? Akáno, je prepojený s PEN?
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 13:35

Je to istene 20A, tak prečo 16mm2? Aka norma to prikazuje? Samozrejme bod rozdelenia PEN musi byť uzemnený. To je dôležité a kľudne môže ostať tam kde je. Nevidím dôvod prečo by to tak nemohlo ostať.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 27 Apr 2023, 14:45

Pretože prepojenie k zvodom je definované aj v STN pre bleskozvody. (62 305 a jej pridružené)
Treba si to prečítať, alebo konzultovať s projektantom, ako aj následným revíznym technikom.
Preto som sa pýtal a ty si neodpovedal, že či tam je prítomný bleskozvod.



Sú len dve možnosti:
1. buď to chceš mať dobré, bezpečné a aj v zmysle noriem a prerobíš to od základu ako to má byť (nech ti tu radí ktokoľvek podľa tých 4 obrázkov a tvojho okresaného popisu "laika", tento bod takto komplexne nedosiahneš)
2. alebo si tam natiahni druhý 6mm2 kábel a presveč ma matematicky, že 6+6 je viac ako 1x16, lebo prúd podľa školskej teórie netečie prierezom, ale obvodom káblu....
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 27 Apr 2023, 14:49

taphome napísal:
27 Apr 2023, 12:04
Ešte raz - neťahaj 10m2, ale 16mm2. Ono tu sú aj iné STN/EN než ten tu odcitovaný základ.

Máš bleskozvod na dome? Akáno, je prepojený s PEN?
Ta 16mm2 nieje problem. O par milimetrov vacsia drazka. No a co sa ryka bleskovodu. Dom bol kolaudovany v 1976. Zo strechy idu dve gulatiny po stenach domu v chranicke v polystyrene. Tie dve strany su rohy domu a idu oproti sebe diagonalne v rohoch. Do zemy ide gulatina a ako to je v zemi to uz neviem. Ale minule leto ked som opravoval chodnik, tak som narazil na tuto gulatinu ako je pripevnena na tyc, ktora ide do zemy. Ta tyc je asi 3 metre od domu. Ako to ut vyzera v zemi to neviem. Viem ze dnes sa to robi obvode stavby pasovinou, resp. kamarat to daval po obvode do zakladu.
A ci je bleskozvod prepojeny s PEN. Ziadny HUS ja okolo domu a ani v rozvadzaci s hodinami nevidim. Je sice v rozvodnici Dianiska asi v strede dole jeden mohutny spoj ( na fotke - su tam podlozky a perovka a je to prikrutene matkou na 17kluc, z toho spoja ide hruby kabel na PE svorku v Dianiske. Mozno je to len uzemnenie, ale uzemnenie je aj z predu rozvadzaca a nieje take mohutne. Ale pokusil som si teda premerat ( neviem ci som to robil spravne ) ci je gulatina z bleskozvodu prepojena s PE svorkou ( kolikom ) v zasuvke. A vyslwdok je taky, ze som chcel obvod prepipnut ale to neslo, ale medzi gulatinou a zasuvkou kontaktom PE so nameral 102 ohmov. To iste som nameral aj na druhim bleskozvode.
Prílohy
20230426_150348.jpg
20230426_141526.jpg
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 27 Apr 2023, 15:07

taphome napísal:
27 Apr 2023, 14:45
Pretože prepojenie k zvodom je definované aj v STN pre bleskozvody. (62 305 a jej pridružené)
Treba si to prečítať, alebo konzultovať s projektantom, ako aj následným revíznym technikom.
Preto som sa pýtal a ty si neodpovedal, že či tam je prítomný bleskozvod.



Sú len dve možnosti:
1. buď to chceš mať dobré, bezpečné a aj v zmysle noriem a prerobíš to od základu ako to má byť (nech ti tu radí ktokoľvek podľa tých 4 obrázkov a tvojho okresaného popisu "laika", tento bod takto komplexne nedosiahneš)
2. alebo si tam natiahni druhý 6mm2 kábel a presveč ma matematicky, že 6+6 je viac ako 1x16, lebo prúd podľa školskej teórie netečie prierezom, ale obvodom káblu....
2x6mm2 je obvod 17,3mm a 1x16mm2 obvod 14,2mm2.
A co sa tyka toho prudu po obvode vodiča - plati to aj pre prud 50Hz?
Prílohy
20230427_150112.jpg
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 15:12

Ľudia už nebláznite. Nechce te tam dať medenú rúrku fi22mm? To bude obvod jak prasa a este aj ušetríte.
1
Obrázok 1

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 15:27

Skeblo napísal:
27 Apr 2023, 14:49
taphome napísal:
27 Apr 2023, 12:04
Ešte raz - neťahaj 10m2, ale 16mm2. Ono tu sú aj iné STN/EN než ten tu odcitovaný základ.

Máš bleskozvod na dome? Akáno, je prepojený s PEN?
Ta 16mm2 nieje problem. O par milimetrov vacsia drazka. No a co sa ryka bleskovodu. Dom bol kolaudovany v 1976. Zo strechy idu dve gulatiny po stenach domu v chranicke v polystyrene. Tie dve strany su rohy domu a idu oproti sebe diagonalne v rohoch. Do zemy ide gulatina a ako to je v zemi to uz neviem. Ale minule leto ked som opravoval chodnik, tak som narazil na tuto gulatinu ako je pripevnena na tyc, ktora ide do zemy. Ta tyc je asi 3 metre od domu. Ako to ut vyzera v zemi to neviem. Viem ze dnes sa to robi obvode stavby pasovinou, resp. kamarat to daval po obvode do zakladu.
A ci je bleskozvod prepojeny s PEN. Ziadny HUS ja okolo domu a ani v rozvadzaci s hodinami nevidim. Je sice v rozvodnici Dianiska asi v strede dole jeden mohutny spoj ( na fotke - su tam podlozky a perovka a je to prikrutene matkou na 17kluc, z toho spoja ide hruby kabel na PE svorku v Dianiske. Mozno je to len uzemnenie, ale uzemnenie je aj z predu rozvadzaca a nieje take mohutne. Ale pokusil som si teda premerat ( neviem ci som to robil spravne ) ci je gulatina z bleskozvodu prepojena s PE svorkou ( kolikom ) v zasuvke. A vyslwdok je taky, ze som chcel obvod prepipnut ale to neslo, ale medzi gulatinou a zasuvkou kontaktom PE so nameral 102 ohmov. To iste som nameral aj na druhim bleskozvode.
Neodmeraš to multimetrom. Zavolaj revizaka alebo niekoho čo má na to merak. Budeš vediet na čom si. Ak bude odpor uzemnenia veľký, môžeš pridať tyče k tým čo si našiel v zemi. Odpor vodiča určuje materiál a jeho obsah prierezu nie obvod.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 27 Apr 2023, 17:31

@Tms

..... a mozrejme bod rozdelenia PEN musi byť uzemnený ..... - bez potlesku, úsmevu a urážok, toto máš odkiaľ? Stoj si za slovom odborníka a poradcu a nahoď citáciu z normy.

OTÁZKA - panelák, AL dve žily. Do zásuvky zastrčená súčasná trojžilová predlžovačka. Je to bod rozdelenia pre danú časť vedenia , alebo nie? Dokonca sú v predaji nielen predlžovačky s prepäťovkou D, ale aj s prúdovým chráničom!

A aby ťa prsty nabudúce neboleli od písania blbostí, tak:

1. Ja nemontujem ani klasiku a ani inteligenciu, takže neviem odkiaľ ten blud máš.
2. Nikomu zisky nenaháňam a ani nič nevnucujem. Ja už nepracujem. Smej sa - som invalidný dôchodca!
3. A o čo tu ide?
- že to nie sú podružné rozvádzače, takže 4x6 teoreticky O.K., pokiaľ predtým nie je bod rozdelenia (čo treba urobiť, si mu ale neporadil)
- že každá úprava má byť prevedená v zmysle STN a odobrená revíziou, ktorá takto nemôže prejsť
- že ak sa laik pýta, tak mu treba povedať ako to má byť. Nie, že tvoj starý otec to má horšie a doteraz sa mu nič nestalo.

@Skeblo - o to mi išlo. Ak bola kolaudácia v roku 1976 tak aj revízie sa robia v zmysle noriem vplatných v čase budovania. Ale každá dorábka/prerábka musí byť robená podľa súčasných noriem.

- odborník by ti povedal, že ak tam nebola prepäťovka predtým, tak na 99% nie je prepojený zvod/zemniaca tyč s PEN. Ono ak odhnije tá pozinkovaná tyč, tak si všetko prepätie natiahneš bez ochrany do domu
- som síce ešte platný revizák a mám prístroje, ale neponúkam ti, iba ti radím - nechaj si u teba v regióne zmerať zemný odpor bleskozvodovej sústavy a prechodové odpory na spojkách, kým začneš špekulovať s prepäťovkami
- odborník by ti povedal, že ak dávaš prepäťovky a nemáš HUS max. 1m od jej vývodu...tak.... ale to nie je že ťa nútim, len ti hovorím, čo iní nie
- preto som sa hneď pýtal akým vodičom je pripojený prívod od distribučky. Už som videl na starých domoch aj 6mm na nástrešáku a to je koniec tvojim plánom bez ďaľších úprav
- preto som ti hneď na začiatku napísal, aby si si pozrel dátový list od prepäťovky, aký je minimálny prierez PEN



Ono to nie je iba o PEN/PE vodiči.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 27 Apr 2023, 18:42

Tms napísal:
27 Apr 2023, 15:27
Skeblo napísal:
27 Apr 2023, 14:49
taphome napísal:
27 Apr 2023, 12:04
Ešte raz - neťahaj 10m2, ale 16mm2. Ono tu sú aj iné STN/EN než ten tu odcitovaný základ.

Máš bleskozvod na dome? Akáno, je prepojený s PEN?
Ta 16mm2 nieje problem. O par milimetrov vacsia drazka. No a co sa ryka bleskovodu. Dom bol kolaudovany v 1976. Zo strechy idu dve gulatiny po stenach domu v chranicke v polystyrene. Tie dve strany su rohy domu a idu oproti sebe diagonalne v rohoch. Do zemy ide gulatina a ako to je v zemi to uz neviem. Ale minule leto ked som opravoval chodnik, tak som narazil na tuto gulatinu ako je pripevnena na tyc, ktora ide do zemy. Ta tyc je asi 3 metre od domu. Ako to ut vyzera v zemi to neviem. Viem ze dnes sa to robi obvode stavby pasovinou, resp. kamarat to daval po obvode do zakladu.
A ci je bleskozvod prepojeny s PEN. Ziadny HUS ja okolo domu a ani v rozvadzaci s hodinami nevidim. Je sice v rozvodnici Dianiska asi v strede dole jeden mohutny spoj ( na fotke - su tam podlozky a perovka a je to prikrutene matkou na 17kluc, z toho spoja ide hruby kabel na PE svorku v Dianiske. Mozno je to len uzemnenie, ale uzemnenie je aj z predu rozvadzaca a nieje take mohutne. Ale pokusil som si teda premerat ( neviem ci som to robil spravne ) ci je gulatina z bleskozvodu prepojena s PE svorkou ( kolikom ) v zasuvke. A vyslwdok je taky, ze som chcel obvod prepipnut ale to neslo, ale medzi gulatinou a zasuvkou kontaktom PE so nameral 102 ohmov. To iste som nameral aj na druhim bleskozvode.
Neodmeraš to multimetrom. Zavolaj revizaka alebo niekoho čo má na to merak. Budeš vediet na čom si. Ak bude odpor uzemnenia veľký, môžeš pridať tyče k tým čo si našiel v zemi. Odpor vodiča určuje materiál a jeho obsah prierezu nie obvod.
Ja som meranim odporu medzi PE zasusvky a bleskozvodom zistoval ci su prepojene. Kedze som nameral odpor 102 ohmov a nie nekonecny, tak podla toho usudzujem ze bleskozvod je prepojeny s PE svorkou v rozvadzaci kde su hodiny
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 20:09

Neviem, 102ohm sa mi zda vela aj na multimeter.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 27 Apr 2023, 20:27

....tak podla toho usudzujem ze bleskozvod je prepojeny....

Tak to rozhodne NIE!
PEN má byť spojený s CU min16mm2 cez HUS. Čiže odpor 0,1 Ohm max.

Zemný odpor uzemňovača musí byť menej ako 10 /15 ohm a to ohmmetrom sa ale merať nedá!

Okrem toho meriaš medzi PEN a zemniacou svorkov v čase, keď je zachytávacia sústava a zvod mechanicky rozpojený od uzemňovacej sústavy.
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 20:47

taphome napísal:
27 Apr 2023, 17:31
@Tms

..... a mozrejme bod rozdelenia PEN musi byť uzemnený ..... - bez potlesku, úsmevu a urážok, toto máš odkiaľ? Stoj si za slovom odborníka a poradcu a nahoď citáciu z normy.

OTÁZKA - panelák, AL dve žily. Do zásuvky zastrčená súčasná trojžilová predlžovačka. Je to bod rozdelenia pre danú časť vedenia , alebo nie? Dokonca sú v predaji nielen predlžovačky s prepäťovkou D, ale aj s prúdovým chráničom!

A aby ťa prsty nabudúce neboleli od písania blbostí, tak:

1. Ja nemontujem ani klasiku a ani inteligenciu, takže neviem odkiaľ ten blud máš.
2. Nikomu zisky nenaháňam a ani nič nevnucujem. Ja už nepracujem. Smej sa - som invalidný dôchodca!
3. A o čo tu ide?
- že to nie sú podružné rozvádzače, takže 4x6 teoreticky O.K., pokiaľ predtým nie je bod rozdelenia (čo treba urobiť, si mu ale neporadil)
- že každá úprava má byť prevedená v zmysle STN a odobrená revíziou, ktorá takto nemôže prejsť
- že ak sa laik pýta, tak mu treba povedať ako to má byť. Nie, že tvoj starý otec to má horšie a doteraz sa mu nič nestalo.

@Skeblo - o to mi išlo. Ak bola kolaudácia v roku 1976 tak aj revízie sa robia v zmysle noriem vplatných v čase budovania. Ale každá dorábka/prerábka musí byť robená podľa súčasných noriem.

- odborník by ti povedal, že ak tam nebola prepäťovka predtým, tak na 99% nie je prepojený zvod/zemniaca tyč s PEN. Ono ak odhnije tá pozinkovaná tyč, tak si všetko prepätie natiahneš bez ochrany do domu
- som síce ešte platný revizák a mám prístroje, ale neponúkam ti, iba ti radím - nechaj si u teba v regióne zmerať zemný odpor bleskozvodovej sústavy a prechodové odpory na spojkách, kým začneš špekulovať s prepäťovkami
- odborník by ti povedal, že ak dávaš prepäťovky a nemáš HUS max. 1m od jej vývodu...tak.... ale to nie je že ťa nútim, len ti hovorím, čo iní nie
- preto som sa hneď pýtal akým vodičom je pripojený prívod od distribučky. Už som videl na starých domoch aj 6mm na nástrešáku a to je koniec tvojim plánom bez ďaľších úprav
- preto som ti hneď na začiatku napísal, aby si si pozrel dátový list od prepäťovky, aký je minimálny prierez PEN



Ono to nie je iba o PEN/PE vodiči.
O tom že inštaluješ inteligentne inštalácie som usúdil podľa tvojho nicku. Ospravedlňujem sa ak som sa mýlil. K uzemneniu bodu rozdelenia. Za svojim slovom stojím. Prvé co mi google vyhodil, nechce sa mi hľadať v normách. Vždy to tak bolo. Nieje to žiadna novinka.

"Bodom rozdelenia vodiča PEN (TN-C na TN-S) sú miesta:

elektromerový rozvádzač
rozvádzač na vstupe do objektu odberateľa
Vodič PEN musí byť pripojený k svorke určenej na pripojenie ochranného vodiča.

V bode rozdelenia musia byť na pripojenie ochranných a neutrálnych vodičov samostatné svorky alebo pripojníce.

Za bodom rozdelenia nie je prípustné spojenie ochranného a neutrálneho vodiča. Svorkovnica PEN v bode rozdelenia musí byť uzemnená.

PE - ochranný vodič zelenožltý zž
N - neutrálný vodič svetlomodrý sm
PE a N sa nesmú spojiť."

K otázke. Podľa mňa prepäťova ochrana D v paneláku TN-C bude funkčná, ale zachytí iba malé prepätia. Iný zmysel mi to nedáva. Čo má urobiť som mu napísal. Dotiahnuť minimálne 6mm2 k podružnym rozvádzačom. Nič viac. Funkcne to bude aj bez toho. Len pre lepší pocit že uzemnovaci vodič nieje namáhaný a nehrozi odpalenie. Netreba z jednoduchej veci robit komplikovanú a oháňať sa normami. K bleskozvodu som mu povedal nech si da zmerať zemný odpor. To je asi zaklad. Funkčný bude aj s dvoma zvodmi ake ma dobrý zemnič. Ak je zhnité vedenie tak ho určite napadne vymeniť.
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 27 Apr 2023, 20:50

taphome napísal:
27 Apr 2023, 20:27
....tak podla toho usudzujem ze bleskozvod je prepojeny....

Tak to rozhodne NIE!
PEN má byť spojený s CU min16mm2 cez HUS. Čiže odpor 0,1 Ohm max.

Zemný odpor uzemňovača musí byť menej ako 10 /15 ohm a to ohmmetrom sa ale merať nedá!

Okrem toho meriaš medzi PEN a zemniacou svorkov v čase, keď je zachytávacia sústava a zvod mechanicky rozpojený od uzemňovacej sústavy.
Tristokrát napísal že HUS nemá.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 28 Apr 2023, 05:40

taphome napísal:
27 Apr 2023, 20:27
....tak podla toho usudzujem ze bleskozvod je prepojeny....

Tak to rozhodne NIE!
PEN má byť spojený s CU min16mm2 cez HUS. Čiže odpor 0,1 Ohm max.

Zemný odpor uzemňovača musí byť menej ako 10 /15 ohm a to ohmmetrom sa ale merať nedá!

Okrem toho meriaš medzi PEN a zemniacou svorkov v čase, keď je zachytávacia sústava a zvod mechanicky rozpojený od uzemňovacej sústavy.
To prepojenie medzi bleskozvodom a PEN som meral tak, ze do najblizsej zasuvky k bleskozvodu som dal predlzovacku a merak som pripojil na bleskozvod a na trojzilovej predlzovacke pripojil na PE (kolik ).
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 28 Apr 2023, 07:39

HUS môže byť vytvorená aj v rozvádzači priamo (nové praktiky montážnikov) takže nemusí mať samostatnú krabicu pod omietkou . Z domu fotky rozvádzačov nezverejnil.

Pekne sa popísalo čo a kde je bod rozdelenia, ale nikde som tam nenašiel, že MUSÍ byť uzemnený. Mne išlo o to uzemnenie. Lebo potom všetky rozvádzače v plotoch (skrinka s elektromerom s istením a bodom rozdelenia, by musela byť prepojená s bleskozvodom, alebo by musela mať svoju uzemňovaciu sústavu.....
Toto sa tu rozoberalo viac krát a moderátor Merák dal k tomu stanovisko odborníkov so SEZ-KEZ a TUV/TI.

Bez urážky, ak tu má niekto nick FIAT650, tak je servisákom, majiteľom, výrobcom tohto vozidla?
Ale TapHome (firmu v BA a jej konateľov) poznám 10 rokov a testoval som ich výrobky do projektov. Ale kvôli zdravotnému stavu už dlhšie nie som schopný montovať ani ich produkty.
Nie som na tom tak, ako náš člen Rafi87 (ktorý má odo mňa kamery Hikvision), ale aj tak...



Ak si meral odpor tak, ako popisuješ, tak buď rád, že si nedostal ranu z milosti. Takto sa to rozhodne nemeria. Mohlo sa ti stať, že tam máš napr.: "blúdne prúdy" a mohlo ti vyskočiť napätie aj na 150V. Merací prístroj po smrti...mnimálne.

Zavolaj si revizáka/montážnika s meracím prístrojom aký má mať, postupom merania aký má byť a uvidíš. Aspoň budeš vedieť, čo ťa čaká v ďalšom kole.

Pozri sa na stránku SEZ-KEZ, či tam nie je voľne prístupný zaznam s AOP v BA marec 2022. Tam školiteľ dopodrobna rozoberal, kedy stačí 4mm2/6mm2/10mm2/16mm2. A hlavne pojmy pospojovanie, uzemnenie a "prizemnenie" bodu rozdelenia. (odporúčam všetkým) ako aj väzby medzi základnými normami a bleskozvodom, či predpismi pre rozvádzače.
0
Naposledy upravil/-a taphome v 28 Apr 2023, 07:58, upravené celkom 2 krát.

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 28 Apr 2023, 07:52

Je to tam napísané , asi si to nechcel vidieť.

"Za bodom rozdelenia nie je prípustné spojenie ochranného a neutrálneho vodiča. Svorkovnica PEN v bode rozdelenia musí byť uzemnená."

a samozrejme to dáva aj zmysel ak si revizák tak by si to mal vedieť.

Každá elektromerová skriňa by mala by mala byť uzemnená. Buď samostatným zemničom alebo spojená uzemňovacou sústavou objektu. Nestraš ho s blúdivými prúdmi, veď to nie je VN rozvodňa ale rodinný dom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok