tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

Príspevok od používateľa clim-ber » 12 Jún 2013, 01:55

zdravim vas. potrebujem do dielnicky skusacku na sviecky. na ebay je to drahe ( http://www.ebay.com/itm/NEW-Spark-plug- ... eb&vxp=mtr ),preto by som si to spravil zo srotovych zasob :) malo by to fungovat tak, ze ku obycajnej zapalovacej cievke 6 alebo 12 voltovej sa urobi nejaky budic, aby sa dal regulovat povedzme od 800 Hz ( otacok ) aspon do 7 kHz. neviem, asi by to malo mat na vystupe obdlznikovy signal. stacil by na to 555 obvod ? vdaka.

ps:este by som upresnil, ze impulzy do cievky by ju mali vediet vybudit aspon na 10 kV, takze to musi mat pri 12 V napajani nejaku energiu. ved viete ako to funguje napr. v aute.
0

Používateľov profilový obrázok
Iskander
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 14:45

Re: tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

Príspevok od používateľa Iskander » 12 Jún 2013, 03:13

Zaujimavo to vyzera avsak mi to pride ako trosku kravina pretoze sviecka moze iskrit pri beznom atmosferickom tlaku avsak ked ju das do valca tam panuju uplne ine podmienky (vyssi tlak, teplota a pod.) co sposobi ze sa napr. zvysi napatie potrebne pre preskok, takze sviecka vo valci vobec nemusi funguvat. Najlepsie je podozrivu sviecku vymenit za novu a nespekulovat.
0
"Электроника это наука о контактах..."

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

Príspevok od používateľa clim-ber » 12 Jún 2013, 04:06

to je jasne, ze vymenit. lenze ja mam doma plno starych sviecok ( nastavujem rozne stare motorky, kosacky, traktoriky atd.) no a potrebujem vyselektovat take, co budu spravne iskrit medzi elektrodami a nie pomimo. prerazene a nefunkcne vyhodim. ide o to, ze radsej pouzivam stare sviecky, pretoze kvalita dnesnych sviecok je na zaplakanie. vobec nic to nevydrzi a je to celkom predrazene. takto si kazdu aspon zbezne vyskusam, ci bezi bez vypadkov v celom rozsahu otacok. aj stara sviecka po ocisteni spokojne sluzi dalsie roky. ( ked je sviecka zakarbonovana, normalne ju vypalim nad plamenom, potom este otryskam jemnou balotinou a je ako nova ).
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Jún 2013, 06:31

Kvalita sviecky sa zistuje z priebehu VN napatia na nej, pri beziacom motore.

Strieda budiaceho napatia je dana typom inducky. Najjednoduchsie, ked si k inducke zozenies original zapalovanie a to budes budit nakym generatorom. Tam by uz nemala byt kriticka strieda.
Pre tvoje ucely predpokladam "kondenzatorove" zapalovanie, t.j. nabity kondik sa pripaja k inducke a to by si mal vystacit so zapalovanim z babety, agzata, byvaju verzie inducka spolu so zapalovanim.
Ale opakujem, seriozna diagnostika je meranie VN.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: tester zapalovacich sviecok - dopyt :)

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jún 2013, 07:56

tak ako pise xmilos, no a ja este doplnim na sviecke uvidis v akom rezime pracovala a ak je pekne vypalena do hneda a nema uz spalene, vyhorene elektrody tak je dobra a tu odloz. Vsetky zahnusene, zakarbonovane, cierne jak uhol praskni do kosa.
Nevsimol som si ze by kvalita dnesnych sviecok bola zla. Ja si z detstva pamatam ako som sa lopotil s otcom s vymenou sviecok na kultivatory, zle nastaveny motor tak sa niet co cudovat, ze sviecky posli.

Dobra sviecka aj co to stoji a ludia sa oduju ked im povedia cenu napriklad na 3L benzin stoji kus 800sk/27eur/ no ale ona tam je u tohoto motora na interval 120tis. km!
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok