Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 30 Nov 2019, 10:25

adamatejcek2 napísal:Ďakujem, tú výkonovú pentodu bude asi pre mňa najťažšie zohnať lebo momentálne najvýkonnejšie čo doma mám sú len PL504 čo je asi prd. Plamzmový plameň mi stačí okolo 2cm a bol by som rád keby bol zvuk čo najkvalitnejší a najprenikavejší.
adamatejcek2 napísal:Dobre, ako elektródu použijem uhlík. Ako mám získať +625V, mám spraviť klasický násobič ako pri tvojom GU 50 HF VTTC alebo zaneho dať ešte nejaký HV filtračný elektrolyt? Prosím nejaký konkrétny typ elektrónky koncového stupňa vás nenapadá nejaká ktorá bude mať najlepšie vlastnosti v tomto zapojení?
Ešte ma dodatočne napadlo, tak doplním... tieto 2 fakty.
- malý plazmový plameň do vzduchu nenaskočí sám od seba, je nutné ručné zapálenie (s tým súvisí hneď aj nízke U, čo som vyššie písal)
- uhlík len zhorší zapálenie plameňa a pri tak malom výkone bude asi neudržateľný, alebo skúsiť zabrúsiť uhlík úplne do hrotu
- aby sa teoreticky sám zapálil, chce to ostrú a tenkú elektródu so špicom, ale to sa vylučuje s vysokou teplotou plazmy a tavením konca
- riešil som to tiež ohnutým drôtom do U, aby nestekala dole meď, ta sa rozžeraví do červená, no potom zasa nie je ostrý hrot a neskočí sama plazma
- na videu s GU-5B naskakuje sama plazma, ale to už elektróda je poriadne horúca od predošlého zapínania, nie stále mi takto naskočí a hlavne nie, ak je studená, to musím ručne zapáliť a stabilita je len pri veľkom výkone.. ostrý hrot uhlíka by mi zasa roztavilo

To len aby si vedel zhruba s čím rátať, lebo asi ti teraz mierne kazím a rúcam tvoju predstavu plasma tweetera s audio :D
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 30 Nov 2019, 10:52

Dobre, skúsim najprv nejaké jednoduché zapojenie asi HF VTTC keď to rozbehám tak skúsim pridať aj tú audio moduláciu. To zapojenie s tým tranzistorom je veľmi zaujímavé len si myslím že elektrónky sú pre toto použitie lepšie - sú stavané na vyššie napätie a znesú viac a neviem aký typ polovodičových tranzistorov dokáže kmitať na takej vysokej frekvencii.
Bude čas budem sa nudiť tak sa s tý nejak potrápim.

-- Spojený príspevok 30 Nov 2019, 11:55 --

Neboj sa, predstavu ani chuť mi nepokazíš bohužial som dosť tvrdohlavý :D :)
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 30 Nov 2019, 11:27

Čo tak IGBT tranzistor IRGP50B60 (http://www.irf.com/product-info/datashe ... 0b60pd.pdf) ?
medzi benefitmi v DS sa píše "Higher Switching Frequency up to 150kHz" .. aj tento pôjde na 14,5MHz alebo až 25MHz
https://4hv.org/e107_plugins/forum/foru ... php?152925

Inak bežne mosfety ako IRFP260, IRFP460 .. len treba fakt vedieť to nastaviť a ono to pôjde.. netreba žiadne špeciálne VF výkonové tranzistory.. ono to skôr padá natom, vedieť do naladiť.. a vedieť správne to nastaviť do class E, čo je najbežnejšia varianta.
parameters of the resonator at 25 MHz
wire diameter 0.5mm
secondary diameter 2.5cm
Winding height 2.2sm

efficiency is less than 40% at 25 MHz
efficiency at 14 MHz is about 60-70%
simple oscillator circuit
then no Class E
Potom tu je ďalšie zapojenie dokonca aj so schémou.. no ako som písal klasika IRFP460
https://www.youtube.com/watch?v=F10s3dQlKZs

-- Spojený príspevok 30 Nov 2019, 11:41 --

Odporúčam na niečo také sa dopredu zásobiť dostatočným množstvom mosfetov :lol: .. elka niečo vydrží, tranzistor sa ani nestihne rozlúčiť :D .. to je aj celkom jasný dôvod, prečo sa robia hlavne s elkami a áno elka je aj vhodnejšia na takéto výkonu na vysoké frekvencie.
S tranzistorom je to možno viac pre zmenu a niečo zaujímavé, čo veľa ľudí nerobí a proste skúsiť zas niečo iné, nové postaviť.
Prílohy
HF SSTC - schéma k videu
HF SSTC - schéma k videu
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Dec 2019, 09:50

Pozeral som na internete rôzne experimenty s HF SSTC
Je to veľmi zaujímavé len zase minimum ludí to vyskúšalo, napájacie napätie sa volí podľa použitého mosfetu? Čo sao videl tak ludia asi najviac používajú ten IRFP460, na ebay som našiel 10ks za asi 7€ mali by stačiť. Skusil by som zaexperimentovať s takýmto zariadením. Pridávam ešte nejakú schému z internetu
Prílohy
1453430115_54263_FT174844_f8qvr9sa0dc_.jpg
1453430115_54263_FT174844_f8qvr9sa0dc_.jpg (6.9 KiB) 5432 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 01 Dec 2019, 10:19

Tie z aliexpress mám aj ja IRFP460. Ešte som ich netestoval, ale konkrétne tie, čo mám ja, vyzerajú byť originál používane a len sa vymenili nožičky :D potom to bude ok, síce každý kus iný.. ale kamarát mal s nimi spravený dvojitý plný most s 8x IRFP460 a ono to fungovalo :lol:

Vstupné napätie podľa uchladiteľnosti mosfetu a rozkmitu napätia na draine. Na class E je nutný osciloskop, bez neho sa to nedá správne naladiť. Class E funguje parádne na vysoké f, ale je to len pre jednú nepremenlivú záťaž. Čiže sa to vyladí na max výboj a daný výkon.. všetko mimo toho ide mimo E. Ale ak sa to dokáže správne vyladiť.. potom ide aj takýto veľký plameň na 10-15MHz a dá sa to povedzme aj uchladiť.

Inak ako sem dávaš tie obrázky ? V inej téme, ktosi tiež takto dával.. nedá sa rozkliknúť a otvoriť schéma na pôvodnú veľkosť.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Dec 2019, 12:38

Našiel som na youtube pár schém ktoré boli už jasnejšie nie sú nejak zložite a pomerne sú z vecí ktoré mám aj doma a len tie IRFP460 objednám z ebay. Schémi a odkazi tu môžem popridávať

Fotky tu pridávam cez: pripojiť prílohu > vybrať súbor > pridať súbor
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa breta1 » 01 Dec 2019, 12:46

Jak může kmitat VT1, když má mezi G-S kondenzátor (elyt) C1?
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Dec 2019, 14:45

Pridávam ešte schému ktorá je overená, je to screenshot z tohto https://youtu.be/mjJp8MZ9NwQ videa.
Prílohy
Screenshot_2019-12-01-12-01-52.png
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 23 Dec 2019, 16:01

Včera som konečne skúšal experimentálne zapojenie s predchádzajúcou schémou. Výsledok- plazmový plameň takmer žiadny akurát to poriadne ruší celý barák - rádio, tv, alarm,... Akurát čo sa mi na najviac podarilo bola jediná 3mm fialová palička z výstupu po ladení asi 1h! Pripomínam že osciloskop som nemal. Skúšal som rôzne veľkosti, priemery cievok ale išlo to stále cca rovnako. Aj keď som na sekundár ak to tak môžem nazvať dal len 5z rozsvietilo to dútnavku ako 1z. Celý obvod je EXTRÉMNE citlivý na úplne všetko. Napájal som to zo stabilizovaného regulovatelného zdroja, obvod má veľké skoky prúdu. Po naladení na 12v som dosahoval rovnaké výsledky ako po naladení na 24v.
Bál som sa hneď použiť autotrafo. Fotky som nefotil - nie je čo fotiť.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 23 Dec 2019, 19:26

Vitaj vo svete VF plazmových plameňov :D .. s polovodičom som toto ešte nerobil, ale áno to je taká klasika.. a ešte to skúšaš len prvý deň a len 1h.. daj tomu viac hodín a viac dní... odporúčam hlavne pozerať iné konštrukcie, neide ani len o samotnú schému, ale aj fyzické rozloženie súčiastok, umiestnenie cievok, ich poloha (+voči sebe) atď, atď..
Schéma je síce pekná, ale pri VF výkonových záležitosťiach len schéma nestačí.. ja som sa stále odpichol od iných konštrukcií pri týchto VF veciach, ale hlavne som sledoval, ako iný rozmiestňujú fyzický veci, cievky ako riešia, samotné prepoje.. a áno, je to veľmi citlivé. To bol aj dôvod, prečo som ja svoje VF plamene s elektrónkami ladil na stole pre dané umiestnenie s tým cieľom, že to nikdy nebude final do krabice... chcel som to plne funkčné na stole, ale to som bol výkonovo niekde inde. Pri menších zariadeniach to nie je až také kritické.. aj keď no.. kedy ako.
Veľmi ti neviem s tým pomôcť, len poradiť, pozeraj, ako to robili iný, ktorým to fungovalo.. hlavne výkonové veci.. nie, čo niekto spravil niečo, čo robí 1cm a hodil na YT akože návod a možno to má celkom blbo a nejako to funguje.. hľadaj od ľudí, ako ten zilipoper
https://www.youtube.com/user/zilipoper/videos
týto to ženú to extrémov a veľmi dobre vedia, čo ako riešiť.. od toho človeka som sa odpichol, keď som riešil vlastný VF plameň s GU-5B, jeho fotky a videá boli veľmi nápomocné pre fyzické rozloženie, vedenie prepojov, ako začať s cievkami.. a skrátka niečo od čoho sa odpichnúť a ladiť ďalej... a ladil som to asi mesiac každý deň som niečo na tom skúšal a niekoľko veľa krát prerábal zapojenie, VN zdroje menil, cievky menil...
https://www.youtube.com/watch?v=L5NDC8Gvm5Q
výsledok je tiež pekný extrém, ale aj veľa hodín som pri tom strávil.. bola to taká hračka na koniec zimy, kým nezačalo leto :D

Sviatky ešte len začali, času máš dosť a naučíš sa ako nato.. len nemaj veľkú spotrebu mosfetov :lol: a to rušenie v celom dome môže byť tiež celkom problém, kým to vyladíš... mne keď sa blbo rozkmitala ta elka GU5B tak som zrušil všetko v celom dome.. telka, router, wifi, PC, pukalo v reprákoch.. ale po správnom naladení oscilátora väčšina problémov zmizla a už to bolo relatívne OK a rušilo to myslím, že len môj PC vedľa na stole.. (niekedy aj router, ten digi krám sa veľmi ľahko zaruší..)

No aj s elkou a celkovo tieto VF veci vedia pekne rušiť ak to je zlé vyladené, zlá zem alebo proste niečo blbo v zapojení...
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 24 Dec 2019, 09:21

Skúšal som rôzne variacie asi 2 dni z toho konkretne 1 cievku som ladil 1h ktorá bolá najúspešnejšia. Teraz si chvílu počkám lebo zaruadenie mám na chate, keď tam budem tak skúsim nanovo okopírovať niekoho z youtube.
Ďakujem. Šťastné a veselé.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 24 Dec 2019, 10:42

No ono to veľmi doslova neodkopíruješ.. len získať lepšiu predstavu. Skúšaj.. :D a napodobne, šťastné a veselé
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Jan 2020, 21:15

Konečne som sa dnes dostal k tomu HF SSTC. Skúšam stále ďalšie a ďalšie cievky a len mám taký pocit že výsledok je rovnaký - ruší to VŠETKO a očakávaný plazmový plameň nikde. Merákom som meral frekvencie a boli podla cievok od 11 - 22 MHz. Schému zapojenia som pár krát menil bohužial bez zmeny výsledku. Jedine čo to dokáže je rozsvietenie tlejivky a popálenie prsta. Je to naozaj divné ale vyzerá to tak ako keby malo zariadenie konštantný výkon v závislosti od napätia. Napájam to regulovaným zdrojom. Pri 12V je odber cca 0,4A a pri plných 30V odber LEN 0,12V čo je podľa mňa veľmi málo a pripomínam že oscilátor stále kmitá. Nemá to vôbec výkon.

-- Spojený príspevok 01 Jan 2020, 22:18 --

Prílohy
20200101_151624.jpg
Screenshot_20200101-211712_Video Player.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 02 Jan 2020, 23:14

Prvé základne pravidlo pri VF výkonovke, všetko lepiť na seba, žiadne dlhé vodiče.. ty tam máš kilometrové vzdialenosti.

https://www.youtube.com/watch?v=aKrpzrmKAsc

nevidieť to síce dobre na videu, ale všetko ma na jednej kope, doslova na nožičkách tranzistora upevnené.. celý oscilátor a cievky hore.. napájanie s elytom niekde bokom
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Jan 2020, 08:29

Urad pre regulaciu elektronickych komunikacii este neklopkal na dvere ? :D
Kto vie co vsetko a do akej vzdialenosti to rusi :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 03 Jan 2020, 09:15

To ma malý výkon, ruší tak vo svojom dome elektroniku.. ja tiež, čo som mal plazmový plameň s GU-5B pri príkone 4kVA na 400V som rušil všetko v dome, kým som to nevyladil.. potom to už nemalo takú tendenciu rušiť elektroniku a asi 98% výkonu ide do plazmy plameňa a nie je vyžiarený výkon do okolia.. to máš rovnako, ako pri plazmovom plameni s magnetrónom, tiež minimum sa vyžiari a výkon ide to plazmy.. do okolia ide minimum. Nemá to žiadnu anténu, veľký rozptyl atď. horšie kebyže tomu spravíš nejakú anténu, vyladíš oscilátor nie na plazmu, ale tú anténu a nebudeš nič zapaľovať... :lol: .. horšie je potom v dome to rušenie šíriace sa po kábloch a problém zemnenia
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 03 Jan 2020, 12:03

Neviem aký to má dosah ale rádio protestovalo stále dokonca aj televízor to poseká.
Teraz som to minimalizoval rozmery vodičou, celé som to zmenšil a ani bohovi chytiť osciláciu. V tom je satan. :roll: :twisted: Neodporúčam stavať hrozí úraz nervového zrútenia :oops:
Skúsim sa s tým ešte pohrať ale už veľa nervou neostáva.
Prílohy
15780492888807962218265299270763.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 03 Jan 2020, 14:20

A ďalšie odporúčanie... vezmi veľký kus chladiča, použi ako podklad, nato daj ten tranzistor a skladaj to navrch na neho a všetko blízko okolo seba s minimálnou dĺžkou vodičov a čo sa dá tak bez vodičov do bodu jedného na seba.. Zilipoper tuším aj priamo na nožičky dával tie cievky na stojaka. Potom chladič bude zároveň aj kvázi VF zem, všetko, čo ide na GND dávaš na chladič a následne až z chladiča vedieš 1 vodič na PE. Potom časť VF bordelu stiahne chladič a o niečo menej pôjde na PE do siete.

Ja som používal v ceste na PE kus plechu, potom zili mal aj niečo takéto.. joo ta tacka cez kondik je VF zem :D
https://www.youtube.com/watch?v=YXEF3xysKg8
pri polovodičoch to bude viac kritickejšie pre háklivosť celého obvodu.

Potom taktiež nie je jedno, ako umiestníš aj dané cievky a ich poloha... no je to zo začiatku na dlhšie.. neskôr to už pôjde lepšie :)
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 03 Jan 2020, 16:17

Diki, hneď keď najbližšie budem môcť tak hneď to tak prerobím. To ladenie je fakt extrém.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 05 Jan 2020, 23:26

Hej, ešte taká otázka, minule som s prdele naladil toto zariadenie na anténu a výkon a intenzita rušenia sa zdvihli. Mohol by niekto zisťiť že mu púštam do éteru elektromagnetický bordel. Vedeli by ma vystopovať? :biggrin:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok