studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

homosapiens
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Júl 2021, 00:28

studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa homosapiens » 08 Júl 2021, 00:40

Dobre rano odbornici.Potreboval by som radu ako mam aktivovat studene katody co su v lcd monitoroch bez toho aby som mal vga signal.Chcel ich napajat samostatne s tym zdrojom z lcd co ich napaja ale nebudem mat k zdroju pripojeny vga modul ale len cisto ten napajaci modul co sa samostatne napaja 220v a z neho idu do dvoch katod kable.Co mam spojit aby mi to svietilo aj bez zapnutia monitora alebo signalu.Ze ci treba len nejaky kontakt spojit a uz to bude svietit stale aj bez signalu z vga.Zda sa mi ze nejake dva piny co ide vga asi bude treba spojit akurat netusim ktore dva?
https://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa Mek » 08 Júl 2021, 08:07

Obavam sa, ze take jednoduche to nebude. Podla mna podsvietenie spina nejaky mikrokontroler. Ved podsvietenie nesvieti stale, aj ked je pripojeny kabel. Ak do monitora nejde signal, na chvilu sa zobrazi hlaska "No signal" a po chvili sa vypne aj podsvietenie. Teda aspon tak to zvycajne byva. Ak by si mal schemu, z nej by sa to mohlo dat vydedukovat.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa misocko » 08 Júl 2021, 18:07

tiez sa obavam ze VGA piny Ti nepomozu
ja som jeden rozbehal tak ze sa mi podarilo najst datasheet k riadiacemu obvodu a zistil ako ho ovladat
u mna to bolo jednoduche a pre plny svit stacilo spojit nejake piny toho IO dokopy (tie piny vsak nejdu do VGA konektora ale do dalsieho riadiaceho obvodu , takze vo VGA ich nenajdes)
druhy mam v plane rozbehat , ale som momentalne lenivy nieco robit)
0

homosapiens
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Júl 2021, 00:28

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa homosapiens » 08 Júl 2021, 23:37

Schemu nemam ale tu je ten plosak.Chcel by som to pouzivat ako osvetlenie terarii preto ma to zaujima.Na akvarium by som to nedaval tam je voda a nasobne vyssie riziko urazu elektrinou.Nepochopim ako mozu davat do akvarii ludia veci co su na 220v napetie.Konkretne mam na mysli ohrievace co su odporove droty v kremicitom piesku v nejakom borosilikatovom skle.Ja by som sa k akvariu s 220v zariadenim priblizil iba ak by som sa rozhodol spachat samovrazdu.
Prílohy
DSCN2699.JPG
DSCN2700.JPG
DSCN2705.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa kukinko » 09 Júl 2021, 11:15

ja radsej odporucam nepouzivat povodny zdroj z monitora ... chapem ze usetris peniaze a pouzijes inak uz nepouzitelny kus elektroniky...
Ale do akvaria (ak uz nic ine ako svetlo nevies dat /led/ trubice/ ,...) tak na tie katody pouzi samostatny zdroj, napajany 5 alebo 12V (mozno niekto ma zvysne "menice" na vysoke napatie z PC tuningovych trubic...)

VN vodice co najkratsie a velmi dobre izolovane ...
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa miroja » 09 Júl 2021, 12:27

Skus si zistit z datasheetu toho riadiaceho svaba cim sa zapina podsvietenie a cim sa reguluje jas. Pripadne pohladaj nejaku podobnu schemu, kde je tento svab pouzity. Pri LCD monitoroch sa da predpokaldat, ze zapinanie signalu bude este riesene pritomnostou/nepritomnostou jsm napatia a jas analagovo.
0

homosapiens
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Júl 2021, 00:28

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa homosapiens » 09 Júl 2021, 22:44

kukinko napísal:
09 Júl 2021, 11:15
ja radsej odporucam nepouzivat povodny zdroj z monitora ... chapem ze usetris peniaze a pouzijes inak uz nepouzitelny kus elektroniky...
Ale do akvaria (ak uz nic ine ako svetlo nevies dat /led/ trubice/ ,...) tak na tie katody pouzi samostatny zdroj, napajany 5 alebo 12V (mozno niekto ma zvysne "menice" na vysoke napatie z PC tuningovych trubic...)

VN vodice co najkratsie a velmi dobre izolovane ...
Lenze ide o princip.neni umenie dat len pasik ale praveze barz kto nema studene katody lebo malo ludi to vie zapojit aby to svietilo.Jasne ze mam svetla led halogenky aj pasiky ale presne to nechcem.To je ako ked maju vsetci auta nejakymi standardnymi farbami a niekto si da cele auto zlata metaliza.Je to sice gyc ale kazdy sa na take auto aspom na chvilku zadiva lebo je ine.A presne pre to chcem aj ja tie trubice.Nech mam nieco co vacsina ludi nema ako svetlo.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 10 Júl 2021, 06:18

Aký je tam driver?
Prílohy
io.png
io.png (142.85 KiB) 4126 zobrazení
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

homosapiens
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Júl 2021, 00:28

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa homosapiens » 10 Júl 2021, 18:19

Hadam sa da da precitat?Neviem ale na co to je dobre ten driver.
Prílohy
DSCN2708[1].JPG
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa misocko » 10 Júl 2021, 20:00

Obycajna TL494. So svojimi nulovymi skusenostami to nerozchodis.
Jedine ze sa najde nikto komu to posles a on Ti to rozchodi.
0

homosapiens
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Júl 2021, 00:28

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa homosapiens » 10 Júl 2021, 22:28

Co som nasiel o tom https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/tl494-d.pdf

Som predpokladam ze staci len nejake kontakty spojit a pojde to.Ak to ma mat este dalsie obvody navyse na to aby to slo tak to vzdavam.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa kukinko » 29 Júl 2021, 07:08

homosapiens napísal:
09 Júl 2021, 22:44
kukinko napísal:
09 Júl 2021, 11:15
ja radsej odporucam nepouzivat povodny zdroj z monitora ... chapem ze usetris peniaze a pouzijes inak uz nepouzitelny kus elektroniky...
Ale do akvaria (ak uz nic ine ako svetlo nevies dat /led/ trubice/ ,...) tak na tie katody pouzi samostatny zdroj, napajany 5 alebo 12V (mozno niekto ma zvysne "menice" na vysoke napatie z PC tuningovych trubic...)

VN vodice co najkratsie a velmi dobre izolovane ...
Lenze ide o princip.neni umenie dat len pasik ale praveze barz kto nema studene katody lebo malo ludi to vie zapojit aby to svietilo.Jasne ze mam svetla led halogenky aj pasiky ale presne to nechcem.To je ako ked maju vsetci auta nejakymi standardnymi farbami a niekto si da cele auto zlata metaliza.Je to sice gyc ale kazdy sa na take auto aspom na chvilku zadiva lebo je ine.A presne pre to chcem aj ja tie trubice.Nech mam nieco co vacsina ludi nema ako svetlo.
bez urazky .. ale ak niekto uvidi len svetlo a neuvidi z coho to je poskladane, ako riadene, ci je to homemade, alebo je to nieco extra co sa neda kupit hotove .. tak to bude len svetlo a je jedno ake a z coho ... ne-elektrikar to neoceni, lebo nevie co to obnasa zbastlit to a bezpecne prevadzkovat ..


neostava ti nic ine ako skreslit schemu zapojenia, dat to sem a niekto kto na to bude mat viac chuti nez ty, ti vysvetli co a ako
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Júl 2021, 13:50

Rob len to, na čo máš aké-také znalosti a skúsenosti...

Ak máš vysoké ambície, postav si vlastné Ferrari ... možno budeš mať viac záujemcov a obdivovateľov, ako pre obyčajné osvetlenie akvária/terária.
kukinko napísal:
29 Júl 2021, 07:08
neostava ti nic ine ako skreslit schemu zapojenia, dat to sem a niekto kto na to bude mat viac chuti nez ty, ti vysvetli co a ako
Myslíš, že nájde taký s..ár, ktorý nemá nič iné na robotu,len riešiť niekoho výmysly :partyman: ?
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: studene katody aby stale svietili s napajanim z lcd

Príspevok od používateľa Zaky » 29 Júl 2021, 15:59

Invertory mají velmi často z řídící desky pouze signál on/off a PWM pro nastavení jasu, přičemž mívají na zdrojové desce pullupy. V takovém případě stačí odpojit řídící desku a samotný zdroj tak po připojení na síť běží a trubice svítí plným jasem. Stačí vyzkoušet.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok