Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Tms » 26 Mar 2023, 20:35

misocko napísal:
26 Mar 2023, 19:36
ako "elektrikar" by som otvoril invertor, nasiel jednosmerne napetie 240V (to asi nebude problem najst) a to vytiahol a pustil do meniča - neviem co presne ma menic na vstupe ale asi by som ho praskol do striedaveho vstupu a otestoval.
Vyhol by som sa tak tomu ze invertor musi rozstriedat to co potom menic aj tak usmerni. A ano, zrejme práve tie "vyššie harmonicke" zabiju striedač v invertore.
No je to možnosť. Pred rozstriedaním by tam malo byť cca 340V jednosmerných. Len si myslím, že sa invertor hodí hneď do chyby alebo sa nebude vedieť kontrolovať na výstupe. Mohlo by dôjsť k preťaženiu na vstupe ak by som ho nekontroloval ja. Ale to si len myslím. Nemal som ho ešte otvorený :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Mar 2023, 20:51

Tms napísal:
26 Mar 2023, 20:25
V podstate by som chcel dosiahnuť stav, aby sa množstvo čerpanej vody rovnalo aktuálnemu prítoku vody do studne, alebo čo najbližšie.
Vidím, že na 100% platí, že presvedčeného nepresvedčíš ! (Škoda energie). Tak sa teda tráp s nevhodne navrhnutými (nakúpenými) komponentami. Nech sa darí !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Tms » 26 Mar 2023, 21:07

Nie je to škoda energie. Potrebujem čistiť studňu a čerpať vodu na zavlažovanie. Energie mám dosť. Batérie su dobite uz o 9-10tej ráno. Nemám tam zatial nič kde by som dal prebytky a je to 30km od môjho domu.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa pajky » 26 Mar 2023, 22:53

Tak mas asi blby menic na 230v.
Vetu konik do medziobvodu FM si postrehol?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2023, 00:33

Tms napísal:
26 Mar 2023, 21:07
Nie je to škoda energie. Potrebujem čistiť studňu a čerpať vodu na zavlažovanie. Energie mám dosť. Batérie su dobite uz o 9-10tej ráno. Nemám tam zatial nič kde by som dal prebytky a je to 30km od môjho domu.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Upresnim.

Dolfi to myslel tak, ze skoda jeho (a vsetkych ostatnych) energie, ludskej, nie elektrickej.

Skoda ti radit, ked uz mas v hlave poradene, (sam si si poradil a nedas si to z hlavy vymazat). Preto ti napisal ze tak sa trap.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Tms » 07 Apr 2023, 19:28

Tak nakoniec pomohla výmena čerpadla za 3x230V. Mal som skúsenosti, že malé ventilátory na 1x230V bežia bez problémov na meničoch 3x230V, ale zjavne pri väčšom zaťažení to už robí neplechu. Ďakujem za odpovede.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Apr 2023, 19:52

Však nám tak rýchlo neutekaj ! Nie že by som tie informácie niekedy použil, no len tak ma, (a možno aj ostatných), zaujímajú.
1. Ak to nie je "vojenské tajomstvo", aké konkrétne čerpadlo na neštandardných 3 x 230 V sa ti podarilo kúpiť ?
2. Volil si mierne nižší litrový výkon čerpadla, nech ti tak rýchlo "nevycucne" studňu a teda tak často nezapína ?
3. V akom rozsahu otáčok to čerpadlo funguje uspokojivo ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Tms
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 26 Apr 2011, 00:00

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Tms » 08 Apr 2023, 21:04

Čerpadlo som kúpil odstredivé 0,75kW 3x230V, výrobca udáva výtlak max 90m a prietok max 97 l/m.
Keď som dával čerpadlo do studne bolo chladno a nemal som dokončenú komunikáciu medzi PLC a meničom, iba som to rýchlo zapojil na menič a šiel domov. Teraz som to po večeroch dokončil. Momentálne viem vyrovnať prítok s čerpaným množstvom na 30,6Hz v 50cm nad čerpadlom. Nechal som to pár hodín a sledoval som motor. Prúd stabilný 3,7A pri 129V. Motor thermal state sa zastavil na 57%. Je to parameter THD na meniči Schneider Altivar. Neviem koľko je to v skutočnosti vody. V pondelok tam pôjdem. Vyskúšam minimum pri ktorom sa bude chladiť motor a bude aj reálne čerpať vodu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Frekvenčný menič napájaný z fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Apr 2023, 09:06

Vďaka za info ! Nech sa darí !

Keď si to spočítaš, tak to 0,75 kW čerpadlo berie takmer 1,5 kVA. Pri tom prvom 1,1 kW jednofázovom čerpadle zapojenom na združené napätie 230 V toho frekvenčného meniča, ten menič jednoducho nestíhal. No som presvedčený, že buď silnejší frekvenčný menič, alebo o dosť slabšie čerpadlo, by fungovalo tiež.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok