Automatizácia uzáveru vody v dome.

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 01 Dec 2017, 09:04

Už keď mám niečím zabíjať čas (a vrážať do toho peniaze) tak nech to má zmysel. Z hľadiska inštalácie našťastie to v mojom prípade nie je až tak komplikované. Mne to príde ako zmysluplné mať nejaký systém ktorý v prípade havárie vody rieši uzavretie hlavného prívodu.
Detaily či analyzovať prietokomer, záplavové čidlá alebo ich kombináciu - to je asi veľmi individuálne.
Niekto spolieha, že sa nič nestane. Niekto sa spolieha na to, že škodu zacvaká poisťovňa. Niekto preventívne mení rizikové komponenty. Niekto ručne zatvára prívod vody pri odchode. Niekto to chce zautomatizovať. Univerzálne riešenie asi neexistuje.
Ale budem rád ak sa tu budú objavovať technické riešenia.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 01 Dec 2017, 10:05

marioo: ....Bude jednoduche naprogramovať, spolu s pohybovymi čidlami logiku, že.....

máš dva stavy:
1. nie som doma a ventil je zavretý, ALE AJ snímače sú aktívne
2. som doma a záplavové snímače sú aktívne

čiže vykrátením logiky strážim stále, ale iba pracujem s ventilom. Nie je dôvod do toho montovať pohybové snímače ako prídavnú kontrolnú podmienku.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 01 Dec 2017, 11:27

Uvažujem napr aj nad tým, že odchádzam a myčka je ešte zapnutá.. takže ventil system nezavrie, lebo vie, že na zásuvke xy je ešte odber energie .. a ked myčka doumyva .. potom ventil zavrie vodu...

a zaplavove čidla som nechcel inštalovať ... pretože sa mi nepáčia krabičky po zemi :) jedine ak by boli integorované v podlahe
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 01 Dec 2017, 12:00

Marioo: ty chceš to chceš riešiť tak, že preventívne pri odchode z domu ti vždy zavrie ventil? A čo havárie v noci, prípadne v technickej miestnosti...pivnici... jednoducho miestnosti kde nie je odhalenie úniku okamžité.
Mne sa zatiaľ páči myšlienka prietokového snímača v kombinácii so záplavovými snímačmi.
Ako vyriešiť konštrukciu záplavových snímačov (komunikáciu, napájanie...)?
Ako vyriešiť algoritmus prietokového snímača aby sa vylúčili falošné poplachy?
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 02 Dec 2017, 05:29

Záplavový si môžeš kúpiť v Číne a dorábať krabičku, môžeš ho bastliť a dorábať krabičku či zalievať ho vodotesne, alebo si v SR za 12€ kúpiť univerálny snímač a pripojiť ho k automatike.

Ak má dom pivnicu, kotolňu a.t.ď. Tak tam to riešim takto napriamo. Snímač, relé, napájač a selenoid, bez ohľadu na to, či pračka alebo myčka ide.

Samozrejme, že prúdovým relé pre monitorovaný spotrebič viež urobiť podmienku prevádzky. Ale ani prčka a ani myčka nemajú konštantný odber a niektoré po ukončení procesu pokiaľ ich manuálne nevypneš majú "istý" odber. Zase malý problém.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 02 Dec 2017, 09:47

Záplavový "snímač" bezdrôtový .. s krabičkou vysielačom.. za 2,69 USD... https://www.ebay.com/itm/433MHz-Wireles ... Sw0hlZsOYH

K tomu už len prijmač na 433 napojiť na "smart home mozog :) " a je to vyriešené...
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 02 Dec 2017, 12:08

nie som angličtinár: ......Need to work with 433MHZ alarm host.....

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 02 Dec 2017, 15:55

Cidlo pri zaplavení vyšle signál cez 433 MHz bezdrôtovo...
.. niekde treba zapojiť príjmač 433 a ten spracuje signál a napr zastaví vodu pošle sms atd
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pablox » 04 Dec 2017, 18:06

Tie čidlá LD-12 od Jablotronu plánujem tiež použiť...len ja do stupačky nenarvem 2x servo + prípadný bypass, škoda že nie je niečo veľkosti bežného solenoidu.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 08 Jan 2018, 18:04

Tak elektricky ventil je už tu :)

Tak sa pustím do toho... zmontovať všetku tú háveď okolo.... filter, regulator tlaku, druhy filter... potom pozvárať prívod...
zistiť, že tam kde som to chcel dať sa mi to nezmestí...
rozmyslieť si, že aj nejaky By-Pass k tomu by sa hodil ...

Proste normálny postup presne podľa projektu :))


a samozrejme predtým ako v stredoveku zmešovať obrázky - najprv velkosť.. potom zase zistiť, že majú vela pixelov tak zase resample...naozaj sa nedá nahrať nejaká knižnica do tohoto fóra ktorá "prežuje" obrázky a nebudeme musieť zakaždým robiť taketo "žuvanie" len preto, že to tu nikto už roky nerieši... ???
Prílohy
voda1-s.jpg
voda2-s.jpg
voda3-s.jpg
voda4-s.jpg
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 09 Jan 2018, 07:14

Osobne pred a za tú skupinu filtrov by som zaradil ešte gulový kohút na manuálne uzatváranie, keď budeš čistiť filtre.

Volil by som redukčný ventil s hrubým filtrom, alebo jeho umiestnenie na inú postupnost v sústave. Ten sitkový filter před ním, nie je niekedy dostačujúci.

Ak tam máš aj tlakovú nádobu (zásobník TUV) tak rovno aj vývod na pripojenie expanzky.

Ten vložený T kus je príprava na tlakomer? Ak áno, ja osobne by som ho dal za filtre.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Jan 2018, 11:47

Filtre máš asi veľmi blízko pri sebe. Časom sa ti môže stať, že budeš mať problém odkrútiť fľašu.
Aha, teraz vidím, že to je asi jeden kus. Tak nič. :ignore:
@alois
Pred vodomerom je hrubé plastové sitko na veľké nečistoty. Hrubý filter má pred redukčným ventilom - kúrenársky. Ten by som osobne nedával. Jednak bude problém časom zohnať tesnenie na prírubu, lebo ich nedostať a každý výrobca má iný tvar a iný priemer (ešte je ale možnosť použiť tekuté tesnenie), hlavne ale bude problém so sitkom, ktoré bude hrdzavieť aj keď je nerezové.

Ešte ma napadlo: Neviem aké jemné sú tie filtre, ale na TÚV zbytočne filtrovať dvojnásobne. To by som dal len pre pitnú vodu. Je tam aj strata tlaku v závislosti na hrúbke filtra, oplatí sa s tým počítať. Ešte by som pridal zariadenie na rozpúšťanie vodného kameňa.
0

Používateľov profilový obrázok
CxMato
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Dec 2017, 08:21
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 27

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa CxMato » 09 Jan 2018, 12:41

Chcem sa spýtať, čim chceš riadiť to servo čo máš na rúre ? Máš doma dáku riadiacu stanicu ?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pablox » 09 Jan 2018, 12:45

Určite si tam daj bypass, aby si v prípade poruchy serva dokázal pustiť vodu lebo na foto nevidím či sa dá to servo ovládať manuálne. Aby keď budeš v práci a žena doma s deťmi, neostali bez vody.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 09 Jan 2018, 12:51

budvar10: Nakoľko nepoznám dispozíciu prívodu pitnej vody do objektu, tak som to nechcel riešiť do detailu.

Rozdiel je, ak máš vodomer v šachte na kraji pozemku a vodu tiahneš do domu čiernym plastom, alebo pozinkom, alebo to všetko už má svoje roky pod zemou, čiže nános na stenách. Poprípade je vodomer v bytovej šachte 50 cm od sústavy. To nevieme.

Ten kúrenársky filter tam aj tak veľký účel nemá, bude s ním časom naozaj iba problém. Ja by som ho tam tiež nedával.

Dal by som T kus na začiatok a na koniec a spravil by som manuálny bypas. Môže sa ti seknúť ventil, ale aj redukčák.

Ten taliansky dvojfilter je do tlaku 10 bar. Takže kľudne to mohlo byť aj v poradí: gulák, filtre, redukčák, el. ventil a gulák na uzavretie. A za tým zmäkčovacia jednotka (ak je moc tvrdá voda), expanzky a spätné klapky.... Ale zase nepoznáme dispozíciu rozvodu TUV a pridružené zariadenia.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 09 Jan 2018, 20:09

Na začiatku mám ešte ventil aj na konci ... a medzi nimi bypass... a ďalší ventil je ešte 20 m od domu kde je vodomer.. ďalej to ide plastom až "Sem"

to "kurenarske sitko" na začiatku mám aj pri kotli už 17 rokov... a nikdy sa nestalo, že by tieklo.. asi pred 2 rokmi som kupil druhy "filter" do neho... pri kotli ho tak 1x za rok alebo za 2 roky vyberiem vydrhnem zubnou kefkou a založim naspäť... a pohoda.
Ale dobrý nápad kúpim k nemu ešte 2-3 sitká nech sú v zásobe aj "podložku"

Ano do T kusu chcem dať ešte nejaký senzor na tlak.. Vie niekto poradiť aký ? Myslím elektircký.

A hore to ešte rozcvaknem a dám tam prietokomer, len zatiaľ mám iba na 1/2" rúru a toto je 3/4 takže som to nechcel obmedziť bál som sa čo by to spravilo s prietokom.




Dnes som to spojazdnil :) teda čo sa týka vodárenskej časti

Spravil som si na to taký modul s nodemcu a 2x SSR a 2x relé bude to aj na ovládanie kotla + meranie teploty cez Dallas čidlá..
len musim upraviť ešte jedno rele lebo ventil pracuje tak, že po privedení 12 V sa otvori a po otočení polarity sa zatvori čo budem riešiť cez jedno rele s dvojitými prepínacími kontaktmi.

Zatiaľ je to len v pracovnej verzii
Prílohy
voda-f1-s.jpg
voda-f2-s.jpg
voda-fmc-1-s.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2018, 00:53

Tak pracovná verzia s úpravou na otvaranie/zatvaranie ventilu na vodu...

nemal som po ruke relé s dvomi pármi kontaktov tak som musel použiť dve naraz :) (tie čierne na doske kde su 3 rele)

K tomu ešte jeden bug DC-DC convertor lebo rele čo som mal doma je na 24V a ventil je na 12 V ...

takže "bežné komplikácie" ale chcel som to mať hneď takže tak :applause:

Samozrejme, že som nemal DC-DC na 24 V ale len na 20 tak je tam v tej zelenej bužírke zopár diód :)

Proste pracovná verzia - veď to poznáte


Ešte dorobím podsvietenie filtra LED kami .. keď bude voda pustená bude svietiť celý filter na zeleno, keď zastavená na červeno

a keď prejde interval na výmenu filtru tak bude blikať zelená/červená :) :thanks:

zároveň to bude nočné osvetlenie vo wc kde je to umiestnené .. takže dve muchy jednou ranou :potlesk:
Prílohy
Voda-mcu-1-s.jpg
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 10 Jan 2018, 07:56

čo tak ovládať ventil cez H mostík?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pablox » 10 Jan 2018, 08:15

Podľa mňa je spoľahlivejšie relé...ako budeš mať zálohované napájanie v prípade výpadku siete?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2018, 09:44

Pablox:
Ventil zostáva v stave aj po výpadku v takom ako bol. Nie je to solenoid ale mechanický krokový motor ktorý otvorí/zatvorí.
Takže ak vypadne elektrina tak to nič nemení na stave v akom bol predtým.

Našťastie výpadky nemávame často a ak náhodou páni zo SSE v lete nič nerobia a čakajú, že sa váha snehu na stromoch v zime neprejaví mám 3kW generátor ktorý utiahne svetlá, telku, kotol, chladničku...

-- Spojený príspevok 10 Jan 2018, 09:50 --

lacog: H mostík je fajn, ale pri zlom naprogramovaní vstupov by mohla nastať situácia, že by som tranzistory upiekol :) takže v princípe jedno relé s dvomi pármi kontaktov je jednoduchšie a spolahlivejšie. Jedine, že by sa k H mostíku spravila ešte blbovzdorná HW logika s 74HC240 ktorá by H mostík ochránila.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok