Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 07:36

Tak na uvod. Mam jeden hlavny a tri podruzne rozvadzače. Trojpodlažny dom, na kazdom poschodi jeden PR. Privod do HR a aj do PR je stvorzilovy , takze SPD iba 3P pre TNC. V HR je uz nainstalovana SPD, konkretne Kiwa prveho stupna B+C+D 81.003. ( Ci zapojenie je spravne podla popisu na tomto fore ktore som vycital - este zistim, pridam foto ). A teraz ako pripojit SPD v PR. Kazdy PR je isteny 20A isticom a do kazdeho PR ide 4x6mm2. 3xLxPEN. Nic ine. PEN 6mm2 je pripojeny na svorku PE v PR a znej potom pripoj na svorku N z ktorek idu vsupy do prudovych chranicov. Do PR chcem dat Kiwu pre TNC konkretne 82.003 cize druhy stupen C+D. Tu budem pripajat za vypinac za ktorym pojde este 4 prudove chranice. A teraz to comu nie presne rozumiem. Ako pripojit svorky PEN z SPD do podruzneho rozvadzaca. Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 26 Apr 2023, 08:33

Tomu čo ja nerozumiem, je toto: ....Kazdy PR je isteny 20A isticom a do kazdeho PR ide 4x6mm2.....

1. V hlavnom máš istič 3F a kábel do PR kde je hlavný odpínač, alebo tých 20A myslíš na istenie na vstupe PR?
2. Ako je zapojená odbočka do PR, pred, alebo za bodom rozdelenia PEN na PE+N? Lebo ak pred, tak to nie je podružný rozvádzač. (3+1+1)
3. Prečítaj si akým vodičom má byť prepojenie k PEN v dátovom liste výrobcu prepäťovky. Ak je tam 6mm2, že je O.K. pre C, tak nemáš problém s výrobcom. Ináč iba D a to v rozvádzači nemá žiadny zmysel.
4. Ani káva v sáčku 3 v 1 nie je dobrá, takže nechápem použiťie B+C+D!!! "D" má byť vždy u koncového bodu, t.j. v zásuvke. Ináč nemá opodstatnenie.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa ondistef » 26 Apr 2023, 08:55

Ak ma pamäť neklame, tak na školení Salteku vravel školiteľ, že stačí prierez vodiča PE 6mm2 pre SPD typ 2.
Odhliadnuc od faktu, že v TN-C by mal byť min. prierez vodiča PEN 10mm2 (pri medenom vodiči), takže už tam je chyba v zapojení.
A čo sa označovania týka, tak Kiwa ich označuje ako B+C+D (typ I + II + III), prípadne C+D (typ II + III) lebo má parametre, ktoré by mali spĺňať aj jemné prepäťové ochrany (napäťová ochranná hladina, ...) je to samozrejme marketingové označenie, ono väčšia časť prepäťových ochrán má takéto parametre.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 09:37

taphome napísal:
26 Apr 2023, 08:33
Tomu čo ja nerozumiem, je toto: ....Kazdy PR je isteny 20A isticom a do kazdeho PR ide 4x6mm2.....

1. V hlavnom máš istič 3F a kábel do PR kde je hlavný odpínač, alebo tých 20A myslíš na istenie na vstupe PR?
2. Ako je zapojená odbočka do PR, pred, alebo za bodom rozdelenia PEN na PE+N? Lebo ak pred, tak to nie je podružný rozvádzač. (3+1+1)
3. Prečítaj si akým vodičom má byť prepojenie k PEN v dátovom liste výrobcu prepäťovky. Ak je tam 6mm2, že je O.K. pre C, tak nemáš problém s výrobcom. Ináč iba D a to v rozvádzači nemá žiadny zmysel.
4. Ani káva v sáčku 3 v 1 nie je dobrá, takže nechápem použiťie B+C+D!!! "D" má byť vždy u koncového bodu, t.j. v zásuvke. Ináč nemá opodstatnenie.
V HR mam 3x trojfazove istice 20A. Z nich ide do kazdeho PR 4x6mm2 na hlavny vypinac v PR
Odbocka na PE a N je vaz PR. No list vyrobcu Kiwa pre 2 stupen 10mm2.
Zapojenie 1 a 2 stupna podla tech. Listu Kiwa.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 09:39

ondistef napísal:
26 Apr 2023, 08:55
Ak ma pamäť neklame, tak na školení Salteku vravel školiteľ, že stačí prierez vodiča PE 6mm2 pre SPD typ 2.
Odhliadnuc od faktu, že v TN-C by mal byť min. prierez vodiča PEN 10mm2 (pri medenom vodiči), takže už tam je chyba v zapojení.
A čo sa označovania týka, tak Kiwa ich označuje ako B+C+D (typ I + II + III), prípadne C+D (typ II + III) lebo má parametre, ktoré by mali spĺňať aj jemné prepäťové ochrany (napäťová ochranná hladina, ...) je to samozrejme marketingové označenie, ono väčšia časť prepäťových ochrán má takéto parametre.
No podla tohto co pises mam teda a vlastne som aj mal tusenie, ze ku kazdemu PR budem musiet natiahnut aspon CYA 10mm2 z HR, resp. z HUS.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Merak » 26 Apr 2023, 10:36

pokiaľ si dobre spomínam, tak do objektu môže byť ešte TN-C, ale v rámci objektu by už mala byť vedená sústava TN-S (STN 33 2000-4-444)
PEN vodič má mať minimálny prierez 10mm2, tá 6 je nevyhovujúca (STN 33 2000-5-54)
treba pozrieť v katalógovom liste výrobcu, aké minimálne vzdialenosti od seba majú mať jednotlivé prepäťovky
ak je hlavný istič pred elektromerom 25A alebo 32A, tak to medzi istenie 20A pre jednotlivé PR je zbytočnosť, skôr dať iba vypínače na príslušnú amperáž istiť iba samotné prepäťovky aj pre účel meraní, kábel 5x6 je v pohode v rámci RD pri istení aj 25A aj 32A na elektromery, ale pre prepäťovky sa môže potiahnuť aj zvlášť ZŽ na HUS
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 26 Apr 2023, 11:10

Trochu sa tu privetriem, nakolko sa jedna o podobný problém. Mam priestory, ktore su z hlavnej rozvodne kde su aj elektromery napojene kablom cyky 5x6. Ziadne dodatocne uzemnenie s tymto kablom nejde. Trasa ma nejakych 50m. Elektromerovy istič je 3x50A.
Podľa mna to cele nedava zmysel ale rad si vypocujem revizaka. Myslim, ze ten privod by mal byt 5x10 a este popri nom potiahnuty cy16 ako uzemnenie. Neviem ci ma zmysel davat prepatovku na koniec takéhoto privodu kvoli impedancia do zeme. Celkovo, to istenie si myslim, ze je nevyhovujuce na dany prierez. Objekt je kolaudovany niekedy v 2010, aby sme vedeli o akych normach sa bavime. Pride mi to, ze to niekto pekne po slovensky oj*bal a revizia bola vydana od stola. Este som si podklady nevyziadal, pretoze ochota správcu je nulova.

Uz som navrhol, ze si privod vymenim sam (mam opravnenie) a oni ho preplatia z fondu oprav do ktorého platim, iba nakup kabla za VO cenu, pracu neriešim. Ani pocut.

Moja otazka teda je, odporuje toto vtedy platným normam? Ak ano, kludne ich zatlacim Technickou Inspekciou ak si nezjednaju nápravu.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 11:17

Merak napísal:
26 Apr 2023, 10:36
pokiaľ si dobre spomínam, tak do objektu môže byť ešte TN-C, ale v rámci objektu by už mala byť vedená sústava TN-S (STN 33 2000-4-444)
PEN vodič má mať minimálny prierez 10mm2, tá 6 je nevyhovujúca (STN 33 2000-5-54)
treba pozrieť v katalógovom liste výrobcu, aké minimálne vzdialenosti od seba majú mať jednotlivé prepäťovky
ak je hlavný istič pred elektromerom 25A alebo 32A, tak to medzi istenie 20A pre jednotlivé PR je zbytočnosť, skôr dať iba vypínače na príslušnú amperáž istiť iba samotné prepäťovky aj pre účel meraní, kábel 5x6 je v pohode v rámci RD pri istení aj 25A aj 32A na elektromery, ale pre prepäťovky sa môže potiahnuť aj zvlášť ZŽ na HUS
Elektrika je uz hotova, kable natahane. Robil to elektrikar. Hlavny istic je 25A potom je vypinac a zanim su tri 20A istice to je HR. Z neho idu tri kable 4x5mm2 kazdy cez 20A istic na jednotlive poschodia. Da sa to este s tym PEN 6mm2 napravit? Moznost dotiahnut kable take ako maju byt mam. Ako potom pripojit tu SPD ak by kabel PEN v PR bol 10, 16 mm2 ?
Prílohy
Screenshot_20230426_112142_Adobe Acrobat.jpg
Screenshot_20230426_112207_Adobe Acrobat.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Merak » 26 Apr 2023, 11:55

ak je možnosť káble natiahnuť také, aké majú byť, tak potom CYKY-J 5x6 alebo CYKY-J 4x10
to, že to robil elektrikár, ešte neznamená, že je to dobre spravené, a ako tak čítam, tak to ani dobre spravené nie je
síce neviem, čo všetko je na poschodiach, ale tými 20A ističmi sa nič nedosiahne, pri skrate vybaví tak či onak všetky ističe aj s tým pri elektromery a iba s tým obmedzuje odber na PR
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Merak » 26 Apr 2023, 12:03

zdenko4017 napísal:
26 Apr 2023, 11:10
Trochu sa tu privetriem, nakolko sa jedna o podobný problém. Mam priestory, ktore su z hlavnej rozvodne kde su aj elektromery napojene kablom cyky 5x6. Ziadne dodatocne uzemnenie s tymto kablom nejde. Trasa ma nejakych 50m. Elektromerovy istič je 3x50A.
Podľa mna to cele nedava zmysel ale rad si vypocujem revizaka. Myslim, ze ten privod by mal byt 5x10 a este popri nom potiahnuty cy16 ako uzemnenie. Neviem ci ma zmysel davat prepatovku na koniec takéhoto privodu kvoli impedancia do zeme. Celkovo, to istenie si myslim, ze je nevyhovujuce na dany prierez. Objekt je kolaudovany niekedy v 2010, aby sme vedeli o akych normach sa bavime. Pride mi to, ze to niekto pekne po slovensky oj*bal a revizia bola vydana od stola. Este som si podklady nevyziadal, pretoze ochota správcu je nulova.

Uz som navrhol, ze si privod vymenim sam (mam opravnenie) a oni ho preplatia z fondu oprav do ktorého platim, iba nakup kabla za VO cenu, pracu neriešim. Ani pocut.

Moja otazka teda je, odporuje toto vtedy platným normam? Ak ano, kludne ich zatlacim Technickou Inspekciou ak si nezjednaju nápravu.
treba pozrieť do projektu, ako sa navrhoval daný kábel, potom treba pozrieť, čo odporúča výrobca maximálne zaťaženie na danom kábli, 50A istenie asi nie je pre byt či RD, ale skôr pre nejakú prevádzku
čo sa týka prepäťovky na konci, tak treba brať do úvahy mnoho faktorov: kadiaľ a aká dĺžka je NN vedenie, VN vedenia a tak, ako ďaleko je VN/NN trafo, v akej zastavbe sa to nachádza a iné
toto mi vypľul ujo gúgl ako prvé
"prúdová zaťažiteľnosť pre kábel CYKY-J 5x6 môže byť za určitých podmienok až 43 A na vzduchu a 61 A v zemi. Všetko závisí od podmienok, ako napr. uloženie (pod omietkou, v chráničke, na povrchu) či okolitá teplota. Často sa používa 32 A istič, no presný typ ističa by mal určiť odborník."
ale určite by som pri takej dĺžke a takom istení navrhol aspoň 5x16, už len kvôli špecifickej charakteristike priebehu prúdu, ktorý môže tiecť neutrálnym vodičom
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 12:11

Merak napísal:
26 Apr 2023, 11:55
ak je možnosť káble natiahnuť také, aké majú byť, tak potom CYKY-J 5x6 alebo CYKY-J 4x10
to, že to robil elektrikár, ešte neznamená, že je to dobre spravené, a ako tak čítam, tak to ani dobre spravené nie je
síce neviem, čo všetko je na poschodiach, ale tými 20A ističmi sa nič nedosiahne, pri skrate vybaví tak či onak všetky ističe aj s tým pri elektromery a iba s tým obmedzuje odber na PR
No to ze to nieje dobre spravene mi zacuna byt jasne. Tou zmenou kabla som myslel iba ten PEN z 6mm2 na CYA10mm2 popripade na CYA16mm2. Cize fazy by ostali 3x6mm2 a PEN by bol silnejsi a hlavne pouzitelny pre SPD. Bolo by mozne aj taketo riesenie?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 26 Apr 2023, 13:04

1. Aspoň vidíš, prečo som v prvom kole postavil otázku, či je to podružný, alebo paralelne zapojený rozvázač. Ako Marcel napísal 5 žilové rozvody v interiéri podľa normy musia byť už veľmi dávno....

2. Ak budeš ťahať samostatnú žilu, tak nešpekuluj s10kou, ale rovno 16ku! Lebo sme opäť v bode, že to nie sú podružné rozvádzače!

3. Nespoliehaj sa na "D" v rozvádzači. D musí byť namontované u koncového bodu. (Prečo asi prívodné káble do chráneného zariadenia nemajú byť dlhšie ako 0,75m?)

4. Teraz budem zlý a opýtam sa opäť, čo máš napísané a nakreslené v projekte? Asi nič, sme v SR.... Ak by to bolo v projekte zle, opravy hradí projektant. Ak je projekt O.K. a elektrikár si robil čo chcel, tak to riešiš s ním. Ale takto asi svojpomocne so zavretými očami príde aj revizák a povie O.K.
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 26 Apr 2023, 14:34

Zasa prepäťovky? :roll: Prečo niekto rieši prepäťovky v podružnom rozvádzači. Bezpečnost? V prvom rade tam mal byt 5x6 kábel. To pri inštalácii netrápilo, ale prepäťovka úž áno? Ten kábel je zlý aj keby tam žiadna nebola. Keď dáš B+C do HR, aké prepätia ma ešte zachytávať ta v podružnom? Odkiaľ? "D" musí byt až na konci obvodu.
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 26 Apr 2023, 15:02

Merak napísal:
26 Apr 2023, 12:03

treba pozrieť do projektu, ako sa navrhoval daný kábel, potom treba pozrieť, čo odporúča výrobca maximálne zaťaženie na danom kábli, 50A istenie asi nie je pre byt či RD, ale skôr pre nejakú prevádzku
čo sa týka prepäťovky na konci, tak treba brať do úvahy mnoho faktorov: kadiaľ a aká dĺžka je NN vedenie, VN vedenia a tak, ako ďaleko je VN/NN trafo, v akej zastavbe sa to nachádza a iné
toto mi vypľul ujo gúgl ako prvé
"prúdová zaťažiteľnosť pre kábel CYKY-J 5x6 môže byť za určitých podmienok až 43 A na vzduchu a 61 A v zemi. Všetko závisí od podmienok, ako napr. uloženie (pod omietkou, v chráničke, na povrchu) či okolitá teplota. Často sa používa 32 A istič, no presný typ ističa by mal určiť odborník."
ale určite by som pri takej dĺžke a takom istení navrhol aspoň 5x16, už len kvôli špecifickej charakteristike priebehu prúdu, ktorý môže tiecť neutrálnym vodičom
Kabel je v kablovom zlabe, obložený kablami neznamej vykonovej straty, takze tych 43A kabla volne vo vzduchu urcite splnenych nieje. Nehovoriac o ubytkoch a vykonovej strate toho kabla pri nominalnom zatazeni. Momentálne prebieha rekonstrukcia priestorov, takze po ukonceni si budem pytat vychodzie RS kvoli vykonaniu revizie po prerabke, tam snad bude aj revizia tej prípojky a co tam kto naprojektoval. V kazdom prípade bez vymeny kabla alebo znizenia elmer istica to nemoze vyhovovať norme, rezerva ziadna, redundancia zemnenia ziadna.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 15:17

Tms napísal:
26 Apr 2023, 14:34
Zasa prepäťovky? :roll: Prečo niekto rieši prepäťovky v podružnom rozvádzači. Bezpečnost? V prvom rade tam mal byt 5x6 kábel. To pri inštalácii netrápilo, ale prepäťovka úž áno? Ten kábel je zlý aj keby tam žiadna nebola. Keď dáš B+C do HR, aké prepätia ma ešte zachytávať ta v podružnom? Odkiaľ? "D" musí byt až na konci obvodu.
No tak som bol pozriet do rozvadzaca v ktorom su hodiny a urobil par fotiek. Nezivym sa ako elektrikar, mam strednu skolu elektrotechnicku a z casti vysoku skolu ale podla toho co som videl, tak asi tam je viac problemov. /svorka PE a N/Este doplnim ze elektrika sa prerabala kde v dome bol rozvod hlinik bez samostatneho PE a N, cize PEN. A rozvodna skrina pravdepodobne bola rovena okolo roku 2013 ked sa zateplovalo. Ja dom vlastnim od 2020 a vtedy som prerabal elektriku no vlastne elektrikar. Co vy na ten rozvadzac hlavne na tie svorky PE a N. Od hodin vyzera ze ide5 kablov 3x faza žz a modry na svorky.
Prílohy
20230426_150444.jpg
20230426_150348.jpg
20230426_150116.jpg
20230426_141530.jpg
20230426_141526.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa taphome » 26 Apr 2023, 16:42

Dával si sem stránky z katalógu KIWA. V tom katalógu nájdeš aj obľúbený a tu viackrát zverejnený obrázok, ako má byť a 3x ako nemá byť namontovaná prepäťovka. Takto namontovaný spĺňa bod - VYHODENÁ INVESTÍCIA, križovanie a súbeh nechránenej a chránenej časti.

To, že máš elektrotechnickú strednú, ešte z NIKOHO neurobilo elektrikára. Až skúška na par. 21 a viac.

Toto zapojenie iba potvrdzuje moju teóriu, že to čo voláš podružným rozvádzačom, podružný nie je.
0

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Tms » 26 Apr 2023, 17:15

Odkiaľ vlastne ide prívod? Kde je hlavný istič alebo vypínač?
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 17:48

taphome napísal:
26 Apr 2023, 16:42
Dával si sem stránky z katalógu KIWA. V tom katalógu nájdeš aj obľúbený a tu viackrát zverejnený obrázok, ako má byť a 3x ako nemá byť namontovaná prepäťovka. Takto namontovaný spĺňa bod - VYHODENÁ INVESTÍCIA, križovanie a súbeh nechránenej a chránenej časti.

To, že máš elektrotechnickú strednú, ešte z NIKOHO neurobilo elektrikára. Až skúška na par. 21 a viac.

Toto zapojenie iba potvrdzuje moju teóriu, že to čo voláš podružným rozvádzačom, podružný nie je.
No tej vyhodenej investicie bude podla vsetkeho teda viac vdaka elektrikarovi, ktory mi to robil. To ze mam strednu skolu elektrotechnicku a nezivym sa tym, tym som chcel prave poukazat ze moje teoreticke a prakticke vedomosti su voci vam tak na 5 percentach. Mna hlavne zaujima co teraz s tym robit. Ked som robil tie foto a pozrel som nato lepsie, ano rozvadzace su vsetky vedla seba cize paralelne to znamena ze nieje ani jedem hlavny a ani jeden podruzny. Ked som pozrel lepsie na svorky, tak vlastne z hodin ide samostatny modry N a žltozeleny PE. Len su na tej svorke prepojene. Dovod je asi ten ze ked sa rozvadzac montoval tak v dome bol hlinik 3 fazy a PEN. Cize neriesili samostatny N a PE. V zasuvkach spolocny kabel pre kolik a pravu svorku. Podla tej foto usudzujem ze tieto dve svorky by nemali byt spojene, ked sa uz raz rozdelili a po rozdeleni z tade by som mal potiahnut PE a N spolu s 3mi fazami cez tie 20A istice prostrednictcom cyky j 5x6mm2 do jednotlivych 3 rozvadzacov v dome. Cize 3 kable cyky j 5x6mm2. Uvazujem spravne s tym pripojenim? Prepatovky zatial neriesim lebo ak v rozvadzaci ktory som fotil je uz samostatne PE a N tak ta moja aktualna prepatovka je zla.
0

Skeblo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 12:13

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa Skeblo » 26 Apr 2023, 17:51

Tms napísal:
26 Apr 2023, 17:15
Odkiaľ vlastne ide prívod? Kde je hlavný istič alebo vypínač?
Hlavny istic 25A ide z lava, na fotke nieje, fazi idu hned na hreben na prvy istic 20A v lavo hore a PE a N na svorky (ktore su prepojene medenym kablom) v lavo dole. Stiahnute su ciernou el.
stahovackou.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana v podružnom rozvadzačí

Príspevok od používateľa OHAJ » 26 Apr 2023, 18:53

Skeblo napísal:
26 Apr 2023, 17:48
Prepatovky zatial neriesim lebo ak v rozvadzaci ktory som fotil je uz samostatne PE a N tak ta moja aktualna prepatovka je zla.
Prečo by bola zlá ?! To že nemáš PEN ale samostatne PE a N, ešte neznamená že musíš použiť iba 4-pólovú prepäťovku, mimochodom ak niekto použije 4 rovnaké zvodič.moduly na L1,L2,L3 a N
Obrázok
čo tým N-kom zvedie ... videl už niekto odpálený tento 4-tý modul zvodiča bleskových prúdov ?
-prosto to zapojíš na PE, v podstate tak ako máš, len tam z každého modulu ťahaj ten zelenožlttý, keď už tam nevieš dať hrubší vodič ... a čo najkratšie, žiadne rezervné slučky, to v tomto prípade je nežiadúce !
PS: dobré je dať medzi hlavný a prepäťovku poistkový odpojovač, prečo je snáď jasné; ale ak máš rád blackout, tak nič som nenapísal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok