Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 22 Jan 2020, 08:22

Ja som sa k dasiemu skusaniu este nedostal, len vtedy jeden den. Asi az cez vikend si k tomu sadnem. Ono to je velmi citlive na vyladenie. Zenerku tam nechaj, ta je pre DC zlozku. Ako to mas aktualne zapojene ?
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 22 Jan 2020, 08:42

Momentálne to mám na súčiastky lebo to nebolo dobre poskladane, rozmiestnené ale vždy sa moje budúce zapojenie nejako odvíja s toho predchadzajúceho - niečo s toho zoberem.
Už som poskladal 3 verzie a vždy je ta najnovšia lepšia od predchadzajúcej. Momentálne mám nejaký koncept funkčného základu ktorý budem zlepšovať a ladiť pre dosiahnutie najlepšieho výsledku. Keď mi to už začinalo naozaj fungovať tak som na to už nemal čas. Cez víkend urobím 4. verziu dúfam najvychytanejšiu.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 22 Jan 2020, 13:11

Chcel by som sa opýtať že aku základnu schému si použil?
Ja som zatial vychádzal z tejto:
Prílohy
Screenshot_20200101-211712_Video Player.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 22 Jan 2020, 21:00

Ako pozerám schému mám v princípe to isté až na pár drobností, čo som zmenil v schéme. Dnes som sa s tým znova trochu pohral a už mám aj nejaké lepšie výsledky... tranzistor drží v pohode. Hreje slušne. No viac som ešte z toho nedostal, ako na fotkách. Neskôr znova pokračovanie...
Prílohy
sch.png
20200122_193948_.jpg
20200122_201158_.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 22 Jan 2020, 21:44

Celkom pekné výsledky, schému som tiež prerábal všeliak podobne asi milion krát. Takto podobne vyzeral aj môj plamienok.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 22 Jan 2020, 21:52

Skúšam ešte ďalej, noo ono to chce vyššie napätie.. šiel som cez 50V, 80V .. mal som asi 5cm plameň žltý a tak strelil tranzistor :biggrin: .. vymenil som a opatrnejšie ladil.. a ono to je fest citlivé.. na naladenie trimra a zmenu napätia.. ale jednoznačne na väčší plameň je nutné ísť vyššie s napájacím napätím... 30V je málo. Šlo mi to tuším asi na 14MHz .. zmena U to rozlaďuje, priblíženie sa k cievke to rozlaďuje.. to by chcelo zdroj do 100V s limitáciou prúdu inak pri prvom probléme to vždy odstrelí tranzistor. Ja som to nastavil na 50V naprázdno.. dostavil trimer, hneď vďaka zvlneniu to skledlo na cca 30V, dostavím opäť na 50V napätie a už sa mení priebeh na gejte, už tam vidím v sínuse 14MHz ďalšie harmonické,, začne vypadávať oscilátor a stačí trochu niečo a strelí to... Joj sakra, na toto, to chce fakt lab. zdroj normálne regulovateľný 10A, ale až aspoň do 60V.. nastavíš hranicu prúdu a viac to nepustí.. potom pri výpadku oscilátora alebo preskočení na inú harmonickú to prostre neodstrelí tranzistor hneď. Keď som ladil na lab. zdroji, x-krát zareagovala prúdová ochrana, oscilátor pískal a bol niekde mimo, ale nič neodpálilo.. hmm... stačilo len vyššie napätie pri rovnakom zapojení, ako mám na foto a odrazu 5cm žltý plameň, pri zvyšovaní napätia, výboj rýchlo narastal nahor.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 22 Jan 2020, 23:18

No ta tak ! .. asi tak do 60V to bude OK, vyššie napätia robia problém.. tiež nie stále je čistý priebeh na gejte.. pri vyšších napätiach tam vidím silnú prevahu harmonických na gejte sakra... možno by to chcelo ešte viac všetko zmenšiť, skrátiť, znížiť parazitné, možno iné cievky... asi do 60V v mojom prípade to je OK.. pri vyšších napätiach to chvíľu šlo a odprásklo tranzistor... no asi kúpim ďalšie do zásoby z aliexpress.. :lol: .. ale pravdaže som nestiahol z oscika priebeh z gejtu.. pri asi 60V bol dosť pekný.. ale pri niektorých menších a väčších napätiach silná prevaha harmonických a bordel proste.. :?
Prílohy
20200122_225743.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 23 Jan 2020, 07:15

Pekne pekne, pri tom pridávaní U je to zložitejšie. Ja som len trochu zvýšil napätie a v momente rozladené... tak som to musel preladiť. 5cm pekný výsledok len škoda tých strat mosfetou.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 25 Jan 2020, 09:51

Pridávaním napätia sa to nerozlaďuje ak to správne naladíš :lol: .. ono problém je nevhodným rozmiestnením cievok, nesprávnou kombináciou, parametrami.. f na ktorej to beží.. neviem, ako niečo takéto počítať. Ja som to ladil podľa osciloskopu a snažil sa pochopiť, ako nato a ako sa to správa.

Problém pri zvyšovaní napätia je ten, aspoň u mňa bol, že narastala harmonická na gejte tranzistora až do extrému (harmonická v sínuse už šla až k nule) a proste vypadli oscilácie, spravilo to bordel na ešte vyšších desiatkach MHz a strelilo to. Musel som primár dať nižšie pod úroveň hlavnej rez. cievky (rezonátora), aby sa mi až tak silno neprejavovala harmonická. Čím som šiel vyššie s primárom, bol väčší výboj a výkon, ale silná prevaha harmonickej a hlavne pri zvyšovaní napájacieho napätia. Keď som našiel správnu polohu cievok, potom môžem vytočiť regulák na 70V, nastavím DC napätie na gejte s trimrom a v momente, ako naskočí oscilátor, nechám trimer tak. Ono ďalším zvyšovaním napätia sa zväčší ešte výboj, ale už to začína byť nestabilné a každá moja snaha o zvýšenie výkonu skončila prerazením tranzistora. Teraz to mám stabilné a točím si s napájacím napätím v plnom rozsahu až do 82V. Odber to má 145W. Lepšie je to v konečnom dôsledku ladič na vyššie napätie pri rovnakom výkone, potom menej hreje tranzistor. Zmenou pomeru L a C .. väčšia L a menší C = menší prúd a väčší C a menšia L = menej prúdu .. pri rovnakej f (ak to naladíš pravdaže na rovnakú f, teoreticky).

Ja mám skoro 5z na primárnej cievke a 170pF. Indukčnosti som nemeral :lol: Prvá cievka na filtri má 4,4uH. Indukčnosť tej musí byť väčšia, ako má primárna cievka.

Inak, ak to už potom pôjde stabilne a bez odpaľovania tranzistora aj keď budeš k tomu prikladať veci, tak skús sódu bikarbóna dať na hrot. V závislosti od plazmy a frekvencie na ktorej beží HF-SSTC sa môže plazma predĺžiť nahor až o 50-100%.

Všimni si môj plazmový plameň. Nemám ho rovný kolmo nahor do výšky, ale je viac vetvený.. to je vďaka nízkej frekvencií len 7,8MHz. Pre rovný plameň nahor do výšky by som musel ísť nad 10MHz, lepšie nad 13MHz až atď.. to ešte budem neskôr skúšať, cielene ísť s f ešte vyššie.

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=JJTa_uqI4eM :!:
(video som teraz nahral, až po chvíli pôjde na 1080p a neskôr snáď aj 4K)

Kým som nahral videá, v pohode to šlo cez 10min a je to uchladiteľné ok.

Zanedlho bude to aj na mojom webe :wink: aj keď dosť toho sa už popísalo priebežne tu a veľa bolo hlavne o meraní na osciku a skúšaní, ako o nejakom návrhu a počítaní :mrgreen:

Dole priebehy z oscika:
Ch1: gejt tranzistora + max napätie na gejte (X10 sonda, prerátať)
Ch2: sonda vo vzduchu vedľa
Prílohy
hf-sstc01.jpg
hf-sstc02.jpg
hf-sstc03.jpg
Ideál, ale to skoro nikdy nebude
Ideál, ale to skoro nikdy nebude
Teraz to mám takto, to je ešte ok
Teraz to mám takto, to je ešte ok
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 25 Jan 2020, 12:22

Pekné výsledky aspoň tebe sa darí 8) Ja som to postavil znova podla upravenej schémy na väčšý chladič - kostra. Našiel som aj nejakú špeci podložku pod tranzistor - je hrubšia ale teplo vedie dobre neviem z akého materiálu je. Trimer som bohužial nenašiel tak som tam nehal potenciometer. Problém je v tom že toto upravené zapojenie sa nechce vôbec rozknitať. Vyskúšaných veľa cievok, veľa polôh súčiastok a dokonca keť pri plných 30V točim ptotenciometron tak nič len 0,02A! čo je prd. Mosfetje v poriadku
Prílohy
15799512110836107867929527733077.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 25 Jan 2020, 13:10

Inak počuj, nechceš skúsiť tú cievku, ako primár.. vložiť do rezonátora ? resp. rezonátor do tej cievky, ako mám ja ? :) .. drain z tranzistora hore na cievku a dole sa spoja tie cievky.. z toho bodu na kondik do gejtu.. dobre si pozri, ako to ja mám. Potom tie 2 malé hnedé kondiky, čo más do gejtu... no ak sa to rozkmitá a bude to mať nejaký výkon už.. daj bacha, keď z nich začne dymiť :) .. chce to niečo väčšieho. Pozri akú veľkú tam mám ja keramiku a aj tak sa hreje. Iný menší VN kondik sa prehrial a dymil mi :lol:

Nevidím rezistor pod potenciometrom z napájania... tam daj nejaký veľký výkonový na par W. Medzi G-S stačí mini prd bežný keramický C priamo na nožičky. Ta vstupná cievka, je dosť veľká, akú má indukčnosť ? stačí do 10uH .. ja mám 4,3uH.

Ako blokovací C by bola tiež keramika vhodnejšia, ja mám diskový 1n.

Skúšal som rozdiel v uzemnenom a neuzemnenom chladiči. Robí to značný rozdiel v priebehoch na gejte tranzistora a taktiež, neuzemnený chladič mi ruší PC a odpája USB zariadenia... uzemnený chladič a nič neruším naokolo.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Jan 2020, 13:50

@ adamatejcek2
Nemáš náhodou opačne zenerku?
Prílohy
plaz.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 25 Jan 2020, 14:23

Teraz som pridal aspoň modernejšie vyzerajúce kondíky za primar, dal tam výkonnejší rezistor a rezonančnú cievku som pichol do primárnej a stále prd - neosciluje
Zenerka je dobre otočená a je dobrá, teraz premeraná.

-- Spojený príspevok 25 Jan 2020, 15:24 --

Prílohy
15799585300985338025399632293471.jpg
15799586502486132608194462211211.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 25 Jan 2020, 16:45

Chyba nájdená - prepálený potenciometer dal som tam 4k7 trimer a už to ide. Teraz len ladiť ladiť a ladiť..
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 25 Jan 2020, 17:02

Teraz som pridal aspoň modernejšie vyzerajúce kondíky za primar...
no práve, že len to modernejšie vyzerajúce :D .. potom daj vedieť, ako sa im tam páči, v tomto zapojení :)
dal tam výkonnejší rezistor
teraz som rátal.. podľa napájacieho napätia.. stačí 1W nech tam je. No ja idem až na 82V.

Čím skúšaš zapaľovať výboj ak nenasakuje sam ? Vezmi dlhú skrutku na izolovanej palici a s tým skúšaj výboj. Pri takto vysokej f budeš mať normálne žltý plazmový výboj aj do izolovanej dlhej skrutky v priestore :biggrin:

Skúšaj aj rôznu výšku toho primáru.. skús aj rozdielne hlavné cievky, ten rezonátor... ja som skúsil tuším 3 a len s jednou to šlo nejako normálne. Ale ja som nerátal nič vôbec... všetko som len náhodne poskúšal a čo nejako fungovalo tak som ďalej podľa osciloskopu ladil.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 25 Jan 2020, 21:08

Tie kondiky som nakoniec vymenil za jeden väčši teslácky
270p 1600V a ako tak to ide len oblúk horí len keď ho zapaľujem šrobovakom, horel aj sám len veľmi malý asi 0,5cm
Momentálne skúšam všetko možné aj nemožné.
Prílohy
20200125_173113.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Jan 2020, 12:20

Máš aspoň čítač na zmeranie frekvencie na akej to beží ? .. máš čím zmerať indukčnosti cievok ? .. príde mi, že tam máš akosi veľa závitové cievky.. skús menšie cievky a menší C nech zdvihneš f nahor na ktorej sa to rozkmitá. Akú hodnotu C máš medzi G-S ?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Jan 2020, 19:08

Hopáá už je to aj na webe: https://www.vn-experimenty.eu/index.php ... =hf-sstc_1 :applause:

Taktiež ďalšie 3 nové videa k tomu pribudli, nech tu nedávam samostatné linky, tu sú hneď posledné najnovšie:
https://www.youtube.com/user/teslista555/videos

Hádam to pomôže, na tieto veci u nás ani nie sú žiadne články...

adamatejcek2: A ty ako, pokročil si nejako cez víkend s tým VF plameňom ?
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Jan 2020, 21:07

C medzi G a S som mal 10n, indukčnosť cievok som nemeral všetko len pokusy, teraz budem mať merak tak ich pomeram, skušal som rôzne cievky.
Zmerám aj f. Budúci výkend sa tomu viac povenujem.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Jan 2020, 22:33

Najlepši výsledok je na foto krajšie mi to nešlo, chce to oscik a lepší kondík za primarnou cievkou. ZLATÉ ELEKTRÓNKY :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok