Stavba velkeho teslaku

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa raden » 31 Okt 2012, 20:48

Demigod666 napísal:trafaky dako zozeniem a tie kondenzatory dako vyskladam ... a na co by som si este mal dat pozor ?
Hlavne na zdravie :D
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 01 Nov 2012, 18:24

:D to mi je jasne ... to by som vzdy mal pit pri tom :D ... **** maju stastie
'°°' Pravidlá bod 5)
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa medved » 02 Nov 2012, 08:49

Pocul som o jednom tipkovi zo slovenska, co si rad vypil a sa zaplantal a schytal to do hlavy s marxovho generatoru... ale prezil to.
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 03 Nov 2012, 21:30

co sa tyka tych kondov preco si to staval na 24kV ked mas v obvode 8,5 ?
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa bobor1992 » 03 Nov 2012, 21:50

Toto bude troška OT, ale mne sa riadne páči, ako všetci ľudia nazývajú tieto zariadenia "Teslov transformátor" :)
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Robio » 03 Nov 2012, 21:54

Prepáč ale je vidieť že o tom moc nevieš a hneď chceš stavať obrie tesláky...takto to nefunguje.

Postav si najprv niečo malé...na tom sa naučíš veci, ktoré ti nikto neporadí (nie že by nechcel, ale už sa o nich nehovorí, pretože to považuje za samozrejmosť...)

Nikam ti to neutečie...zrejme si videl nejaké videá a teraz si celý nažhavený do stavby dvoj metrových výbojov. začni v malom a ak ťa to bude stále baviť prepracuješ sa k veľkým.

Začiatočník tiež hneď nestavia 2x1.5kW zosilňovače...a keby aj s tým rozdielom že keď sa oňho nedopatrením oprie alebo šuchne, tak ho to nezabije.

bobor1992, však to postavil Tesla, a transformuje to napätie tak teslov transformátor :D
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa bobor1992 » 03 Nov 2012, 22:03

Čítal som o Teslovi dosť veľa článkov či už na nete, alebo výživné čítanie v jednom Quarku.
Podľa dostupných informácií dokázal Tesla pracovať v úplne inej elektrikárskej rovine ako my.
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail ... a-energie/
Za účelem potvrzení této úvahy provedl Tesla zdánlivě nelogický pokus, který však definitivně odhalil ohromující fenomén a odstranil veškeré pochybnosti o povaze aktivních nosičů činných v jeho aparatuře. Vzal těžký měděný profil ve tvaru "U" a připojil oba jeho konce přímo k primárnímu jiskřišti. Mezi ramena "U" zapojil několik lamp v sérii. Tato soustava reprezentovala očividný zkrat. Po spuštění dynama se však lampy rozzářily studeným, oslnivě bílým světlem, přestože je zkratoval mohutný měděný vodič. Oslnivě studená záře jejich světla prozrazovala, že "zkratem" skutečně proudí jakási energie, ovšem naprosto odlišná od "částicové elektřiny". Svědci přizvaní k těmto experimentům ani ve snu neočekávali, že spatří něco jiného než "zpopelnění" okruhu s jiskřištěm a možná i samotného dynama. Místo toho se stali svědky něčeho, co se rovnalo zázraku. Nestalo se nic, jen světla se rozzářila s mimořádnou bělostí.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Robio » 03 Nov 2012, 22:10

No on väčšinu svojich vynálezov nemal dôvod stavať pretože vedel že to fungovať bude...Staval to len vtedy keď sa to malo reálne využiť alebo na prezentáčne účely . Bol to proste génius, a tak ako Einstein si vedel predstaviť veci pre nás nepredstaviteľne a asi aj nepochopiteľné.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa bobor1992 » 03 Nov 2012, 22:14

Veď hej, ja len provokujem :D
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 03 Nov 2012, 22:22

aspon piste k teme.... neviem co teba zaujima ze aky velky staviam na co mam postavit 10 ked mozem 1 ? chapem tomu ze ide o nabijanie vybijanie kondenzatoru ze kolko vydrzi ale kde je ta hranica aby to dobre fungovalo ? pytam sa kvoli tomu aby som to nemusel na 5 krat robit
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa medved » 06 Nov 2012, 13:27

Demigod666 napísal:co sa tyka tych kondov preco si to staval na 24kV ked mas v obvode 8,5 ?
Zdroj je 8,5kV AC, kondy su na 24kV DC tak si to prerataj + rezerva... pokial nechces aby ti po tyzdni zacali odchadzat kondy. (ak nie skor)

Ved Robio ti dobre radi... hej mozes jeden, ale je kopu veci, ktorym este okolo TC nechapes pretoze sa to naucis len stavanim teslakov a experimentovanim... pocitaj s tym, ze ten TC budes este niekolko krat prerabat, pokial chces aby to slapalo poriadne.

