VN kaskadný násobič - diódy

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 22 Feb 2021, 06:57

Ahoj, najde sa tu niekto, kto robil niekolko stupnovy (6-10) kaskadny nasobic pre vystupne napatie tak 80-120kV ?

Zhanam nejake vhodne cinske VN diody do nasobica pre zaliatie do oleja. Nieco som na aliexpress nasiel no zaroven uz som mal aj s cinskymi VN diodami problem. Preto, ci ma niekto realne overene diody od cinana v nasobici do zataze. Nasiel som napriklad toto:
https://m.aliexpress.com/item/400068832 ... .jpg_.webp

Alebo este by tu mozno bola moznost VN diodu si vyskladat z lavinovych SMD diod, jedna dioda na 30kV. Znova problem cena na TME alebo cakat na cinana. Napr.:
https://www.aliexpress.com/item/32854041603.html
https://www.tme.eu/sk/details/byg23m-e3 ... md/vishay/

Pripadne iny typ na lacnejsiu vhodnu lavinovu SMD diodu ?

Kondiky by neboli problem, ale tie diody sakra a aby to neodchadzalo. Seriove hady s BA159 zvykli casom robit problem a reverzne sa prerazat jednotlivo. Mozno pre cenu by slo nudzovo aj to pouzit, ale nie je to idealne.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Feb 2021, 06:59

Jabby som cinanovi v tomto neveril. Bud dostanes pajce alebo mimotolerantne kusky ani v jednom pripade do nedopadne dobre.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 22 Feb 2021, 07:47

No aj preto sa pytam na toho cinana. Uz som 1x mal VN diody a z neznamych dovodov mi odchadzali aj ked teoreticky nebol dovod.

Ok cize ak Cinu na polovodice aj diody skrtnem. Potom len TME a vzhladom na stlacenie ceny nadol mi to vychadza napr. na tieto:
https://www.tme.eu/sk/details/hs1m-yan/ ... logy/hs1m/
alebo
https://www.tme.eu/sk/details/egl1m-dio ... tor/egl1m/

Ceny ma zaujimaju 500+ a 1000+

Nie su to sice lavinove, no aj BA159 roky pouzivam a ide to aj ked po dlhsom obdoby zacne ich prebijat. Problem, ze aj niektore lavinove TME uvadza ako univerzalne diody.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Feb 2021, 11:13

BA159 som chcel použiť v zdrojoch miesto KY198... Po pár minútach ich odstrelilo a ostali len nožičky proti sebe :lol:
A to boli kupované pred viac ako dvadsiatimi rokmi (asi v SOS), tak že pajc to zrejme nebol..
Našťastie sa mi podarilo zohnať ešte nejaké KY198...tak idú ďalej.
Pre teba vhodné nebudú, sú len 400V.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa miroja » 22 Feb 2021, 14:40

Ja som kedysi z vadnych bulharskych nasobicov v teslackych TV (TVK30Si6) doloval Tesla VN diody (KYX28/10 - KYx28/18). V jednom nasobici ich bolo 6, no spociatku sa mi nepodarilo vsetkych 6 zachranit :-)
No neviem ci by ti vyhovvali pre tvoju potrebu (katalog uvadza 10,5 - 18 kV; 2mA; 500nS).
Mozno by sa nejake nasobice u ludi alebo v zbernom dvore este stale nasli...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 22 Feb 2021, 18:00

Tie diódy z kaskád a pod. to nie.. malé prúdy. Teda aj teraz používam poľské kaskády, zatiaľ som nič neodpiekol, no diódy sú slabé. Len tak pokusne, keď si cez kalkulačku počítam prúdy a napätia na násobiči tak už som pri vstupnom prúde 8-14mA ak chcem len 0,6mA na výstupe.
https://www.extremeelectronics.co.uk/ca ... alculator/

Ale našiel som práve na TME toto a to sa mi celkom pozdáva. Dal by som len 2x do série túto VN diódu a aj cena by bola prijateľná. Prúd len 20mA no bol by som v limite a nesmiem to vyskratovať a žiadne výboje a somariny :lol: .. ak sa nemýlim, tak práve tieto VN diódy by mali byť vo vnútri skladané z X lavínových malých diód v sérií.
https://www.tme.eu/sk/details/dd1800-di ... or/dd1800/
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 22 Feb 2021, 20:39

Otázka začiatočníka - dajú sa v kaskádovom násobiči napätia použiť aj diódy elektrónky? Mám pár sovietskych a tie zvládajú rádovo kilovolty a ampére, tak či aj tadiaľ nevedie cesta? Som začiatočník, tak ak som trepol blbosť, neukameňujte ma ;-) Dík!
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Feb 2021, 21:00

Samozrejme ze by to slo. Len ta ucinnost (straty na samotnej diode, zhavenie), plus nehovoriac o komplikovanosti zdroja atd.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 22 Feb 2021, 21:11

Ale prd.. nešlo ! :lol:

Každým stupňom kaskády násobiča sa zvyšuje a zvyšuje napätie voči zemi. Každá elektrónka má svoje vlastné žeravenie. Ako chceš každú jednu elektrónku žeraviť a zároveň izolovať žeraviace trafo od zeme a okoliu, ak napätie stúpa na desiatky a desiatky kV a potom prekračuje povedzme až 100kV ? Čo všetka ta koróna a izolácia voči okoliu... takéto násobiče sa zalievajú do hmoty alebo ponárajú do oleja.

Z elektrónkami jedine tak niečo na "nízke napätia", že aj niečo také sa dá, ale len v norme napäťovej izolácie...
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Feb 2021, 21:52

Jasne, izolacia pre zhavenie nepusti, kedze Vkf nie je nekonecne. Na mensie napatie ano, elektronky ale maju problem s prudami. Som si isty ze ako nejaka demonstracia by to slo, ale v praxi asi nie.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 26 Feb 2021, 21:04

Tak tu je výsledok. Kaskadný násobič je hotový a funkčný, má 8 stupňov. Nakoniec som použil tieto diódy z TME (dole link) a funguje to perfektne. Pravdaže som netestoval odolnosť priamych skratov... jedine cez vhodný tlmiaci rezistor. Zaliate veľmi špeciálnym olejom pre VN zariadenia, ktorý kúpite v najbližších potravinách a má napísané na obale "slnečnicový olej".
https://www.tme.eu/sk/details/dd1800-di ... or/dd1800/
Prílohy
20210226_130245.jpg
20210226_130307.jpg
20210226_130940.jpg
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 26 Feb 2021, 21:58

Vyzerá to parádne v tej olejovej vaničke! A čím to kŕmiš na vtupe? Akým napätím? A koľko je na výstupe tej kaskády? Budú aj nejaké merania? Normálne si ma navnadil na stavbu niečo takého, ale chýbajú mi skúsenosti, no tie sa získavajú praxou :)
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: VN kaskadný násobič - diódy

Príspevok od používateľa medved » 26 Feb 2021, 22:19

Dík :D .. no takto je to len jednoúčelové a na nejaký experiment. V tejto forme pravdaže sa to nedá skladovať a slnečnicový olej ani nie je vhodný na dlhodobé použitie pre zalievanie VN zariadení. Krátkodobo pre nejaké experimenty je to super riešenie, no potom za par dní to proste vylejem. Ak by som znova to potreboval neskôr, tak znova nový neotvorený olej a je jedno, či je to takáto vanička alebo niečo "uzavreté". Mám aj originál transformátorovy olej, ale to je svinstvo a rozožiera to niektoré materiály, tak som proste tam nalial slnečnicový olej s tým, že v nedeľu na konci víkendu to vylejem.

Celé je to napájane polomostom s IRFP460 zo siete. Je to tento VN zdroj na webe, ale už je ten bastl znova prerobený a to čo je na webe už znova nie je celkom aktuálne. Ešte šťastie, že mám zvyk v poslednom dlhšom čase robiť bastl dosky.... ja to permanentne prerábam podľa potreby a účelu pre daný experiment :lol:
https://www.vn-experimenty.eu/vn-zdroje ... most2.html

VN násobič som testoval len do 80kV pretože len do toľko mám kV-meter a zapínal som to len na stole, takže statika a koróna stála zato... na vstupe viem ísť do cca 8kVac a na výstupe by malo byť teoreticky naprázdno až 180kV, ale to som ešte ani netestoval. Šlo mi o napájanie zariadenia, nie čo najdlhšie výboje.
Prílohy
20210224_210930.jpg
0

Napísať odpoveď