SHT71 - blbne vlhkost

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

SHT71 - blbne vlhkost

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 01 Sep 2013, 19:20

Zdravím, v hodinách mám čidlo SHT71, bylo připojené na 4žilovým kablíku cca 7m dlouhým a vystrčený ven pro měření out teploty a vlhkosti. Půl roku šlapalo v pohodě, teď vypovědělo službu.
Při zjišťování závady jsem zkrátil kabel na 20cm, připojil na zkušební desku, kde si zobrazuju i data před přepočtem na % vlhkosti.
Načtená data souhlasí po přepočtu na vlhkost se vzorečkem v datasheetu. Problém je tedy už přímo v čidle - posílá totiž nesmysly.
Ukazuje vlhkost cca 55-65% a to v místnosti i venku, zkoušel jsem i maražák a bylo to podobné.
Při dýchnutí na čidlo nebo přiblížení k vodě (přesáhnutí asi 75%) pošle čidlo nesmyslný data - mimo rozsah.
Teplotu ale měří správně.
Je možný že by se čidlo nějak poškodilo (venku bylo po malou stříškou) ? Případně chytlo nějaké rušení do kabelu ?
Nemáte s tím někdo zkušenosti ? Popř. jak správně zacházet s novým čidlem (pájení, po zapájení strčit do vlhka, krytí ve venkovním prostředí, ...)
Jen mě štve ta cena 600kč za nový.
Přemejším o upgradu a pořízení SHT21, který komunikuje přes I2C, ale je na 3,3V - asi bych použil převodník 5V <---> 3,3V http://we.easyelectronics.ru/uploads/im ... ba3f59.png
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: SHT71 - blbne vlhkost

Príspevok od používateľa Peťus » 01 Sep 2013, 19:43

mrkni sem:
http://www.soselectronic.cz/?str=1378

dávají vzorky zdarma, když jim napíšeš, co s tím budeš dělat...
odepsali mi druhý den, ať jim napíšu adresu a typ jaký chci, že mi ho pošlou
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: SHT71 - blbne vlhkost

Príspevok od používateľa jaromir » 01 Sep 2013, 19:51

Nemohlo sa stat, ze ti vnutri nakondenzovala vlhkost?
Skus ho dobre vysusit, idealne ak by si mal nejaku piecku s teplotou tak 50-60 stupnov a nechal to tam den-dva.
0

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: SHT71 - blbne vlhkost

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 01 Sep 2013, 20:10

Jaromir: možný to je ... jen přemejšlím kde bych ho vysušil.
Peťus: dík za odkaz, jestli to nerozchodím, zkusím jim napsat. Přinejhorším zacvakám nový.
Máte někdo zkušenosti s tím převodníkem na I2C, 5V <--> 3,3V ? Kdyby se nezadařilo oživení a přecházel bych na SHT21.
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Napísať odpoveď