Teslov transformátor

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa DapperDan » 02 Máj 2017, 08:19

OK vdaka,
- len aktualizujem - uz to nebude PL504 ale 6P45s
- prerusovac na katode chcem spravit tento http://boginjr.com/wp-content/uploads/m ... 24x652.png
- napajanie zostava nezmenene - 3X nasobic

Akurat mam teraz zase obavy co to vydrzi sekundar ktory je vinuty drotom 0.118mm. Mierne sa zahrieva uz pri 2X nasobici s PL504
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa DapperDan » 15 Jún 2017, 08:44

Ahoj,
ak by niekoho zaujímalo ako to dopadlo, tak takto: https://www.youtube.com/watch?v=sy85Anif0hU

stále mi pár vecí vŕta hlavou, ale myslím že pri tomto zapojení je výsledok primeraný
0
Naposledy upravil/-a DapperDan v 10 Mar 2018, 19:48, upravené celkom 2 krát.

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 29 Jún 2017, 20:55

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je jedno aký veľký toroid dám na teslovu cievku?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 02 Júl 2017, 17:14

DapperDan napísal:Ahoj,
ak by niekoho zaujímalo ako to dopadlo, tak takto: https://www.youtube.com/watch?v=1S3LoGIp6Wk

stále mi pár vecí vŕta hlavou, ale myslím že pri tomto zapojení je výsledok primeraný
Pekné prevedenie a zaujímavý nápad s tým plexi okolo TC :thumbup: Ako dlho to môže byť zapnuté ?

@Peter112233: Nie, ani s ďaleka to nie je jedno....
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa DapperDan » 03 Júl 2017, 18:29

medved napísal:Pekné prevedenie a zaujímavý nápad s tým plexi okolo TC Ako dlho to môže byť zapnuté
vďaka,
Na prevedení som si dal záležať keďže hlavnou funkciou tohoto prístroja je "dobre vyzerať" :) A tiež je to dobré z hladiska bezpečnosti - keďže sú všetky nebezpečné vývody pod plexisklom.

Zapínam to max na 5 minút. Slabinou je sekundárna cievka ktorá sa po pár minútach dosť zahrieva a bojím sa že sa na nej popraská lak alebo sa začne deformovať plastová konštrukcia - odpadová trubka. Chcelo by to asi nový sekundár z o niečo hrubšieho drôtu (tento je 0.1mm) a navinúť to napr. na sklenenú trubku...
0

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 04 Aug 2017, 18:49

Dobrý deň, ked mam hotový teslov transformator, ktorého sekundar ma priemer 6 cm a výšku 110 cm a ani jeden závit sa neprekrizuje, bude fungovať? Zdroj tvorí 5 neónových transformátorov a kondenzator ma 100nf a 10000v.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Aug 2017, 19:31

Kondenzatory mi pridu napatovo poddimenzovane. Treba si uvedomut, ze dobre kondiky su klucom k TC
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 04 Aug 2017, 19:35

A keby som to celé spúšťal autotransformatorom a nezasiel by som za 200v, co by malo znamenať ze ani transformatory nedajú 10000v?
Lebo mam aj iný kondenzator- 1uf a 22kv ale neviem či by bol vhodný?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 05 Aug 2017, 08:57

Skus, mocno preziju, pri rezonancii sa na kondikoxh deju cudne veci :D Aj tak ked to nie su foliaky spickovych parametrov tak zhoria :P
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa misocko » 05 Aug 2017, 10:51

Peter112233 napísal:A keby som to celé spúšťal autotransformatorom a nezasiel by som za 200v, co by malo znamenať ze ani transformatory nedajú 10000v?
Lebo mam aj iný kondenzator- 1uf a 22kv ale neviem či by bol vhodný?
To fakt nemozes vyskusat? Ci chces byt dokonaly hned na prvy pokus? Skratka zapoj a skusaj , to ze ti obcas nieco zhori je standart, tomu sa nevyhnes.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 06 Aug 2017, 13:33

Podľa fotky, čo si mi posielal už skôr, tie NST čo tam máš zapojené sú na 10kV (5-0-5kV). 10*1,41=14,1kVpeak takže odpoveď na tvoju otázku je jednoduchá, NIE kondenzátor to nevydrží nehovoriac, že MUSÍŠ rátať aj s ďalšími kV do rezervy pre kondenzátor kvôli špičkám, ktoré vznikajú v rezonančnom obvode !

Pravdaže môžeš to púšťať aj na menšie napätie cez autotrafo, ale určite to nie je práve najšťastnejšie riešenie to takto riešiť a tiež musíš vedieť vypočítať a aj odhadnúť po kade ešte OK. Vypočítať by si to mal vedieť a ten odhad to už sú tie nevyspytateľne deje a špičky v rezonančnom obvode + dúfam, že ten kondenzátor je pre pulznú zátaž a veľké zmeny napätia v čase (dU/dt). Máš len 1ks, nie je to MMC s veľa malých, kde sa zaťaženie rozloží.
To fakt nemozes vyskusat? Ci chces byt dokonaly hned na prvy pokus? Skratka zapoj a skusaj , to ze ti obcas nieco zhori je standart, tomu sa nevyhnes.
Tak toto by som určite nikomu neodporúčal.. takéto kondenzátory sú pekne drahé a ťažko sa zháňajú. Riskovať odpálenie by som určite nechcel a musí mať istotu, že to pôjde a hneď mu to neodpraskne. Netuším čo to ma presne za kondík, no kondenzátory kvalitné na pulzné zaťaženie pre VN stoja aj v stovkách € pokiaľ sa k tomu nedostane niekde zo šťastím za par drobné.

-- Spojený príspevok 06 Aug 2017, 12:37 --
Peter112233 napísal:...ktorého sekundar ma priemer 6 cm a výšku 110 cm a ani jeden závit sa neprekrizuje...
toto fakt nechápem, ako niekoho vôbec môže napadnúť spraviť sekundárnu cievku v takomto krásnom pomere :potlesk: .. pre SGTC sa volí pomer 1:5 až 1:7 nie viac a nie menej. Nie že by v inom pomere nefungoval, môže byť aj o niečo menší či väčší, ale toto je taký ideál pravda aj podla celkovej veľkosti. Ale ten tvoj to už je iný extrém :mrgreen:
0

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 06 Aug 2017, 15:33

Dobrý deň, uz som zohnal sekundar s výškou 50 cm a priemerom 15 cm a radšej to skúsim s tým kondenzátorom na 22kv
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa misocko » 06 Aug 2017, 18:15

medved, z povahy Petrovych otazok vypliva ze netusi co stavia. Precitaj si zopar jeho pripevkov, napr:
Peter112233 napísal:Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je jedno aký veľký toroid dám na teslovu cievku?
a ani prispevok na ktory som reagoval ja nebol o tom zeby vedel do coho ide a ze ma aspon nieco nastudovane.
Nemyslim si teda ze by mal doma kondiky za stovky eur. Ak ano , tak vysoko rube na uplneho amatera v tejto oblasti
ked nebude nic skusat , tak sa nic nenauci
neviem ako si zacinal Ty, ale myslim ze isiel od malickych "teslacikov" a tak by mal ist aj Peter ak to teda pren nebude len jednorazovka, ak jednorazovka, tak urcite nieco odpali , to mi musis dat za pravdu :)
0

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 06 Aug 2017, 19:14

K tým kondenzátorom som sa dostal za malé peniaze a vôbec nestali stovky EUR. A celé zariadenie staviam ako budúci projekt na soč. A teslov transformator staviam v živote prvý aj posledný krát. Navštevujem všeobecne gymnázium a na fyzike sa neurčíme nic o testových transformatoroch. Všetko co o teslovom transformatore viem je z preštudovania si niekoľkých internetových stránok. Som len úplný amatér a aj to priznávam. Ale do stavby teslovo transformatora som vložil vela úsilia a snažím sa aby vyzeral co najlepšie.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Aug 2017, 21:35

Chvalihodne, este napis co su to za kondiky nech sme v obraze :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Peter112233
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 17:09

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Peter112233 » 06 Aug 2017, 21:42

Jeden kondenzator je impulzný a ma parametre 10 000 v a 100 nf ale ten potom radšej nepoužijem, a druhý kondenzator je debnovy olejový a ma parametre 22 kv a 1uf a je obrovský
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 07 Aug 2017, 08:45

misocko napísal:medved, z povahy Petrovych otazok vypliva ze netusi co stavia. Precitaj si zopar jeho pripevkov, napr:
Peter112233 napísal:Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či je jedno aký veľký toroid dám na teslovu cievku?
a ani prispevok na ktory som reagoval ja nebol o tom zeby vedel do coho ide a ze ma aspon nieco nastudovane.
Nemyslim si teda ze by mal doma kondiky za stovky eur. Ak ano , tak vysoko rube na uplneho amatera v tejto oblasti
ked nebude nic skusat , tak sa nic nenauci
neviem ako si zacinal Ty, ale myslim ze isiel od malickych "teslacikov" a tak by mal ist aj Peter ak to teda pren nebude len jednorazovka, ak jednorazovka, tak urcite nieco odpali , to mi musis dat za pravdu :)
Pravda... ja som začínal od mini tesláčikov, potom tiež na SOČ už prišlo niečo väčšie v druhom ročníku, len to som mal toho naštudované a aj odskúšané očividne podstatne viac. Problém je, že proste ako píše predtým nič, potom tiež nič nebude a len teraz ta SOČ a potom to tak vyzerá :)
Peter112233 napísal:Jeden kondenzator je impulzný a ma parametre 10 000 v a 100 nf ale ten potom radšej nepoužijem...
Hlavne daj sem foto, nech aj vidíme čo je to za kond. Ten druhy olejový jednak nebude impulzný a vhodný na takú prevádzku a tiež jeho kapacita 1u je až veľmi veľká.

Ok a máme už aj iný sekundár, ten bude lepší, lebo fakt ta dlhá palica by nefungovala dobre... a mať s 1,1m vysokej cievky len pár desiatok cm výboje by bol celkom pruser. S toho menšieho, keď sa to dobre spraví, môžeš mať aj 2x väčšie výboje ako cievka. Ale úspech bude, keď budú už výboje aspoň o niečo väčšie ako samotný sekundár. :thumbup:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok