VN zdroj s NE555

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
PL509
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa PL509 » 08 Nov 2012, 15:33

prajem prijemne rozoberanie
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa medved » 09 Nov 2012, 00:11

Pri nizkej f rastie napatie preto, lebo su dlhe casi zopnutia a pumpuje sa viac energie do trafa preto je aj vacsi vykon aj vyssie napatie... potom, jak zvysujes f, casy spinania su kratsie a uz ide pekne rovno ciara na grafe a napatie sa znizuje tak pride rezonancia trafa, kedy napatie prudko vyskoci nahor a tak znova klesa nadol...

Kondik tam je hej paralelne ku primaru, pozeram, ze vela ludi to necitalo, lebo som debilne napisal, ze bol v serii... uz to je opravene.
Je to rez. kond vdaka ktoremu sa zvysuje ucinnost obvodu. Zpomaluje rychlost narastu napatia na tranzistore pri rozopnuti a tym znizuje spinacie straty. Taktiez znizuje napatie zaverneho impulzu a predlzuje ho.
S tym kondikom dosiahnes podstatne vacsie vyboje...
PL509 napísal:prajem prijemne rozoberanie
Ak myslis tie rezistory v IHVT tak si vsimni ako su zapojene, nic nemusi rozoberat len to napoji na VN vystup a spodny koniec odporovej kaskady na pine.
0

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa misho » 17 Nov 2012, 17:51

Zdravim, takze vyskusal som to a islo to nahovno. Na primary 8 zavitov a vystupne napatia cca 6kv , reakcia na zmenu poctu zavitou a frekvencie dost mala. Max som z toho dostal 12KV. Potom som este predsa nasiel funkcne IHVT, s nim som sa dostal po 30KV a potom sa prerazilo.. Kondik pararelne ku primaru som dal 220n namiesto 1u napatie bolo potom vacsie. Najprv som tam dal keramiku ktora jaksi dost hriala, foliovy sa spraval ok. Takze teraz idem spravit zdvojovac. Lenze aku kapacitu kondenzatorov treba? viem ze je to v podstate jedno ale aspon priblizne.. Najlepsie nejaky jednoduchy vypocet. (f=15kHZ ,I= 0.5mA.)
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12410
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Nov 2012, 18:16

hej hej nakresli schemu PRESNE!!! ako to maš zapojene !!!!
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa medved » 17 Nov 2012, 18:30

Jake napatie si mal na napajani ? Vacsina IHVT traf sa prerazi nad 30kV... ja som s tymto zapojenim mal s trafa aj viac ako 50kV ale som mal ochranne iskrisko... obluk chytal aj na 5cm a viac, ale potom sa uz prerazali diody v IHVT. Niektore velke IHVT vydrzia aj nad 30kV mozno aj do 50kV, ale diody skor ci neskor povolia... takze jedine nasobic a ine VN trafo. No a co chces nim napajat... supni tam nejake kondiky co mas doma alebo vies zohnat kapacitu daj dajaku podla oka, nech to ma par nF. To zapojenie s tym rez. kondikom dava slusny vykon a obluky velke jak svina, len to musis vediet vyladit...
0

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa misho » 19 Nov 2012, 22:13

Tu je schéma - neprehladne napísaná ale inak to nešlo aby sa to sem zmestilo. Napájacie je pre 555 12V a pre mosfet 18V. Potrebujem to na zdroj slabého rontgenoveho ziarenia. Chcem robiť soč o jeho účinkoch na rastlinu. Takže na VN príde zapojiť DY86 revezne v olovenej trubke. Nevadí keď diody vo VN zdvojovači niesu rovnaké?
Prílohy
012.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa medved » 19 Nov 2012, 22:48

A-meter v odporovej kaskade ? V-meter hadam nie ? Ved si pisal, ze ti to slo len si mal problem dostat vyssie napatie... ked das ine trafo a na neho kaskadu bude to ok, aj tak 45kV bude vela na DY86... menej na nu. Pokial su diody dostatocne dimenzovane tak nevadi, ze nesu rovnake. Nemyslis, ze DY86 je slaba na taketo pokusy s rastlinami ?? Skusal si uz nieco, ci sa len chystas ?
0

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa misho » 15 Dec 2012, 17:41

meram na rozsahu 300uA tak som tam dal A.. ale ved to je jedno. K tej DY86, mozno bude slaba ale kym to nevyskusam tak neviem. Zas nechcem to mat tak silne aby mi ziarenie prechadzalo aj cez Pb kryt ktory tam bude. Pustene tu bude stale a budu sa medzi sebou striedat dve tie DY86 (mozno viac) kym jedna ziary druha chladne. Ono zas ked to pojde nonstop tak ta raslina dostane slusnu davku.

konecne som si na to nasiel cas tak som zacal robit kondenzatory. Pre skusku som dal na sklo(3mm) z jednej aj druhej strany alobal 3cm od kraja a pustil na to 32kV. Sklo by malo podla tabuliek vydrzat 45kV a naozaj neprerazilo sa. Lenze bolo pocut sicanie, srsanie , siel od toho vietor. Zda sa mi ze kondenzator by to nemal robit.. kde robim chybu?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN zdroj s NE555

Príspevok od používateľa medved » 18 Dec 2012, 17:10

Nechavat to taku dlhu dobu pri rastline neni velmi mudre... si uvedom, ze tu neide len o davku, ale aj o to ci nato svietis makkym alebo tvrdym... pri takom makkom RTG a tak dlhom case, tu rastlinu len dokatujes a mozno ani nevyrastie a ak hej ta zhnije :D Ale ako vravis, chce to skusit ako sa bude rastlina spravat. Ja mam v plane tiez nejake pokusy, ale ja mam nato prichystanu 100kV Chiranu :lol:

Neviem ci vies o tom, Inflater s tym robil pokusy a rastlina sa zaujimavo spravala :D A po asi 2 tyzdnoch zhnila... ale ta schytala cele spektrum bo bola dost blizko pri rentgenke od tvrdeho UV cez makke RTG az po tvrde RTG...

Najskor nikde, a bude to len korona a staticka...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok