Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa jany+ » 06 Jan 2024, 09:34

Ako riesite LED osvelenia v RD, alebo bytoch.
Je lepsie dat centralne trafo (cca 100-150W) do rozvadzaca a potom tahat kable (dvojlinku) ku kazdemu svelu (nemyslim, klasicke svetlo, ale led pasiky), alebo tam kde bude pasik, dat vsade trafko.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pablox » 06 Jan 2024, 11:29

Určite osobitné trafo pre každú sekciu, pretože ak ti odíde to centrálne, budeš mať tmu všade,
To je ako keď si dá niekto na rodinný dom jeden prúdový chránič na všetko - v prípade poruchy je všade tma.

Navyše na tej dvojlinke bude úbytok napätia - väčší ako v prípade, že je trafo blízko LED pásov.

Centrálne trafo by som dal maximálne na nejaké núdzové osvetlenie, kde je jedno zálohované trafo a osvetlenie v kritických miestach (chodby, schody atď..)
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Jan 2024, 12:22

Trafo na miestnost.
Co je zle mat prudovy na hlavnom privode? To je ako tvrdit, ze je zle, ak mas hlavny istic na privode. ved ked ten vypadne, tak mas tiez tmu v dome.
Ved mas istice pre sekcie, tak vypnem len tu problemovu a chranic nebude vyhadzovat.
2
Obrázok 2
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pablox » 06 Jan 2024, 13:01

Bavíme sa o zvodovom prúde, nie o tvrdom skrate.
Keď ti zavlhne vonkajšia zásuvka, tak si potme. Ak si mimo domu, chladnička/mraznička je bez elektriky.

Aj väčšie množstvo impulzných zdrojov na jednom chrániči môže spôsobiť nárast vybavovacieho prúdu nad hranicu, kedy chránič spadne (poznatok zo školenia).

A ver tomu, že sa ľahšie hľadá príčina, ak máš viac chráničov a za nimi menšie množstvo ističov (najmä ak ide o náhodnú poruchu, ktorá sa vyskytuje nepravidelne).

Na svoj 3 izbový byt som dal 3x chránič typu A a obvody rozhodil tak, aby vždy niečo šlo v prípade výpadku ktoréhokoľvek.

Navyše, tie chrániče dnes už nestoja toľko, aby ťa to zruinovalo. Kolega si dal 1 chránič na celý dom a garáž a teraz to prerábal, lebo ak mu niečo zlyhalo v garáži, mal potme všetko.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Jan 2024, 17:49

pablox napísal:
06 Jan 2024, 11:29
Navyše na tej dvojlinke bude úbytok napätia - väčší ako v prípade, že je trafo blízko LED pásov.
Presne preto majú tie zdroje doladenie výstupného napätia, väčšinou aspoň do 14V, resp. 28V, čo by aj bolo lepšie v takomto prípade používať 24V pásy.
 
pablox napísal:
06 Jan 2024, 13:01
Aj väčšie množstvo impulzných zdrojov na jednom chrániči môže spôsobiť nárast vybavovacieho prúdu nad hranicu, kedy chránič spadne (poznatok zo školenia).
Toto platí iba pre impulzné zdroje s triedou ochrany I., čo v domácnosti okrem počítača a monitora je celkom výnimočné nájsť a nie že by ich bol prebytok. Inak keď si spomeniem na moju prax v IT firme, kde celý labák o rozlohe cca 100 m2 bol naťahaný predlžovačkami po zemi a na každom stole boli 2 monitory a notebook (všetko zdroje tr. I.) a predsa to vydržalo, tak už vydrží všetko :D
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Jan 2024, 19:48

pablox napísal:
06 Jan 2024, 13:01
Bavíme sa o zvodovom prúde, nie o tvrdom skrate.
Keď ti zavlhne vonkajšia zásuvka, tak si potme. Ak si mimo domu, chladnička/mraznička je bez elektriky.
Vypnem istic na vonkajsiu zasuvku a normalne fungujem dalej.
Nedavno mi zatiekla voda poza sporak pekne po kabli, aj ked nechapem, ako je to mozne, kedze ten kabel je zamerne spusteny nizsie, aby to pripadne kvapkalo na zem. Ale vyrazilo mi to prudovy, a predstav si, vypol som sporak a zvysok domu fungoval normalne dalej.
Pre pripadnych rypalov, prudove mam samozrejme aj samostatne pre kupelnu atd.. ale aj jeden hlavny na privode do domu.
pablox napísal:
06 Jan 2024, 13:01
Aj väčšie množstvo impulzných zdrojov na jednom chrániči môže spôsobiť nárast vybavovacieho prúdu nad hranicu, kedy chránič spadne (poznatok zo školenia).
v praci pri vypadku elektriny sme museli fyzicky vypinat pocitace zo zasuvky a po jednom ich zapajat, lebo ak ostali zapojene, tak vyhadzovalo aj istic.
pablox napísal:
06 Jan 2024, 13:01
A ver tomu, že sa ľahšie hľadá príčina, ak máš viac chráničov a za nimi menšie množstvo ističov (najmä ak ide o náhodnú poruchu, ktorá sa vyskytuje nepravidelne).
Ako som pisal, ja mam vsetko vonkajsie samostatny prudovy + kupelna, wc, kuchyna su tiez samostatne.
Ale zaroven aj hlavny + este uplne na privode mam bleskoistky, ktore, ako som zistil maju vyznam, ked mi raz blesk vyrazil vsetky 3 fazy na stlpe (elektrikari vraveli, ze naraz 3 fazy uz davno nevideli vyrazene) a doma mi odisli len tie najcitlivejsie spotrebice - audio video technika.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa jany+ » 07 Jan 2024, 07:09

OK, dik, takze do buducnosti z nejakeho najblizsieho svet. prip. zas. obvodu sa napoji trafko.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Jan 2024, 08:22

Nechce sa mi lúskať celú debatu. No jednu vec ste zrejme neprediskutovali. Trvalý odber (straty) stále zapnutého centrálneho zdroja. Z tohoto pohľadu sa mi zdá "ekologickejšie" (efektívnejšie) mať zdroj pri každom svietidle ...
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Jan 2024, 16:21

Zhodou okolností som toto meral na Meanwell RS-150-12 a tam je standby odber okolo 7W. Áno je to dosť na to že nič nie je zapnuté.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Jan 2024, 21:01

Dolfi: to je tiez pravda, ak by som riesil nejaky centralny zdroj, tak by som sa snazil, aby tam bolo vzdy nieco pripojene, napr. wifi router, alebo cokolvek co je stale zapnute a tak zdroj nebude len tak bezat naprazdno.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Jan 2024, 21:21

To je pravda. Ale, každý zdroj má svoju najvyššiu účinnosť povedzme pri 90% zaťažení. A je logické, že ak sú takto navrhnuté zdroje pre každé svietidlo, tak aj spotreba el. energie bude najefektívnejšia. No pozitívnu úlohu hrá aj to, že zdroj beží len vtedy, keď potrebujem svietiť.

Možno také pochopiteľnejšie prirovnanie: Predsa nenecháme stále bežať auto, však dobíja baterku a občas sa s ním aj odvezieme. :wink:
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Jan 2024, 06:20

Edgar napísal:
07 Jan 2024, 16:21
Zhodou okolností som toto meral na Meanwell RS-150-12 a tam je standby odber okolo 7W. Áno je to dosť na to že nič nie je zapnuté.
Sa mi to zda nejako vela? Naprazdno isiel? Ved to muselo topit ako blazon.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa kapor » 08 Jan 2024, 06:44

Zaujímalo by ma, ako bolo nameraných tých 7W. Ak by to bolo iba z prúdu odoberaného na strane 230V, tak to nebude 7W ale 7VA.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2024, 07:00

Dolfi: este tu chyba zakladna vec: ako budu tie led pasiky ovladane. ak len klasicky vypinac, tak radsej viac malych zdrojov, ale predpokladam, ze budu ovladane cez dialkove, co sa dnes robi a teda tie zdroje budu stale v sieti. vtedy radsej centralny zdroj.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa balu » 08 Jan 2024, 07:41

Možná bych šel cestou kompromisu. Jak píše pocitujlasku, určitě budeš mít něco na DO, něco na čidla apod. - prostě někde budeš potřebovat trvalé napájení. Dal bych do rozvaděče 2-3 zdroje a rozdělil bych napájení na několik skupin. V jedné třeba chodba, WC, wifi, ve druhé obývák, dětský pokoj, třetí kuchyně, ložnice.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Jan 2024, 14:31

Atlan napísal:
08 Jan 2024, 06:20
Sa mi to zda nejako vela? Naprazdno isiel? Ved to muselo topit ako blazon.
Je to 150W zdroj, takže chladenie má o celé šasi, poriadne "topí" až pri tých cca 120W :D
kapor napísal:
08 Jan 2024, 06:44
Zaujímalo by ma, ako bolo nameraných tých 7W.
Wattmetrom
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa kapor » 08 Jan 2024, 14:53

No má ten wattmeter napísaný úžasný rozsah merania výkonu. Bohužiaľ bez uvedenia presnosti merania. Mám obavu že v rádu jednotiek W to nebude žiadna sláva. Chcem len povedať, že aj mne sa 7W zdá príliš veľa.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Jan 2024, 15:54

kapor napísal:
08 Jan 2024, 14:53
Chcem len povedať, že aj mne sa 7W zdá príliš veľa.
Prečo?? veď aj keď je to spínaný zdroj... ale na príslušný max. výkon musia mať regulačné a ochranné obvody tiež nejakú stálu spotrebu a už len nejaká "predzáťaž" na zabezpečenie regulačnej slučky zožere pár watov.. možno miliwatov, ale keď za ňou bude zaradených niekoľko smart-fičurín, tak sa pod 10-15W ani nedostane..ale to je už po "rozvetvení"... Samotný zdroj by toľko spapať nemal...

Páčilo sa mi riešenie v niektorých receiveroch s akousi "nábojovou pumpou", ktorá kŕmila Stanby režim... spotreba 0,0-nič W - nabiť kondík za pár ms a čakať, kým napätie na ňom spadne pod úroveň.. po prijatí signálu z riadenia sa aktivoval na plnú dodávku energie...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Centralne trafo na led, alebo vlasne pre kazde svetlo

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2024, 16:09

ak to bolo merane takym tym zasuvkovym wattmetrom, tak tie zvyknu merat az od par W, a aj to nie uplne presne.
Zas na druhu stranu, videl som aj zopar atx zdrojov, ktore si brali 12-15W aj ked bol pocitac vypnuty.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok