Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Jan 2020, 22:57

Ta posledná foto ? koľko tranzistorov si na tom odpálil ? :D .. a hej no osciloskop tu fakt treba, kamarát to ladil aj bez neho, lenže on už ma roky skúsenosti s teslákmi, VF zapojeniami, VNkom atď.. inak určite osciloskop.. ono, ako som neskôr ešte prišiel nato.. tam sa potom ešte kontroluje na osciku Ugs a Uds, či to pracuje v triede E a spína to v nule +-
https://www.vn-experimenty.eu/index.php ... aleria_3-3

A jop, elky sú elky no.. GK-71 je parádna na plameň, s ňou sa relatívne ľahko robí..

Obrázok
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Jan 2020, 23:14

Tento víkend som neusmrtil žiaden ale dokopy som zničil 2 :( . Fakt človek musí mať na takéto zariadenie vybavenie a skúsenosti a nie strielať na slepo.
Nepokúšaj s GK-71 :D už som ju raz v košíku na ebay mal no necítil som sa na ňu :lol: .
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Jan 2020, 23:26

..ale dokopy som zničil 2 :(
no si rob prdel zo mňa :lol: .. ja som dokopy zničil 9 tranzistorov.. to si dosť málo testoval to zapojenie :biggrin: .. ale už som zhruba pochopil, ako nato.. uvidím na ďalšom zapojení (ako som pochopil).. chcem ísť hore nad 13MHz to tlačiť.. zaujíma ma, ako bude vyzerať plazma a ako sa to bude správať na ešte vyššej frekvencii. Teoreticky viem, prakticky je toho už aj dosť na nete, ale chcem to mať aj na stole doma :D

No nemal si ju vyhodiť z košíka.. s ňou sa mi dobre robil plameň a to bolo ešte dávno :)

Ale s GU-5B to tiež nebolo až také hrozné, len veľa roboty bolo okolo toho, ale samotne ladenie nebolo až také zložité.. čo ja viem.. teda aj bolo, ale s elkami už nejaký ten rok robím tak to šlo rýchlo, len veľa prerábania som s tým stále mal na rôzne cievky a VN zdroje.. všetko rozmerné, veľké, ťažké...
Obrázok
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Jan 2020, 11:22

Dôvod prečo som odpálil len 2 je že som to robil na reg zdroji radšej som nešiel do autotrafa. Zvyšovaním frekvencie sa mi znižoval výkon. Ešte pošpekulujem to mosfetove zapojenie a možno skusim aj nejakú elku. Niečo určite ešte vymyslím.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Jan 2020, 13:26

Jáááj takto, no ja som tiež začínal na reg. zdroji s limitáciou prúdu, ale potom som mal problém s nízkym napätím 30V, musel som ísť vyššie až na 80V inak to bolo naprd. Až potom som ich začal odpaľovať pri každej chybe, hlavne ja som chcel za každú cenu z toho dostať čím viac. Tranzistorov mám veľa z Číny, tak toto som neriešil. Teraz to už beží OK.

Zvyšovaním frekvencie, je potrebný väčší výkon pre rovnakú dĺžku výboja.
Na rovnakú dĺžku a veľkosť výboja pri vyššej f potrebuješ väčší príkon na vstupe.
Čím vyššia frekvencia, tým väčší kapacitný prúd do plazmy výboja.
Čím väčší kapacitný prúd do výboja, tým je výboj mohutnejší a viac obalený plazmou.
Ak na výkone zotrváš so zvyšujúcou sa f, výboj bude klesať. Zdroj nedodá dostatok výkonu na plazmu, na veľkosť kapacitného prúdu do plazmy.
Preto na VTTC ak sa ide už privysoko s f nad 1MHz, výboje majú tendenciu sa skracovať a hrubnúť. Zvyšuje sa kapacitný prúd, ale ak chceš zachovať aj dĺžku.. chce to viac a viac výkonu.

Tak ma napadá.. ak si to už mal vyladené najlepšie, ako si vedel. Možno to chcelo skúsiť ísť proste len na vyššie napájacie napätie. Ja som sa pri 30V točil v kruhu a nikam to neviedlo. Musel som ísť proste hore s napätím na vstupe. Možno fakt aktuálne už len tam máš problém.

Do budúcna ak by si chcel to skúšať s elkou, moje odporúčanie je to skúsiť s GK-71. Zrejme pre značné kapacity medzi mriežkami to s ňou ide ladiť relatívne ľahko a dobre výsledky sa s ňou dosahujú.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Jan 2020, 19:55

120MHz HF-SSTC .. prvé video vidieť priebeh na osciku a rozsvecuje plyny a na druhom videu už mu to robí aj plazmový plameň
https://www.youtube.com/watch?v=tDph_yn6AzY
https://www.youtube.com/watch?v=Jbbq255QqLo
a ešte jedno tam má
https://www.youtube.com/watch?v=lJMhS-OoZcQ

alebo táto miniatúra
https://www.youtube.com/watch?v=-sykc4t75pc

pozri jeho YT kanál...

-- Spojený príspevok 27 Jan 2020, 19:58 --

a ešte aby som ťa trochu aj navnadil na tú GK-71, tento típek to má na 30MHz
https://www.youtube.com/watch?v=nQydn8LX53s
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Jan 2020, 21:24

ehmm.. ok.. ja si proste neviem dať pokoj.. trafa som vyhodil a dal som to cez veľký oddelovak a reg. autotrafo priamo na sieť, pichol som osciloskop na drain tranzistora a sledoval max napätie. Šiel som do 490V na draine, tesne pod hranicou jeho Uds (500V). Napájanie 110-112V a pridal som ešte sódu bikarbóna na hrot... ta tak no :D

príkon niekde medzi 350-400W .. ešte potom presne odmerám, kolíše to +-
ide to stále na ~7,8MHz a áno je to na niekoľko minút v pohode uchladiteľné.. beží to v triede E
Prílohy
HF-SSTC_110V.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Jan 2020, 22:05

Pekne, tie videjka som videl, uznavávam toho chlapíka že ako to ladí na také vysoké frekvencie. Jeho cievky sú menšie asi kôli f.
Mna tu zaujímajú hlavne tie vyššie f. Len ako to naladiť aby to malo aj nejaký výkon? Skusil by som zmenšíť všetky cievky a zaexperimenovať z kondíkmy čo je asi najväčší problém lebo čím som mal väčšiu f tak tím viac kúrily - chce to nejaké špeci tipujem ruské.
Pekné videjko s tou GK71 robíš mi chute :D

-- Spojený príspevok 27 Jan 2020, 23:09 --

Ty to hf sstc riadne hrotíš mňa stál 1 tranzistor asi 50centov cez ebay a je mi ľuto ich len tak poslať do hrobu :)
Keď to už máš tak parádbe vyladené tak to už je o inom. Zachvíľku môžeš stavať krb na ten plameň :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Jan 2020, 22:16

áno kvôli f, musíš naladiť LC na danú f a podľa toho aj kapacity a indukčnosti..

Na výkon treba aj vstupné napätie, ja teraz idem až na 110-112V inak pri nízkom napájaní som sa točil v kruhu a nechcelo to ísť poriadne. No áno kondiky kúria, tak nie práve malé prúdy tam idú pri vysokej f.. ja používam iba kvalitnú keramiku.. ruské C. A dnes som objednal z ebay z Ukrajiny ďalšie

https://www.ebay.com/itm/33-pF-10-kV-8- ... 2749.l2649
https://www.ebay.com/itm/2pcs-68pF-6kV- ... 2749.l2649

Ja by som do tohoto obvodu nič iné ani nedával :)

Čo sa týka tranzistorov.. kupoval som na aliexpresse 30ks a budem ďalšie kupovať.. 8x šlo na dvojitý plný most na SSTC PLL a teraz 9x odpálených a desiaty mám v tomto HF-SSTC. Teraz už neodpaľujem, už to mám vyladené. Veď aj aktuálne.. mám už niekoľko videí niekoľko minútových.. beží to stále dokola, všetko sa hreje, primerane hreje.. 400W príkon cez 7,8MHz a Uds som teraz presne na hranici 500V hore dole .. drží to :D

Doraz bude video na YT :wink:

-- Spojený príspevok 27 Jan 2020, 22:18 --

ešte priebeh z oscika.. Ch1 je Uds .. tuto na 494V a občas prekročí cez 500V .. som tiež už tesne nad 7,8MHz a druhá sonda je napätie na sekundary merané sondou vo vzduchu vedľa
Prílohy
hf-sstc06.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Jan 2020, 22:55

Človeče ty máš aký rozpočet :o tie kondíky stoja majland .
Viem za kvalitu sa plati ale toto je moc. To radšej by som niečo od niekoho vykšeftoval. Ale keď človek má takéto vybavenie tak to je už iná káva.
Ten priebeh je pekný, žiadný kostrbatý bordel
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Jan 2020, 00:05

No.. a to je ešte v pohode cena na ebay za tieto kondenzátory :D .. kupoval som už aj za 60€ krabicu desiatich kondenzátorov 470p 15kV 15kVAr na veľké VTTC s GU-5B, kde to šlo na jednotky kW pulzne.. možno aj cez 10kW v pulze.. tam hocičo nevydrží bežať a aj to tie kondiky šli na hranici až mierne cez hranicu udávaného napätia 15kV .. takže šli bez rezervy a ešte im aj papierovo chýbalo napätie... vydržali.

Oki tak voala tú sú nové videá toho HF-SSTC:
https://www.youtube.com/watch?v=oG78SRjXgyQ
https://www.youtube.com/watch?v=C3E9Vm1HrG8
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 30 Jan 2020, 21:08

ehmm.. som myslel, že viac sa už nedá... tak nič no :mrgreen:
IRFP460 na 8,7MHz a prekročené dosť extrémne Uds a Ugs .. Ugs niekde na a cez 30Vpk a Uds naposledy, keď som meral som bol cez 550Vpk, potom som tam už sondu nepchal...

Ináč som zapojil cievky a trochu to pomenil, zmenil polohu cievok a pridal som nad 110V napájania.. dnes som už vyslovene testoval pre zaujímavosť inak to zapojiť a potom, čo znesie ten tranzistor... no znesie toho fakt dosť :twisted: .. ale pri tomto výkone sa už za krátky čas hreje úplne všetko.. kondenzátory, cievky, vodiče...

Video:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=t0pLlldWClU
Prílohy
hf_sstc_8,7MHz_03.jpg
hf_sstc_8,7MHz_04.jpg
hf_sstc_8,7MHz_02.jpg
hf_sstc_8,7MHz_01.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 31 Jan 2020, 13:57

Ty to nešetríš :o . Taposledná fotka, ty kokos poriadna momentka :D . Teraz cez víkend skusim konečne aj merať frekvenciu, chcel by som ísť s f čo najvyššie. Nejako sa s tým pohrám.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 31 Jan 2020, 18:26

Nezabúdaj, že čím vyššia frekvencia, tým väčšie straty na tranzistore, väčší ohrev tranzistora, účinnosť oscilátora pôjde dole, plazmový výboj sa zmenší resp. na rovnako veľký bude to chcieť väčší výkon, no opäť ta účinnosť a straty.. to len taká malá poznámka, aby si to nehnal zbytočne až na veľmi vysoké frekvencie.

Ale napríklad toto je kamarátov HF-SSTC na 13,5MHz s IRFP460 a beží mu to parádne. Ja tiež to chcem prerobiť na vyššie f hore nad 13-14MHz lebo ma zaujíma, ako to bude bežať.
https://www.youtube.com/watch?v=N6gYQ77o_gg

Tiež ako si všímam, na solídny plazmový plameň do chce ísť do 100V. Všetko nad 100V som už prekračoval parametre tranzistora IRFP460, ale ešte o jednotky V som mohol ísť nahor bezpečne. Do 30V napájania to buď nerobí nič alebo mini plamienok aj to fialový. Dostatočné napätie na vstupe je nutné. Tiež dobrá filtrácia a hlavne blokovanie, inak som si všimol, že aj to robí bordel na veľkosť plameňa.

Prikladám ešte pre zaujímavosť napätie Uds na IRFP460... 552V a áno toto mi ešte držal. Keď mi to buchlo na videu, neviem koľko tam bolo.. tlačil som tam ešte viac :lol: a potom aj takýto priebeh na Ugs som niekedy nameral, to je od parazitných indukčnosti, dĺžky vodičov a niečo v obvode robí proste bordel, taktiež na priebeh na gejte ma vplyv veľký poloha primár a sekundár. Ešte sakra, musím si potom overiť, či časť z toho nie je len falošné rušenie do sondy... aj toto prežil IRFP460.

Posledná vec, ak by niekoho napadlo taktiež merať osciloskopom na tomto... nepchať na drain tranzistora bežnú X10 sondu ! .. ja používam VN sondu X100 2,5kV 300MHz ... toto beží na 7-8MHz takže pri takto vysokom špičkovom napätí sa nedá merať X10 sondou do 600Vpk ! Už tu mám sondy so zničenou kompenzáciou, prebitý kondenzátor v sonde :lol:
Prílohy
IRFP460 - Uds=552V !
IRFP460 - Uds=552V !
IRFP460 - Ugs
IRFP460 - Ugs
0


adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Feb 2020, 14:30

Dnes som to prerobil na vyššie frekvencie okolo 17MHz a neskôr aj viac ako 20MHz lebo rozsah meráku nestačil ale výkon hovno. Treba zvýšiť U.
Prílohy
20200201_105320.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 01 Feb 2020, 15:26

Dobre vidím ? 8O .. nechceš frekvenciu merať radšej na gejte tranzistora ? A keď to bude už niečo vyžarovať, tak meraj f proste len s meracím káblom položeným vedľa na stole... ani nemusíš nikde nič prikladať. COM meráku uzemní (alebo ho chyť do rúk) a druhým koncom sa približuj vzduchom k cievke, až kým nenaskočí hodnota. Čítačom alebo osciloskopom len takto meriam f.

-- Spojený príspevok 01 Feb 2020, 15:29 --

Jo a tiež k tomu napájaniu.. no fakt to chce ísť hore s napätím. Do 30V je to muka... môžeš si to na lab. zdroji do 30V naladiť, čo najlepšie, ako budeš vedieť a potom zmeniť napájanie do 80-100V a skúsiť zvyšovať napätie už na naladenom obvode. A uvidíš, čo to spraví... ja to mam teraz cez oddelovak a autotrafo na sieti. Predtým som to mal cez 2x 24V trafa v sérií. Dobrá filtrácia k tomu a hlavne kvalitný blokovak keramiku a môžeš za keramikou dať aj zvitok MKP 100-220n a až tak elyty.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Feb 2020, 17:08

Meral som kostru a drain preto lebo som sa tam nevedel dostať s elektrodou a nechcel som sa niečoho dotknúť a skratnúť t, jasné že som to nemeral na plnom výkone zdroja, kmitá to už pri 15V. Zistil som že som mal nastavený rozsah na meraku do 20MHz tak som ho dal na auto a teraz po menších úpravach ladím v pohode 25 až 30MHz!

-- Spojený príspevok 01 Feb 2020, 18:56 --

Možno ešte pár zapojení toho HF SSTC skúsim ale už ma polovodiče prestávajú baviť. Mosfety si radšej odloží na nejaký iný projekt. Elektrónky sú elektrónky, zoženiem na začiatok GU50 a urobím najprv nejaké menšie stolové HF VTTC a potom keď budem skúsenejší v tejto oblasti tak objednám GK71 alebo nejaký iný ekvivalent.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 01 Feb 2020, 18:44

Hlavne to nevzdávaj :wink: .. ja som kedysi dávno tiež mal len nervy z polovodičov a radšej šiel do eliek :biggrin: .. keď si spomeniem na svoje začiatky... a teraz som spravil takéto HF-SSTC (moje prvé HF-SSTC) a predtým projekt SSTC PLL s dvojitým plným mostom s 8x IRFP460 .. a to niekedy dávno som mal problém rozbehať vôbec jednoduchý polomost...

K tomu meraniu f .. na draine sa nakmitá oveľa vyššie U, daj si bacha, ktovie koľko tam až môžeš mať, tak nech si neodpáliš merák. Meraj na gejte. Ak to už bude niečo vyžarovať tak len kapacitnou väzbou na vzduchu, čiže merací hrot len vedľa cievky.

Na začiatok lepšie byť medzi 10-15MHz, ako to tlačiť až nad 20MHz a aj väčší plameň získaš.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 01 Feb 2020, 20:29

Hej, len ja nemam potrebné skúsenosti s takýmto typom VF techniky a nemám ako sledovať priebehy na správne naladenie, ja to len robím formou pokus omyl a to sa mi začína oplácať. Už pekne dlho si nad tým lámem hlavu a prd s toho. Vieš bez potrebnej techniky je to len ako bolo spomenuté strielanie na slepo. Jednoducho nemám takú techniku - kondenzátori mi ide roztopiť, cievky horia tiež, nevidím čo sa deje v tranzistore - šak to ako keď afričan zdvihne kalašnika nad hlavu nad zákop a začne streľať - šanca že niekoho trafí je taká ako že ja to naladím :D .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok