Indukčná cievka

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Indukčná cievka

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 15:12

Zdravim mohli by ste my poradit ako zapojit dve cievky.
http://paja-trb.unas.cz/elektronika/kon ... adnik.html
mam to spravene na 12V to je nieco ako paralyzer ale zistil som ze ked to pripojim na 25-30V tak to uz taha obluk lenze sa my pri tom vzdy odpali tranzistor takze ci by ste my poradili
1: aky tranzistor
2: ako zapojit cievky
Dakujem
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Mar 2009, 15:15

No ja mam naj. skusenosti s IRFP460 Len treba patricne ochrany zrobit. A zapoj ich ak ze primare paralelne ale jednu daj naopak akoze. Skusim najs schemu na jednej polskej stranke
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

cievka

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 15:20

Okej mam cievky takze ich spojim tak ako keby som scen napr z dvoch 9 V bateriek 18V??? alebo ako?
A co ako si mal na mysli citujem: Len treba patricne ochrany zrobit?
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Mar 2009, 15:26

ochrany http://danyk.wz.cz/mosfety.html
No a tie cievky mas oznacene dakde ze + ne ? No a z budica ti idu dve kable povedzme modry a cerveny (je o jedno len aby bol prehlat) A teraz zoberes napr. ten cerveny a spojis s + na jednej cievke a s minus na druhej. Zoberes modry a tak isto na - tej prvej cievky a na plus druhej. Myslimz e tak sa daju zapojit dve. A potom je max napatie medzi vystupom prvej a vysupom druhej.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Mar 2009, 16:35

Ten FET tranzistor je pri napajeni 25-30V silne napetove namahany, proto se prorazi. Lepsi by asi bylo pouzit obyc. VN tranzistor treba BU2520, ale je nutne upravit buzeni [nejde budit primo z 555].
Se stavajicim FET doporucuji dve varianty zapojeni se dvema civkami. Jedna je pro napajeni 24-30V, druha pro napajeni 12V.
Prílohy
vn.png
0

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 16:54

[quote="spin90"]ochrany http://danyk.wz.cz/mosfety.html

Okej su tam tie obrazky cerveny zlty zeleny len neviem ktory mam pouzit a ake hodnoty suciastok?
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 16 Mar 2009, 17:27

Presne ako písal breta - použi nejaký su161 a podobne ale len 555-ka to nevybudí - tieto trandy potrebujú asi 1W na prebratie - budenia teda nejaké KF-ko . Inšpirácou by boli vhodné napr staršie zapalovania pre autá....

p.s. mám 2 ks indukčiek pre Favorit - nepoužívané - ak by bol záujem , rád sa ich zbavím , nakolko jazdím Felícia MPI ...
0

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

indukcka

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 17:42

Hm netreba od kamarata mam on ich ma plno len by som rad vedel suciastky alebo aj to s tym SU.... napr. schema by sa zisla
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

trand

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 17:42

Mam SU160 moze byt???
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Príspevok od používateľa miroL » 16 Mar 2009, 19:10

Tranzistor sa ti znici pri vypinani cievky, ked tam vznika ind. napetie, ktore je opacne ako napajacie. Ako niekto napisal, inspiraciou ti moze byt nejake zapalovanie. Tam sa pouzivali orignal tranzistory BU 921 az 941, a mali rozne vnutorne zapojenia. To o oznaceni ZP malo jednu ochrannu diodu + zenerku na 360V. Ked takyto trand nebol, riesilo sa to pridanim dvoch zeneriek na 180V. S kolegom sme skusali obe verzie, a SU-cko sa znicilo.
0

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

cievka

Príspevok od používateľa majki » 16 Mar 2009, 19:15

Okej ale sak uz tu dajte nejaku realnu schemu bol by som rad
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

pajosek2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 30 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: zlínsko ČR

Re: cievka

Príspevok od používateľa pajosek2 » 20 Mar 2009, 19:54

majki napísal:Okej ale sak uz tu dajte nejaku realnu schemu bol by som rad
Neumím sem umístit schema,ale to co Ti nakreslil Breta1 funguje,jen tam chybí malinká drobnost. Pokud dojde k el oblouku,tak se velká část VN projeví i na opačných koncích VN vinutí.Proto musí být mezi vývody budícího vinutí vřezen odpor malé hodnoty např 100 Ohm,zvolený,tak aby nezatěžoval zdroj buzení a snesl patřičný výkon.Ten odpor je vřazen paralerně ke zdroji a taky paralerně k těm antiparalerně zapojeným prim vinutím. Jde o to, aby se ti to VN nedostalo zpět do napájení a zároveň ,aby jsi měl co největší napětí na jiskřišti.
0
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal ty ještě neznamená,že je dělá špatně.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 20 Mar 2009, 22:40

Nakresli prosim, kam si predstavujes ten odpor zapojit, mozna jsem to spatne pochopil.
Podle meho nazoru tam zadny odpor paralelne k civce byt nesmi, temer veskera energie, naakumulovana v civce, by se spotrebovala na teplo do odporu a na sekundaru by se toho VN moc neojevilo.
0

pajosek2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 30 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: zlínsko ČR

Príspevok od používateľa pajosek2 » 21 Mar 2009, 12:57

Neumím sem umísti schema,už jsem to psal.Pokusím se to popsat.Ten odpor se zapojuje paralerně k přívodu stř.impulsů do cívek. Vlastně pararelně k těm přívodním svorkám,co jsi tam namaloval.Jde o to,aby bylo dokonalé spojení mezi indukčními cívkami.Z jednoho konce odebíráš VN a ten druhý musí být dokonale spojen s druhou cívkou.Takhle je to spojeno jen přes cívky primáru a těm hrozí proražení tím VN .Je to jako by jsi chtěl spojit dvě trafa do série,mez dva konce jsi zapojil zátěž a ty druhé dva nechal nepropojeny. Když se podíváš na to schema vpravo,co jsi namaloval,tak cívky na 12V jsou zapojeny paralerně a cívky pro VN sériově,ale není kvalitní spojení uzlu. Rozumíš mi? Možná jsem se sekl z hodnotou toho odporu,chce to laborovat.Už si pořádně nevzpomínám,co jsem tam měl já.
0
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal ty ještě neznamená,že je dělá špatně.

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

zapojeniie

Príspevok od používateľa majki » 24 Mar 2009, 14:39

mohol by si my poslat mail jak to treba aj obrazok prosim ta
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Mar 2009, 15:00

pajosek2 napísal:Neumím sem umísti schema,už jsem to psal.Pokusím se to popsat.Ten odpor se zapojuje paralerně k přívodu stř.impulsů do cívek. Vlastně pararelně k těm přívodním svorkám,co jsi tam namaloval.Jde o to,aby bylo dokonalé spojení mezi indukčními cívkami.Z jednoho konce odebíráš VN a ten druhý musí být dokonale spojen s druhou cívkou.Takhle je to spojeno jen přes cívky primáru a těm hrozí proražení tím VN .Je to jako by jsi chtěl spojit dvě trafa do série,mez dva konce jsi zapojil zátěž a ty druhé dva nechal nepropojeny. Když se podíváš na to schema vpravo,co jsi namaloval,tak cívky na 12V jsou zapojeny paralerně a cívky pro VN sériově,ale není kvalitní spojení uzlu. Rozumíš mi? Možná jsem se sekl z hodnotou toho odporu,chce to laborovat.Už si pořádně nevzpomínám,co jsem tam měl já.
Myslím, že nemáš pravdu. K vinutí cívek (ať paralelně či sériově spojených) žádný odpor být nesmí. Naopak musí tam být zapojený ten kondík 220n - ten tvoří spolu s indukčností cívek paralelní rezonanční obvod. V případě, že hroty jsou tak daleko, že jiskra nepřeskočí, vzniknou tlumené kmity, kdy energie z cívek se přelévá do kondenzátoru a kmity se zmenšují (tady ale bereme v úvahu prakticky první jednu půlperiodu, protože druhá už se svede přes D3 (též diodu v IRF).
Pokud by někoho zajímaly napěťové poměry a trocha teorie, mohu se pokusit popsat.
0

pajosek2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 30 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: zlínsko ČR

Príspevok od používateľa pajosek2 » 24 Mar 2009, 18:38

Snad už to bude jasné.Dalo mi to trošku hledání,ale je to.Bohužel neumím malovat schemata v nějakém programu,tak jsem musel scanovat.
Prílohy
zapojen? c?vek.jpg
0
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal ty ještě neznamená,že je dělá špatně.

pajosek2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 30 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: zlínsko ČR

Príspevok od používateľa pajosek2 » 24 Mar 2009, 19:24

Ještě jedna důležitá věc.Ten C4 se při rozepnutí tranzistoru nabíjí přes cívku a v ten okamžik vzniká impuls VN.Pokud se nestačí nabít a už znovu spíná trand,tak klesá účinost.Jinými slovy kmitočet impulsů nesmí být moc vysoký aby se C4 stačil nabíjet.Velikost toho C4 určuje velokost VN a dobu impulsu.Pokud dáš moc velký C4 impuls bude časově dlouhý,ale s malým napětím.Pokud dáš moc malýC4 bude velké VN,ale velmi krátkou dobu.Musíš najít kompromis. Pokud používáš ind.cívku z auta,tak ten kondík máš O.K a zaměř se na opakovací frekvenci.Pochopil jsi mne?
0
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal ty ještě neznamená,že je dělá špatně.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Mar 2009, 21:35

Autor clanku p. Kavan se ohledne toho odporu myli. A mel by si zopakovat Thomsonuv vzorec pro rezonanci, protoze ho ma spatne, pan Thomson se obraci v hrobe.
0

pajosek2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 30 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: zlínsko ČR

Príspevok od používateľa pajosek2 » 25 Mar 2009, 14:22

S p.Thomsnem to nemá nic společné.Jde o jakost obvodu.
Nejsem si jistý jestli pan Thoson byl pochován,aby se mohl obracet v hrobě.Pokud byl zpopelněn,tak se hrůzou přesypává v urně? :lol:
Ten vzorec ,co tam je uveden je pro periodu a ne kmitočet,proto tam schází to 1/ .

:goodman:
Ty jsi ten ,co se plete.
0
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal ty ještě neznamená,že je dělá špatně.

Napísať odpoveď