Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

ray_001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Júl 2023, 23:27

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa ray_001 » 04 Júl 2023, 16:51

5ko napísal:
04 Júl 2023, 14:47
Nestačil by výkonový prepínač?

Výstup s ampermetra pustíš do stredu prepínača, v základnej polohe je kontakt pripojený na výstupnú svorku.Nastavíš potrebné napätie, prepneš prepínač do polohy kde je kontakt skratovaný na zem ., nastavíš požadovaný max prúd a prepneš prepínač nazad .
Aj to by šlo, ale musela by tam byt ochrana pred skratom. Ci sa mýlim?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Júl 2023, 17:51

Prečo si komplikuješ život ? Vždy sa to tak robilo, (ako ti tu už radili), že si nastavíš potrebné výstupné napätie, vyskratuješ výstup drôtom/ meracou šnúrou a nastavíš si max. povolený prúd. A potom skrat odstrániš.
Ak si chceš komplikovať život, (a mať to "profi"), tak si na výstup zapoj nejaký (správne dimenzovaný) spínač. Šťuk = skrat, šťuk = rozpojený výstup. A venuj sa radšej tomu, čo ti zvýši užitkovú hodnotu toho zariadenia a nie zbytočným "fičúrinám" !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 04 Júl 2023, 18:33

ray_001 napísal:
04 Júl 2023, 16:50
maskrtnik01 napísal:
04 Júl 2023, 14:21
Neobťažujete, na toto sú fóra.

Bohužial informácia, že je tam CC/CV stepdown modul nie je dostačujúca. Pošlite aspoň link na modul, možno sa podarí dohľadať schéma.
https://techfun.sk/produkt/step-down-me ... 36v-dc-dc/
Neodporúčam, mám ho doma. Min. prúd sa dá nastaviť cca 300mA. Pri 10A má tlmivka 70 °C. Na výstupe sú 3x 390u/35V pritom píšu reguláciu do 36V. atď.
Schéma: SZBK07
Prílohy
k07.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Júl 2023, 19:01

@Zdeno6505: Ďakujem za schému. Viete mi ešte vysvetliť, ako funguje nastavovanie CC väzby? Čakal som, že ten trimer bude zapojený ako delič napätia voči nejakej referencii, ale tu to zaintegrovali do spätnej väzby. Ak teda nechám CC trimer v jednej polohe, a zmením napätie na CV trimri, ako sa to prejaví na CC väzbe? Ostane na svojej hodnote, alebo sa zmení tiež?

@Ray_001: Tak teraz sa jednoznačne prikláňam ku klasickému prístupu. Ak aj použijete tento modul, nastavovanie CC trimra pri vyskratovanom výstupe je klasický postup. Keďže zdroj obsahuje prúdovú väzbu, nie je problém to surovo vyskratovať bez poistky či inej ochrany, ochrana je prúdová väzba.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Júl 2023, 20:39

ray_001 napísal:
04 Júl 2023, 10:21
Zatial ziadny, idem si postavit 30V 10A. Mam jeden z Ciny, ktory to ma uz v sebe (nastavim si volty, ampere a tlacitkom "output" pustim nastavene hodnoty na vystup zdroja). Preto som chcel vediet, ako to je riesene, ze este pred pustenim napatia a prudu na svorky sa mi zobrazuju obe hodnoty na displeji
..je to riadené nejakým "jednoduchým" procesorom... v menu si nastavíš napätie a prúd a procesor to nad tieto hodnoty nepustí... čiže najprv nastavíš na displeji požadované hodnoty a až po spustení sa zobrazuje "reál". Pokiaľ nie je prekročený max. nastavený odoberaný prúd, tak napätie súhlasí s nastavenou hodnotou a prúd má ukazovať podľa reálneho odberu. Keď však by malo dôjsť k prekročeniu max. nastaveného prúdu, tak napätie na výstupe bude klesať...
Oproti analógu to má výhodu v tom, že netrápiš výkonové tranzistory zbytočnou tepelnou stratou pri nastavovaní...
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 04 Júl 2023, 20:45, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ray_001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Júl 2023, 23:27

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa ray_001 » 04 Júl 2023, 20:41

Áno, asi tak nejak to bude, preto som chcel vedieť, či na to neexistuje nejaký hotový modul
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa TomasNM » 04 Júl 2023, 22:57

Na tychto moduloch je prudova regulacia riesena tak, ze jeden vstup komparatora ma nastavene nejake referencne napatie (potenciometrom CC) a na druhy vstup je privedene bocnikove napatie. Ak bocnikove napatie prekroci nastavene potenciometrom, aktivuje sa vystup, ktory obmadzi regulator - ten standardne reguluje napatie.
V tomto pripade by sa dal pouzit ten bezec CC potenciometra a voltmeter, ale kedze tieto napatia su velmi nizke, tak by to bolo vhodne zosilnit neinvertujucim zosilovacom (to je ten opamp), aby to ukazovalo zmysluplnu hodnotu.

Pri analogovych regulatoroch je tiez schodna varianta so skratom, alebo s nizkym zatazovym rezistorom a naslednu selekciu zobrazenia riesit prepinacom. Napr. trojpolohovym: vystup aktivny / vystup neaktivny / nastavenie prudu (interne pripojenie zatazoveho rezistora)

No a nakoniec, digitalne regulatory to vedia zobrazit aj popredu, pretoze tu nastavenu hodnotu si software dokaze zapamatat a pri aktivacii vystupu ju pouzije na regulaciu.

Ja mam dobre skusenosti s tymito modulmi.
V tomto pripade ale treba premostit 1MOhm rezistor, aby fungovala indikacia.
Ten signal pre voltmeter sa da vytiahnut z pinu c.2 LM358.
Prílohy
DC-CC-9A-300W-Step-Down-Buck-Converter-5-40V-To-1-2-35V-Power-module.jpg
step-down-buck-converter-dc-cc-9a-300w-5-40v-to-12-35v-black-4.jpg
cccv ebay 2.jpg
2
Obrázok 2

ray_001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Júl 2023, 23:27

Re: Zobrazenie hodnoty prudu na zdroji

Príspevok od používateľa ray_001 » 05 Júl 2023, 08:13

Veľká vďaka, vyskúšam to
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok