Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2017, 13:01

Dá sa to aj bez čerpadla
Ano, ale treba si uvedomit ze mat to tesne nad povrchom vody nie je najlepsie riesenie. Jednak kvoli tomu ze sa to cele moze ospliechat vodou ci uz z bubliniek alebo aj rybicky to mozu zaspliechat a potom tam je velmi vysoka vlhkost. To urcite tomu ventilatoru neprospeje a mozno ani peltieru. Taktiez ten horuci vzduch z chladica sa bude fukat na povrch vody, takze sa to bude zase ohrievat.

Najlepsie riesenie je dat to mimo akvaria cez cerpadielko (vsak to ma len par watov) a moze tam bachnut lubovolne velky chladic a aj ventilator.
Ono 15ti litrové nádobce lze říkat akvárium jen s ironií.
Ja som 15L akvarium pouzival na "tehotne" :-D rybicky mamicky zivorodky, aby male nepozrali ostatne ryby. Mozno aj on to ma na to. Ktovie, neupresnil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2017, 15:44

http://www.ebay.ie/itm/201926721195

mne to aj tak nedá, kde tam vidíte peltierov článok?
Ja tam vidím len dva chladiče z ventilátormi a nejaký výmenník,ktorý je nimi ochladzovaný,žiadny bimetalický termočlánok... typu peltier.
Možno na chladenie kávy...ale nie peltier v pravom slova zmysle.

Ináč súhlasím s jezevcom, 15L akvárko je len na výter,alebo na trápenie karasov.
Práve pre ten problém s oteplovaním vody sa väčšinou chovajú v byte tropické rybky, nie studenovodné.Jednoduchšie je vodu prihriať ,ako ju zložito chladiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa _petko_ » 09 Júl 2017, 16:08

Ten set neobsahuje samotný element, je to v popise. Peltier má dosť nízku účinnosť, nehorázne peče. Treba dobrý aktívny chladič.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2017, 16:46

Aha, to som sa nedočítal som Engliš negatív. :D
Ale prečo teda ten zavádzajúci názov? :wink:
Ako elektromobil bez bateriek -na benzín :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa _petko_ » 09 Júl 2017, 18:03

Lebo ebay čínski podnikavci+to musí mať taký názov, aby to vyliezlo na správne klúčové slová.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Júl 2017, 21:29

jezevec napísal:Peltier musí z teplé strany intenzivně chladit, jinak se mu upeče. Vznikne tak monstrum stejně velké jako to 15l "akvárko". Ono 15ti litrové nádobce lze říkat akvárium jen s ironií.
Ja viem, mám také v obývačke, 16l ešte komunistické, vyfúknuté v jednom kuse, ale mám tam aj klimatizáciu, takže ani v lete tam nie je viac ako 24°C. Naviac nechovám nejaké extra náročné rybky a samozrejme ani nie veľa, neónky, tetry, nejakého prísavníka, max 8-10 rybiek. Tiež by som chcel väčšie, ale zdráham sa ho vymeniť, pretože toto sa nemôže roztiecť (jedine žeby sa rozbilo) a čo vidím v akvaristike, tak sú to tabuľe skla lepené asi nejakým silikónom, a ak nejaký spoj povolí, tak vytopím aj susedov.
Dá sa to aj bez čerpadla

Ano, ale treba si uvedomit ze mat to tesne nad povrchom vody nie je najlepsie riesenie. Jednak kvoli tomu ze sa to cele moze ospliechat vodou ci uz z bubliniek alebo aj rybicky to mozu zaspliechat a potom tam je velmi vysoka vlhkost. To urcite tomu ventilatoru neprospeje a mozno ani peltieru. Taktiez ten horuci vzduch z chladica sa bude fukat na povrch vody, takze sa to bude zase ohrievat.

Najlepsie riesenie je dat to mimo akvaria cez cerpadielko (vsak to ma len par watov) a moze tam bachnut lubovolne velky chladic a aj ventilator.
Na akváriu mám tabuľu skla (to asi každý), dá sa trochu odsunúť a treba si uvedomiť že prestup tepla z hliníkového plechu do vody je podstatne lepší ako do vzduchu, takže na chladnej strane by podľa mňa stačil kus plechu v tvare písmena L hrúbky 2-3mm, plocha vo vode by iste stačila 10x7 cm, čiže by nezavadzal, na horúcej strane klasický chladič s ventilátorom na procesor, položený na krycom skle, ventilátor by bol nad vodou cca 10cm, čiže mu nič nehrozí a aj tie lacné peltierove moduly z ebay sú vodotesné. Myslím si že účinnosť tohoto riešenia by bola porovnateľná s verziou s čerpadlom, ale asi by bola menej hlučná.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2017, 01:10

sú to tabuľe skla lepené asi nejakým silikónom, a ak nejaký spoj povolí, tak vytopím aj susedov.
Ak si to akvarium kupis v akvaristike, tak to nepovoli. Ti co to vyrabaju to uz vedia cim to lepit.
Myslím si že účinnosť tohoto riešenia by bola porovnateľná s verziou s čerpadlom, ale asi by bola menej hlučná.
Ako cerpadlo som myslel nieco tiche ako su tie akvariove filtre s cerpadlom. Tie nepocut. Nieco na ten styl.
Myslím si že účinnosť tohoto riešenia by bola porovnateľná s verziou s čerpadlom
Ja si myslim ze nemas pravdu (ale neidem sa hadat, mozem sa mylit), lebo odvod chladu z peltiera s tym kusom plechu do vody je omnoho pomalsi ako odvod chladu s vodou, teda z peltiera sa bude pomaly odvadzat chlad a tym padom cely proces chladenia bude pomaly.

Kdezto ty ked odvedies teplo s vodou rovno z peltiera s tym vodnym AL blokom, tak si tam peltier moze "generovat dalsi chlad" a cely ten proces je rychly a ucinnejsi.

Vsak si zobel AL plech a zacni ho nahrievat zapalovacom. Minimalne15 sekund (ak nie viac) bude trvat kym sa ti prehreje na druhej strane a to mas obrovsky rozdiel tepla (teplota ohna <-> 25°C). Peltier ktory da asi tak 3 °C <-> 30°C(izbova teplota v lete) to je len rozdiel 27°C. Tam ten proces bude pomalsi teda to bude trvat omnoho dlhsie, kym ten chlad prejde z peltiera do vody. Preto by som isiel cestou s cerpadielkom. Vsak aj tak ten peltier je malo ucinny, tak preco ucinnost este viac znizovat.
Skoda ze v tomto pripade sklo nevedie dobre teplo. Stacilo by to len nalepit na sklo akvaria.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Júl 2017, 08:14

"Skoda ze v tomto pripade sklo nevedie dobre teplo. Stacilo by to len nalepit na sklo akvaria."
Menší tepelná vodivost skla by nebyla problémem. Jenže pokud bys chladil přes sklo, došlo by k lokální změně teploty (Peltier dokáže i mrazit) a sklo akvária by vlivem pnutí prasklo.
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa _petko_ » 10 Júl 2017, 14:35

Tak ze to povoli sa nemusis bat. Ak je dodrzany postup - spravne lepidlo atd, tak sa zlomi skorej sklo ako spoj. Ved silikonmi lepia rychlovlaky! Moje (ca 280l) ma cez 30 rokov a drzi. Znamy mal asi 2x take. 15l je tak na 2 rybky (nech im nie je smutno) a panciernicka a nie 10 a vo vacsom mozes mat ak nejaky seriozny rastlinny porast.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11716
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Júl 2017, 18:16

Rybkám sa vôbec nerozumiem. No za hrsť ľadových kociek vo dvoch mikroténových sáčkoch by to neporiešilo ? Leto je aj tak len zo dva - tri mesiace a chladnička beží ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2017, 18:30

No za hrsť ľadových kociek vo dvoch mikroténových sáčkoch by to neporiešilo ? 
Áno, poriesilo, ale je to také ako kúriť V krbe. Musíš tam pravidelne prikladat.

Keď ráno odíde A večer pride, koho S tým bude otravovať aby sledoval teplotu vody A chladit to ladom?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Júl 2017, 18:55

Nevím, co tam má za rybičky, ale v 15l akvárku nebudou žádné choulostivé, nepřežily by dlouho. Nějakých 28°C vydrží bez problémů, stačí dobře vzduchovat.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Júl 2017, 19:04

To určite nebude primárna nádrž. Možno tak elementka na výter. Tam je dodžanie teploty pri určitých druhoch dosť kritické.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Júl 2017, 20:09

Řešíme tady všemožné varianty a tazatel se není ani schopen vymáčknout co všechno v té láhvi od okurek má.
0

buddy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 04 Máj 2008, 00:00

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa buddy » 12 Júl 2017, 14:54

Pokial ide o osadenstvo akvaria, tak su to vylucne krevetky.
A napady typu chladit to ladom ... vyborne, jednorazovo, keby som bol cely den doma pri akva.
Avsak, ak som mimo, niekedy dva dni, co potom? Necham ich uvarit? Alebo im potom dodam lad a mozno oziju?

Teplota vody v lete je bohuzial vysoka, cca 29 C. A to este neudreli najvacsie teploty. K ohrevu prispieva aj filter, ktory tiez nejake teplo vyprodukuje :(
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Júl 2017, 17:37

K ohrevu prispieva aj filter, ktory tiez nejake teplo vyprodukuje :(
Z toho dedukujem ze to mas filter s cerpadielkom (nie tie klasicke bublinkove)), tak skus filtrovanu vodu z filtra cez hadicky priviest do toho chladica a potom naspat do akvaria a nepotrebujes dalsie cerpadlo. Otazne je ci sa na ten filter da neako kutilsky pripojit hadicka. Ak tam v tom filtri mas velky prietok, tak len cast cast toho rietoku prived do chladica.
Nieco ako keby si vystup rozdelil T-ckom a jednou stranou ide voda do akvaria a druhou do chladica. Prietok chladicom potom mozes regulova priskrtenim vystupu do akvaria. Snad je to zrozumitelnee,
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

buddy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 04 Máj 2008, 00:00

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa buddy » 01 Aug 2017, 15:39

Zdravim,
musim konstatovat, ze aliexpress dorucil vsetky komponenty v celkom rozumnom case.
Objednal som:
- peltiera 12705
- hlinikovy blok na chladenie vody
- cerpadlo na 12V
- termo kontroler

K dispozicii som mal chladic k CPU.

Postrehy:
nezda sa mi, ze ten peltierov clanok chladi tak silno, ako som to videl vo videach a pritom mam silnejsie chladenie.
Maximalny prud, ktory odoberal bol 3.2A.
Zdroj som mal s vystupom 10A.

Ale v celkovom dosledku to vodu chladi.
Teplotu v akva mam nastavenu na 27C a proces chladenia zacina pri dosiahnuti teploty 27.6C. (Aby sa to nespustalo kazdu chvilu)
Vodu schladi za cca 10 - 15 min. Zalezi to od teploty v miestnosti.
Zapina sa tak 1x za hodinu.
Stycna plocha chladica vsak je mensia (35 x 35), ako peltier (40 x 40). To urcite moze sposobovat straty pri odvode tepla.

Plus este otazka na vas: ktory typ chladicu je lepsie pouzit?
http://www.tichepc.sk/Arctic-Alpine-11- ... =001005005
alebo
http://www.tichepc.sk/RAIJINTEK-Rhea.ht ... =001005015

osobne som za ten druhy, a nieco podobne som aj pouzil.

Nezda sa mi, zeby to produkovalo zas az tak vela tepla. Mozno je to tym, ze som zvolil len 5A verziu.
Rad by som ho vsak ale porovnal s peltierom kupenym zo SR. Ci by boli vysledky porovnatelne.
Alebo v cine predavaju len nedorobky.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa Najgel » 01 Aug 2017, 15:59

Ak ti je málo, mám doma 136W peltier. :)
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok