Teslov transformátor

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Mar 2016, 19:31

ten nasobič nieje nasobič ale zrejme greinacherov zdvojovač napetia
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa misocko » 25 Mar 2016, 20:02

zo sirky preskrabania a rezonancneho kondika je jasne ze sa vyznaš :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa OHAJ » 25 Mar 2016, 20:27

tú elektrónku by som isto radšej tienil, ako v starých telkách (kvôli radiácii);
skôr schému túto: http://elektronik.webz.cz/vysoke-napeti/vttc.html
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Mar 2016, 20:34

misocko napísal:zo sirky preskrabania a rezonancneho kondika je jasne ze sa vyznaš :lol:
mas na myslis medveda?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 25 Mar 2016, 20:49

OHAJ napísal:tú elektrónku by som isto radšej tienil, ako v starých telkách (kvôli radiácii);
skôr schému túto: http://elektronik.webz.cz/vysoke-napeti/vttc.html
Celkom nechápem, prečo tieniť a akej radiácii myslíš ? A áno pravdaže táto schéma je podstatne vhodnejšia :) pokiaľ teda ma k dispozícii MOT a vzhľadom na jeho skúsenosti.. no neviem neviem.. nech skúsi najprv s násobičom a neskôr MOT.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 25 Mar 2016, 22:03

Akoze ked s tymto zmaturujes, tak mna mozu rovno zamestnat v CERNe.

To myslis vazne s tymi drotikmi? Mas DPS a pripojis to takymito :ignore: chlpmi? Si si vedomi ake su tam napatove pomery? To si pajkoval priamo na piny elektronky? Ked by si mi ukazal takuto dosku, tak ver tomu, ze Ta vyrazim.
Obrázok

S tym "budenim" to je snad sranda? Zhavenie sa neskusa okom, ale multimetrom. Skuseny to vie odhadnut aj okom (to pripustam), ale pochybujem o Tebe ze to "uz" dokazes. K tomu nasobicu, na prvy pohlad aj mne sa to zdalo ako drist, ale po blizsom pohlade to dava zmysel, na A je dvojnasobok napatia na G2, kde Ug2 je dvojnasobok sietoveho, cize Ua je az 4x. Naviac netreba zabudnut, ze pracujes asi (predpokladam ze oddelovak nemas) s galvanicky spojenym zariadenim so sietou, tak sa opatruj, aby si stihol aj zmaturovat. K tym seriovym kondenzatorom by som pridal vyrovnavacie rezistory, 200V kondiky nemaju az taku extra rezervu pri plnom nabiti zo siete.

S tym softstarom opatrne, je mozne ze pri zlom vybere, ten nasobic nemusi dobre fungovat. Skor ako triakom by som to mozno, aspon na zaciatok, vyriesil vykonovym rezistorom, ktory sa po case premosti rele napr.

S tym tienenim to tiez nechapem. Tam by som povedal ze tienenie bolo skor z ineho dovodu, ako nejake radiacii.

A aby som len nekecal, tak pracujem tiez na VTTC :) a keby som nemusel cez sviatky sediet v praci, tak by som to bol konecne dokoncil.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 30 Mar 2016, 08:58, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie vulgarizmu

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 25 Mar 2016, 22:08

Ani som si to nevšimol, on to ma vážne napajkované na pinoch elky ?? 8O
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa OHAJ » 25 Mar 2016, 22:24

medved napísal:Celkom nechápem, prečo tieniť a akej radiácii myslíš ? A áno pravdaže táto schéma je podstatne vhodnejšia :) pokiaľ teda ma k dispozícii MOT a vzhľadom na jeho skúsenosti.. no neviem neviem.. nech skúsi najprv s násobičom a neskôr MOT.
RTG žiarenie :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa misocko » 25 Mar 2016, 22:27

boraicho napísal:
misocko napísal:zo sirky preskrabania a rezonancneho kondika je jasne ze sa vyznaš :lol:
mas na myslis medveda?
- nie , prosimťa, to by som som si nedovolil ani zo srandy. Medved ma nieco nabehane a vie o co go, ale je jasne ze maturant nevie o co ide...
medved napísal:Ani som si to nevšimol, on to ma vážne napajkované na pinoch elky ?? 8O
- ti kokso, fakt :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 25 Mar 2016, 22:31

Žiadne RTG tam vznikať nebude a ani nemá ako... nato by trebalo podstatne, ale podstatne viac kV. RTG môže vznikať jedine v bankách s vákuom v tesnej blízkosti TC. Pri takej DY87 to nerobilo nič, ale taká sodíková výbojka dokáže celkom slušne svietiť. Tak bacha nato, ale banky s plynmi sa dávajú do výbojov, aby to nemalo vákuum :!:
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 25 Mar 2016, 22:34

OHAJ napísal:
medved napísal:Celkom nechápem, prečo tieniť a akej radiácii myslíš ? A áno pravdaže táto schéma je podstatne vhodnejšia :) pokiaľ teda ma k dispozícii MOT a vzhľadom na jeho skúsenosti.. no neviem neviem.. nech skúsi najprv s násobičom a neskôr MOT.
RTG žiarenie :idea:
Skor by som povedal ze to bolo kvoli vf apod... ako nejake RTG. Je jasne ze tam vznika, ale to nebol hlavny dovod tienit elektronku.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 26 Mar 2016, 08:45

Vznikať vznika, ale je tak veľmi malé, že nemá ani cenu sa tým zaoberať. Neprejde ani sklom elektrónky. Nato treba už napätie blížiace sa 20kV, aby už to bolo fakt aj merateľne a prechádzalo sklom. Napr. také DY87, usmerňovačky s TV že občas svietili, predsa už tam je dosť veľké napätie, ale tiež to nieje nejako veľmi veľa aj keď ktovie.. vtedy sa to tak neriešilo ako dnes :D keď sa zapojí naopak tak svieti podstatne viac ako v priepustnom smere...
0

jurio21
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Okt 2015, 19:48

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa jurio21 » 26 Mar 2016, 14:05

Tie namerané hodnoty vám neviem dať, pretože ten obvod je niekde vyskratovaný. Prebím to na hrubšie káble.To pájkovanie na päticu elektrónky sa nepáčilo ani mne. Ako deda mám urobiť tie vývody z pätice keď nie priamo napájkovať? Dosť som čital o Teslových transformátoroch a v prvom rade sú tam veľké napätia a nízke prúdy. A ešte ktým tenkým káblikom. Vsoké napätie by podla mňa mali zvládnuť, pretože tam bude tiecť pomerne malý prúd.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 26 Mar 2016, 15:23

Písal si o žeravení ževraj slabo žeraví a teraz to už odrazu nevieš pomerať ?? Čo tak použiť päticu pod elku ?

No očividne si toho čítal riadne málo... ako si nato prišiel, že to, či ten vodič je vhodný na dané napätie, závisí od prúdu ktorý ním preteká ??? To iste preškrabané vzdialenosti na DPS, akoby to bola doska na nejaké 12V zapojenie. Vieš už keď teda ideš stavať toto VTTC, aké napätie či napätia budeš mať za násobičom ??
0

jurio21
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Okt 2015, 19:48

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa jurio21 » 28 Mar 2016, 12:48

Päticu tam mám. Ak si niekto myslí, že som tú elektrónku len tak nasunul do plošáku, tak vám hovorím, že päticu som objednával súčasne s elektrónkou. Takže ešte raz. Detail spodnej strany pošáku nám zobrazuje vývody pätice, a nie vývody elektrónky. OK?
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 29 Mar 2016, 07:31

Mas to na :ignore: OK?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 30 Mar 2016, 08:59, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie vulgarizmu

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa medved » 29 Mar 2016, 20:24

To je jedna vec ako píše zdenoeddie a druhá vec, stále som nedostal odpovede na moje otázky a nikam ďalej sme sa nepohli a myslím, že sa ani nepohneme... človek aj chce pomôcť a poradiť, ale takto to proste nejde. Aj by sme ti napísali čo a ako okolo toho VTTC, kde ako ladiť, aké súčiastky použiť, kde aké napätia... ale s tvojimi vedomosťami ťa to skôr zabije alebo niečo spraví ešte predtým než dokončíš to VTTC.... naštuduj si okolo toho podstatne viac..
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa misocko » 29 Mar 2016, 21:10

blbe je ze sa do takychto projektov pustaju ludia ktory absolutne nemaju k tomu vztah / zaklady, a nejaku tu suciastkovu zakladnu z predchadzajucich pokusov. Nemyslim tu teraz nakupene suciastky , ale take najdene pri košoch, od kamosov, susedov.....
ked idem robit teslak, tak sa don nepustim s tym ze mam kupenu jednu elku, presny pocet kondikov (mimochodom hlavny je nevhodny), presny pocet odporov.
PS : napisal si ze teslak je o napeti nie prudoch, preco potom je primarna cievka z tak hrubeho drotu - myslis ze rozhoduje samonosnost?
0

jurio21
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Okt 2015, 19:48

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa jurio21 » 02 Apr 2016, 13:04

Ja neveim. Videl som, že všeci točia primár hrubou meďou tak som tak dal aj ja. Ináč Pri poslednom teste mi otstrelilo anódu elektrónky. Keď som neskôr meral regulátor, tak som zistil, že nefunguje. Točil som potenciometer a stále púšťal 250V. Myslím že kôli tom mi tú elektrúnku zničilo. Bola to celkom rana.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 04 Apr 2016, 21:51

Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok