Teslov transformátor

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa OHAJ » 04 Apr 2016, 22:38

jurio21 napísal:... Točil som potenciometer a stále púšťal 250V. Myslím že kôli tom mi tú elektrúnku zničilo. Bola to celkom rana.
Jurio21 a kde tam máš potenciometer ?
Obrázok
buď som slepý, alebo je už veľa hodín :pain:

PS: a bacha, život máš len jeden !
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Teslov transformátor

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 05 Apr 2016, 10:32

Asi tam mal triakovu regulaciu, len sa domnievam (snad).
0

Používateľov profilový obrázok
Tomspol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 03 Jún 2014, 20:59
Bydlisko: Brno

Re: TC vztahy pre vypocet

Príspevok od používateľa Tomspol » 09 Apr 2016, 18:40

Zdravím, nemáte někdo vztah pro výpočet rezonanční frekvence cívky z jejich rozměrů? Na internetu jsou kalkulačky ale rád bych znal ten vztah. Asi by to šlo spočítat pomocí thompsonova vztahu z indukčnosti cívky a mezizávitové kapacity, ale vztah pro výpočet té kapacity taky neznám, takže jestli někdo znáte aspoň jeden byl bych rád.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: TC vztahy pre vypocet

Príspevok od používateľa pin » 09 Apr 2016, 20:02

Tu je stránka
http://electronics.stackexchange.com/qu ... -inductors
a na nej sú aj linky na ďalšie zaujímavé dokumenty, napr.
http://ece.k-state.edu/people/faculty/g ... edance.pdf
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Teslov transformátor

Príspevok od používateľa Desttiner » 17 Jún 2016, 13:29

Zdravím,

Neměl by někdo z vás nějakou zkušenost s jeho konstrukcí nebo s výrobou vn traf a kondenzátorů ?
pokud by měl někdo možnost, ať mi prosím napíše pm, díky. :)


! Presun témy do správnej sekcie,viď pravidlo "č.2)Predtým ako pridáte príspevok na fórum pozrite si pomocou tlačidla hľadať, či sa daná tematika nepreberala už predtým." upravil: 18.6.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesluv transformátor

Príspevok od používateľa medved » 17 Jún 2016, 15:16

Ahoj, skúsenosti sú so všetkým čo píšeš. Už sa len pýtaj...
0

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 09 Nov 2016, 18:03

Dobrý večer,
Dnes som postavil danykov sstc (link na schemu je dole). Po zapnutí sa však nič nedialo, bolo však počuť slabé pískanie. Po chvili vsak jeden tranzistor vybuchol. Roztrhlo ho na 2 casti :) . Mozem vas poprosit o radu kde mohla byt chyba ?

-- Spojený príspevok 09 Nov 2016, 18:17 --

http://danyk.cz/sstc.html

! Zlúčenie tém s rovnakým znením,prosím na budúce svoj príspevok vlož do už existujúcej témy.Ďakujem. upravil: 13.3.2017 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Nov 2016, 18:47

Najprv si mal vyskúšať zapojenie bez VN transformátora,odmerať napatia,zistiť či to kmitá. Až potom si mal pripojiť VN trafo ....
odmeraj multimetrom súčiastky, či sú ešte dobré...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa medved » 09 Nov 2016, 19:11

No... niekedy problémové zapojenie s IR2153. Aj si to meral na osciloskope alebo len rovno pripojil do siete ? (dúfam, že cez autotrafo). Daj viac info, sekundár, f0, foto DPS či nieje nevhodne navrhnutý koncak atď. Inak najprv VŽDY sa otestuje budenie a pomerajú priebehy na G tranzistorov a až potom sa zapína aj koncak cez autotrafo.
0

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 09 Nov 2016, 19:24

Osciloskop nemam no budenie som oskusal pred spustenim a fungovalo :confused: Jedine co ma napadlo ze mohla byt chyba je ze som pouzil mensi sekundar, s o fost vacsiou rezonancnou frekvenciou nez aku obvod dokaze dat.... je mozne ze to bola chyba ? Sekundar je predsa oddeleny... nic ine ma nenapada. Ps plosak je iba tak na rychlo, a uz nemam moznost ho odfotit kedze niesom doma :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa medved » 09 Nov 2016, 19:53

Máš čítač ? s ním si skúšal budenie ? máš tiež odmeranú f0 sekundárnej cievky ? Odmerané aj harmonické a hlavnú f0 na ktorej to má pracovať ? Predpokladám, že nie. Pravdaže, dôvodov môže byť hneď niekoľko. Zle nastavené frekvencie, preto žiadne výboje, kmitalo to niekde totálne mimo, ktovie aký bol odber a to puklo alebo plus ešte k tomu rušenie elektroniky s hoc nie veľmi fungujúceho TC, začalo zle spínať a zopli sa obe naraz a spravilo bum. Netienena elektronika tiež zvykne byť problém, ale nie až taký aby to nešlo vôbec. Tipujem to na veľmi zle naladenie budenia a sekundáru, niekde totálne mimo f0 za predpokladu, že je správne spravená a navrhnutá elektronika na DPS. Ak je aj tam problém tak, keď to dáš cele dokopy... :) Napríklad osobne tiež vidím čiastočný problém napr. v tomto
Ps plosak je iba tak na rychlo
nie je celkom jedno hlavne nie pri SSTC, ako sú usporiadané cesty a súčiastky pri budení koncakov, ale tiež aj napriek tomu aspoň nejak by to mohlo ísť aj s výbojami. Takže stále na prvom mieste to vidím na totálne mimo f0 ak je doska OK.
0

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 09 Nov 2016, 19:59

Je to jediny dovod co ma napadol. f0 sekundaru bolo naozaj niekde uplne inde ako f na ktorej kmital io. Suciastky som pozrel, vymenim koncove tranzistory plus io? Inak by mali byt vsetky ostatne ok.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa medved » 09 Nov 2016, 20:10

IR2153 tiež skontroluj či je OK, mne zvykol tiež odchádzať spolu s tranzistormi. V prvom rade treba mať dobre odmeranú f0 cievky a potom na tú f0 naladíš budenie a až potom zapneš aj koncak. Potom ešte doladíš ručne za chodu povedzme na 30% výkonu na najväčšie výboje a otestuješ stabilitu a postupne pomaly zvyšuješ výkon a kontroluješ teploty a či to ide OK. Ak vznikajú zákmity, alebo to "divne" spína niekedy to je aj počuť vo výbojoch, že nejdú čisto a je tam nejaký problém. Ak sa zdá byť všetko OK zvyšuješ napätie až na max. Potom povedzme pri 50-60% výkonu môžeš ešte veľmi jemne a opatrne pomaličky doladiť f0 na väčšie výboje. Pretože plazma je vodivá a tiež ma svoju kapacitu, ktorá sa sčítava s kapacitou toroidu a sekundárnej cievky.

Čím väčší výkon = väčšie výboje = viac plazmy = vyššia kapacita = viac rozladený obvod lebo cievka ide na inú f0 a budenie ostáva na pevno :wink: píšem aj preto opatrne, lebo niekedy je tam problém so stabilitou a hlavne rušením keď za chodu prelaďuješ TC, čo tiež niekedy môže skončiť výbuchom.... s toho dôvodu odporúčam neskôr prejsť na feedback zapojenia :wink:
0

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 09 Nov 2016, 20:20

Dakujem za pomoc :D Vymenim zajtra tranzistory aj integrovany obvod a naladim budenie na f0 sekundaru :) Potom dam vediet ako to ide :)
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Nov 2016, 20:32

ake tam mas mosfety ? kombinacia moderne mosfety, usmernene 230V a H polmost - lahko moze vznikat Cgd dv/dt problem

tiez som mal problem s budicmi H polmosta

http://svetelektro.com/modules.php?name ... 3c#p642763

https://www.infineon.com/dgdl/syncbuckt ... 48797b3fd6
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 09 Nov 2016, 20:40

Su tam IRF830 :) presne tak ako v scheme, vlastne vsetko je uplne ako v scheme...vsetky hodnoty suciastok a podobne :) a su aj spravne zapojene.
0

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 10 Nov 2016, 17:06

Dnes som vymenil oba tranzistory , integrovany obvod a zenerove diody. Po zapnuti isli asi 10 cm vyboje, ktore sa vsak zmensovali az kym znovu nebuchol tranzistor... Kde moze byt chyba ? Je mozne ze pomoze vymenit tranzistor za silnejsi typ? :(

-- Spojený príspevok 10 Nov 2016, 17:18 --

Este dodam ze nefunkcne su len tranzistory...budic stale kmita :confused:

-- Spojený príspevok 10 Nov 2016, 17:25 --

Okrem toho som vymenil sekundar, a naladil budic na f0 sekundaru este pred zapnutim :)
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa martin knocik » 10 Nov 2016, 18:41

skus odmerat prud mosfetov. IRF830 je 3A mosfet s 1,5 ohm Rdsob. Skus odmerat teplotu samotneho mosfetu a teplotu chladica mosfetu, mozno mas maly chladuc aleebo zlu teplovodivu podlozku.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

danield
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Dec 2013, 14:26
Bydlisko: Poprad

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa danield » 10 Nov 2016, 18:57

Mosfety a chladice boli studene. Mohli by pomoct silnejsie tranzistory? Este ma napadlo ze ochranu RC paralelne na prechod D-S mam cca 7 cm daleko od tranzistoru....moze aj to byt chyba ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: SSTC nefunguje

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Nov 2016, 19:06

Preco nespravis ladenie so spatnou vazbou ? To asm istotu ze bude kmitat na spravnej frekvencii. Pozri zapojenie s IO 4046 Mne SSTC s tymto aj spieval :D Aj ked len maly, na 12V :D

-- Spojený príspevok 10 Nov 2016, 19:08 --
Nemas podobnu literaturu o tejto problematike aj v Cj alebo Sj ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok