Zosilnenie elektrického ohradníka

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilnenie elektrického ohradníka

Príspevok od používateľa medved » 22 Máj 2020, 21:51

Ja mám nejakú Poľskú a Sovietsku cievku proti sebe (nemám šajnu z čoho).. každá dáva iné napätie.. jedna dáva podstatne viac, ako druhá.. ale vo výsledku je tam asi 85kV proti sebe a ani nejaký čas neprebíjali. Až po nejakom čase začali, tak som už radšej zmenšil medzeru, nech ich nezničím.. zatiaľ fungujú. Tu som fotil s dlhou expozíciou cievky proti sebe:
https://www.vn-experimenty.eu/index.php ... leria_2-24

Inak cievka zvládne nejaký čas aj toto: http://tesladownunder.com/Ignitioncoils ... acking.jpg
tu je niečo viac o tom: http://tesladownunder.com/HVsupplies.ht ... l%20sparks
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zosilnenie elektrického ohradníka

Príspevok od používateľa misocko » 25 Máj 2020, 21:20

tak som dnes kupil inducku a pomeral, bohuzial cely prispevok co som sem chcel dat z notasu tu akosi nieje , asi som dal "nahlad" a tym to haslo :(
zajtra doplnim nejake info a obr z osciku , mozno este nieco pomeram , ale myslim ze najviac iskru brzdi mosfet , tych 500V som prekracoval v pohode o 250V (mam 900V mosfet a iskra jak hovado)
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilnenie elektrického ohradníka

Príspevok od používateľa medved » 25 Máj 2020, 21:58

jop mosfet sa za určitých okolností a teda aj v tomto prípade pri indukčnej správa, ako zenerka... teda sekne špičku na určité napätie niečo nad Ugs mosfetu. Mosfet znesie istú energiu v mJ, ktorú dokáže takto nedeštruktívne pohltiť.. v DS je to údaj Ear. Špička by aj šla vyššie, ale keď to sekne mosfet, väčšia iskra z indučky nebude :) .. ja som tam potom dával čosi nad 1000V tranzistor...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zosilnenie elektrického ohradníka

Príspevok od používateľa misocko » 26 Máj 2020, 12:14

takze vcera pomerane priebehy s odporom do G 16 a 560R , lisi sa samozrejme priebeh na G , nabijanie 5ms, nelisi sa prva špička naindukovana na primary cievky, pri 560R sa vsak objavy este nejaky zakmit (zrejme dalsie pootvoreni tranzistora - zatial neviem preco prave v toto momente). Vysledna iskra 2cm v oboch pripadoch , pri vecsom oddialeni iskriska sa mi uz vnutri preraza cievka. Špička napetia na primari cievky cca 700V (mosfet 900V). Dnes som este skusil nejaky mosfet s UGS 250V , ten teda rezal špičku na cca 300V (vystupalo na tuto hodnotu , chvilu rovna ciara, potom pad dole) , tranzistor to vydrzal par sekund , potom sa nedestruktivne prerazil (komplet vodivy) , nestihol som spravit printscreen. Aj pri tomto pokuse vsak iskra skakala na 2cm tak ako vcera. Takze vobec netusim ako zistit co je najlepsie pre max energiu ohradnika.
este ma napadla taka sialenost, skusal uz niekto na vystup cievky dat vn diodu a pustit to do ohradnika? v tom pripade by dobre izolovany ohradnik mohol drzat urcite napetie aj v stave necinnosti cievky , a ta by pri dalsom impulze nemuseli nabijat vsetko od nuly, myslim ze napetie by urcite o nieco stuplo.
PS , dve rovnake pismenka , alebo chybajuce pismenko v mojom texte = šikmooka klavesnica na mojom notasi , asi tam hodim spet staru aj ked mi zo dve klavesi chybaju.
Prílohy
16R do G
16R do G
560R do G
560R do G
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilnenie elektrického ohradníka

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Máj 2020, 01:34

Vysledna iskra 2cm v oboch pripadoch , pri vecsom oddialeni iskriska sa mi uz vnutri preraza cievka.
čiže asi napätie je maximálne aké dosiahneš s touto indučkou, treba vyskúšať v praxi, keď to zaťažíš
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď