odpor výhrevného telesa

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa anielikk » 26 Dec 2023, 22:24

Mám otázku, mám doma výhrevné teleso "špirálu" z piecky na chleba, odpor na špirále je okolo 100 Ω, voči zemi okolo 0.8MΩ , piecka funguje normálne až do momentu keď sa spustí výhrevné teleso, spustí sa prúdový chránič "RCD". Moje podozrenie je, že je vadná "špirála". Otázka znie, aký minimálny, tolerovoný odpor majú mať výhrevné telesá voči uzemneniu, je nejaká minimálna hranica, alebo záleží od "špirály"?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Dec 2023, 22:52

skor by som videl problem, ze ked sa spusti ohrev, tak niekde je skrat. Skus odpojit spiralu, ci tiez vyhodi, ked sa prepne na ohrev
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Dec 2023, 23:09

Pri ohreve špirály dôjde na niektorom mieste k jej vyklenutiu vplyvom tepla, a oprie sa o tie kovové mriežky, pričom urobí zvod na kostru a vyhodí ti chránič.
Zapni ho a sleduj pri nahrievaní,kde sa to ako správa a nájdeš tú nezbednú vlnku.
Stačí ju niečím trochu posunúť bokom,alebo aj viac tých vlniek tak,aby nevyskakovali z riadku.Ale opatrne,tie sludové izolačné dosky sú dosť krehké,aby si neurobil viac škody ako úžitku.
Samozrejme to nerob pod napätím.😖

aha,ty máš pekáreň na chlieb,nie hriankovač,ale aj v takej kovovej špirále sa mohla prihodiť výrobná vada, že sa špirála pri ohreve posunie v kremikovom piesku ku kraju tak, že sa dotkne tej trubky,a urobí zvod,vyhodí chránič,a po vychladnutí sa to odpojí a ona sa tvári,,ja nič,ja muzikant,,😉
Odpoj ju z obvodu a pripoj samostatne na napájanie,ak to urobí znovu,tak ju zahoď za psom,je vadná.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa Ilija » 27 Dec 2023, 05:40

Vadná špirála. Vymeň ju.
Keď je otpor ku kostre menší než 4-5 Mohm, tak viac-menej to ešte aj funguje....
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa anielikk » 27 Dec 2023, 08:19

Vypojil som ju z obvodu a zapojil na priamo, L a N, PE na kostru a istič ani RCD nevyhodilo, začala hriať, takže tam bude niekde skrat, otázka je kde? Aj tak sa mi vidí ten odpor 0.8MΩ voči zemi dosť malí. Viziálne vyzerá že na doske je všetko OK, nič nieje "vybuchuté", prepálené, meral som diody a triak a ten je tiež ok.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Dec 2023, 08:57

Tennodpor si meral megmetom dufam 500V,dalsia vec za tepla sanodpor moze zmenit
1
Obrázok 1

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa anielikk » 27 Dec 2023, 09:10

Nemám doma megmet, meral som len multimetrom "flukom" odpor voči zemi. Nechal som ju chvíľku bezať a nič sa nestalo, problémom bude, že je tam niekde skrat. Pekárničku samozrejme môžem vyhodiť, je to len taká lacná z Tesca, skôr ma zaujíma príčina problému. Ona nabehne, motor funguje, točí sa, elektronika taktiež, len keď má už prejsť do režimu pečenia tak vyhodí RCD, keď ju zapnem do inej zásuvky ten istý problém.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa rudko » 27 Dec 2023, 10:11

Merat izolacny odpor multimetrom nema vyznam. Nenameras nic uzitocne. Izol odpor sa meria pri vyssich napatiach (100-1000V a aj viac) v zavislosti od podmienok.
1
Obrázok 1
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Dec 2023, 10:18

Však na tú elektroniku zapoj čosi iné, výkonovo primerané, (pri 100 Ohm je to tak do 500 W). A odskúšaj to !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Dec 2023, 11:58

Zoberiem 2 trafka, aby som ziskal oddelenyvh 230V, dam zdvojovac s kondikmi a uz mas 400v dc, a uz len dc mA meter a mozes merat izolacny odpor. Pre istotu do serie odpor aby si neodpalil mA meter.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Dec 2023, 12:01

Keďže si písal, že to vypne hneď ako má začať hriať špirála,tak teraz som si uvedomil, že to nemusí robiť špirála, pretože sa ani nestačila nahriať aby urobila nejaký zvod medzi špirálou a tou rúrkou, takže je príčina niekde inde.Predpokladám teda, že ak je výkon riadený triakom,alebo relátkom, tak dôjde k tomu zvodu v riadiacom obvode ešte pred ohrevným telesom.
Ten problém zo zvodom alebo skratom v špirále sa dá zistiť kludne aj tým multimetrom.Keďže to reaguje tak rýchlo, musel by tam byť taký skrat v telese,že ho nameria aj baterkou a žiarovkou, medzi kostrou a niektorým živým koncom špirály.
Odpoj špirálu, a vyskúšaj ju napriamo cez trojžilový kábel,alebo žiarovkovú skúšačku...
Ak sa nahreje bez problémov, tak je problém v riadiacej elektronike.
Zapni pekárničku len bez špirály a uvidíš či to urobí aj potom.
Skrátka vylučovacia metóda.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa anielikk » 27 Dec 2023, 12:38

už som skúšal dať cez 3-žilový kábel špirálu a v pohode, ako so písal vyššie, špirálu nahrialo normálne a RCD nezareagoval, premeral som aj triak a relé, tiež sú OK, ešte vykúšam dať bez špirály, čo to urobí, poprípade miesto špirály zapojím nejaký iný spotrebiť dajme tomu hriankovač a uvidíme čo to spraví :) Je to len lacná pekárnička, vôbec jej nieje škoda, pozrel som sa na ňu len tak zo zvedavosti, aby som sa niečomu novému naučil :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Dec 2023, 23:36

800k multimetrom voči kostre je fakt málo. Ale fakt to ani nevyzerá na problém špirály keď vybratá vonku chránič nezhodila. Určite tam ešte niečo iné robí zvod. Ale riadiaca elektronika by so zemou nemala mať spojené nič. Tak som zvedavý čo to bude.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: odpor výhrevného telesa

Príspevok od používateľa anielikk » 28 Dec 2023, 09:22

Ešte som sa na to od vtedy nepozeral, ale je to tak ako hovoríš, okrem špirály, motora a kovovej konštrukcie pekárničky, nieje nič pripojené na PE vodič. Riadiaca elektronika má len vystupy L, N na motor a na špirálu, ešte je tam malé trafo, ktoré slúži na napájanie tuším relé a dispeja.
0

Napísať odpoveď