Problem s elektromotorom

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

drkovcim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 19:51

Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa drkovcim » 02 Dec 2023, 20:00

Ahojte, po cca 20 min. zatazi mi zacne motor na beziacom pase smrdiet, nie je to vyslovene smrad niecoho zhoreneho ale asi by som ho definoval do kategorie niecoho zhoreneho... viem, znie to divne. Ale nie je to proste vyslovene taky ten smrad ze "ups" nieco zhorelo. A som si na 99% isty ze to ide z motora, kontroloval som zdroj pomocou trubky cez ktoru som cuchal jednodlive komponenty.. a ked som motor rozobral tak ten smrad bol v nom.
Ja nie som odbornik ani vyuceny elektrotechnik a zviknem sa sparat skor v mensej technike ako telefonoch, konzoliach, pc atd..
Chcel by som Vas teda poprosit o radu. Napada vas pricina smradu? Predpokladam ze precistenie motora ipou asi nebude stacit.. :) Uhliky vyzeraju velmi dobre.
Da sa kupit novy motor ale stoji 140€ co ked si priplatim par eur tak mozem kupit pomali novy stroj.. :)
Prílohy
IMG_9922.jpg
IMG_9923.jpg
IMG_9924.jpg
IMG_9925.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa enigma » 02 Dec 2023, 20:04

rotor vyzerá byť pekný .... ale čo ložiská ? v akom sú stave ony ? preventívne by som ich vymenil . stoja pár drobných ..... na konci rotora ( to čierne ) je remenica na plochý remeň ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2023, 20:28

Ak motor ide mechanicky ľahko, tak najpravdepodobnejšie v ňom vznikol medzizávitový skrat. Tam toho moc nenavymýšľaš, buď motor previnúť alebo ho vymeniť. (Väčšinou odíde rotor.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Amaterr » 02 Dec 2023, 20:36

Skus rukou potiahnut aj pas , ci ite lahko , resp vobec , ale pozor na prsty aby ti tam neostali :), alebo pripoj a pusti bez zataze , resp. bez pasu ale davaj pozor aby ti nebehal po zemi :)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa misocko » 02 Dec 2023, 22:56

Je tam chladenie? Tieto motory sa v rámci zlacňovania a výroby v čine hrejú aj naprázdno. Ak je to v záruke (a nezrušil si záručne nálepky) tak by som behal kým nezhorí a potom reklamoval.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2023, 01:00

kedze rotor je na fotkach, tak uz zarucne nalepky su fuc. A predpokladam, asi by to nerozoberal, keby zaruka bola este platna.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

drkovcim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 19:51

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa drkovcim » 03 Dec 2023, 07:14

@enigma ano, to cierne na konci je na remen.(Loziska vyzeraju dobre, nezadrhavaju sa. Vymenit ich urcite mozem ale nemyslim si ze by to bol povodca smradu)
@misocko zaroven v tom ciernom je pravdepodobne chladenie, su tam lopatky ktore by teoreticky mohli pocas tocenia chladit motor, prikladam foto.

Stroj je samozrejme po zaruke. Pas ide rukou potiahnut lahko. Ako som pisal, smrad sa objavi vzdy az urcity cas po pouzivani cca 10-15 min. Prikladam este jednu fotku na ktorej je vidiet ze je jeden vodic uvolneny od ostatnych, to ale asi nebude problem.

Ak ho treba previnut tak to uz ho asi rovno mozem pouzivat kym sa uplne nepokazi a potom kupit novy.. :)

EDIT: este doplnim, skusal som pas pustit na 20 min. naprazdno, teda bez bezca a vtedy smrad nebol.
Prílohy
IMG_9931.jpg
IMG_9932.jpg
IMG_9933.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa kapor » 03 Dec 2023, 08:32

Dúfam, že pravidelne používaš silikónový olej pod gumový pás.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

drkovcim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 19:51

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa drkovcim » 03 Dec 2023, 08:51

Kapor používam 100% silikon
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Dec 2023, 10:53

drkovcim napísal:
03 Dec 2023, 07:14
smrad sa objavi vzdy az urcity cas po pouzivani cca 10-15 min. Prikladam este jednu fotku na ktorej je vidiet ze je jeden vodic uvolneny od ostatnych, to ale asi nebude problem.
..pri mojej váhe a rýchlosti pohybu by smrdel už po troch minutách :finga:

..chcel som tým povedať, že motor pri nízkych otáčkach a veľkom zaťažení sa nestíha uchladiť, ale to vieme...
- ten uvoľnený/ nezalepený vodič nemusí mať vplyv? Podľa mňa, skôr áno. Vibráciami môže mať niekde predratý lak so susedným vodičom a po zahriatí a "jeho natiahnutí" môže vznikať dočasný medizávitový skrat.
Pozeral som si zväčšené fotky a fixovanie tých oblúkov či prívodov ku komutátoru nie je teda nič moc...Ako to automat navinul, tak to v podstate ostalo - nie je kedy sa zabávať nejakou dodatočnou fixáciou/izoláciou medzi vodičmi...musia ísť kusy - aj šmejdy sa počítajú...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Ilija » 03 Dec 2023, 13:47

Tu sa asi často stáva že oslabenú magneti-na statore, môže byť dôvodom toho smradu, a riešiš len novým motorom....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Dec 2023, 17:26

Ilija napísal:
03 Dec 2023, 13:47
oslabenú magneti-na statore, môže byť dôvodom toho smradu,
..to nám síce autor zatajil, či zariadenie nemá náhodou aj pokles výkonu - dovtedy stíhal nejakú 3. - 4. a teraz ubehá 7 -ku v pohode... kondičkou to nebude :lol: ale môže byť aj to.
Prehriate magnety majú tendenciu strácať magnetizmus ...
-Nedávno som si to vyskúšal na jednom "malom 10x10x5 mm neodýme" - potreboval som na piecke nejako rozumne fixovať súčiastku - zohrialo sa to na 190 stupňov a zo "silného" magnetu ostalo len "slabé lepidlo" ktoré na železe udrží ledva samo seba... Miestny predajca ma upozorňoval, že po nahriatí nad 80 st. ten neodým stráca silu, ale potreboval som len jeden kus.. 50-centy ma nezrujnovalo a magnet poslúžil...
Mal v ponuke aj "odolnejšie teplotám" (cez 200st.), ale tam bola cena x-násobná, no zase mi nevyhovovalo prevedenie/rozmery a počiatočná sila... Ale to už je mimo mysu... :wink:

..U tohto problému sa viac prikláňam k tomu, že navíjací automat niečo zmršil a niekde vznikol medzizáviťák...
Keby mali všetky vodiče zmenenú farbu - vplyvom prehriatia - tak by sa dalo uvažovať nad poklesom magnetizmu a výkonu, ale tu nie sú nejaké takéto prejavy - teda až na niektoré ináč sfarbené vodiče... to môže byť aj svetlom pri fotení, ale AJ spôsobené medzizávitovým skratom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

drkovcim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 19:51

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa drkovcim » 04 Dec 2023, 06:42

@mr.dred atlet sa zo mna zo dna na den bohuzial nestal.. :D Kazdopadne ak by to bol spomenuty skrat, hadam ze nestaci kupit lak a z vonku ho prestriekat.. :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2023, 07:01

..nejaký bežne dostupný lak to určite nezachráni - to malo byť spravené vo výrobe - impregnácia a fixácia vinutia. Takto nejako to malo vyzerať...
Prílohy
obrázok_2023-12-04_070000860.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

drkovcim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 19:51

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa drkovcim » 04 Dec 2023, 07:38

hmm.. tak to som teraz dost na vazkach ci ma vobec vyznam aj kupovat novy motor ktory bude na 99% rovnaky ak bude zas na prd spracovany. Inak nebavime sa o nejakom lacnom no name stroji. Je to stroj od decathlonu s cenovkou cca 600€ (v tom case cca 4 roky) samozrejme su aj drahsie ale mne to pride teda dost penazi na to aby to mohlo mat nejaku lepsiu kvalitu..

Zas nechat ho u niekoho previnut by mohlo byt nakoniec mozno este drahsie?? A s neznamym vysledkom.
(https://www.decathlon.sk/p/189797-10141 ... z_velkosti)

EDIT: mozno este jedna otazka zo sfery vesteckej gule.. :) Co najhorsie by sa mohlo stat pocas dalsieho pouzivania? Moze sa na zaklade toho poskodit nieco dalsie? Alebo prinajhorsom proste skape ten motor.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Dec 2023, 11:02

"Co najhorsie by sa mohlo stat pocas dalsieho pouzivania?"

Ak budeš mať šťastie, tak ti motor vyrobí kopec dymu, (a uhoria nejaké drôty), prípadne ti len vyrazí poistky.
Ak budeš mať veľké šťastie, tak ti môže zhorieť bežecký pás a vyhorieť aj miestnosť. :wink:

Ale vážne. Ten motor je celý oplechovaný. A ak výduch chladiaceho vzduchu nie je zrovna "z papiera", (že by sa mohol chytiť), tak okrem dymu asi nič nehrozí.
A ak dáš nový motor, je vysoko nepravdepodobné, že odíde rovnako, aj keď bude rovnako sfušovaný.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa pablox » 04 Dec 2023, 12:15

Mal som to isté na novom bežiacom páse, písali to aj v recenziách - po dlhšom používaní smrdí motor.
Takže to môže byť vlastnosť šetrenia nákladov, podotýkam, že pás mal ešte rezervu do plného zaťaženia udávaného výrobcom.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Dec 2023, 12:20

drkovcim napísal:
03 Dec 2023, 07:14
EDIT:... a nie som odbornik ani vyuceny elektrotechnik....este doplnim, skusal som pas pustit na 20 min. naprazdno, teda bez bezca a vtedy smrad nebol.
chybí mi jedna důležitá informace, proto se táži:
zkusils oslovit elektrotechnika, který má třeba klešťový ampermetr, aby Ti změřil u toho motoru klidový proud a proud při zátěži? Porovnals je následně se štítkovým údajem a souhlasí ? nebo je jeden z nich vyšší?
Jaké zatížení má povolené?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa Ilija » 04 Dec 2023, 15:39

Sú to však čínske sračky...
Dnes na jednej umývačky riadu- pomocné vynutie pretrhuté- prečo- lebo je vynutie s Al...jeden rok má umývačka ...sračka.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Problem s elektromotorom

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Dec 2023, 15:43

čiže -umysračka :D

Mňa napadlo ešte či to nerobí preklzovanie na prevodoch a môže to smrdieť ako guma.
Lebo som sa nedočítal, či beží naprázdno normálne a smrdí len pri záťaži.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok