Usmernenie striedaveho VN

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Usmernenie striedaveho VN

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2008, 20:29

Potrebujem usmernit asi 60 kV AC s nizkym prudom. Planujem kupit asi 70 diod a zapojit seriovo. Vyrobim tak jednu diodu do 70 kV. To by bolo OK. Neviem ale ci mam zapojit 2 diody tak ako je na obrazku alebo staci jedna. Ako jasne mala by stacit aj 1 ale ake budu nevyhody ? A ake napatie budem mat na vystupe ? Pochybujem ze plnych 60 kV.
http://img86.imageshack.us/my.php?image=ssec7.jpg

A inak zdroj je z autocievky teda z dvoch. Budeny obvodom s 555 takze ma siroku skalu nastaveni frekvencie. Cievky su zapojene takto : http://www.grafologie-online.cz/beny/Te ... _zdroj.jpg
Potrebujem to na vyrobu elektretu a staru TV nemam po ruke.
A este ak by som tam za tie diody zapojil kondenzator co by to urobilo ? A aky nebezpecny by bol pripadny zasah z takeho obvodu ?
Na elektret potrebujem napetie skor takej statickejsej povahy.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Feb 2008, 21:27

Striedave napetie ked usmernis tak sa zvisi ale čo to urobi zo 60Kv tak to neviem možno že sa nepatrne zvyši
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
The Devil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 171
Dátum registrácie: 27 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Košice city
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa The Devil » 24 Feb 2008, 21:27

Striedavé napätie keď usmerníš, tak sa zníži o odpor usmerňovacích diód ale po filtrácii sa zvýši.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Mar 2008, 10:19

No uz sa to konecne podarilo Je o usmernene podla dlzky iskry tipujem nieco okolo 50 kV. Mohol by som tam dat aj 120 ale hacik je v tom ze nemam este dost diod Len asi 60 tak nechcem aby mi vsetlky prerazilo. Vyhladzovaci kondenzator vyrobim coskoro. Mam 17 sklenenych platni 3 mm 15x15 cm. Z nich vyrobim 2 kondenzatory. A potom uz len ziskat oxid olova a mozem skusit vyrobit tu bateriu z vosku a xidu tazkeho kovu.
0

Používateľov profilový obrázok
spark
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 22 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Presov(Praha)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa spark » 03 Máj 2008, 21:26

Zdar, ako kapacitor mozes skusit vyrobit aj toto:
http://www.kronjaeger.com/hv-old/hv/equ/caps/
0
a/s/l -> 1986/M/Presov(Praha)

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 04 Máj 2008, 10:07

to ze sa napatie po dvojcestom usmerneni "zvysi" znamena asi len tolko, ze dosiahne hodnotu AMPLITUDY striedaveho signalu. Kedze je jednosmerne tak kazdy lahko pochopi, ze pri jednosmernych napatiach sa maximalna amplituda a efektivne napatie rovnaju. to znamena ze aj striedave neusmernene napatie ma vrcholovu hodnotu vacsiu ako je udana efektivna. Tak isto ako v zastrcke je viac ako 320 V a efektivne napatie pri 50 Hz sa rovna 230 V. konstanta sqrt2 sa da velmi lahko odvodit.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Feb 2009, 22:25

ANo ano spravne. o mi je jasne a uz aj komple povodna otazka. Nechcem ale zakladat novu temu a pytam sa teda tu:
Povedzme ze mam SSTC s vystupnym napatim -ciste teoreticky ja ho nemam :-) - 500 kV. Nedaly by sa rychle diody napr. BA159 pouzit na usmernenie ? :-) Takych 600 kuskov seriovo ?. Akoze otazka zvlastna ale zaujima ma to. Bolo by to dobre miesto Van de graffa. Co vy na to ? No a samozrejme potom zvisena opatrnost uz by skin efekt neplatil ani nic podobne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 25 Feb 2009, 22:52

spin90 napísal:No uz sa to konecne podarilo Je o usmernene podla dlzky iskry tipujem nieco okolo 50 kV. Mohol by som tam dat aj 120 ale hacik je v tom ze nemam este dost diod Len asi 60 tak nechcem aby mi vsetlky prerazilo. Vyhladzovaci kondenzator vyrobim coskoro. Mam 17 sklenenych platni 3 mm 15x15 cm. Z nich vyrobim 2 kondenzatory. A potom uz len ziskat oxid olova a mozem skusit vyrobit tu bateriu z vosku a xidu tazkeho kovu.
A načo chceš taký kond ??
Nemysli si že s tým budeš odpalovať plechovky a pod...



Sorry ale usmerňovať výstup z tesla coil je totálna blbosť...
Ti si skoro ako ja...ešte nemáš ani poriadne sstc postavené a už by vymýšľaš čo s tým spravíš...heh
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Feb 2009, 22:58

No tak neni vyladeny to je pravda zatial len 5 cm pri vstupe 35V ale pomali ladim len nemam teraz este nejake veci. No a ten kond to nic :-) to si nevsimaj uz na tom nerobim. A blbost ? A dovod ? To je jednoduche tvrdit ze je neco blbost bez argumentov.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 25 Feb 2009, 23:08

Proste je to blbosť, nechápem čo chceš argumentovať, ti tu chceš usmerňovať 500kV nejakými diodami ktoré znesú špičkovo 1kV dať ich za seba 600...
tie výboje by ti skákali medzi tými diodamy ako nič, hneď by ti to takú diodu odpálilo a to už nehovorím o tom že by so náhodou na teba skočilo...by si hneď skončil.
A to ešte nepočítam ten skratový výkon...

Robiť mega diodu na 50kV je jedna vec ale diodu na 500kV zasa druhá druhá.

PS: nechápem čo by si s tým chcel napájať alebo robiť...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Feb 2009, 23:11

Ok Som rad za nazor :-) Co by som chcel napajat ? vravim ze je to teoria. Napriklad taky linearny urychlovac :-) A dobre vies ze vystup z TC nieje az aky vykonny aby pri malych verziach dokazal zabit. Ale vystupny vykon urcite budem tesovat.
A skakad hore dole ? Moze byt nevrdim. Pri zlej konsrukcii urcite.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď