Jak začít programovat PLC

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Jún 2013, 20:05

Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa maly » 08 Jún 2013, 20:09

Ahoj, zajímalo by mě, jak začít programovat plc, mám základy elektrotechniky, ale nemám zkušenost s digitální elektronikou. Byli by jste tak hodní, a navedli mě, jakou cestou jít za programováním plc. Děkuji moc.
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Jún 2013, 20:19

když jsme byl na střední, tak jsme se učili s Siemens Logo... potřebuješ k tomu program pro PC, programovací kabel, a nějaké to PLC... v dnešní době je spousta výrobců PLCček a i těch levných...
https://www.google.cz/search?q=how+to+p ... e&ie=UTF-8
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa eurobastler » 08 Jún 2013, 20:42

Ak máš záujem o S7-300, čo je najrozšírenejší riadiaci systém v našich končinách, stiahni si S7 Microwin a k nemu simulátor (nepotrebuješ mať fyzicky CPU na stole). Vložíš do neho firmware a v simulátore dokážeš sledovať priebeh programu. Alebo na úplný začiatok Siemens LOGO!, demo verzia LOGO! Soft Comfort je zadarmo na internete...
0
Obrázok

maly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Jún 2013, 20:05

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa maly » 08 Jún 2013, 21:03

Pokud bych zvolil LOGO!, jakým způsobem bych ho měl programovat, hradly, funkčními bloky nebo jiným způsobem. Ještě podotýkám, že jsem číslicovou technikou nedotčený.
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Jún 2013, 21:10

na začátek funkčními bloky
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 14 Jún 2013, 18:31

Tu je kurz STEP 7 programu pre programovanie PLC SIEMENS S7 300/400

http://www.foxon.cz/index.php?main_page ... s_id=167ca

čo nebude jasné , pýtaj sa ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

maly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Jún 2013, 20:05

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa maly » 09 Júl 2013, 15:33

Měl bych pár otázek
Jako začátečník bych se měl naučit, co jsou to hradla, čítače apod. mám pravdu?
Má vůbec cenu kupovat siemens logo!+kabel+soft, když si mohu stáhnout simulátor?
Jaký je rozdíl mezi plc simatic, amit a abb? Vím, že každé je od jiného výrobce, ale v čem se liší?
Poslední dotaz, mám řešit v siemens logo! PID regulaci a podobné složitější věci, nebo není logo! stavěné na takové věci.
Děkuji moc za odpovědi
0

Používateľov profilový obrázok
Majo2595
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Zlaté Moravce
Vek: 44

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Majo2595 » 12 Júl 2013, 15:22

maly napísal:Měl bych pár otázek
Jako začátečník bych se měl naučit, co jsou to hradla, čítače apod. mám pravdu?
Má vůbec cenu kupovat siemens logo!+kabel+soft, když si mohu stáhnout simulátor?
Jaký je rozdíl mezi plc simatic, amit a abb? Vím, že každé je od jiného výrobce, ale v čem se liší?
Poslední dotaz, mám řešit v siemens logo! PID regulaci a podobné složitější věci, nebo není logo! stavěné na takové věci.
Děkuji moc za odpovědi
pred tým ako začneš uvažovať že sa staneš začiatočníkom tak musíš mat jasno v tom čo je to AND, OR, XOR ... Pravdivostnú tabuľku musíš vysipať o 3ráno po brutálnom fláme.
nie nemá cenu kupovať si nič. je to len drahá hračka ktorá ta čoskoro omrzí. kým nemáš reálnu úlohu ktorú máš vyriešiť tak si HW a SW určite nekupuj.
Rozdiel medzi jednotlivými PLC od rôznych výrobcov je asi takýto: porovnaj AUDI a BleckBerry? asi na nich najdeš jediné spoločné že maju mikročip od Motoroli, inak asi nič!
PID v logu? tak to chcem vidieť.

SMITH napísal:Tu je kurz STEP 7 programu pre programovanie PLC SIEMENS S7 300/400

http://www.foxon.cz/index.php?main_page ... s_id=167ca

čo nebude jasné , pýtaj sa ...
Prepáč ale to je čo za kurz? To je celé kravina a nie kurz programovania PLC Siemens S7 300 a 400. ty si už niečo aj naprogramoval podla tohto? 8O 8O 8O
Niekde na nete dokážeš možno vygoogliť skriptá ku školeniam ktoré reálne stoja 100ky € a toto sa na to ani vzdialene nepodobá. ak sa chceš aj stať PLC programátorom zabudni na to že sa ti to podarí len ako samoukovi. Simatic robím 7rokov a stále narazím na niečo čo sa musím niekoho spýtať alebo si aspoň vymeniť skúsenosti. Bez zdravého základu zo strednej, logického mislenia, absolvovaného školenia a hlavne dostatku príležitostí na zdokonalovanie sa nemáš šancu.
0

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa sonikmartin » 12 Júl 2013, 15:44

Jako základ a seznámení mu to bohatě stačí a potom už je jenom na něm jestli to bude studovat více do hloubky, když ho to zaujme, nebo nezaujme a bude se věnovat necemu jinemu. Mě to celkem dost pomohlo a osvětlilo i pár věcí na které jsem nemohl najít odpovědi.
0

jurajjedlak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Máj 2013, 14:13

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa jurajjedlak » 12 Júl 2013, 18:18

Ako elektrikárovi s 35 ročnou praxou mi je bližšie programovanie v tzv. LAD móde, čo je možné prirovnať k zapojovaniu reálnych kontaktov, relé, časovačov ap. Funkčné bloky sú vhodné pre ľudí, ktorým to myslí v TTL logike, čo ja nie som. Pozri si túto stránku, je to jednoduché PLC s použitím AVR alebo PIC mikroradiča.
http://cq.cx/ladder.pl
0

Používateľov profilový obrázok
Majo2595
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Zlaté Moravce
Vek: 44

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Majo2595 » 15 Júl 2013, 14:14

sonikmartin napísal:Jako základ a seznámení mu to bohatě stačí a potom už je jenom na něm jestli to bude studovat více do hloubky, když ho to zaujme, nebo nezaujme a bude se věnovat necemu jinemu. Mě to celkem dost pomohlo a osvětlilo i pár věcí na které jsem nemohl najít odpovědi.
prosím ta nesranduj
veď sú tam asi 3% zo začiatočníckych skript. čo sa tam vlastne dozvie? o samotnom programovani tam nie je ani hovno. nevie ani čo je to OB1. nedaj bože niečo o programovacích jazykoch alebo HW konfigurácii. Ale hlavne že sa vie pripojiť cez bezprizórne adaptéri. :D:D:D
Vieš vôbec ty čo je OB1? keď dáš do plľacu takúto kravinu?
jurajjedlak napísal:Ako elektrikárovi s 35 ročnou praxou mi je bližšie programovanie v tzv. LAD móde, čo je možné prirovnať k zapojovaniu reálnych kontaktov, relé, časovačov ap. Funkčné bloky sú vhodné pre ľudí, ktorým to myslí v TTL logike, čo ja nie som. Pozri si túto stránku, je to jednoduché PLC s použitím AVR alebo PIC mikroradiča.
http://cq.cx/ladder.pl
Ano máš pravdu. Aj ja keď sa stretnem z elektrikárom ktorého mám zasvetiť do tajov PLC tak idem cez lader (rebrík). je to pre Vás prijateľne na pochopenie problematiky. osobne ale lader takmer nepoužívam.
0

Používateľov profilový obrázok
Majo2595
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Zlaté Moravce
Vek: 44

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Majo2595 » 15 Júl 2013, 14:18

kolega skús a pozrieť na toto:
http://www.kar.elf.stuba.sk/predmety/pk ... 00_pwd.pdf
samotný programovací jazyk SCL je asi na začiatok veľký masaker ale ostatné je v pohode. Pozri si čo je HW ako vytvoriť štruktúru programu, aké sa používajú dátové tipy a podobne. ak budeš rozumieť aspom polovyci s toho čo tam je napísané tak sa ti oplatí pokračovať v štúdiu. :D:D

držím palce
0

Nomen

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Nomen » 15 Júl 2013, 15:50

len na okraj , doplnim ze pri LAD nemoze vyuzivat niektore funkcie , logicke /GF/
Prílohy
FBD.jpg
lad.jpg

jurajjedlak
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Máj 2013, 14:13

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa jurajjedlak » 20 Júl 2013, 09:07

Hm, prečo všetci riešite S7, akoby neboli iné PLC. Existuje množstvo malých PLC systémov, ktoré v niektorých aplikáciách stačia. Ja viem, "až budem veľký, budem programátor PLC". Ale čo potom, keď už veľký som a som iba elektrikár, ktorý nechápe zákonitosti veľkého programovania :) .
A na okraj, i v LAD systémoch sa dajú použiť logické členy v podobe funkčných blokov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Merak » 20 Júl 2013, 11:08

ja som kedysi začínal s Omronmi
teraz mám doma jedno jednoduché PLC od Keyence (10 vstupov a 6 výstupov) a programom Ladder Builder a myslím že pre začiatočníka také niečo jednoduché stačí pre začiatočníka
pre mňa ako hardvéristu nie je problém programovať v grafickom móde či cez klopné obvody alebo funkčné bloky
keďže jediný programovací jazyk je u mňa Basic
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
neuro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11 Nov 2007, 00:00
Vek: 46

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa neuro » 05 Sep 2013, 20:37

Pre Majo2595-> myslis, ze je spravne frajerit tu, ze vies co je OB1 a SCL ?
Zacat S7-300-ovkou je asi take, ako ked prides prvykrat do autoskoly a posadia ta do Tatry 815.
Co je zleho na zaciatok na LAD-ri? A na jednoduchom PLC typu Mitsubishi Alpha alebo Siemens LOGO? Pripadne ten Keyence.
Nech si najprv dostane do hlavy, co su premenne, akeho mozu byt typu a hlavne logiku hradiel.
V Mitsubishi som nikdy nijake OB1 nepotreboval ;)
0

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa sonikmartin » 07 Sep 2013, 00:52

S cim zacit je jednoduche. Nejlepsi je to s tím k cemu ma nejlepe zdarma pristup a k cemu se dá jednoduse sehnat kabel a SW. S7 proto že je to jeden z nejrozsirenejsích systemu a je i celkem přehledný. Takže ja bych zacal s tim k cemu ma pristup.

Ja zacinal na S7-300 protoze jich tu mam asi 50ks takze to byla jasna volba, ale mam tu i nejakeho AB a potom nejakou S7-200 a i LOGO! jsem se musel naucit. Ale máte pravdu musi se naucit princip, logicky uvazovat a predstavit si co ta masina v daný okamžik dělá a co by se mohlo stát a vše podchytit a jak tohle zvladne tak je uplne jedno jaký jazyk a system pouzije.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa clim-ber » 07 Sep 2013, 02:18

50 je uz celkom dost. ja mam u seba v praci 20 x S400, par S300 a k tomu okolo 1500 roznych pohonov:))) tiez som sa vsetko musel ucit sam a stale toho mnoho neviem. esteze na vsetko mame jeden standard, tak pripadna chyba sa da uz najst pomerne rychlo.
0

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa sonikmartin » 07 Sep 2013, 10:37

jo to ja mam jednu S7-400 v PCI slotu druheho PC. Je to prima na testovani, potrebujes jenom PC a k tomu nic vic. Max nejake vzdalene IO. Zadny kabel a nic podobneho.
0

Nomen

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Nomen » 07 Sep 2013, 11:06

clim-ber napísal:50 je uz celkom dost. ja mam u seba v praci 20 x S400, par S300 a k tomu okolo 1500 roznych pohonov:)))
to sa da ? pri takom mnozstve sa nieco ucit programovat ? nie je to len prevadzkovanie strojov , pripadne nejaky reset , ..nuz asi by dodavatela poslali niekam , ak by som mal pri kazdom zastavenie zariadenia strkat do neho nejaky kabel a pripajal notbook ..ved by tam mala byt uz nejaka slusna vizualizacia ..nemyli si niekto hladanie vstupov a vystupov s programovanim ?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok