Meranie napatia na Van de Graffe

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 26 Mar 2019, 06:53

Zdravim,

Nemate niekto link, schemu alebo napad ako merat elektrostaticke napatie Van de Graffovho generatora ? Ide o to, co najmenej generator zatazit meranim, nakolko je to velmi maky zdroj.
Uvazoval som nad klasickym napatovym delicom z rezistorov. Ale je problem zohnat vhodne rezistory. Chcel som aby zatazovaci odpor bol 10 az 100G. Musi byt samozrejme na pozadovane napatie (az stovky kV). Potom pri takomto rezistore je problem s meranim na „spodnom“ rezistore. Merak musi mat zanedbatelny vstupny prud. Tam som uvazoval nad operakmi ako napriklad LMC6001, ktore maju vstupny prud v radoch fA.
Chcel by som sa ale opytat, ci nemate nejake konkretne zapojenie, od ktoreho by som sa odpichol.
Viem, ze na meranie elektrostatickych poli sa v minulosti pouzivali rozne elektromechanicke kV metre, vyuzivajuce priamo Coulombov zakon. Tam je zatazenie meraneho generatora prakticky nulove. Mne ale male zatazenie vadit nebude, preto merat to delicom povazujem za jednoduchsie riesenie.

Ma niekto skusenosti ?

Vdaka
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa daqq » 26 Mar 2019, 10:01

Chcel som aby zatazovaci odpor bol 10 az 100G. Musi byt samozrejme na pozadovane napatie (az stovky kV). Potom pri takomto rezistore je problem s meranim na „spodnom“ rezistore.
Ani nie. Bude to relativne tvrdy zdroj ak tam das "spodny" odpor povedzme 1M. Ano, bude to velmi vysoky pomer (100G ku 1M je 100 000 : 1), ale bude to funkcne a bude to mat vystupnu impedanciu 1M. Vystupne napatie pri 100kV bude 1V, ale zasa relativne tvrdych 1V. S vhodnym zosilnenim to vies dostat do dakeho rozumneho rozsahu.

Pri takychto vysokych impedanciach potom treba davat pozor na casove konstanty. Akokolvek mala parazitna kapacita pri R=100G ti bude robit velke RC konstanty (kapacita 1pF, co je kapacita skaredeho pohladu na suciastku, ti spravi RC konstantu 0.1s). Aj ked tych 1M dolnych ti to zasa zrychli... niesom si isty teraz vysledkom :)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 26 Mar 2019, 10:06

Na TME som našiel nejaké 62M odpory .
Mouser tiež ponúka "veľké" odpory v Tera ohmoch ("dosť" drahé) ,v Giga ohmoch (cenovo už prívetivejšie ) a Mega ohmoch (od 3 E za 300 M).
Chlapík tu vo videu používa delič z 300 M ohmovými odpormy .

-- Spojený príspevok 26 Mar 2019, 10:11 --

Tu máš zase chlapíka zo schémov pre DIY Electrostatic Meter z ukážkami ako to funguje
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa jenda23 » 26 Mar 2019, 10:12

Jen bacha na maximální přípustný napětí na rezistoru..... můžu se prohrabat bordelem v práci, měl jsme tu někde 100Mohm vakuáče... pak se dá ještě udělat kapacitní dělič.....

jen si myslim že bude napětí dost složitý měřit, přeci jen van degraf je elektrostatickej generátor a bude dost měkkej.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 26 Mar 2019, 10:38

TESLA Blatná robí 3WK 680 09 10G 40kV. 10ks v sérii je 100G/400kV.
Do série multimeter s vnútorným R 10M. a máš delič 1:10 000. Takže 100kV bude na multimetri ukazovať cca 10V.
TESLA robila aj sklenené TR131 10G 15kV.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 26 Mar 2019, 10:45

Vdaka vsetkym,
Tie teslacke 3WK 680 09 10G 40kV vyzeraju najpouzitelnejsie a za prijatelnu cenu. S nimi by to mohlo fungovat.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa Zaky » 26 Mar 2019, 13:54

A dej si přes spodní rezistor pro jistotu paralelně doutnavku, jako přepěťovku, abys při nějakém tom přeskoku někde něčeho zbytečně nepřišel o měřák.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Feb 2020, 09:31

No tak konecne mam rezistory 10G/40 kV. Dam do serie 12ks, teda vo výsledku 120 G.
Pôjdu do odpadovej trubky a zalejem ich parafinom, snad bude stacit a nebude treba tam davat drahsie epoxidy.
Chcem to spravit nie ako sondu, ale ako hotovy voltmeter aj s meracikom.

Delic teda bude 120 G a 12M (cca, nechce sa mi to narychlo pocitat presne). Za delic by som dal operák LMC662 . Ten má vstupný prúd v rádoch pA, čiže ho možno bezpečne zanedbať a rovnako tak je to rail to rail, tak snáď ten výstup pôjde cca od nuly.
Zosilnenie bude 1, teda napäťovo to nezdvihnem, len výkonovo. Na výstup OZ by som dal už potom len nejaký panelový meráčik z aliexpresu. Našiel som nejaké s 5 číslicami. Viem, že asi moc presné nie sú, ale to ani nepotrebujem.

Rozmýšľam ale akurát nad tým ako presne ten OZ zapojiť. Potrebujem, aby to meralo + aj - , teda napájanie bude musieť byť symetrické. Použijem nejaký maličký zapúzdrený menič, niečo mám v šuflíku. Napájanie celého meraka klasika z 9V batérie.
Na čo dať pozor aby to neukazovalo úplné hovadiny ? Ak budem chcieť merať len povedzme 50 kV, to už by som potreboval zvýšiť "spodný" rezistor. Lenže potom pri prekročení napätia samozrejme odpálim OZ. Išlo by zapojiť napríklad transil, lenže tie na napätie okolo 5V majú "veľký" kľudový prúd. Ako to poriešiť ? Merať furt na 12M , kde nehrozi prekročenie napätia, a len prepínať zosilnenie OZ z 1 na 10 ? Nebude problém so šumom ? Teda, so šumom asi nie, lebo pri 50 kV je na spodnom R 0,5V, ale s niečím iným nebude problém ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Feb 2020, 10:58

EDIT: Tak ma napadá, išlo by s takýmto deličom merať aj VN 50 Hz ? Nebude ta RC konštanta tomu brániť ? Isteže, tam sa používajú kapacitné deliče. Ale tak z čistej zvedavosti ma zaujíma, či by to bolo možné aj na takomto deliči.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Feb 2020, 12:48

Dělič 120G/12M, aby měl vliv na přenos 50Hz, by musel mít zatěžovací kapacitu okolo 300pF, kde by se tam při zapojeným OZ jako sledovače vzala...
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 21 Feb 2020, 16:04

na VN sa používajú elektrostatické voltmetre,
https://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_voltmeter
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Feb 2020, 16:44

Ano, mozu sa, viem. Nemam k dispozicii.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Mar 2020, 22:53

Zdar,
Trocha som pokrocil, mam rezitor 120G konecne hotovy. Dnes som robil nejake skusky a uvedomil som si, ze tam mam parazitnu kapacitu, ktora rob zlo. Chcel by som to vykompenzovat na R1.C1=R2.C2, rovnako ako oscilo sondy.
Problem je, ze parazita C1 nepoznam. R1 je tych 120G, R2 bude 1.2 M. Nejaky napad ako to rozumne nastavit ? nemal som to zatial pri osciku a generatore, ale pochybujem ze mi to nejak pomoze pri hodnote 120G. Ako zmerat C1 ? Napada ma snad mooozno nejaka rezonancna metoda s generatorom oscikom a cievkou ? Len hadam...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa Harchom23 » 08 Mar 2020, 06:46

no, kedze odpor vies, tak kapacita by sa dala zmerat pomocou merania casovej konstanty, pustis ostru hranu a oscikom meras cas za ktory nadobudne hodnota 5/8 maxima.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Mar 2020, 11:14

Při dělícím poměru sondy 100 000 nevím, jak by se dalol kompenzovat pomocí C1.
Je potřeba vycházet z toho, že tam prostě nějaká C1 je a je dána konstrukcí odporu R1 a s tím se smířit.
A kompenzovat jen kapacitou C2.
Příklad - odhadneme "kostrukční" kapacitu R1 na 1pF.
Pak k R2 musíme dát paralelně kapacitu 100n.
Pokud se bude měřit DC, žádnou kompenzaci netřeba.
Trošku nastane problém s měřícím signálem.
Příklad:
Když bude mít osciloskop základní citlivost 1mV/cm, bude to při sondě 1:100000 celkem 100V/cm.
Pokud bys ořezal síťové napětí 230V (pokud možno za oddělovacím trafem) dvěma zenerkami 100V přes odpory, dostaneš jakýsi přibližný měřící obdélník.
Pomocí C2 pak provedeš kompenzaci
- červený průběh - musíš zvětšit C2
- modrý průběh - musíš zmenšit C2
Prílohy
komp.PNG
komp.PNG (1.65 KiB) 4264 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Meranie napatia na Van de Graffe

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Mar 2020, 17:04

Parada, dakujem, to s tou zenerkou je dobry napad :)

Ono, ja som ani merat AC nechcel, malo to byt na ten generator, len problem je, ze to chcem vyuzit aj na ine merania a tam mam dost silnu koronu a aj sem tam vyboje a to sposobuje, ze v meranom napati su namodulovane rozne AC zlozky. No a tieto harmonicke, nakolko maju znacnu amplitudu, lahko prechadzaju kapacitou sondy. Potrebujem to teda nejako kompenzovat.
Som rad, ze sa to vobec da, aspon na teoretickej urovni. Skusim niekde vyhrabat zenerky, ale nemam asi na taketo napatie.
Alebo spravim nejaky prerusovac s jednym trandom budenym z generatora na usmernene sietove napatie, budme vediet aspon menit f cez generator a popozerat co to robi.

Dam vediet ako to pokracuje...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok