Jak začít programovat PLC

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa sonikmartin » 12 Sep 2013, 15:39

Nechodím ke každému PLC, všechno jedeme přes server s S7-400, přes kterou dokážu všechny naprogramovat a vidím do všech. Je tam samozřejmě i sběr poruch. DO každého PLC teď dopisuji tabulky pro rychlejší diagnostiku. Programy jsou velice slušně udělané a přehledné takže s hledáním IO není problém.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 28 Sep 2013, 02:43

Majo2595 napísal:
SMITH napísal:Tu je kurz STEP 7 programu pre programovanie PLC SIEMENS S7 300/400

http://www.foxon.cz/index.php?main_page ... s_id=167ca

čo nebude jasné , pýtaj sa ...
Prepáč ale to je čo za kurz? To je celé kravina a nie kurz programovania PLC Siemens S7 300 a 400. ty si už niečo aj naprogramoval podla tohto? 8O 8O 8O
Niekde na nete dokážeš možno vygoogliť skriptá ku školeniam ktoré reálne stoja 100ky € a toto sa na to ani vzdialene nepodobá. ak sa chceš aj stať PLC programátorom zabudni na to že sa ti to podarí len ako samoukovi. Simatic robím 7rokov a stále narazím na niečo čo sa musím niekoho spýtať alebo si aspoň vymeniť skúsenosti. Bez zdravého základu zo strednej, logického mislenia, absolvovaného školenia a hlavne dostatku príležitostí na zdokonalovanie sa nemáš šancu.
Nehovorím ,že je to perfektný kurz pre začiatočníka ... bohužial také som nikde nenašiel . Ani skriptá zo školenia mu bez fundovaného výkladu nepomôžu . Skôr knižka poznávame elektroniku - digitálna technika http://www.martinus.sk/?uItem=25700
by mu mohla dať základy , možno ešte nejaké stredoškolské skriptá , ale nič použitelné som zatial nenašiel .

Inak keď som bol svojho času na školení pre S7 200 , tak tam boli dvaja maníci , čo si školenie platili sami ... stálo 250 € .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa pajky » 28 Sep 2013, 07:36

ja ti odporucam precitat si manual k PLC, je tam toho celkom dost popisane a zacat s S7-1200.. niezeby som ju mal, ale logo je o nicom, 200ka je stara a 1200 mi pride aky taky nastupca 200ky a je uz s ethernetom, na programovanie ti staci asi len sietovy kabel.
http://www.meraniearegulacia.sk/product ... oduct=1474
zadarmo to sice nieje, ale co uz :) ako uz ktosi spominal je to pekna hracka, ktora ta dlho nebude bavit, pokial to niekam nezapojis, ale tak nieco sa naucis. a pokial nevies nic z digitalnej e. tak to asi bude aj boliet :)
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 30 Sep 2013, 16:52

Tak S7 1200 rozhodne nie je hračka , dokáže toho hooodne viac ako 200 ka , ale jasné , je treba si spraviť nejaký zmysluplný projekt ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

MarekIBM
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Okt 2013, 20:05

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa MarekIBM » 17 Okt 2013, 20:16

pani,ak by mal niekto zaujem o PLC OMRON ,poslite mi mail slevo SZ...ci uz soft alebo hardware
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 09 Nov 2013, 21:41

0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

bobo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 21:12

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa bobo » 12 Nov 2013, 00:45

Zdravim , som zaciatocnik , odporucam nasledovne :


http://www.trysim.de/

https://moodle.dce.fel.cvut.cz/file.php ... Pv54_e.pdf
staffweb.itsligo.ie/staff/kcollins/PLC/PLCProgramming.pdf‎
http://dogwoodvalleypress.com/production2/excerpts.asp
0

komil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Nov 2013, 13:14

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa komil » 16 Nov 2013, 18:46

maly napísal:Ahoj, zajímalo by mě, jak začít programovat plc, mám základy elektrotechniky, ale nemám zkušenost s digitální elektronikou. Byli by jste tak hodní, a navedli mě, jakou cestou jít za programováním plc. Děkuji moc.
Keby by som ti mohol poradit ako zaciatocnikovi , zdaleka sa vyhni vsetkemu co je spojene s menom Simatic, Step 7, Pro cs , a Win cc,
Step7 je jeden z najhlupejsich a najnemotornejsich programovacich jazykov ake boli kedy vymyslene. Ak si chces znechutit svoju zaciatocnicku karieru v programovani PLC a zanevriet na automatizaciu tak potom sa pusti do programovania Step 7.
0

fikfik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 14 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Liptov
Vek: 37

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa fikfik » 21 Feb 2014, 17:56

Zdravim! Ja viem, ze tato tema je stara. Ale pytal som sa v teme Zbyt. ot. vs. druhu a nejako sa to tam straca. .... proste sa to chcem spytat aj sem pre istotu.

Mam jeden dotaz. Najskor takto: dostalo sa mi do ruk PLC Mitsubishi FX2N 48MR. Pozeram, hladam ktomu nejaky ovladaci softver a nejako nemozem nic najst (fungujuceho). Neviem ci je chyba medzi stolom a stolickou alebo niekde inde. Chcem sa nieco naucit a teda sa pytam, kde najdem nejaky ovladaci soft na toto PLC? Samozrejme pre Win XP. Dakujem a zelam pekny den!
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 21 Feb 2014, 23:10

Nemám skúsenosti s tým to PLC , ale tu sa odkazujú na nejaký soft GX Developer
http://www.plctalk.net/qanda/showthread.php?t=58888

Samozrejme bude k tomu aj špecial kábel
http://www.ebay.com/itm/PLC-programming ... 27cd24db3a
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

fikfik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 14 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Liptov
Vek: 37

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa fikfik » 22 Feb 2014, 15:39

aha, ok! Ten soft mam, dik! K tomu kablu ... dufam, ze to pojde naprogramovat cez rs232 ... teda ostava sa mi iba modlit :wink:

Dakujem za cas a odpoved!
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa SMITH » 23 Feb 2014, 19:41

Ako cez RS232 ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Nomen

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa Nomen » 06 Mar 2014, 00:34

asi s tymto , ja tiez po nom pokukavam USB driver,..
Naposledy upravil/-a Nomen v 28 Máj 2014, 09:43, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa eurobastler » 07 Mar 2014, 20:33

komil napísal:
maly napísal:Ahoj, zajímalo by mě, jak začít programovat plc, mám základy elektrotechniky, ale nemám zkušenost s digitální elektronikou. Byli by jste tak hodní, a navedli mě, jakou cestou jít za programováním plc. Děkuji moc.
Keby by som ti mohol poradit ako zaciatocnikovi , zdaleka sa vyhni vsetkemu co je spojene s menom Simatic, Step 7, Pro cs , a Win cc,
Step7 je jeden z najhlupejsich a najnemotornejsich programovacich jazykov ake boli kedy vymyslene. Ak si chces znechutit svoju zaciatocnicku karieru v programovani PLC a zanevriet na automatizaciu tak potom sa pusti do programovania Step 7.
No keď je taký nemotorný, prečo je v našich pomienkach najčastejšie používaný? Skús dať nejakú alternatívu k S7-300 :wink:
0
Obrázok

bobbriss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21 Máj 2014, 12:23

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa bobbriss » 28 Máj 2014, 09:40

Zdravím. Chcel by som sa spýtať, či mi niekto nevie poradiť, ako postupne treba s nejakým 1 s časovým odstupom môžem spínať jednotlivé 2 outputy a potom to zacykliť ?
Potrebujem spínať ledky cez plc 1,2,1,... a tak stále dookola
ĎAKUJEM, boris
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa datam » 12 Jún 2014, 10:37

komil napísal:
maly napísal:Ahoj, zajímalo by mě, jak začít programovat plc, mám základy elektrotechniky, ale nemám zkušenost s digitální elektronikou. Byli by jste tak hodní, a navedli mě, jakou cestou jít za programováním plc. Děkuji moc.
Keby by som ti mohol poradit ako zaciatocnikovi , zdaleka sa vyhni vsetkemu co je spojene s menom Simatic, Step 7, Pro cs , a Win cc,
Step7 je jeden z najhlupejsich a najnemotornejsich programovacich jazykov ake boli kedy vymyslene. Ak si chces znechutit svoju zaciatocnicku karieru v programovani PLC a zanevriet na automatizaciu tak potom sa pusti do programovania Step 7.
ááááá ABBčkár sa tu dostal :D
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa datam » 12 Jún 2014, 10:42

bobbriss napísal:Zdravím. Chcel by som sa spýtať, či mi niekto nevie poradiť, ako postupne treba s nejakým 1 s časovým odstupom môžem spínať jednotlivé 2 outputy a potom to zacykliť ?
Potrebujem spínať ledky cez plc 1,2,1,... a tak stále dookola
ĎAKUJEM, boris
Urob si pomocou dvoch T_ON timerov bistabil a potom cez výstup tohto bistabilu spínaj jeden výstup a cez NOT druhý. Inak čítal som že tie LED chceš spínať cez RO a nie DO. To relé sa pri tom cvakaní asi onedlho rozsipe. Nie je stavané na nejaké stále cvakanie. Stále je to elektromechanický prvoch a mechanika nemá veľkú životnosť.
0

kovboj2000
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Apr 2014, 12:33

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa kovboj2000 » 02 Nov 2015, 12:51

>>>Komil píše :Step7 je jeden z najhlupejsich a najnemotornejsich programovacich jazykov ake boli kedy vymyslene. Ak si chces znechutit svoju zaciatocnicku karieru v programovani PLC a zanevriet na automatizaciu tak potom sa pusti do programovania Step 7.

Všade na svete v priemysle sa STEP 7 najviac používa, ale pre mladého pána je to najhlúpejší jazyk.... :-) Že niekto nechápe a nerozumie tomu to neznamená že je to najhlúpejší jazyk. STEP 7 je vývojové prostredie pre profesionálov a dovolím si povedať že jedno z NAJLEPŠÍCH !
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa pixell » 06 Nov 2020, 18:01

sonikmartin napísal:Nechodím ke každému PLC, všechno jedeme přes server s S7-400, přes kterou dokážu všechny naprogramovat a vidím do všech. Je tam samozřejmě i sběr poruch. DO každého PLC teď dopisuji tabulky pro rychlejší diagnostiku. Programy jsou velice slušně udělané a přehledné takže s hledáním IO není problém.
Ahojte neviete mi niekto poradit či je niečo take aj pre GX WORKS2 Mitsubishy?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Jak začít programovat PLC

Príspevok od používateľa pixell » 20 Dec 2021, 21:58

Ahojte prosím vás mám vzorový program na GX Works3 na ovládanie serva cez cclink.
Nerozumiem tejto veci napr. v Tom mC power Je zadane Enable Power on. Pricom je to bit.
Ale kde ten bit vezme?
KEby tam bolo napr x0,x1,x2 alebo M1,M2 .Teda niečo ,kde viem reálne priviesť 0alebo 1.
On si tam vymyslel power on ,ale kde to vzal?
Niekde zadal čo
MC_power 1.png
ten PowerOn zamena ?
Som už s toho jelen.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok