Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 05 Jan 2020, 23:48

Pokiaľ to takto zapneš na krátky čas a nezapínaš opakovane a nechváliš sa tým u susedov tak nie, to si nikto nevšimne ani nemajú, ako vystopovať :D .. to by si musel pravidelne zapínať a rušiť to pásmo v okolí.. ta tak hej, už by mohlo behať auto a zameriavať.. nezabúdaj aj na harmonické.. ale ak to ladíš normálne na plazmový plameň, ktorý zapáliš tak je to v pohode.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5634
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Jan 2020, 00:07

adamatejcek2 napísal:Mohol by niekto zisťiť že mu púštam do éteru elektromagnetický bordel. Vedeli by ma vystopovať?
Určite...
Keď som privoniaval k elektronike (za komančov asi 1979) som si postavil malý AM vysielač a púšťal som si do toho muzičku z MGF,nemalo to veľký výkon,ale pár desiatok metrov od domu sa to dalo na tranzistorákoch chytiť...V jedno pekné popoludnie - našťastie som sa zdržal v škole, som stretol v našej štvrti podozrivý skriňový voz s anténami na streche. Ešte že to bolo vtedy vypnuté... tým moje pokusy o vysielanie skončili. Asi by ma boli pekne :ignore: Určite by mi našili aj ideologické ohrozenie...samá zahr. hudba. :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 06 Jan 2020, 00:13

Inak niečo také sa stalo aj kolegovi z práce.. pred neviem koľko rokmi. Vysielačka, anténa na dome.. a občas sa s tým hral. No nedostal echo od niekoho, že nech to vypne a odloží, že už behala dodávka z anténami a hľadala zdroj. Ale v tom čase to mal vypnuté, tak nemali čo zamerať.
Takže jop, ale toto, čo si len teraz skúšal a ten bordel to ešte ok, zapínaj pravidelne a uvidíš... potom nám dáš vedieť :D
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2020, 05:22

Volframove elektródy ste už vyskúšali na tie twitre ? Mohli by sa dať zabrusit na potrebnu ostrosť a snáď by aj kus vydržali. Naviac boli k dispozícii aj toriove, ktoré mierne ionizuju okolie. Či to ale vo vzduchu aj tak nezhori netusim, predsa bežné pracujú v Ar. Tu sú nejaké: https://www.zvaracky-brusivo.sk/kategor ... ka-175-mm/
Není jediný dôvod dávať tam Cu drotiky :D Aspoň nerez ak už nie ten W a ak s grafitom to nefunguje.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 06 Jan 2020, 08:51

Och mario.. len to nie :D na volfrámové elektródy zabudnite :lol: .. tiež som dostal rovnaký tip, ešte v daný deň som si zohnal nabrúsené kúsky elektród od zváračov u nás. Volfrám aj pre svoj tenký priemer nestekal, neprskal, netavil sa... ale rozžeravil sa do biela a produkoval extrémne silné biele svetlo isto aj s pekným podielom UV zložky. Nedalo sa do toho pozrieť ani cez slnečné okuliare... ne dík, volfrám už nie :)

Názorné video s volfrámovou elektródou na SSTC: https://www.youtube.com/watch?v=KhAJsJgdOTg
a potom s medenou elektródou: https://www.youtube.com/watch?v=Q0mOGm1V0P0

ešte lepšie sa neskôr ukázalo spraviť elektródu takto: http://www.vn-experimenty.eu/sstc_8/tes ... LL09_b.jpg
nič nesvieti a netaví sa: http://www.vn-experimenty.eu/sstc_8/tes ... LL07_b.jpg
volfrám doslova horí a žiari na bielo: http://www.vn-experimenty.eu/sstc_8/tes ... LL03_b.jpg
ale aj napriek teplote tisícom stupňov ostáva stále do hrotu: http://www.vn-experimenty.eu/sstc_8/tes ... LL04_b.jpg

myslím, že teplota plazmy v mieste elektródy presahuje teplotu tavenia volfrámu, ale pre svoju tuhosť a bez kontaktu s iným materiálom ostáva v celku a zachováva si svoj tvar a len mierne špic sa odtavil a zhorel. Ale ma veľmi zlú tepelnú vodivosť. Chce to masívnu meď a aby materiál mal dostatočnú tepelnú kapacitu a stíhal sa ochladzovať. Hlavne nie ostrý špic, ale ako na fotke s tou namotanou meďou na trubičke, tupý hrot, ostrý sa rozžeraví do červená.

Buď improvizovať a namotať niečo také, ako mám ja alebo zohnať jeden masívny celok medi a zabrúsiť do tupého hrotu. Kamarát tuším raz na plazmový plameň použil masívny medený kúsok a okolo toho dal ešte hliníkový chladič :lol:

-- Spojený príspevok 06 Jan 2020, 08:52 --

ešte dodatok: volfrám svojím horením a tavením materiálu viac rozvetvil výboje a znížil ich veľkosť

-- Spojený príspevok 06 Jan 2020, 08:56 --

ešte dodatok 2: pre extrémny výkon VF plameňa som používal aj uhlík z veľkej 1,5V batérie, ale potom je problém zapáliť plameň a jeho stabilita... no pri takto veľkom výkone to fungovalo dosť dobre.
http://www.vn-experimenty.eu/index.php? ... =hf-vttc_4

cievka + elektróda: http://www.vn-experimenty.eu/hf-vttc_4/ ... 4_11_b.jpg
video (len tak sa dymí po vypnutí, ale nič nesvieti a netaví sa): https://youtu.be/L5NDC8Gvm5Q
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2020, 11:53

Fiha, škoda no :) A nerezka tiež takto horí vo vzduchu ?
Ono ale záleží od výkonu. adamatejcek2 má výkon minimálny, veď to ani neprská. V jeho prípade by možno pomohlo spraviť naozaj ostrú elektródu, kľudne zapichnutú napríklad do Cu trubky (omotané drôtom, to je fuk) na ešte dodatočné chladenie. Tak by prekonal potrebnú intenzitu na zapálenie oblúčika vo vzduchu aj s menším U.
Teplota oblúka tam ani pri tých veľkých výkonoch nebude na roztavenie, to pochybujem, ale proste to horí so vzduchom pomaličky. Predsa len tam nie je taký prúd ako pri zváraní.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 06 Jan 2020, 13:03

To je pravda, veľa závisí od výkonu. Nerez nemám šajnu. A hej v jeho prípade niečo tenké ostré, no keď to bude žltá plazma, tak všetko ostré bude taviť. Ale často pri malom výkone postačí aj ohnutý Cu drôt.

Nemám šajnu, aká môže byť teplota, sú to len tipy a koho sa spýtaš ten tipuje inú teplotu :D .. tisíce stupňov, ale presnejšie ? neviem..

Prúd na SSTC, čo som mal volfrámovú elektródu bol 1,6Apk a pri CW napájaní s filtráciou to je cca 1,13A RMS čisto do výboja do vzduchu.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 06 Jan 2020, 14:20

Momentalne som preč, keď sa vrátim skúsim to celé prestavať čo som vypozoroval tak rôznými civkami sa mi zvyšovala Frekv. až 50MHz! podľa meráku len výkon naprd. Hrot momentálne neriešim prvej to musí poriadne horieť :o . Dám vedieť najbližší progres. Možno sa aj trochu pohrám z anténou :twisted:
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Jan 2020, 19:16

Dnes som to cele prerobil, obvod celý leží na chladiči a zároveň vf zemi. Veľkosť prúdu pri 30V sa zvýšila na 0,8A a po doladení rezonančnej cievky vzdialenosťou závitou od seba to dokonca bolo schopné udržať cca 1cm výboj. Než som to však stihol odfotiť mosfet dal výpoveď :( . Mosfet leží na 2 podložkách pod nim. Skúšal som aj väčší chladič ale skončilo to stratou ďalších 2 kusou :( . Keď to celé začne mať konečne nejaký výkon tak to musí odfajčiť mosfet. Neviem ale asi to rozoberiem lebo je mi ľúto zničiť ďalších 7 IRFP460 s ktorých môže byť o mnoho solídnejšie TC.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 11 Jan 2020, 19:18

Mosfet leží na 2 podložkách pod nim.
ako dvoch podložkách ? no to mi vysvetli a aké používaš ??

keď bude čas a chuť skúsim i ja ten plameň s IRFP460 tak som zvedavý,,,

inak máš osciloskop ? meraš s ním ? alebo len od oka skúšaš..
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Jan 2020, 19:29

Ešte pridám foto prerobenia s mŕtvim mosfetom

-- Spojený príspevok 11 Jan 2020, 20:35 --

Podložky sú original pre istotu som dal pod mosfet dve aby sa nemohol dotknúť s chladičom teda vf zemou.
Osciloskop nemám, musel by som od niekoho požičiavať ale neviem od koho.
Išlo ti ako tak dobre a potom len šťuk a zdroj mi ukazoval že z 0,8A tečie obvodom len 0,01A a bolo po mosfete :( .
Prílohy
20200111_190346.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 11 Jan 2020, 19:39

A čo odpovede na moje otázky ? :D .. tranzistor odchádza od prehriatia, alebo je puzdro aj chladič chladný a proste sa prebije ? .. používaš osciloskop na ladenie ? .. nie som si istý, či je správna voľba takto veľký ladiaci C vedľa... nevídam to používať, ale neviem povedať či je to s ním ok, alebo je to problém.

Obrázok

Obrázok

Toto skladal kamarát pred rokmi, staré fotky.. jednotranzistorové HF-SSTC :D

-- Spojený príspevok 11 Jan 2020, 19:44 --

tak sa prelíname s odpoveďami.. pokračovanie..
Podložky sú original pre istotu som dal pod mosfet dve aby sa nemohol dotknúť s chladičom teda vf zemou.
wtf ? 8O .. nič sa ti nedotkne ničoho, daj tam 1x (!) kaptónovú alebo keramickú podložku, iné ani neskúšaj.. ideál je tenká keramika, lacnejšia varianta je kaptón.
Osciloskop nemám, musel by som od niekoho požičiavať ale neviem od koho.
Tak, to aby si začal šetriť, bez neho sa nepohneš... ani keď budeš chcieť skladať iné veci okolo výkonovky a teslákov... SSTC, DRSSTC... bez osciloskopu tiež ani nezačínaj.. to bude len tápanie na slepo. Ak nie sú financie na nový, sleduj bazoš..
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Jan 2020, 19:52

Tranzistor s teplotou problém nemá je to čistý prieraz.
Písal som že osciloskop nemám resp. Nemám ho odkiaľ zohnať.
Ladím to len pomocou parametrou cievok, prúdu kt. tečie obvodom, premenným C, veľkosťou vf zeme, rozmiestnenia súčiastok, typou súčiastok, dĺžky vodičou a samozrejme jasu tlejivky pri výstupnej cievke.
Easy, :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 11 Jan 2020, 20:00

nojo len takto nevieš, čo máš na gejte.. možno prebíjaš gejt.. alebo ktovie, čo sa deje na draine a ako vysoko skáču napäťové špičky, aj keď v tomto prípade by ma skôr zaujímalo, čo máš na gejte. Ako som písal, tápanie na slepo no

Keď som ladil VF plameň s GU-5B som mal aspoň zavesenú sondu vo vzduchu vedľa.. hneď som videl, či je tam pekný sínus, alebo nejaký ťažko identifikovateľný priebeh zdeformovaný.. videl som, či to správne kmitá alebo robí to nejaký bordel už včas.. a videl som, aké to robí zmeny počas ladenia
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 11 Jan 2020, 20:28

Chápem bez osciloskopu som v prdeli. Pozeral som bazoš len teraz je dobrých každých 10€. Je mi jasné že ďalšie pokusy budem robiť len so osciloskopom len fakt neviem kedy sa k nemu dopracujem.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 19 Jan 2020, 22:54

Dnes som sa dostal k tomu HF-SSTC, reku vyskúšam... je to ešte horšie, ako som si myslel :biggrin: .. bez osciloskopu ani neskúšať. Testoval som to len dnes, ale nedarilo sa mi z toho dostať plameň. Jedine som naťahoval oblúčiky. Tranzistor som neodpálil žiadny. V dome ani nikde v okolí som nerušil nič. Výkon som buď topil na tranzistore alebo do cievky, do výboja to nechcelo ísť. Raz mi začala dymiť rezonančná cievka... len taký pukot kovu a kostričky od vysokej teploty a stúpajúci dym z cievky :lol: (tranzistor chladný). Odber som mal jednotky A, to lietalo hore dole.. Testoval som najprv z lab. zdroja 30V 10A s limitáciou prúdu, aby som to hneď neodpráskol, keď som zistil, ako to funguje a ako nastavovať pracovný bod, šupol som to priamo na sieť cez autotrafo a ďalšie trafa do 80V .. dal som to ma max 80V a aj tak prd z toho... stále som sa točil v kruhu. Tiež som musel celý čas dávať bacha na napätie na gejte. Podľa mňa si mal jednak pracovný bod niekde v prdeli mimo, ale hlavne si stále zničil tranzistor prepätím na gejte. To raz dva ak som nedal pozor to šlo nad 20V a ta zenerka je tam prd platná... keď to beží na ~10MHz. Chce to ísť inak nato... to zas niekedy potom, keď bude čas na hranie sa s tým.

Chce to pri ladení stále sledovať napätie na gejte na osciku a druhá sonda visiaca vo vzduchu niekde bokom vedľa cievky.

Ale mám lepší konečný stav.. 0 odpálených tranzistorov, žiadne rušenie okolitej elektroniky, dymiaca sa cievka a ešte dymiaci sa kondenzátor do gejtu :lol:
Prílohy
20200119_214400.jpg
20200119_214202(0)_.jpg
20200119_214228_.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 20 Jan 2020, 00:08

Hmm počuj, ono to asi pôjde ladiť aj bez osciloskopu a len ampérmeter. Ja to zatiaľ testujem znova na lab. zdroji 30V 10A .. na 30V to žere tak 2-3-4A kedy ako, podľa naladenia,, frekvenciu tu mám 8-11MHz podľa toho, ako to práve mám, keďže furt tu mením cievky, inak prepájam atď. Tranzistor pekne kúry pri tej f ... mám ho cez tenkú keramickú podložku (keramika alebo kaptón, tu chce dobrý prechod, chladič je na zemi).

Trimer do krajnej polohy na zem.. napájacie napätie povedzme do polovice alebo na max. ja dávam teraz rovno na 30V a postupne toč s trimrom a dvíhaj DC napätie do gejtu až sa to rozkmitá a sleduj A-meter a nárast prúdu ako sa to rozkmitá, nechaj to tak alebo mierne vráť späť.. takto sa dá ísť nato aj bez oscika.. teraz takto, čo sledujem oscík aj napätie na gejde je stále do 20Vp. No chce to skúšať..

Toto je fakt na dlhšie hranie a chce to lepšie pochopiť, ako sa to správa a potom to pôjde.. snáď :D

PS: od dnes si v noci svietim už len takto :lol:
Prílohy
82469421_172762337304667_645634486255484928_n.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 21 Jan 2020, 22:21

Ja som to ladil cca takto - na lab. zdroji som nastavil max 2,5 A a 30 V. Premenný kondenzátor bol nastavený na najväčšiu hodnotu. Začal som točiť potenciometrom, štelovať prem. Kondenzator - sledoval som prúd ak prúd v rezonancí bol 0.15 až 0.30Aa - malý prúd malý výkon. Pripomínam že tlejivky svietily. Trebalo zväčšiť I! Ako? Zmeniť rozmiestnenie súčiastok a parametre VŠETKÝCH cievok. Ak pri záverečnom ladení bol prúd okolo 1A 30V vedel som že cievky sú ako tak dobre dolaďoval som to už len s prem. C - otvorením sa mi zvyšoval I a výkon, až sa prem. C dal nahradiť dvomi drôtmi pri sebe ako C na jemne doladenie. Tlejivky začali riadne žiariť, rádio hučať, lab. zdroj prestal svietit a potom znova začal konečne som priblížil šrobovák k výstupu a natiahol asi 1cm žltý obluk ktorý bol schopný horieť sám. Toto bol môj best výsledok. Bohuzial pri opätovnom zapnutí to schytal mosfet :cry: . Je to chronta ale nevzám sa. Tento víkend upgradnem väčší chladič hlavne kôli vf zemi lebo keď sa človek toho chladiča dotkol za chodu tak to trochu pálilo kožu ( trieskalo to cca od 10 - 25MHz). Lepšiu podložku pod mosfet. Možno osciloskop aby som predošiel ďalším stratam a pevné nervy. :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 21 Jan 2020, 22:46

Pri zapínaní maj radšej vždy trimer.. daj tam trimer radšej nie poťak.. stiahnutý za zemi (pre gejt), potom postupne zvyšuj DC napätie do gejtu až sa to rozkmitá a hneď, ako sa rozkmitá nechaj tak pripadne mierne vráť späť. V správnom naladení to žerie menej, ak točíš trimrom ďalej, odber narastá kľudne aj cez 6A, ale výkon ide dole a odpališ to.. teda, ja som to nikdy neodpálil, no žralo to veľa alebo reagovala prúdová ochrana zdroja, ale výkon oscilátora bol mizerný a napätie na rezonátore nízke. Taktiež rezonátor by mal byť v rezonancii s LC medzi D a G. Čo som ešte akosi neriešil a na začiatok od oka niečo vyskladal. Tiež môžeš skúsiť dať rezonátor preč a natiahnúť oblúk z bodu medzi LC... malo by to robiť žltý oblúk ak to má výkon a je OK budenie. Kus skrutky dlhej alebo niečoho na izolovanej palici.. pri MHz bude veľký kapacitný prúd.

Tu vidíš moje priebehy na osciku.. CH1 je gejt a CH2 je sonda vysiaca vo vzduchu. Sondy su X10 takže prerátaj napätie.

Ta svietiaca žiarivka v cievke, tam nemám poslednú cievku, rezonátor. Tie 4z sú z LC medzi D a G.

10-25MHz je dosť veľký rozptyl.. to si takto menil f cievkami, alebo preskakovalo f, čo si meral ? Frekvencia ma byť pevná, ako vidíš na osciku je to čisté. Niekedy mám na gejte ešte ďalšie harmonické zamiešané, ale ide to ok.

Dostatočne veľký chladič je tiež podstatný... všimaj aký mám ja, a ak som sa dlho s tým hral, už som začal mať problém tam aj ruku udržať pomaly :D .. ale púzdro tranzistora bolo ok, tenká keramika perfektne odvádza teplo. Tie keramické podložky som kupoval na ebay 100ks. (niektoré nie sú úplne rovné, ale väčšina je použiteľná) .. ešte aj ten IRFP460 mám z Číny aliexpress :lol:
Prílohy
Tek.png
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 22 Jan 2020, 07:35

Frekvenciu som menil len rozmiesnením súčiastok a menením rôznych parametrov cievok a kondikov raz som meral okolo 10MHz pomenil som cievky - počty závitov hrúbku drôtu a z 10 bolo hneď 18MHz - takto som s tým experimentoval.

Problém nastal keď mi už začínal horieť aj plamienok. Stačilo veľmi málo niečo pomeniť a mosfet bez akýchkoľvek príznakov odišiel. Nemeral som ešte že kde sa prerazil ale dám pod neho lepšiu podložku a budem ho monitorovať
Ta zenerka tam je asi na prd. Dám tam ten trimer namiesto potenciometra.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok