VN kondenyátor

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

supravodic

VN kondenyátor

Príspevok od používateľa supravodic » 02 Máj 2009, 16:09

ahoj chcem si urobit kondenyátor podla clánkov.
Ak ho budem ma» urobený ako ho nabijem alebo èo to doká¾e urobi». Ako to mám pou¾i».

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 02 Máj 2009, 16:21

Podla otazky sudim, ze si totalne vymlety co sa tyka elektroniky.
Doporuceny postup:
1. Skor nez sa zabijes VN tak prestan s VN a zacni s bezpecnejsimi oblastami elektroniky.
2. Nepostupuj stylom "Spravim nieco, na co sa to da pouzit?" ale "Chcem nieco spravit, co na to potrebujem."
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 02 Máj 2009, 16:46

VN môžeš vytvoriť mnohými spôsobmi. Otázne je aké vn by to malo byť. 1kV, 10kV, 100kV...1MV ???
(Len sa nehraj s trafom v mikrovlnke! mohlo by sa stať, že by si sa hral naposledy :wink: )

Bezpečné zdroje VN sú násobiče (dioda-kondík-dioda-kondík...atd.) alebo pomocou cievky L, pričom napätie u(t) ktoré vznikne v okamihu zopnutia prúdu i(t) impulzu dlžky dt na cienke je uL(t)=L.di(t)/dt. dá sa tak vytvoriť pomerne jednoducho dosť vysoké napätie.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 02 Máj 2009, 16:49

jan_buci :
Ak sa chce hrat s VN nabitym kondom a ocividne nevie vela o elektronike, tak kazde hranie moze byt posledne, nie len s MOTom. :lol: :wink:
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 02 Máj 2009, 17:00

Elektrikár sa môže poriadne pomýliť len raz. U takýchto amatérov to platí 10-násobne. Supravodič, nerob to. Skôr, ako to poserieš.

supravodic

Príspevok od používateľa supravodic » 02 Máj 2009, 17:15

Chlapci Va¹e postrehy sú super, hlavne ma pobavilo to ¾e som úplne vymletý.
okrem toho, ¾e som projektant elektro tak som aj revízny technik elektro.
Èi¾e viem èo si mô¾em dovoli». Nemám v¹ak znalosti ako vy èo sa týka elektroniky alebo VN. Rád v¹ak experimentujem a zdokonalujem sa.
rád by som si nechal poradi» ako urobi» jednoduchý VN efekt.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Máj 2009, 17:34

No parada aj moj dedo bol revizny technik :-) No nic tak da sa lahko z plexiskla a alobalu napriklad Proste prekladas aby boli tie folie oddelene plexisklom a nedotikali sa No snad nemusim vysvetlovat co je kondik :-) A na VN je paradna indukcna cievka z auta Ta ked sa budi cez IRFP460 tak dava riadne supy A tak isto trafa z TV aj tie nove . Tie maju dokonca VN diodu takze vystup je JS. MOT som neskusal je t podla mna zbytocne nebezpecne a bez efektu. Jedine ak na teslov trafak to je sranda robim na jednom uz asi rok :-) Len vzdy sa mi daco nepaci.
A inak jak je to s tymi supravodicmi ? jaka je aktualna max. kriticka teplota ? :-) A inak by ma zajimalo jak by sa sbraval supravodivy LC obvod :-)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

supravodic

Príspevok od používateľa supravodic » 02 Máj 2009, 17:46

dakujem za odpoved,
nena¹la by sa nejaká primitívna schémièka.
Ten kondenzátor mi je jasný, v podstate je to "obyèajný kondenzátor".

Používateľov profilový obrázok
majki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

cievka

Príspevok od používateľa majki » 02 Máj 2009, 17:49

JJ to stou indukckov mam spravene dokonca mam 2 cievky tiez budene cez IRFP460 a dava to 5-6 cm obluky.
Ale nezabija minule som sanahodou dotkol oboch vodicov naraz a pulz som das 200 :D :D :D
0
Nie som začiatočník ale ani pokročilý tak niečo medzi.

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 02 Máj 2009, 17:51

bobo87 napísal:jan_buci :
Ak sa chce hrat s VN nabitym kondom a ocividne nevie vela o elektronike, tak kazde hranie moze byt posledne, nie len s MOTom. :lol: :wink:
bobo87 trepeš ako tetka na trhu.... MOT je nebezpečný ale o kondenzátore by sa dalo velmi polemizovať. Okrem poriadnej rany by sa mu nestalo nič (samozrejme v rozumnej kapacite a rozumnom napätí a s prihliadnutím že nemá kardiostimulátor... :wink: ) A ako sa ukázalo nie je až taký vymletý ako ste si mysleli...

supravodic, z toho si nič nerob to je tu ne fore bežné, koho nepoznajú hned je lama...
"Rád však experimentujem a zdokonalujem sa.
rád by som si nechal poradiť ako urobiť jednoduchý VN efekt."
poradím ti teslov transf. VF a VN vie urobiť divy...viem o čom hovorím...


spin90, "A inak by ma zajimalo jak by sa sbraval supravodivy LC obvod"
Predstav si bez strát L asi už máš (supravodič) a bez strát C (to veru už nie je jednoduché si predstaviť) v takom prípade by takýto LC kmital naveky, ale s prihliadnutím na straty v dielektriku okolitý priestor, straty v materiáli vodičov, dosiek a pod...nie je to možné.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 02 Máj 2009, 17:56

jan_buci:

Zalezi od pouzitia. :) Ja som mal na mysli skor nieco ako can crusher, alebo coil gun. :) Tam su kapacity, ktore ta spolahlivo odpisu. Takze naozaj zavisi len od toho, co z toho ma byt.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Máj 2009, 18:01

No ja som istu dobu pouzival absolutne primitivnu vec - plexisklovu dosku asi 40 x 40 hrubu asi 3 mm a na oboch stranach alobal. Ked sa nabilo tak vedelo kopnut poriadne :-) Ale zas pri tych kapacitach to nemoze byt nebezpecne pre zdraveho cloveka.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 02 Máj 2009, 18:07

supravodic, odporúčam pozrieť http://rayer.ic.cz/teslatr/teslatr.htm - veľa informácií aj náučných foto. a postup výroby.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

supravodic

Príspevok od používateľa supravodic » 02 Máj 2009, 18:10

jan_buci dakujem za du¹evnú podporu.

Používateľov profilový obrázok
nazgul
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 03 Nov 2007, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nazgul » 02 Máj 2009, 18:32

jan_buci napísal:supravodic, odporúčam pozrieť http://rayer.ic.cz/teslatr/teslatr.htm - veľa informácií aj náučných foto. a postup výroby.
Tesla on je sheF
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Máj 2009, 18:59

Presne dost sa da vycitat aj z priamo z Teslovych patentov
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

tommos

Príspevok od používateľa tommos » 02 Máj 2009, 19:28

spin90 napísal: A na VN je paradna indukcna cievka z auta Ta ked sa budi cez IRFP460 tak dava riadne supy
:lol: Jednu mam,nemáš schému na to budenie ??

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Máj 2009, 20:00

nikto k veci

chod na www.pokusy.chytrak.cz alebo na www.danyk.wz .cz na obidvoch si najdeš vyrobu VN kondika.
Vyrobiť doma VN kondik je uplne jednoduche. Nebude mať najlepsie parametre ale da sa.
alebo zober 2 litrovu umelu flasu a natrep do nej horucej vody ale nedolievaj do uplna nechaj vôľu aspon dva deci a potom syp soli dokym sa prestane rozpustať.potom dolej vody. vysuš flasu obal s alobalom a mas kondik o hodnote kolo 2-3nF ale bacha! ten kondik je len tak do 30-50kV pri vyššom sa ti prerazi (osobna skusenosť a este dole v tom tvrdom podstavci mi to strelilo taže mi vytekala voda)
Alebo urob z pivovej flase ta ma velmi velku elektricku pevnosť. ta pojde aj nad 60kV ale pri večšom napeti ti začne preskakovať iskra z hora na alobal. mne to skalao aj kolo 10cenťaky. hodnota kolo 800piko až 1nF
A potom som robil zo sačkov do košov. tie su na menej ale to podla potreby sa da nastaviť na kolko to chceš. tie zrobis aj 10nF ale to už riadna bučora.
a nabiješ to tak že urobis jednoduchy budič na VN trafko a na vystup pripojiš kaskadu a mas tam aj 50-60kV na vystupe.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Máj 2009, 20:01

fuuha ne nemam to je jednoduche zapojenie 555tky + k tomu ten irfp460 su na nete urcite ale vravim tento mosfet aj ked stoji asi 70 sk ale je najucinnejsi zatial aky som mal zdaleka
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 02 Máj 2009, 20:50

Chlapci Vaše postrehy sú super, hlavne ma pobavilo to že som úplne vymletý.
okrem toho, že som projektant elektro tak som aj revízny technik elektro.
Čiže viem čo si môžem dovoliť. Nemám však znalosti ako vy čo sa týka elektroniky alebo VN. Rád však experimentujem a zdokonalujem sa.
rád by som si nechal poradiť ako urobiť jednoduchý VN efekt.
ahoj chcem si urobit kondenyátor podla clánkov.
Ak ho budem mať urobený ako ho nabijem alebo čo to dokáže urobiť. Ako to mám použiť.
Sorac, len z otazok vyznelo, ze nemas ponatia co je kondenzator. Ale rady platia: Kym toho nevies viac o elektronike, nepustaj sa do jej zlozitejsich, nebezpecnejsich oblasti.
Normally when people learn to juggle they don't start with chainsaws.
Ale ked chces, poradim:
VN kondenzator sa da pouzit na rozne veci. Jeho popularnou aplikaciou je Teslov transformator (Tesla coil), kde sluzi ako kapacita v LC obvode. Na tuto tematiku ti bolo ludmi danych par linkov. Dalej je mozne ho pouzit napr. do Marxovho generatora ( http://www.instructables.com/id/Build_a ... Generator/ , fici na jednosmerne VN) alebo do obycajneho napatoveho nasobica ( http://www.rmcybernetics.com/projects/D ... iplier.htm , nutno zasobovat striedavym NN alebo VN).
Ak by si ho chcel nabijat ( davaj si velky pozor - dostatocna kapacita nabita na dostatocne napatie moze mat dostatocne dosledky ) na VN zvacsa sa pouzivaju ako zdroje VN transformatory ( flyback transformer ) do TV, napatove nasobice ako som uz uviedol a usmernene mikrovlnkove trafa.
K "efektom" ktore mozes spravit:
Popularne efekty su proste vyboje VN. Tie mozes ziskat z tesly, alebo akehokolvek VN zdroja dostatocneho napatia (pripadne medzi vhodne usposobenymi elektrodami ).
Potom je tu Jacob's ladder ( http://www.repairfaq.org/sam/jacobs.htm ), plazmove gule ( mini mini verzia http://daqq.eu/index.php?show=prj_plasma_nixie ) a mnoho inych.

Varovania: Darwinove ocenenia cihaju za kazdym rohom. Vsetko robis na vlastne riziko!
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Napísať odpoveď