Sklenník-S7-1200

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mirko232
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 11 Dec 2015, 21:44

Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa mirko232 » 11 Dec 2015, 21:51

Ahojte, mám za úlohu spraviť niečo ako automatický sklenník,v podstate potrebujem len poradiť ohľadom výberu správnych súčiastok, PLC budem používať Siemens S7-1200, s naprogramovaním problém nebude, len potrebujem aby ste mi pomohli vybrať správne súčiastky, chcem aby sa pri určitej teplote zapol ventilátor( trebárs ventilátor z PC), a k tomu potrebujem neaké teplotné čidlo-rozsah teploty od cca 15-50 stupnov,presnosť môže byť aj 1 stupeň...nehrá to veľkú rolu...lenže neviem podľa čoho mám vybrať, mohli by ste mi sem dať neaký link na neaké lacné čidlo teploty, ďalej potrebujem zohnať čidlo vlhkosti, aby to fungovalo tak že keď pôda v sklenníku bude nedostatočne vlhká tak sa zapne kvapkové zavlažovanie, tak by som ešte potreboval poradiť aké čidlo vlhkosti ... , a ak by sa dalo tak by som ešte potreboval neaký motorček(?) resp. neaké čerpadielko ktoré mi z nádržky na vodu posunie vodu do neakých trubičiek... ak by mi s tým vedel niekto poradiť viac a zodpovedať mi veľa otázok tak mi napíšte správu a určite sa dohodneme aj na finančnej odmene ... gramatiku prosím vás neriešte, ak by ste mali iné návrhy kľudne sem s nimi ... a prosím vás nenarážajte nato že som sa mal učiť viac, ale vždy ma toto fascinovalo a nikdy sme sa o tom neučili tak to chcem pomimo odboru vyskúšať...
E- ešte ma zaujíma i čím by som mohol zohrievať ten skleník, keďže plc má 12v zdroj, takže neaký odporový drôt?, alebo..?, ak ten odporový drôt tak ako vybrať ak by bol skleník iba ako model- neakých 30x30cm a teplotu by som držal do 30 stupňov ?..

Ďakujem
0

alois

Re: Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa alois » 12 Dec 2015, 05:56

1. dopíš si vek a školu k identifikátoru, aby sa vedelo na akej úrovni sa s tebou treba baviť a podať odbornú radu....
2. lacný teplomer, snímač vlhkosti a k tomu S7-1200? Ide ti aj o praktické spojazdnenie, či iba projekt na papier ? Čo takto všetko na komponentoch Logo Siemens?
3. stránku Siemensu si už navštívil? Je tam sekcia s riešenými príkladmi pre Logo, S7-1200 a.t.ď. Studnica múdrostí pre školské projekty! Microsety pre S7-1200 si stiahni sám.
4. na kúrenie modelu ti stačí výkonový odpor, nepotrebuješ drôt...
5. čidlo teploty si chceš zapojiť kam a ako ??? Asi PT100 a analógový prevodník, aby si to riadil v programe, či? Lacný iba cez inzerát.
6. čerpadlo si zober zo starého auta z ostrekovačov. (šrotovisko...)
7. snímač vlhkosti pôdy? Dva medené drátiky zapichnuté v zemine a ako programovanie nie je problém, tak aproximačná tabuľka =vlhkosť/odpor pôdy....
8. obsluha riadenia HMI či prepínače?
Naposledy upravil/-a alois v 12 Dec 2015, 06:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa dxr » 12 Dec 2015, 06:02

Je dobre si premysliet ako budes merat podnu vlhkost ci zonovo alebo nejakom bode
urcite by si mal kupit nejake hotove cidlo vrati sa ti to na spolahlivosti vyhol by som sa domo robo cidlu
sice je to lacnejsie ale potom to chodis a oskrabavas a stale kontrolujes a poznam asi 3 metody merania
vlhkosti. mozno spin90 by mohol vediet on sa trosku okolo toho motal. Este nieje naskodu vediet
ako velky je ten sklennik a co tam bude za plodinu kvoli rozvodom.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

alois

Re: Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa alois » 12 Dec 2015, 06:15

dxr: ak ide o školský projekt, tak je finančne limitovaný (ak chlapec napr. nie je mladý Rezeš...) a moc drahých vecí nenakúpi. Už samotná S7-1200 na toto je zbytočná vec. Logom ľavou zadnou.
..........ako vybrať ak by bol skleník iba ako model- neakých 30x30cm ..........

P.S. Strašne sa hanbím, ale neviem programovať jednočipáky a iné moderné hračky. Ale v penzii sa to na reklvalifikačnom kurze doučím.
Už sme prihlásení dvaja JA a Alzheimer. Chcel som pôvodne piť s Parkinsonom, ale moc rozlievam.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa clim-ber » 12 Dec 2015, 07:37

1200-ku na citanie teplomerov a zapinanie par ventilov v skleniku ???
0

mirko232
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 11 Dec 2015, 21:44

Re: Sklenník-S7-1200

Príspevok od používateľa mirko232 » 12 Dec 2015, 12:25

takže, som v 2. ročníku, ale nemám to v odbore, akurát že v škole máme k dispozicii tieto PLC-čka takže preto chcem použiť to, úroveň?, skúste to čo najjednoduchšie povedať, niektoré veci viem, z iných zase nič... takže občas môže prísť i hlúpa otázka, ide mi aj o spojazdnenie MODELU, ako by som zapojil ten výkonový odpor?, a koľko ich budem potrebovať?, a aké?, ako vravím sklenník bude veľký asi 30x30 a 30cm na výšku, viac nie, a teplota tam bude max 30-35 stupňov, áno bude pravdepodobne treba aj analogový prevodník ktorý máme v škole, ale ešte som ho nevidel, ale v tomto sa nevyznám, takže to by som potreboval poradiť, ďalej obsluha riadenia by som rád cez HMI ale nikdy som to nerobil tak neviem... programovanie cez TIA portal V13 ktorú mi dal učiteľ... ako vidím tak možno aj to programovanie bude väčší problém ako tak pozerám pre "laika" je to dosť zložitý program...

-- Spojený príspevok 12 Dec 2015, 13:35 --

dxr, nemusí to byť také presné, ide iba o model skleníku, takže čím to bude jednoduchšie tým lepšie, čiže asi v neakom bode, rastliny tam nebudú, bude tam iba pôda na ukážku,
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok