Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 08 Feb 2020, 17:08

Včera sa mi podaril urobiť parádny kšeft, zohnal som za smiešne prachy 2 nové elektrónky GU50. Pisal som jednému rusovi a ukecal som ho na 10€ aj s dopravou z Ruska čiže kus bez dopravy asi 3€! Škoda že prídu až za pár týždňou. Už som si stihol spraviť DPS a osadiť súčiastky napájania elky. Našiel som aj peknú krabičku z duralu alebo hliníku z bloku nejakého ruského zariadenia v lietadle. Po odskúšaní na stole by som to chcel dať do nej. Na jej dne bude trafak žhavenia a vyššie bude doska napájania elky. Na vrch tejto krabičky dám plexisklo na ktorom bude odhalená GU50 a vedla budú nad nim obe cievky a fbck. Je to takto možné urobiť? Uzemniť skrinku alebo nie? Pripomínam že cievky a elka budú nad plexisklom a násobič a napájanie elky čo najbližšie zo spodu k plexisklu. Na internete som našiel kopec foto plasmatweeterov ktoré sú celé v nejakej kovovej skrinke asi kôli rušeniu. Nechcem len aby skrinka odoberala vf energiu. Pridám foto len ilustračne pre lepšie pochopenie.

-- Spojený príspevok 08 Feb 2020, 18:13 --

Ešte pridávam foto s plexisklom, päticou, a cievkami ktoré nie sú určené na tento projekt, sú tam len pre vizualizáciu :D
Prílohy
15811779597906082914951362658832.jpg
15811783290311593833053397472279.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 10 Feb 2020, 20:13

Pekne, to si sa na ebay k nemu dostal a k tým elkam GU50 ? :D .. a hej krabicu uzemniť. S tienením všade naokolo by som to tiež nepreháňal ak chceš normálny plameň z toho. Niektorý dávajú okolo toho ešte sieťky a somariny... No tak som zvedavý, hádam s elkou budeš mať lepšie výsledky s týmto.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 11 Feb 2020, 09:08

Trocha ma prekvapila otazka ci to uzemnovat. Ako, nehovorim to v zlom, skusim to trocha zhrnut, predsa len sem tam zopakovat nezaskodi .

V zasade by sa dalo povedat, ze ak je v zariadeni napatie vyssie ako male, teda viac ako 50 V AC alebo 120 V DC, tak sa pristupne kovove casti vzdy uzemnuju. Iste, ak to bude nejaky maly VN zdrojcek na baterky tak to technicky ani nepojde, mam na mysli zariadenia napajane zo siete.
Vynimka je, ak je pouzita zosilnena izolacia, alebo dvojita izolacia a patricne odmerana. Vtedy je pripustny aj kovovy obalna zariadeni II. triedy (2 vodicovy privod bez PE). Typicke su rozne starsie zosilnovace, radia atd, to je dvojkove zariadenia, napriek kovovym krytom. Mozne to je vdaka prave vyssim poziadavkam na odizolovanie. Je presny predpis ako ma byt skusane take trafo, ako maju byt riesene konektory atd.

Male napatie a ani dvojita izolacia nebude pripad tychto vselijakych twitrov. Zvlast nie ak pojdu s elektronkou (anodove napatie pri velkych elektronklach moze byt uz az v kategorii VN, teda 1500 V DC a viac, v pripade GU50 to bude este NN - predpokladam).
Cize riziko urazu je urcite vyznamne, teda uzemnit to je potrebne.

Isteze to moze mat negativny (alebo aj pozitivny) vplyv na parametre oscilatora, ale funkcnost nemoze byt nadradena bezpecnosti. Treba zariadenie skonstruovat tak, aby fungovalo s uzemnenymi krytmi. Ak to nie je mozne, treba pouzit nevodive kryty, ak neni mozne ani to, netreba to konstruovat :D Ale v zasade vzdy sa da najst aspon ako tak bezpecne riesenie aj na taketo netradicne srandy.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Feb 2020, 11:12

Ďakujem, uzemním to. Skúšať budem až keď prídu elky. Najprv by som šiel cez autotrafo na skúšku a vyladenie ale final by som chcel mať napájaný na priamo zo sieťe, je tam problém s prúdovým nárazom? Lebo robil som aj násobič na pl 504 a ta mi nikdy nevyhodila ističe. Neviem ako sa bude správať toto zapojenie násobiča s gu50.

Zistil som že cez ebay sa dá zjednávať tak som to skúsil a úspešne. (Len dúfam že mi neprídu tie GU50ky bielé lebo ma porazí :) )
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 11 Feb 2020, 11:58

Daj tam pre nasobic nejaky jednoduchy soft-start a bude to ok.. aspon ani elka nedostane hned nejaku spicku.

Spin90, pekne si to zhrnul.. ja som sa uz ani nezamyslal len rychlo odpisal vecer... :lol:

Hmm ja som na ebay este neskusal zjednavat. Kamarat hej, ale to bral ovela viac veci od jedneho cloveka.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Feb 2020, 14:12

OK, potom tam strelim nejaky jednoduchý softstart.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 16 Feb 2020, 22:32

Ahoj, počuj... že ma to nenapadlo už skôr och.. :D

Sprav si pre to HF-SSTC, ak teda ešte máš chuť sa k tomu vracať. Elektronickú poistku, ako ochranu pred odpálením tranzistora. Ja skúšam znova ďalšie HF-SSTC s novými cievkami na vyššej f a hneď som odpálil tranzistor... hľadal som nejakú ochranu, čo vymyslieť pre to až som sa dostal k elektronickým poistkám a k nejakej aj použiteľnej od Danyka. Za tento víkend som to zbastlil dokopy a funguje to perfektne !
http://danyk.cz/el_po.html

Už mi dnes zachránila asi 10ks tranzistorov :lol: .. snažím sa to ladiť a akosi sa tomu nechce.. raz sa to rozkmitalo na 35MHz, teraz to beží na 11,5MHz a aj to už plameň robí, ale nejako divne to kmitá a nie je tam ani sínus :lol:

Prikladám aj fotky.. za 33000uF/100V elytom je zaradená elektronická poistka cez cievku na HF-SSTC. Reaguje parádne, zatiaľ žiadny odpálený tranzistor a to nechci vidieť ten priebeh na gejte a čo za bordel to robí. Mal som už aj asi 5cm plameň ale je to celé nestabilné zatiaľ a riadne silno mi od toho brumi v reprákoch :D .. zatiaľ mi ta poistka všetky situácie dnes zachránila.
Prílohy
poistka1.jpg
poistka2.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 19 Feb 2020, 13:38

Zaujímavé riešenie, ja stále čakam na darček z ruskej federácie. To GU50 hfvttc mám už ako tak hotové už mi chýba len to najdôležitejšie - GU50. Dokonca som si predrobil rôzne cievky. Počul som niečo také že najlepší materiál na cievky pre takéto vf zariadenia je striebro.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Feb 2020, 15:11

Isteze, striebro je najlepsi vodic :D
Niekedy sa vo VF technike pouzivaju postriebrene vodice koli skinefektu. Ale na toto je to uplne zbytocne.
Rovnako tak by mozno bolo zaujiave pouzit lankovy VF vodic, ale tiez by to bolo zbytocne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 19 Feb 2020, 16:56

Sú to postriebrené vodiče pre výkonové VF cievky z koncákov na keramických kostrách. Kamarát jednu takú cievku použil na VF plameň s elkou: https://www.youtube.com/watch?v=OK93Jd-E6ww

Ak máš prístup k takejto cievke, či drôtu pre cievku, použi. Inak ak by si mal za draho zháňať tak to nemá zmysel. VF lanko tiež jedine ak si vyrobíš :D to asi tiež nemáš len tak doma...
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 25 Feb 2020, 11:02

Dnes mi prišli tie 2 elky GU50, sklamaný som. Jedná má dobitý hliníkový obal ma vrchu ale vyzerá byť funkčná. Horšie na tom je tá druhá - pin 4 (žhavenie) je úplne zlomený čiže elka je v ťahu... Už som písal na podporu ebay a som fakt zvedavý ako to dopadne...Neviem či sa niekomu z vás stalo niečo podobné ale zatial to vyzerá tak že ma dobre odrbali...
Prílohy
1582624824336695729746579015974.jpg
158262487510779874975819006237.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 08 Mar 2020, 23:15

Plasma tweeter s elkou GU50 je už takmer hotový, konečne ten plameň už aj nejako vyzerá (cca 2,5 až 3cm) , a aj zvukova modulácia funguje nad očakávania. Audio je celkom dobre a jasne počuť, elka skoro vôbec nerudne, treba sa ešte pohrať s cievkami a bude to vymakané. Keď to bude hotové dám aj nejaké videjko na youtube a vytvorím nový príspevok asi v kategórii "môj výrobok" pre viacej podrobnosti a detajlov

Elektrónky som vyreklamoval a rus mi poslal ďalšie dva kusy - takže za 10€ mám 4xGU50 z toho 3 funkčné takže v poho.
Prílohy
20200308_152444.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 09 Mar 2020, 17:52

No veru niečo takéto sa mi ešte nikdy nestalo na ebay a to som už viac krát kupoval elektrónky z ebay a nikdy nie lacné kusy... stále bez problémov. Najprv si písal na podporu ebay a oni to riešili s predajcom alebo aký to malo priebeh ?

Pekný výsledok, potom daj video, ako to hrá :) Audio si podľa čoho robil ? alebo dáš to do môj výrobok všetko ? .. ja som minule za sobotu poobede poskladal na stole HF-VTTC s GK-71, že to vyladím a spravím tak audio. Za poobede som to celé poskladal, večer to fungovalo na prvé zapnutie, ale tak som zistil, že sa mi to vôbec nechce ladiť a znova sa s tým srať, keďže už som to raz mal a predtým som sa sral s HF-SSTC, tak som to celé ešte v ten večer rozobral a spratal zo stola :biggrin: :lol:
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 09 Mar 2020, 18:10

Cez víkend to vyšperkujem natočim nejake videjko a dám to do môjho výrobku pre všetky detaily dám tam aj linky.

S ebay je to takto - keď sa niečo reklamuje tak sa prvej píše predajcovi ktorý chce vo vlastnom záujme urobiť všetko pre to aby zákaznik zrušil reklamáciu ak tak neurobí tak môže zakaznik dovoliť ebayu vstúpiť do reklamácie a to už ma predajca problém...
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 09 Mar 2020, 18:37

Paci sa mi mechanicka konstrukcia :thumbup: Neni zas tak bezne aby tieto VN srandy boli dotiahnute do nejakeho pouzitelneho vysledku.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 14 Mar 2020, 18:28

Už mám naladený plameň dlhý cca 4cm, keď hrá hudba tak vzrastie až na 4,5cm :D , všeko funguje ako má, len jedna vec ma ešte irituje, v pozadí plameňa je stále počuť 50Hz prímes - nehorí úplne potichu, na filtráciu v násobiči som použil 2X 400V 220uF je to dosť alebo je treba pridať väčšiu kapacitu? Rezonančný kondenzátor spätnej väzby som zmenil na 9n a rezistor na G1 som použil 100k ale v tom to asi nebude.

-- Spojený príspevok 14 Mar 2020, 19:47 --

Chcel by som ešte dodať že pri naladení na najväčši výkon resp. plameň počuť v elektrónke šum a jemné pískane a ešte nejaké divné zvuky - je to normálne? - stretli ste sa niekto s takýmto javom?
Prílohy
20200314_180801.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Mar 2020, 10:54

0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok