Experiment z VN

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 40

Experiment z VN

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 19 Dec 2009, 11:26

Experiment z VN

Nedávno som si spomenul na základnú školu a čo nás na praktikách učil jeden fakt dobrý učiteľ 8) : pri rôznych atmosferických tlakoch je farba výboja alebo sfarbenia vzduchu iná .Hneď som si spomenul aj na sklenené valce v ktorých bol rôzne zriedený vzduch a rôzne svietili.

Rozhodol som sa teda skúsiť poskladať nejakú malú tlakovú komoru z elektródami a zdroj VN .

Po krátkom prezeraný schém z rôznych TV som zistil že väčšina VN trafákov je napájaná asi 112 V ktoré pritom vytvárajú od 10 do 30 KV (ionizácia vzduchu do 10cm).
Generátor som najskôr vyrobil pomerne jednoduchý z NE 555.Spravil som spínaciu časť ktorá bola napájaná rovno zo siete 220 V a pripájala sa priamo na VN trafo ( po chvíli som zistil že to bola asi zlá konštrukcia/schéma - odišla mi najskôr tlmivka, potom asi dióda a nakoniec spínací tranzistor ) .
Spravil som teda ďalšiu generáciu VN generátoru ktorý som trocha prepracoval.
Po krátkych testoch pri U = 220 V a predradným odporom(tlmivkou) zapojeným sériovo ku prístroju som zistil že som použil pomerne slabý tranzistor T1 ktorý som mal povodne do 35W celkového výkonu a odpor a tlmivka neboli správne riešenie pretože odoberali výkon celému prístroju takže som nemal v generátorovej časti potrebne napájacie napätie.
Preto (a ešte z bezpečnostných dôvodov) som sa rozhodol použiť radšej transformátor zo sekundárnym napätím 22 V a skratovým prúdom do 2,5 A.
Každý VN trafák má trocha inú frekvenciu.
Schéma a krátky popis generátoru :

Obrázok

http://image073.mylivepage.com/chunk73/ ... erator.jpg

Doplnenie popisu generátoru :
R9 je vyskratovaný preto že povodne bol použitý pri U = 220V z predradným odporom zapojeným sériovo ku generatoru .


Tlaková komora vyzerá asi takto :

Obrázok

http://image073.mylivepage.com/chunk73/ ... imenty.jpg

Po krátkom testovaní som zistil že generátor funguje celkom dobre na preskaovú vzdialenosť približne 1cm ( pri ~ U = 22V a I do 1A).
1.Preskaková vzdialenosť sa mení podľa zvyšovania frekvencie a nastavovaním dĺžky impulzu .
2.Preskakvá vzdialenosť sa mení podľa plynu napusteného v sklenených bankách (žiarovkách).
3.Preskaová vzdialenosť sa mení v závislosti od tlaku ,vlhkosti a druhu plynu .
4.Farba výboja (iskry) sa mení podľa tlaku v tlakovej komore [ pri vyššom tlaku je farba iskry viac do biela a pri nižšom tlaku sa mení do červena].

Test z (vypálenou) žiarovkou SYLVANIA REFLECTOR 25W .
Iskra preskakovala z drôtu na reflektor .Po dotyku z vrchom žiarovky (v žiadnom prípade som sa nepribližoval ku ploche reflektoru – z bezpečnostných dôvodov) sa vytvárali celkom pekné obrazce .Po chvíli hrania som dospel záveru že je to pomerne bezpečné až na to že bolo cítiť na prste ozón 90% ,možno z 1% spáleninu a pri dotyku zo žiarovkou niečo ako slabé elektrostatické výboje (vysokofrekvenčné napätie sa pohybuje po povrchu vodiča a nie vo vnútri).

Test z žiarovkou TESLA 60W (nevypálenou ale pokazenou – sú odtrhnuté prívodové drôty ,vlákno je v poriadku).Je tu viac elektrických výbojov (zatiaľ som sa ju neodhodlal chytiť – vyzerá hrôzostrašnejšie).


Čo plánujem :

1. Spraviť nejakú hustilku(kompresor) ku tlakovej komore (vysávať a tlačiť do nej vzduch ústami je nepodarené).
2. Zvýšiť vstupno/výstupné napätie výberom vhodného transformátora.
3. Zväčšiť iskru na VN transformátore.
4. Pokúsiť sa napustiť do tlakovej komory nejaké inšie plyny a sledovať sfarbenia výbojov.

Čo si o tom myslíte?

:!: :!: :!:
POUŽÍVAJTE NA TENTO GENERÁTOR TRANSFORMÁTORY - V ŽIADNOM PRÍPADE HO NESTRKAJTE DO SIETE NA PRIAMO
POKIAL NEMÁTE FAKT DOSŤ DOBRÉ ZNALOSTI O ELEKTRONIKE RADŠEJ HO ANI NESTAVAJTE
V ŽIADNOM PRÍPADE NIESOM ZODPOVEDNÝ ZA TO KEĎ SA VÁM NIEČO STANE - KAŽDÝ NA VLASTNÉ RIZIKO A PODLA VLASTNÉHO UVÁŽENIA .
:!: :!: :!:

//Kľúúd s tými smajlami, kde sme... Tommy
Prílohy
tlakov? n?doba
tlakov? n?doba
Ten gener?tor
Ten gener?tor
0
Naposledy upravil/-a AlbiDartanan v 19 Dec 2009, 13:43, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12414
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Dec 2009, 11:31

obrazky nejdu.
najlepsie je čiste vakum, a farbu vybojov dosiahnes ked tam pustis trochu ineho plynu a nie zmenom tlaku aj tym ale to je take nijake.
Viem že sa pridava helium ten teraz neviem aka je farba viem že argon ma zelenu a ked prides dusik ma uplne modru ked nedas nijaky plyn ma fialovu.
Kolko maš rokov?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 19 Dec 2009, 12:40

helium + neon je cerveno-oranzova, zalezi na pomere objemov
pocuvaj, sprav daco s tymi obrazkami, na tej stranke to chce nejaky tajny kod... obrazky mozes vkladat aj ako prilohu k prispevkom
0
Naposledy upravil/-a 33zuli v 19 Dec 2009, 12:43, upravené celkom 1 krát.
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Dec 2009, 12:41

daj tam trochu ortuti a budeš mať UV C svetlo :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 19 Dec 2009, 12:56

nj, 100% DIY osvitka :D

700 postov :D :partyman: :supz:
0
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Dec 2009, 13:05

33zuli, fotocitlvá vrstva nereaguje na UV-C ale UV-A (340 až 420nm)

Dúfam že všetci hovoríme o POSITIVe 20. :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď