(mos)Fet budice

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dingo27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilinsky kraj
Kontaktovať používateľa:

(mos)Fet budice

Príspevok od používateľa dingo27 » 18 Jan 2009, 22:20

Mate nejake skusenosti s mosfet budicmi? hlavne takymi co sa daju zohnat u nas

Ja som konkretne pouzival IR2111, ktory pouziva bootstrap (sam si zvysuje napatie) obvod pre riadenie polomostu, ale obvod nefungoval v tc dobre (skusal som to asi s 90kHz testerom, to islo akotak s malymi to92 mosfetmi, ale 300khz TC bola privelke susto) skusal som na to napojit aj GDT, ale nefungovalo to (a tipujem ze to bolo hlavne vdaka gdt)
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Jan 2009, 22:28

skus použiť IR2153 http://danyk.wz.cz/isstc2.html prave budem na toto navrhovať plosak pre spina.
a čom prave SSTC? prečo ne klasika iskriskovy?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 18 Jan 2009, 22:35

No ja mám dobré...resp. po niekoľkých pokusoch typu "zapnem...sssss, a bum" sa presadia silnejšie modeli...

Mosfety sú dosť háklivé trandy...nesieš prekročiť ich katalógové hodnoti, ináč sú v momente dead.
Nemajú radi napäťové špičky a Vgs nesmieš nikdy prekročiť max U tak 15V max tých 80% z katalógovej hodnoti...

Inač sú super...neviem si prestaviť dvojčinní polomost s klasickými trandami...

PS: to si mal ako f0 90kHz ?? to je na TC veľmi málo...si asi mal nejako veľa závitou a obrovský toroid. :D
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
dingo27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilinsky kraj
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dingo27 » 18 Jan 2009, 22:50

boraicho napísal:skus použiť IR2153 http://danyk.wz.cz/isstc2.html prave budem na toto navrhovať plosak pre spina.
a čom prave SSTC? prečo ne klasika iskriskovy?
iskriskove nemam rad lebo smrdia, a tazko sa mi zhanaju VN kondenzatory, inak som robil jeden teslacik ktory mal rozmery asi 10x5x5cm, stacilo pripojit napajanie a iskry asi 1 cm, ale nepacilo sa mi ze nesrsali volne do vzduchu...

co sa mosfetov tyka, milujem ich...
a tych 90kHz - mal som postaveny len skusobny generator, aby som si overil ci funguje polomost... ale TC viem budit len flybackom lebo nemam osciloskop a bez neho sa to robi blbo(ved viete), jedine co mam je 20khz citac
boraicho napísal:...prave budem na toto navrhovať...
sufam ze tvoja praca bude vyzerat krajsie, ja by som sa hanbil hodit to vsetko na internet, i ked iskry to ma pekne...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Jan 2009, 23:09

dingo27 napísal:
boraicho napísal:skus použiť IR2153 http://danyk.wz.cz/isstc2.html prave budem na toto navrhovať plosak pre spina.
a čom prave SSTC? prečo ne klasika iskriskovy?
iskriskove nemam rad lebo smrdia, a tazko sa mi zhanaju VN kondenzatory, inak som robil jeden teslacik ktory mal rozmery asi 10x5x5cm, stacilo pripojit napajanie a iskry asi 1 cm, ale nepacilo sa mi ze nesrsali volne do vzduchu...

co sa mosfetov tyka, milujem ich...
a tych 90kHz - mal som postaveny len skusobny generator, aby som si overil ci funguje polomost... ale TC viem budit len flybackom lebo nemam osciloskop a bez neho sa to robi blbo(ved viete), jedine co mam je 20khz citac
boraicho napísal:...prave budem na toto navrhovať...
sufam ze tvoja praca bude vyzerat krajsie, ja by som sa hanbil hodit to vsetko na internet, i ked iskry to ma pekne...
ktore mosfety uzanavas a kore ne?

prečo smrdia?? mne sa nahodou ten pachot pači, ty podla toho usudzujem že sa často vonavkujes a tak ... je to tak?

VN kondy ani nezoženies, musis len poskladať alebo kupiť ale brutal vela mensich a potom seriovo-paralelne skaldať a komu sa to chce skladať radsej zmotať par foliakov.

10x5x5 to mam ako chapať?širka vyska a čo?
a jak si pripojil napajanie?a prečo sa to robi blbo??
jedine stači zrobiť vsetko poriadne naladiť do rezonancie a potom zapnuť a ladiť.mne sa podarilo 5cm srsanie s teslaku ale nie jeden vyboj ale asi 20 možno 30 5centimetrovych a do predmetov, ruky a tak asi 15cm vyboje. to je moje maximum.mam slaby zdroj.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
dingo27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilinsky kraj
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dingo27 » 21 Jan 2009, 19:59

ked nemam osciloskop, nemam sajn co ide do mosfetu

10x5x5cm - skus si predstavit skatulku a vopchaj do toho teslak

a ku sgtc - ten smrad je totiz jedovaty...

inac v sosku zozenies VN kondenzatory (ja som kupoval 2kV) ale tiez som z toho robil len mmc
-----------------------------
spat ku mosfet driverom - zajtra by mi mal dojst dalsi ir 2111, takze skusim cely most namiesto polomosta
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Feb 2009, 22:32

Najlepsie su polypropylenove maju najmensie straty. A pravda SSTC bez osciku by bol problem to hej.
A inak 90 kHz eslak neni zas az taka utopia. Na moju cievku saci prida toroid das 30cm priemer a mam 90 kHz bez problemov. No to je sekundar cisto na sstc. Na klasiku by som chcel nieco s mensim poctom z. a s frekvenciou okolo 500-600 kHz A jeden malicky otestujem na asi 2 MHz. Uvidime treba cas a chut sa s tym babrat.
Ja chcem teraz zaca daco s elektretmi ale ta porebujem zdroj DC VN a to uz je hacik trocha.
Jaj no a ten smrad no hej jeden z najtoxickejsich plynov - ozon. Stastie ze vznikaju len nepatrne mnozstva.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 25 Feb 2009, 23:00

spin90 napísal:Jaj no a ten smrad no hej jeden z najtoxickejsich plynov - ozon. Stastie ze vznikaju len nepatrne mnozstva.
Ale no...zasa taký toxický nieje...(sú aj omnoho horšie plyny...)
V iskrisku síce vzniká ozón ale len málo...niekoľko násobne viac ho vznikne keď niekto robí výboje z motu...(napr., čiže z výboja)
Pri tom iskrisku je to fakt malé množstvo a nemáš to predsa zapnuté celú noc v malej izbe kde spíš...stačí troška otvoriť a je fuč alebo je jeho koncentrácia taká malá že je to zanedbateľné...navyše sa ozón rozpadá na kyslík(2O3->3O2) po niekoľkých desiatkach minút.

Klasika je pre skúsenejších, myslím že na začiatok je oveľa lepšie polovodičový tesla.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 26 Feb 2009, 07:39

No ved vravim ze male mnozstvo? a hej su aj horsie napriklad cyklon B ze ? :-) Ale ne no co ja viem tak je hodne toxicky. Len strasne strasne malo ho bzniuka pri TC takze je neskodny v tychto mnozstvach
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 26 Feb 2009, 13:10

a co taky fosgen?? No ozon - aspon nebudu take diery - tak vsetci stavajte iskriskove - prispejete maticke zemi :lol:
0

Napísať odpoveď