12V relé na 230V

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Príspevok od používateľa Neo » 02 Jan 2011, 20:52

ten 150 ohm odpor tam treba???
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 02 Jan 2011, 21:07

Ja by som ho tam nechal, strčil by som ho do kladnej vetvi hneď za C3.
Popíš prosím funkciu toho čo si nakreslil

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Príspevok od používateľa Neo » 02 Jan 2011, 21:12

je to vlastne opzdene zapnutie ventilatora vo WC zapne sa vypínač, zapne rele K1 a vlastne začne napájat relé K2. rele K1 zapne časovač a po nastavene dobe sa relé K2 vypne a zapne ventilator, a po vypnutí vypínača sa vlaste vypne napájanie K2 a vypne ventilator.
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 02 Jan 2011, 21:15

???
nemalo by to byť na hajzli tak, že ťukneš do tlačidla -ventilátor sa hneď rozbehne a po nejakej dobe 30s-5min sa vypne ???

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Príspevok od používateľa Neo » 02 Jan 2011, 21:16

je to tak, ale je to otravne ked idem na malu potrebu a zapne sa hned
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Jan 2011, 21:26

keby si ma neo nemal na haku tak ti tu nakreslim schemu na taky časovač kde je skoro jeden a pol sučiastky a ne kokotiny s 555tkou a ten 330n kodnik prepusti len velmi malo prudu a nezopne ti rele, mimochodom!
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Príspevok od používateľa Neo » 02 Jan 2011, 21:30

tak teda ako to mam spravyt???
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Jan 2011, 21:32

vieš čo, schemu nedam, je tu na fore, urobil som si soft start na zosik, je tam jeden tyrystor a dajaky odpor k tomu a časovač jak oči!
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Neo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 20 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 32

Príspevok od používateľa Neo » 02 Jan 2011, 21:35

a co by som mal spravyt aby my ten kondik prepustil viac prudu??
0
Som elektrikár, ale začiatočník

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 02 Jan 2011, 21:35

ja s tým spínam relé 12v cca30mA a zopína ho celkom "resko" ... !


nech som neni za debila... otvoril som mikrovlnku [tam som to moje zapojenie strčil namiesto origošky čo tam bola], v sérii s relé mám rezistor 22ohm, a úbytok na ňom je 0,744V kondik 330n
takže, chalanisko zmeraj tvoje relatky aký prúd žerú pri 12V
Naposledy upravil/-a Feneon v 02 Jan 2011, 22:27, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Jan 2011, 22:21

maš naprostu pravdu, prave som kukol do zasuvky a mam tam 24V rele a takisto fachči cez 330n kondik. tak ok, nechal som sa uniesť tym vypočtom čo som tu zrobil.

Neo prud zvečšiš zvečšenim kapacity kondika.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 02 Jan 2011, 22:50

ako napísal nalimko, ten jeden kondik pravdepodobne zvládne obe rele[hoci ešte neviem aké relé máš]
ale... Ak chceš odvod spúšťať tlačidlom, musíš tam mať kontakty ktoré premostia tlačidlo a po dokončení "časovania" odpadnú a obvod rozpoja
Predpokladám že kontakty rele K2 to byť nemôžu lebo K2 je vlasne spočiatku bez šťavy a kontakty K1 tiež nie lebo by si to musel vypínať ďalším[rozopinacim] tlačidlom... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 02 Jan 2011, 22:55

no nechcem vám tu kaziť debatu, ale čo takto schodiskový časovač ..
Prílohy
casove rele a schodiskove automaty.pdf
(116.37 KiB) 72 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 03 Jan 2011, 01:06

Já jsem si kdysi vyrobil časovač na míru. A protože jsem se nechtěl patlat s nějakými předřadníky před relé které jsou zbytečně veliké, musí se důkladněji řešit izolace a nakonec to stejně stojí prachy a je to nešikovné tak jsem se naštval a koupil v GM obyčejné relé na 220 nebo 230V a byl pokoj. Tam stačí zaizolovat jen dva přívody a hotovo. Vlastní časovač a regulátor tvoří dva trandy co jsem zrovna vylovil z šuplíku - KD602 a před tím něco. Dva trimry, kond a nazdar. Do báze koncáku teče pořád nějaký ten proud nastavený tak že se ventilátory stále točí na minimální otáčky takžen nemusí být vůbec slyšet (já použil takové dvě průmyslové potvory co jsem koupil výhodně nepoužité v bazaru za 50Kč takže bohužel trochu slyšet jsou). Pak secvakne relé, kond v bázi prvního kondu se nabije a ventilátor spustí na maximum. a po zhasnutí se otáčky pomalinku snižují na původní minimální hodnotu. Celé to napájí trafo které napájí i zvonek. Výhoda je že toto řešení spolehlivě zamezí úniku jakýchkoliv pachů z WC do bytu když odtud někdo leze. To mě dost sejřilo protože vchod na WC mám hnedka pod schodama a tou dobou u nás bydlela prateta a spolu s babkou mi ty jejich strašné pachové produkty než stačily vylézt poslaly rovnou nahoru ke mě do pokoje :evil: Tak to už pak nebylo. Protože z WC vede ventilačjka skrz zeď rovnou ven tak tam byla dřív pěkná kosa. Jak ventilátory foukají pořád ven nemá šanci se dovnitř dostat studený vzduch z venku v zimě a nebo horký v létě. Vzduch se nasává škvírami kolem dveří takže v létě se tam nasává chladný vzduch zevnitř a v zimě teplý rovněž zevnitř takže teplota je celkem stabilní.

Dneska už bych to samozřejmě řešil jinak a dokonaleji (přidal bych tam jednu 556 - jedna polovina by mi časovala dobu než se ventilátor spustí na max aby se nepouštěl když se jde na malou, druhá polovina by mi prodlužovala běh ventilátoru na max než se spustí postupné snižování otáček) ale je vidět že i takto primitivně jak jsem to vymyslel když jsem chodil na základku to jde.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok