Výkonnejšie VTTC

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 22 Aug 2020, 18:44

Dlhší čas som dal bleskom pokoj, ale raz sa mi tá chuť na blesky, ozón a vákum musela vrátiť :D . Po PL-504 a GU-50 by to chcelo konečne niečo výkonnejšie. Polovodiče nemám rád takže voľba je jasná VTTC!
Za ten čas som si urobil celkom peknú zbierku MOTov, rôznych VN kondíkov, rezistorov...
Ktorá elektrónka by bola pre tento projekt tá pravá? Mňa napadá len klasická overená GU81M, (ak poznáte nejakú vhodnejšiu tak poraďte) len neviem ako by som reguloval výkon toho GU81M tesláku. Síce mám autotrafo len neviem či mi nezhorí, neviem na koľko A je, viem len že vinutie má priemer 1mm. Neviem či je možnosť regulovať takéto výkonnejšie zariadenie s triakovou reguláciou, nebude to blbnúť?
Mám ešte z minula predrobené 2 sekundárne cievky.

Prvá: priemer 75mm, počet závitov 600, priemer vodiča 0,32mm, dĺžka vinutia 200mm

Druhá: priemer 75mm, počet závitov 2500 priemer vodiča 0,2mm, dĺžka vinutia 500mm

* tá druhá cievka je strojom navíjaná, mám ju ako taký polotovar z ktorého ufiknem potrebnú dĺžku a počet závitov a mám hotovo

Je aspoň jedná možnosť sek. cievky vyhovujúca?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa medved » 23 Aug 2020, 14:19

Len nedávno sa na Slovenskom bazoši predávala GU-5B za perfektnú cenu v origoš krabici... tuším GU-81M je tam stále na predaj.. je tam aj GMI-7 napríklad... podľa toho, do akého výkonu chceš ísť, či chceš pulzný alebo klasiku. Čo sa týka sekundárnej cievky pre VTTC je lepšie tlačiť f nahor.
Daj sem aspoň foto toho reguláku. Ja som mal s triakovou reguláciou problém na veľké výkony pri VTTC... vznikalo rušenie, bordel, zle spínalo... roky už používam len regulák KRÍŽIK RA10, ktorý taktiež je tuším ešte stále na predaj na bazoši za tiež OK cenu.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 23 Aug 2020, 16:18

Ano, slovenskú elektrónkovú bazošovú scénu sledujem. Tu GU5B som tam tiež videl, ľutujem že som vtedy zaváhal :oops:
Ako ja sa týmto projektom neponáhľam ale ak bude nejaká vhodná elka na bazoši tak kupujem.

Moje autotrafo je ruská výroba. Pred rokom som ho repasoval a pridal hliníkový kryt a soft start
Prílohy
20200822_172002.jpg
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Aug 2020, 20:42

Podarilo sa mi za facku objednať 4 kusy ruských eliek 6P45S. Na fotke vyzerali v pohode, dúfam že budú funkčne. Uvidím keď prídu.
Čo som čítal tak elky 6P45S sú lepšie a viac vydržia ako ich ekvivalent EL509, a dokonca po dobrom vyladení VTTC dokážu vyrobiť celkom pekné výboje.

Môj plán VTTC je taký že by som mohol 2 spárovať a zapojiť ich paralelne ako medved.
Našiel som doma aj celkom velký MOT tipujem že najvýkonnejši z dnešnej doby (ak nie opravte ma :D ), tak ten by sa na ten teslák hodil.

Sekundárnu cievku by som asi použil horeuvedenú cievku 7,5cm 2500 závitov 0,5m z ktorej by som odrezal tak 20 cm čiže asi 1000 závitov, podla mňa to bude ideálne (ak nie opravte ma :D )

Reguloval by som to asi cez triakovku s u2008b.

Chcel by som do toho VTTC zakomponovať aj poriadny prerušovač katódy nejaký interrupter, na internete som našiel nejaké schémy ale chcel by som poprosiť o nejakú overenú.

-- Spojený príspevok 26 Aug 2020, 20:49 --

Pridávam ešte fotky eliek 6p45S fotené predajcom, posúďte 8O
Prílohy
Najväčší MOT
Najväčší MOT
Screenshot_20200826-204756_Gallery.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa medved » 31 Aug 2020, 17:49

- áno, 6P45S sú podstatne odolnejšie ako tesla ekvivalenty, vyššia Pa, celkovo lepšia odolnosť a pri dobrom vyladení nemáš problém ísť aj nad 30cm výboje a elka to zvláda (resp. lepšie 2 spárované paralelne)

- k MOTu, hej je to jeden z najvýkonnejších, veľké masívne jadro a hlavne, úplne dvojpólovo izolovaný sekundár, takže dá sa v pohode použiť aj pre mostíkové usmernenie na VF plameň a pod. (mal som aj výkonnejšie v ruke, ale už nie plastová kostra a celoizolované)

- sekundár bude ok .. pri VTTC je všeobecne výhodnejšie tlačiť f nahor.. no vzhľadom na 6P45S by som skúsil ten sekundár odrezať tak, aby výsledná pracovná f oscilátora bola medzi 350-450kHz (f0 sek. cievky - väzba s primárnou cievkou - pridávna kapacita, ktorá by mala byť minimálna, len nejaký hrot - kapacita plazmy výboja, dá sa nasimulovať - pokles f pri rozštiepení f0 na horný a dolný peak, ladíš na dolný), znamienko - je mínus... odrátavaj kým prídeš na pracovnú frekvenciu oscilátora VTTC celého systému :D .. ak to dáš na 350-450kHz ideál asi blízko okolo 400kHz sa držať.. dosiahneš najdlhšie rovné výboje do diaľky.. nízke frekvencie vetvia do stromu výboje a sú menšie, vysoká f pridáva kapacitné prúdy do výboja a tým je potrebný väčší výkon na rovnakú dĺžku výboja, ako pri nižšej f... pri ešte vyšších f k 1MHz vzniká palma, výboje sa krútia a sú veľmi hrubé..

- triakovka s U2008B je najlepšie riešenie ak nemáš regulačné autotrafo, nezabudni tam riešiť aj RC člen na triak a triak vhodný pre indukčné záťaže s patričnou RC ochranou

- interrupter v katóde elky + triakovka môže byť problém a spôsobiť problémy s funkčnosťou

- späť o príspevok vyššie, no toto autotrafko na malé VTTC ok, ale chcelo by to niečo väčšieho ako RA10 ak máš v pláne do budúcna veľké VTTC a všeobecne tesláky... pri TC je poriadny regulák na nezaplatenie
https://elektro.bazos.sk/inzerat/113863 ... CxS7_bwK1Y

-- Spojený príspevok 31 Aug 2020, 18:01 --

200kHz .. ladené na prvý dolný vrchol rozštiepenej rezonancie
Obrázok

325kHz .. ladené na druhý horný vrchol rozštiepenej rezonancie
Obrázok

190kHz .. dolný vrchol (+zmeny na VTTC)
Obrázok

470kHz .. dolný vrchol (nový sekundár)
Obrázok
Obrázok

takže rež sekundár na vhodnú f, ktorú chceš dosiahnuť :biggrin:
105cm na 470kHz

-- Spojený príspevok 31 Aug 2020, 18:43 --

:arrow: https://www.vn-experimenty.eu/index.php?stranka=vttc_12
ešte chuťovka 2MHz
Obrázok
Obrázok

2,2MHz
Obrázok
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Výkonnejšie VTTC

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 06 Sep 2020, 14:18

Diki, sekundár skúsim vypočítať a odrezať, prvej chcem urobiť triakovú reguláciu a potom sa bude skúšať :D , chcel by som použiť trošku upravenú schému ktorú mi poskytol jeden pán, link na jeho video: https://youtu.be/dlg3Y4Foo2k
upravoval ju z dôvodu iskrenia v elkach pri max výkone.
Osadím to celé do plexiskla a tak to budem aj ladiť. Môžem zapojiť žhavenia 2 eliek 6P45S do série na 12,6V? alebo len paralelne na 6,3V?
Prílohy
Screenshot_20200827-212553_Office.jpg
0

Napísať odpoveď