stabilizacia prudu pri zmene napetia

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 119
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 39

stabilizacia prudu pri zmene napetia

Príspevok od používateľa gegoo » 19 Aug 2010, 03:26

riesim ako spravit stabilizator prudu na testovanie VA charakteristiky tuskovej baterie robim si tester v ramci zabavy a zistenia ako su na tom moje baterky ... teoria : baterka kapacity tj 2500 mah potrebuje 1 hodinu pri prudude 2.7 A aby bola na nule ... prud je samozrejme velky skusime tak 1/10 s toho tj 270 mA musi dodavat 10 hodin ... cize meranie je jednoduche staci navrhnut stabilizovany odber prudu na ktorom si nastavim 270 mA a budem len sledovat cas .... a tu je kamen urazu zaciatok je pri 1.3 V a koniec pri 0,9 V dajme tomu napetie sa meni tak isto sa bude menit prud v zavyslosti od odporu cize ak na zaciatku berie 270 mA na konci bude uz len dajme tomu 200 mA lenze to je zle proste prud sa nesmie menit ked sa meni napetie a tu som vlasne na zaciatku ako to spravit ... rozmyslal som nad 3 vecami --- s 7805 s odporom , dalej LM317 s odporom , pripadne zapojenie dvoch tranzistorov ( Darlingtonove
zapojenie tranzistorov ) kde je jeden regulacny a jeden vykonovy samozrejme do skratu a prud si nastavim trimrom ... a hlavna otazka je ak nastavim prud dajme tomu 270 mA pri 1,3 V bude ten isty prud aj pri 0,9 V ja viem ze pri 0 bude 0 a ze klesa ale ci do 0,9 to udrzi prud ktory nastavim ....

a este cez mofset sa t o da spravit len neviem ktory typ by som mal pouzit irf540 ?

vid posledna schema dole
http://alzat.spseke.sk/zdroje/stabil/st ... oripar.htm

no ak sa mi to podari dodrzat ( ten staly prud ) tak uz kapacita zalezi iba od casu tj mAh= T x I cize ak to bude fachat tj 9,5 kym neklesne na 0,9 V tak su na tom este dobre pochybujem ze to bude presne 10 hodin ..

PS: ked bude moznost tak by som poprosil priamo schemu ktora ten prud udrzi najpresnejsie
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 19 Aug 2010, 05:23

tak to teda zoberme po poriadku...

*V každom prípade tam musí byť prúdová spätná väzba.
A musí myť pri tak malom prúde a napätí veľké zosilnenie otvorenej slučky.

*Ako každá väzba musí mať teda snímací člen a akčný člen aby dochádzalo k SV riadeniu a teda k stabilizácií.
V elektrických obvodoch snímač odchýlky prúdu/ napätia tvorí vo všeobecnosti rezistor.

*Za ním zosilňovač odchýlky "err amplifier" ktorý má potrebné zosilnenie pre vykompenzovanie chybového signálu a prípadné riadenie akčného člena teda v elektrických obvodoch nejakého tranzistora.

*Ak teda požadujeme bezstratové riadenie veličiny teda v tomto prípade prúdu použijeme v jednosmernom obvode pohodlne MOS-FET a tým ďalej nemusíme použiť zosilňovač riadiacej veličiny.

*Riadená veličina teda prúd bude musieť byť snímaná bez stratovo teda z najmenším úbytkom napätia riadenej veličiny na snímacom odpore - bočníku. Teda už z princípu zosilňovač odchýlky nemôže byť tranzistor z úbytkom napätia Ube 0,65V keď to je viac než 50% max napätia zdroja. Preto to musí byť rezistor z nízkym odporom rádovo stovky mOhm na ktorom sa vytvorí pri prúde cca 500mA napätie max 100mV čo už je prijateľné.

*Ďalej, žiadna dvojica alebo trojica tranzistorov ktorá má plniť úlohu zosilňovača odchýlky nemá tak lineárny priebeh a tak veľké zosilnenie a takú možnosť presného nastavenia aby sa vyrovnala operačnému zosilňovaču. Teda odporúčam použitie OZ pre riadenie celej spätnoväzobnej sústavy.

*Nakoniec ako každá riadená sústava musí mať útlmový člen teda v elektrických obvodoch kompenzačnú kapacitu Ck proti oneskoreniam všetkých členov riadenia k rýchlosti odozvy SV.

---------------------------------------------------------------------------------
Ako príklad takéhoto jednoduchého riadenia s použitím predošlých úvah som ti navrhol nasledovné zapojenie, ktoré samozrejme funguje a slúži ako príklad pre tvoj ďalší návrh.

Ako vidieť zo simulácie SV udržuje konštantný prúd od 1,5V až do 0,16V, teda skoro až do úplného vybitia batérie. Zmena Ri 0-5Ohm
Prílohy
Zdroj prúdu Ri(V3)=0 Ohm.PNG
Zdroj prúdu Ri(V3)=5 Ohm.PNG
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Aug 2010, 07:39

Napadlo mě toto jednoduché řešení.
Protože LM317 potřebuje k práci Uin-Uout nejméně 3V, nejde použít LM317 přímo.
Ale jednoduchým trikem -přidáním zdroje např. 5V, dosáhneme tvého požadavku velice přesně, protože proud vytékající z ADJ je zanedbatelný proti nastavenému 700mA.
Prílohy
reg.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 19 Aug 2010, 07:59

Zapojenie to je jednoduché breta1, ale z kade zoženiem etalón napätia 5V? A akú budem mať istotu, že pri tom čase vybíjania sa mi nebude meniť napätie na tom ideálnom zdroji 5V? Ono stačí aby bola zmena nepatrná pri tak malom napätí cca 0,2V a už mi to zvýši omnoho presnosť merania. Ak by som chcel použiť presný etalón (nemenný dlhodobým prechodom prúdu) musel by som použiť SV stabilizátor zapojiť ho voči zemi a tej baterke a potom by to krásne regulovalo. :wink:
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Aug 2010, 08:07

Balki, špatně jsi pochopil funkci. To přídavné napětí vůbec nemá vliv na přesnost, může být klidně od 3V do 30V. Proud je určen pouze I=1,25/R.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 19 Aug 2010, 08:28

Ano máš pravdu pomýlila ma chýbajúca záťaž a tým riadenie SV.

Podstate by to mohlo byť aj takto, na prvý pohľad nelogicky ale ide tu o konštantný prúd teda na meracie účely to stačí, ak ju prúdový zdroj vybije na požadované napätie odpojí ručne sa a tým končí meranie :wink:
Prílohy
zdroj_Ik.PNG
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Aug 2010, 09:15

Balki, v čem je prosím to tvoje nové schéma jiné od toho mého (mimo navíc nakresleného symbolu země)?

(Ještě malá poznámka - nemá smysl jako pomocný zdroj používat zbytečně velké napětí, zbytečně bychom protápěli energii v LM317, stačí zdroj okolo 5V a cca 1A).
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 19 Aug 2010, 10:00

A nedalo by sa to takto ?
Len sa pýtam .
Prílohy
123.png

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Aug 2010, 10:05

Dalo by se, ale bylo by to "na doraz". Na snímacím emitorovém odporu bude 0,7V, saturace tranzistoru třeba 0,3V, dohromady 1V, takže když by to chtěl vybíjet pod 1V, byly by problémy.
0

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa mirec10 » 01 Nov 2010, 23:17

balki ten sposob s LM317 vobec neodporucam, uz som podobnym sposobom ZLIKVIDOVAL tuzkovy akumulator. Ak pri konst. vybijani klesne napatie clanku na 0, obvod sa bude snazit ho nabijat v opacnej polarite. A to je jedna z najhorsich veci co mozete akumulatoru spravit. Mne sa to konkretne podarilo s tym ze som mal viac nerovnomerne nabitych clankov za sebou, prudovy odber bol len malo zavisly od napatia (ziarovka, mimochodom aj ta je na tento ucel dobra, mozno nejaka 3-voltova), po uplnom vybiti najslabsieho clanku sa ostatne clanky postarali o dalsie vyrazne znizenie jeho kapacity (nabijanim do opac. polarity)
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok