Digitalna hracia kocka

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Digitalna hracia kocka

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2023, 00:51

Ahojte,
Kupil som synovcovi (9 rokov) tuto stavebnicu
https://www.hadex.cz/navody/w030f.pdf
a pod mojim dozorom to pekne poskladal s mikropajkovackou. Po mojom 10 min skoleni ako sa pajkuje to pospajkoval nadherne. A aj to na prvu supu fungovalo. Ked sa stlaci tlacidlo tak cisla bezia rychlo a ked sa pusti, tak sa to pomaly zastavuje (to bude robit asi ten kondenzator C1, bude sa pomaly nabijat) az sa zastavi na nejakom cisle. Lenze je tam problem ze cislo 1 nikdy nepadne. Vzdy sa to pti tom spomalovani cislo 1 neoko obide. Tak som to nahral ako video na telefon, a odkrokoval v PC po snimkoch a cislo 1 tam prebehne, ale nikdy sa to na 1 nezastavi. Neviem preco. Mozno 1x z 30 pokusov. Velmi velmi zriedka. Keby som cakal v "Clovece nezlob se" na jednotkovy skok, tak by som jednoznaccne prehral hru. :D

Viete mi to nejako vysvetlit preco sa na jednotke tazko zastavuje ? Ja tej scheme az tak nerozumiem. Tu su casy tych cisiel z videa v poradi v akom bezia:

101ms - 1
170ms - 5
206ms - 3
236ms - 5
269ms - 4
304ms - 2
370ms - 6
437ms - 1

a uz sa to opakuje.

A uz chapem preco cislo 5 mi padalo najcastejsie... lebo je tam v cykle 2x...ale preco?
image.png
Ak sa tam da nieco zmenit opravit, tak by som to opravil. Nie je toto dolezite, len ak do toho vidite viac ako ja a mate cas sa na to pozriet.

Byt uprimny, ten cas co som do toho cumel ako to asi funguje, uz by som to asi tri krat naprogramoval v MCU a este by som tam nemal 2x cislo 5. :D Preco tam je cislo 5 2x?
Viem ako funguje BCD koder, viem ze z hradiel s da urobit klopny obvod ako zdroj CLK, ale neviem ako tam poskladali tu logiku tyyh cisiel od 1 po 6. Teraz mi to nepali.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Digitalna hracia kocka

Príspevok od používateľa kapor » 16 Aug 2023, 08:07

Mne v Tipose tiež nepadajú čísla, ktoré by som chcel. Tiež majú v Tipose blbý SW :agree: :D :D
3
Obrázok 2 Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalna hracia kocka

Príspevok od používateľa jova » 16 Aug 2023, 08:58

Možná ti pomůže tohle: https://www.belza.cz/toys/dice.htm
Ten problém je tam popisován jako problém se změnou napájecího napětí.
0

Napísať odpoveď