Moj prvy SGTC co som robil bol 38,5cm vysoky, pri prvom zapnuti daval mozno 5cm, po nejakom case som ho vyladil na 75cm vyboje... pocas toho mi zhorel zdroj, tlmviky, blokovacie a rez. kondiky, sekundar, primar som prerabal... stale som snim mal nejaky problem a nikto ani tuna na fore mi nevedel poradit... (aj ked radili, nakoniec som zistil, ze bol inde problem) az som nato prisiel sam a dal do konecnej podoby...
http://www.experimenty.kvalitne.cz/sgtc_1/vyboj17_b.jpg

potom som stavial dalsi SGTC, kde som sa uz poucil s prvych chyb, ale vyskytli sa zasa ine problemy, ktore som pri tom malom SGTC nemal... zasa som prisiel nato, kde bol pes zakopany a opravil to... pri dalsom SGTC uz by som ho zasa inak riesil...
http://www.experimenty.kvalitne.cz/sgtc ... je10_b.jpg

tento maly SGTC som len tak od oka postavil a uz som mal cca 2x vacsie vyboje ako sekundar, lebo uz som vedel odhadut co ako podavat...
http://www.experimenty.kvalitne.cz/sgtc_3/sgtc09_b.jpg

Uz chapes ? zacni od malych teslakov... lebo ked budes robit rovno daco velke tak rataj, ze to budes vela krat prerabat a lamat si s tym hlavu co sa zasa serie a preco to hori, male vyboje atd...
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 13 Nov 2012, 18:45

jasne ale vies ked mas preplateny material od skoly :D no neskus velky :D ..... inak vyberam kondenzatory a teslacke neviem zohant skus mi poradit daku vhodnu nahradu
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa medved » 13 Nov 2012, 19:49

Ked myslis, ze ti to skola vsetko preplati :D nato by som sa nespoliehal :lol: ta ja viem, TESLAcke su najlepsie, potom ISKRA by mohli byt, alebo ked vravis, ze to preplaca skola kup s ebay maxwelly... :lol: mozno riaditela neporazi... nahrady som nehladal lebo TESLAckych mam dostatok... na WIMA by som velmi nespoliehal, dakto si ich chvali no mne WIMA furt horeli na SGTC
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 13 Nov 2012, 22:45

samozrejme v norme :D mne jedine vychadzaju tie wima ale ked horeli tak radsej nie
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 13 Nov 2012, 22:52

30 na seriu a 22 radov tohto http://www.tme.eu/sk/details/mks4-100n_ ... b2acea67c9 co ty na to ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Nov 2012, 06:29

Myslim ze nebudu vyhovovat. MKT su nedostacujuce. Chcelo by to nieco s impulznou odolnostou 1000V/us.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa mikkipp » 14 Nov 2012, 11:03

Sorry za OT.

@medved

A už si použil nejaké PTN? S akými parametrami? (minule som našiel o vlastnostiach PTN podrobné info v skriptách, ak by bol záujem). Aj keď asi nebudú šité, na používanie "opačným smerom". Ty barbar :P
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 14 Nov 2012, 17:06

Tak skús poradiť niečo čo by vyhovovalo a vyrába sa nie ako teslacke že nezozenies
0

Demigod666
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:40

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa Demigod666 » 14 Nov 2012, 17:26

Mkt10 by stačili ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Stavba velkeho teslaku

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Nov 2012, 17:34

Tak to skor pockaj na Medveda, ja v hlave nenosim parametre XY kondenzatorov a viem akurat ze tie teslacke TC343 maju impulzne napatie asi az tych 1000V na us. Tento parameter je zrejme najdolezitejsi, spolu s minimalnym stratovym uhlom. Presnejsie tangensom uhla. Znaci sa to tg delta. Ten by mal byt pokial mozno najmensi aky sa len da. Viem ze rada FKS od WIMA by mala splnat poziadavky. Neskusal som ich ovsem. S beznymi odrusovacimi MKTckami konstruktery nemaju dobre skusenosti. Ono to je tak,ze rezonancny kondenzator je velmi vyrazna polozka pri konstrukcii TC. Vsetko ostatne sa da zriesit za babku, ale toto nie, pokial nemas dobry zdroj. A zdroje tych teslacky TC343 uz pomalycky miznu. A zas davat tam nejake ktore to nezvladnu je skoda financii a aj materialu. Tazko tak radit. Sam som zhanal kondenzatory na indukcny ohrev a dopracoval som sa k teslackym. Vtedy sa dali zohnat za 5 korun ceskych kus. Naproti tomu FKS od WIMA alebo FKP (neviem uz) s podobnymi parametrami budu zrejme niekde na urovni 5e nez 5 korun. Tazko no s tymto. Vsetko najdes v katalogovych listoch - datasheetoch od jednotlivych vyrobcov. Ak mas dotovany teslak, teda ze ho robis na zakazku a ma byt velky, mozno by som vazne uvazoval nad tymi MAXWELmi z e-bay. Zalezi od financii. V zasade sa samozrejme da potrebny kondik vyskladat. Otazna je cena,
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 14 Nov 2012, 17:40, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok