Teslov transformátor

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
TeChNiK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 03 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TeChNiK » 08 Mar 2008, 09:57

no tak ten merac nemam :( skusim nieco vikumat, ked to poskladam tak dam vediet
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Mar 2008, 07:49

A co tak porozmyslat nad SSTC ? Teda polovodicom budeny TC ? Mensie straty, vecsi vykon a hlavne netreba VN na primar. Staci normal zasuvka (aj menej). Teda je to aj bezpecnejsie ako robit s 2 kV. Keby som neodsral cievku tak by som to uz spravil. ALe radim nejaky trocha lepsiu schemu kde uz aj nastavys frekvencie a tak.
http://www.richieburnett.co.uk/sstate.html
http://www.tosi.cz/sstc.html
http://elektronika.kvalitne.cz/VN/tesla/SSTCteorie.html
http://rayer.ic.cz/teslatr/sstc.htm

A inak nema niekto kvalitnu schemu na 35V/4A ? Aby som vyuzil tych zhruba 100W co najlepsie.
0

Používateľov profilový obrázok
homie
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 02 Aug 2007, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa homie » 12 Mar 2008, 09:04

Technik. Hlavne to neber tak, ze mas strcit teslak do zasuvky !!!! (myslim ze by bol teslak budeny frekvenciou 50Hz)......TO JE ISTA SMRT!!!. Mna koplo 15kV/35KHz do prsta v sobotu. Neni to nic prijemne, ale zijem.
0

Používateľov profilový obrázok
TeChNiK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 03 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TeChNiK » 12 Mar 2008, 15:15

no ved sa mi zdalo ze to je nejake divne rovno na 230 zapajat
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Mar 2008, 16:28

Jak divne ? Asi sa nerozumieme ale ved zo schemi je jasne vidno ze je napajany so siete a pomocou polovodicou sa budi vysoka frekvencia. Aha asi v tom je hacik ze som nespomenul te polovodice :-) ANo to je potrebne samozrejme. Nejde pripojit sekendar na zasuvku :-) zamozrejme ze ne ale ide to s tym napajat. Suciastky sa uz postaraju o zmenu frekvencie. Podla mna bezpecnejsie nez sa bavit s motom.
0

Používateľov profilový obrázok
TeChNiK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 03 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TeChNiK » 12 Mar 2008, 18:38

no tak v tom pripade to je lepsie :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 12 Mar 2008, 18:49

Caute, ja momentalne dokoncujem svoj teslak na SOC, takze do stredy bude hotovy, ide o SSTC, bude napajany zo siete, budenie bude riesene pomocou IGBT tranzistorov

Foto:
Obrázok
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Mar 2008, 19:25

Veeelmy pekny teslacik. Nehodis tu presnu schemu ? Ja som tez chcel jeden postavit do skoly. A SSTC su na to idealne kedze nepotrebuju na sekundari kilovolty.A ked bude hotovy tak daj nejake foto vybojov. Fakt pekny TC
Trocha banalna otazka ale s kade si mal drot na sekundar ? A ake ma parametre ?
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 12 Mar 2008, 19:36

spin90 napísal:Veeelmy pekny teslacik. Nehodis tu presnu schemu ? Ja som tez chcel jeden postavit do skoly. A SSTC su na to idealne kedze nepotrebuju na sekundari kilovolty.A ked bude hotovy tak daj nejake foto vybojov. Fakt pekny TC
Trocha banalna otazka ale s kade si mal drot na sekundar ? A ake ma parametre ?

Caf ano aj mne sa najlepsia cesta zdala formou SSTC, parametre teslaka neviem, teslak stavial moj kamarat, aj navijal sekundar... ale spytam sa ho.. zatial som ho testoval len s MOSfetmi, vyboje boli asi 15cm ale potom mi odisli tak teraz cakam na IGBT, schemu si mozes pozriet
http://www.svetelektro.com/upload/sstc.png
je to navrhnute na MOSFETY ale prerobim to na IGBT, tam budu len male zmeny...




Obrázok
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Mar 2008, 19:47

Aha zaujimave. SKoda ze su tam tie trafa. Nemam ziadne lepsie trafo a kupovat nebudem koli tomu :-) Ono v podstate ide o to aby som rozkmytal primar na hodne vela kHz.Presnejsie na tolko kHz kolko je frekvencia sekundaru. Takze by sa to malo dat aj nejak bez trafa. A polovodice napajat tiez so siete ale znizit napatie samozrejme. Taku schemu som hladal ale ta nejak neviem najst. Ale zas no je pravda ze bezpecnost nic moc ked je to spojene galvanicko so sietou. Ale furt bezpecnejsie ako klasicky iskriskovy z motu.
Inak kolko kHz potiehna taky ten IGBT ? Len tak co som nasiel tak 130 kHz Myslim ze ne moc. Podla mna by trebalo kusa viac. Neviem no.
Preto si myslim ze treba davat bacha pri navrhu sekundara aby sa nepresvihla rezonancna frekvencia. Ked bude vyzsia ako max co zvladne IGBT tak je to zleee. Teda menej ucinne :-)

Edit: Na toto ked mi niekto zozenie schemu tak ste the best :-)
https://www.youtube.com/watch?v=Dyam4Xz ... re=related
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Mar 2008, 21:32

nebudem čitať všetko ale iba par veci sa opytam.
Aky hruby drot mam použiť na sekundar?
kolko zavitov?
A plati čim viac zavitov tym večšie vystupne napetie?
A s čim to mam nalakovať potom?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Mar 2008, 20:05

No co som zisil tak bezne robia od 0,4 az po 0,016 mm takze skor zalezi na to ake velke to ma byt a cim napajat. A zavitou ta tak do 1500 Ale dobre je vypocitat aku bude mat sekundar rezonancnu frekvenciu. Velmy velka frekvencia moze robit potom problemi ak by sa to budilo elektronicky. co som nasiel tak maju od 200 kHz az do 800 Nekde je to program na TC vypocty.
A neplati cim viac tym lepsie. Skor plati tak akurat a hlavne dostat do rezonancie to je najdolezitejsie. Tych 1500 az 2000 bohate staci Videl som na nete aj so 600 z a islo to dobre ak to naladil.

EDIT: No tak ma napadlo ze vlastne tie SSTC maju jeden hacik - nedokazu vytvorit vyssie frekvencie nez dovoli polovosicova suciastka a okrem toho su dost zlozite. Preto ma napadol trocha iny sposob ako to vyriesit: Nieco medzi iskryskovym TC a SSTC. Neviem ci je take daco na nete, taky sposob -urcite hej - ale nehladal som.
Napajane by to bolo povedzme 35 V a malo by to klasicky MOSFET napr IRFP460. IO 555 by spinal ten mosfet -- funkcia iskriska -- Za tymto iskryskom by bol rezonancni kondenzator -- Vyhoda v tom ze netreba aby bol do veela kV -staci mejaky bezny ale koli moznym spickam racej na 220 V. Za tym uz len prim. cievku a je to. Frekvenciou 555 by sa vlastne nastavovala frekvencie ´iskrenia´. Klucove by ale bolo nastavenie rezonancie tzn. velkost kondenzatora a samozrejme indukcnosti ako na primare tak aj na sekundare.
Vyhody:
jednoduche, relativne bezpecne, a pri vykonnom zdroji myslim ze aj celkom efektne, a hlavne ovela vyzsie frekvencie ako pri SSTC -- cim ma vyssiu fekvenciu tym zaujimavejsie sa oskrenie sprava --netreba vsak prehanat :-). Netreba 230 V alebo nebodaj MOT z mikrovlnky.

Nevyhody: Zahrievanie MOSFETU - nahradit za IGBT alebo ich tam dat viecej, potreba kondenzatora. Ale myslim ze taky kondik je najmenej.A este nemoznost nastavit rezonanciu --- ta by zavisela len na kapacitach a indukcnostiach nie na frekvencii 555 aj ked s tym 555 by sa urcite dalo nieco postelovat. Klucova by bola kapacita kondika.

Ak sa vam na tom nieco nepozdava dajte vediet. Podla mna by to mohlo este s par drobnymi upravami bezat.
0

Používateľov profilový obrázok
Cruso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: bb
Vek: 32

Príspevok od používateľa Cruso » 24 Nov 2008, 19:31

Caute
som tu novy na fore, rad by som si vyrobil nejaky ten maly SSTC uz som si nieco o tom precital a nieco som sa uz nahladal ale stale som nenasiel ten pravy navod takpovediac PRE SPROSTYCH(polopaticky) ... :wink:
sice nesom az taky uplny zaciatocnik ale som racej ked viem ze co a ako krok za krokom
tak ak by ste niekto mali nejake polopaticke navody tak sem snimi budem rad
diki vopred :lol:
0
proste super

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2009, 12:50

No ak napr. http://www.elektronika.kvalitne.cz/VN/tesla/tesla.html

Mna zas zaujima vypoce parazitnej kapacity a rezonancnej frekvencie sekundarnej cievky. Nepozna nieko vzorce ? alebo z coho odvodim ? indukcnost je jasne L=míNna2S/l ale medzizavitova kapacita ? Netusim ako vyratat. Povedzme cez doskovy kondenzator ? Ale to asi ne hm Neviete ako ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 22 Feb 2009, 12:54

najviac ma zarazilo toto...
Cruso napísal:Caute
som tu novy na fore, rad by som si vyrobil nejaky ten maly SSTC uz som si nieco o tom precital a nieco som sa uz nahladal ale stale som nenasiel ten pravy navod takpovediac PRE SPROSTYCH(polopaticky) ...
..."lamiak" chce stavať SSTC? hm... no okej ale následky sú na tebe... :D

všímam vek, necelých 17, ja mám o mesiac viac ako ty, VN už trošku poznám, ale Tesla Coil je pre mňa ešte totálne tabu. 17 je celkom pekný vek na to, aby si sa práve vtedy stretol s tetou smrtkou alebo šiel sedieť ak sa niečo nepodarí :P

aké máš skúsenosti s vysokým napätím?

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Feb 2009, 13:28

kofo napísal:najviac ma zarazilo toto...
Cruso napísal:Caute
som tu novy na fore, rad by som si vyrobil nejaky ten maly SSTC uz som si nieco o tom precital a nieco som sa uz nahladal ale stale som nenasiel ten pravy navod takpovediac PRE SPROSTYCH(polopaticky) ...
..."lamiak" chce stavať SSTC? hm... no okej ale následky sú na tebe... :D

všímam vek, necelých 17, ja mám o mesiac viac ako ty, VN už trošku poznám, ale Tesla Coil je pre mňa ešte totálne tabu. 17 je celkom pekný vek na to, aby si sa práve vtedy stretol s tetou smrtkou alebo šiel sedieť ak sa niečo nepodarí :P

aké máš skúsenosti s vysokým napätím?
No vidieť že ani že fakt TC pre teba tabu...ak ich potom pár postavíš a budeš o tom dosť vedieť tak sa budeš len na tom tvojom príspevku smiať. :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2009, 13:42

Hej OK TC je relativne neskodna zalezitost Ok to je pekne :-) Ale ako vyratat e parametre kore som spominal ? Hlavne aky je vztah pre parazinu kapacitu cievky ? Urcie exisuje som o tom presvedceny.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Feb 2009, 14:16

inak neviem čo sa furt ohanate tym, že sa zabije a nasledky a policia a debiliny, človek ktory o tom nema ani šajnu tak sa mu podari ledva tak nejaky centimetrikovy vobojik, pri večšom stastí ked sa trafi chtiac/nechtiac tak tiež len paru centrimetre a to aj keby chcel ta ho nezabije.
ja som začinal tiež to nič moc nerobilo, ale vyboje boli celkom bohate ale male, a ked som robil velky teslak tak vyboje boli kolo 5cm ale vyboje ne srsanie a do predmetov kolo 15cm a v klude som do toho strčil ruku, kopalo to jak ďes ale vidno stale som tu ale aj to som dosiahol po dlhom čase a po zdlhavom ladeni navitom novom primari , zrobene nove VN kondy , nove iskrisko a tak dalej , na začiatku to robilo asi milimetrove vybojiki potom neskor len vyboje do predmetov do vzduchu to ani nesrsalo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Feb 2009, 15:07

Tak ono ak by tam nebola tá vysoká f tak je to poriadne nebezpečné...o popáleninách ani nehovorím...

PS: a ako hovorí baraicho tak ten kto o tom neviem moc určite nepostaví dobre vyladený TC...dostať to do rezonancie je niekedy problém aj pre skúseného konštruktéra.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2009, 17:30

No zaiste, ale kazdopadne nebezpecenstvo TC spociva skor v primarnom okruhu ako v sekundarnom. No hold zalezi co ta ´´lama´´ stavia :-) Ohladne tych vzorcov a vztahov nikto nic ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok