Elektrický ohradník

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa misocko » 05 Nov 2017, 18:41

Lamik napísal:Ještě mě napadlo vzít nějaký kondenzátor s kapacitou aby při jeho vybíjení nepřesáhl proud 10mA
- kapacitou samotnou sa to obmedzit neda, aj kapacitne velmi maly kondik da do skratu obrovsky prud. obmezit je to teda mozme iba prudovym zdrojom alebo odporom (pri znamom napeti).
0

Lamik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 11:47

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Lamik » 05 Nov 2017, 20:21

Pokud vezmu odpor a byl proud třeba 10mA tak když se toho cokoliv dotkne tak vznikne dělič napětí a na odporu bude větší napětí než na zvířeti které se takového plotů dotkne
P.s pak už jedině kontrolovat proud přes nějakou cívku na elektrický plotě jak mile dosáhne určité meze odpojit napětí

-- Spojený príspevok 05 Nov 2017, 21:36 --

Ještě poslední dotaz člověk při 50hz zvládne bez problémů 10mA a co když bude frekvence 1hz tak by měl být proud větší ne ?
0

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa martin3450 » 05 Nov 2017, 20:39

Ak ťa paja ohradnik štekli tak daj pred mosfet budič z pnp-npn tranzistorov a niečo uvidiš.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Nov 2017, 21:04

ZAUJIMA MA , AKO SI SKUSAL TEN OHRADNIK NA SEBE. .?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Lamik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 11:47

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa Lamik » 05 Nov 2017, 21:12

Ne na maďarských prasetech kterým to moc nedělalo zle
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický plot

Príspevok od používateľa medved » 14 Máj 2019, 13:38

misocko napísal:
Lamik napísal:Ještě mě napadlo vzít nějaký kondenzátor s kapacitou aby při jeho vybíjení nepřesáhl proud 10mA
- kapacitou samotnou sa to obmedzit neda, aj kapacitne velmi maly kondik da do skratu obrovsky prud. obmezit je to teda mozme iba prudovym zdrojom alebo odporom (pri znamom napeti).
ešte tu je ďalší podstatný detail, kapacita samotného ohradníka a čím väčší, tým väčšia kapacita, zároveň aj straty korónou podľa prevedenia, izolátorov, vlhkosti, porastu... prúdová špička bude aj tak z kapacity ohradníka a odpor len predĺži čas nabitia kapacity ohrady podľa veľkosti a kvality prevedenia mínus straty korónou.
Riešiť tu nejaký max prúd nemá žiadny zmysel a opodstatnenie, je to len krátka špička. 10mA je trvalí prúd cez telo, krátka špička môže byť oveľa vyššia. Van de grafov generátor dáva aj ampére pri vybití gule do zeme, cez telo bude ta špička tiež pekne vysoká, ale vo veľmi krátkej časovej špičke. Indukčná cievka dáva koľko... asi okolo 250us špičky ? a pri týchto výkonoch aj kratšie cca 150us len. (aj to neviem, či nie aj ešte menej, ja som to hnal na výkon a čo najvyššie napätie, tak sa mi aj čas predlžoval, pri 2cm iskre aj pod 100us to bude len)
martin3450 napísal:Ak ťa paja ohradnik štekli tak daj pred mosfet budič z pnp-npn tranzistorov a niečo uvidiš.
načo ? pri tých jednotkách Hz stačí priamo z NE555 a hlavne vhodne nastaviť f a dĺžku pulzu pri danom napätí.

Ďalšia zásadná chyba, čo občas vidím pri indukčných cievkach je použitie 100V mosfetu, pre ohradník 500V je minimum.. aj pri 12V ta špička ide pekne vysoko k 500V.
boraicho napísal:ZAUJIMA MA , AKO SI SKUSAL TEN OHRADNIK NA SEBE. .?
ešte si nepchal prsty do indukčnej cievky ? :lol:

-- Spojený príspevok 14 Máj 2019, 13:01 --
Lamik napísal:Ještě poslední dotaz člověk při 50hz zvládne bez problémů 10mA a co když bude frekvence 1hz tak by měl být proud větší ne ?
10mA je stanovené pri sieťových 50Hz, kedy ešte vieš uvoľniť svalstvo a pustiť sa s rukou. Na všetko mimo toho sa už komplikuje odpoveď... pri pulzoch a kapacitách sa už stanovuje bezpečná energia a percentuálny podiel možnosti zástavy srdca... asi tak nejako, doma v PC mám nejaké čísla a info k tomu zo skript z TVN. Tam sa rozoberá energia pri akom napätí a kapacite je ešte OK a kde už je 0,5% zástavy srdca... kapacita indukčnej cievky, kapacita celého ohradníka + napätie 10-30kV a vyjde nejaká energia... a tým sa vlastne aj dostávam k tomu, že riešiť veľkosti prúdov a nejakých 10mA je blbosť, pri týchto pulzoch sa už treba baviť o energií... pozriem doma veci k tomu, nie je tam toho veľa, ale aspoň pre lepšiu predstavu
0

Tasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 09:06

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa Tasko » 05 Jún 2019, 09:13

Ahojte, mám kupovaný elektrický ohradník vetis, ktorý je napájaný 230V. Potreboval by som ho ale napájať len baterkou 12V. Bolo by to možné nejakým jednoduchým a lacným zásahom do zapojenia, alebo musím jednoducho kúpiť ohradník na 12V? Na akom princípe fungujú ohradníky napájane na 230V? Elektrika je pre mna španielska dedina, takže Vás poprosím o nejake jednoduche vysvetlenie.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 05 Jún 2019, 11:43

Záleží od vnútorného zapojenia El. ohradníka . Istá časť ohradníkov má pre "zjednodušenie" návrhu a "zlacnenie" výroby iné zapojenie ako ohradníky na 12V (pri 230V sa používa 230V a viac na "odpalovanie" VN a pri 12V sa používa na "odpalovanie" 12V ) .
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Tasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 09:06

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa Tasko » 05 Jún 2019, 12:43

Ak by Vám pomohla fotka toho zapojenia, tu je
Prílohy
IMG-2171.JPG
IMG-2170.JPG
IMG-2169.JPG
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Jún 2019, 13:23

Změř multimetrem velikost střídavého napětí z trafa na svorkách TR1, TR2
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 05 Jún 2019, 14:23

Nie je náhodou to ,,trafo,, niečo ako indukčná cievka, do ktorej s vybíja cez tyristor ten veľký kondenzátor?
Ak áno, tak tam radšej nič nemeraj.
Podľa mňa sa nedá jednoducho ohradník napojiť na 12V.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 05 Jún 2019, 14:34

Podla "predbežnej" schémy zapojenia (pokiaľ niekto chce skúsiť môže ju "prekresliť" celú ) je v tomto prípade zapojenie na 12V "nemožné" bez nejakého prídavného zapojenia/ zariadenia . Dá sa keby si si postavil alebo zohnal nejaký menič z 12V na 220 / 230 V a tak to zapojil ... Ak som dobre pozeral tak tam máš "zapojený" hneď násobič napätia ( možno sa mýlim ) ....
Prílohy
007.png
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Jún 2019, 15:04

zdeno6505 napísal:Nie je náhodou to ,,trafo,, niečo ako indukčná cievka, do ktorej s vybíja cez tyristor ten veľký kondenzátor?
Ak áno, tak tam radšej nič nemeraj.
Podľa mňa sa nedá jednoducho ohradník napojiť na 12V.
Ak do toho cierneho transformatora ide snura pre 230V striedavych, tak kludne moze merat multimetrom striedave napatie.

Tasko, vyznac na obrazkoch kam ide napatie 230V zo snury (zo zasuvky). Do transformatora? Alebo priamo do dps?
Ohradnik sa napaja z transformatora?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 05 Jún 2019, 15:10

E1 - 230V
E2 - vypínač
Prílohy
OHR.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jún 2019, 08:23

Tak toto sa neda jednoducho upravit a pripojit na 12V. Bud tam das menic z 12V na 230 (ale neviem ci to vyzaduje sinus) alebo kupis ohradnik na 12V zaviso od veny menica vs noveho ohradnika.

Myslim si ze novy ohradnik na 12V je lepsia volba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Tasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 09:06

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa Tasko » 06 Jún 2019, 09:09

Zdravím Vás, ďakujem za postrehy a rady. AlbiDartanan to pekne rozkreslil ako je to poprepájané. Este jednu otázku mám ku tomu zapojeniu, ktorá súčiastka je násobič napätia?
Asi najpravdepodobnejšia je varianta, že kupim zdroj, ktorý pôjde na 12V. Aký by ste mi odporučili a akú bateriu ku tomu (suchú alebo gélovú). Oplotok by mal slúžit na ochranu pola so zemiakmi pred vysokou zverou.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 06 Jún 2019, 11:10

ktorá súčiastka je násobič napätia?
zdeno6505 ti to vlastne nakreslil ...
Tu máš ako sa to bude asi približne nabíjať (zelená vstup , modrá výstup ) :
Obrázok

1. Teoreticky (keďže je tam násobič) by si si mohol kúpiť nejaký menič z 12 V na 230 V (môže ísť s neho hocijakí bordel / aj "obdĺžniky" ) a malo by to fungovať (napr.: VERKRAFT, 12V/230V, 150W, USB, 0200080 / za 12E ) . Otázne je spotreba - keďže "originál" od vetis.sk "žerú" od 13 mA do 120 mA (podla typu) , koľko bude brať ten menič z 12V na 220V .

2. Čisto teoreticky by sa dal aj čiastočne upraviť ten tvoj "pôvodný" El. opl. keď som zisťoval čo tam je za IC ( IO ) [NE555] no potom treba možno počítať z tým že výsledné napätie (na sekundári ) bude nižšie keď je "výstupný" transformátor asi na "primárne" napätie možno 400 - 600 V ....
Prílohy
V predošlej schéme som "nezbadal" prepojku medzi pinom 2 a pinom 6 keďže bola skrytá pod čipom
V predošlej schéme som "nezbadal" prepojku medzi pinom 2 a pinom 6 keďže bola skrytá pod čipom
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

boledo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 28 Feb 2020, 19:58

Re: elektricky ohradnik

Príspevok od používateľa boledo » 27 Júl 2020, 07:58

mirosne napísal:Ja som urobil dva kusy toho ohradníka.Idú už dva roky bez poruchy,použitá je tam indučka z ŠKODA 120 a myslím,že nemá význam špekulovať tam dávať iný zdroj VN. :pain:
:potlesk:
0

leinad
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Okt 2020, 21:33
Vek: 66

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa leinad » 12 Nov 2020, 13:11

som tu nový, preto sa najprv pýtam.
mam otazku, žije ta tema ešte?
zdroj, pre el. oplotok neriešim, ten som kúpil v poľsku, výroba asi čína, cena rozhodovala.
funguje prvý asi 15 rokov, mal jednu poruchu, odpojil sa aku. a ostal pripojený fotovolt. članok, nap nastupalo a niečo na vstupe odyšlo, kamoš to vyriešil činskym modulom, omedzenim na vystupe na asi 11v, odvtedy sa sice stalo, že sa aku. odpojil. ale modul nesklamal a prežilo to, ta oprava bola asi pred 7 rokmi. druhy som vtedy surne kupil, kým prebehla oprava prvého, frči stálé, oni vlastne frčia stále obidva od vtedy. stále to myslim 24 hod denne a 365 dni v roku. stražia oplotky na farme o rozlohe asi 4ha, ako ochrana a čiastočne aj signalizácia celstvosti plotov, pletiva, v lete+ pastviny asi 7ha. Problemy sú ale iné. Zvierata a hlavne zver občas (niekedy aj 2x za hod) pretrhnu oplotok, hl. ked je pripojena pastvina, tam pochopiteťne nieje plot-pletivo, tj od jari do zimy.
na identifikaciu chodu oplotka som kupil signalizáciu, funguje, ale je iba opticka, blika ledka, cez deň už z 10m zle viditeľna, v noci na 1/4 OK, lebo je vidiťeľná iba v 90° uhle.
no a moja otázka? riešil, prípadne vyriešil niekto z vás kontrolu oplotka nejako ináč, trebarz akusticky, prípadne GSM alarmom?
som silnoprudar, v slaboprude tak jednonohý, predtým mi v tom pomáhal kamarát no, už 4 roky je mrtvy tak sa vás pýtam boli by ste ochotný mi v tom nejako pomôcť?
jednalo by sa nejako vyriešiť snímanie VN inpulzu na konci živeho vodiča a jeho "dopravu", najradšej "vzduchom"(nie pneumaticky) trebarz do ustredne alarmu, ktorý akusticky, alebo cez gsm vyšle upozornenie?
na oplatku by som sa s vami podelil o skusenosti s prevádzkou el. oplotkov, lebo ako to tu čítam, niekedy su tu skôr mýty ako relevantné informácie.
vopred vám ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektrický ohradník

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Mar 2022, 20:37

Priniesli mi takýto ohradník... VN cievka trafa má iba 23 Ω a 64 mH.
Hodnoty sú správne, alebo je tam prieraz ?
Pri "odpálení" tyristoru kontrolná LED blikne a celkom slušne to "klepne" ....
Prílohy
obrázok_2022-03-01_203657.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok