detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa anielikk » 14 Dec 2023, 10:20

Mám otázku ohľadom schémy , ako je možné, že sa otvorí prvý tranzistor (tranzistor napojený na cievku) na obrázu, keď na jeho otvorenie je potrebných cca 0.5 - 0.7 V. Je ta cievka schopná pri piložený k zdroju napätia, len na základe mag. poľa (indučnosti), ktoré na ňu pôsobí dodať tranzistoru potrebné napätie na jeho otvorenie?

tranzistor.png
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Dec 2023, 12:07

ten prvy by mal byt nejaky fet. ja som volakedy davno mal detektor z jedneho io 74htc132, napajany cr2032 a fungoval prekvapivo spolahlivo. ukazal aj v stene, aj ked som ho dal k zasuvke a aj ta intenzita led sa menila podla vzdialenosti
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Dec 2023, 12:18

Toto zapojenie sa toci hlavne medzi indickymi youtubermi ala Mr. “nieco” ale ako si povedal je to len hracka.
3 tranzistory za sebou vytvaraju extremne velke zosilnenie priblizne Hfe^3 , takze pri Hfe=100 je to okolo milion.
Povedzme ze na tom prvom tranzistore signal z cievky len jemne zmeni zvyskovy kolektorovy prud, na tom druhom ta zmena bude o nieco vacsia a na tretom uz aj vidis zmenu na led.
Avsak kludne sa moze stat ze ten zvyskovy prud prveho trandu bude dostatocne velky aby zvysne trandy pootvaral uz aj bez vstupneho signalu a bude to nonstop svietit. Alebo naopak cievka da priliz male napatie a nic sa nenamoduluje. Treba skuskat rozne tranzistory.

Pravy detektor ma rezonancny LC obvod nastaveny na 50hz a priblizenim k polu sa rozkmitava.
0
"No pain, no gain." (KC238)

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa anielikk » 14 Dec 2023, 12:36

Keď som správne pochopil, tak ta cievka len mierne "pootvorí" tranzistor a táto zmena sa prejaví dajme tomu na ledke vďaka zoslíleniu ostatných tranzistorov, ale je vôbec tá cievka schopná "naakumulovať" dostatočné napätie na to aby "pootvorila" tranzistor hoci len na okamih? je vôbec možné, aby sa pechod PN "pemostil" bez dostatočného napätia?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Dec 2023, 14:02

U toho prveho trandu sa bavime o kolektorovom prude bajoko par nA. Tam vobec nie potrebne 0.6V na BE aby sa na kolektore co to namodulovalo. Uz par mV (mozno desiatky) z cievky vytvori zmenu kolektoroveho prudu.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Dec 2023, 14:27

Ono to v podstate funguje ako rozhlasový prijímač. Tá cievka je "anténa" a za ňou je jednoduchý neladený zosilňovač s veľkým zosilnením, aby bol schopný zopnúť LED, keď sa anténkou priblížiš k niečomu čo vyžaruje EM žiarenie.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: detektor napätia pod omietkou - "hračka"

Príspevok od používateľa pin » 14 Dec 2023, 16:11

Áno, v princípe je to anténa. Ta cievka chytá magnetickú zložku poľa od prúdu v tom vodiči. Ale parazitnou kapacitnou väzbou reaguje aj na jeho napätie. A tým, že obsluha drží tu hračku, tak je kapacitná väzba aj na zem, existuje teda nejako uzavretý obvod, aj keď s vysokou impedanciou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok