Automatizácia uzáveru vody v dome.

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa ondistef » 29 Nov 2017, 10:22

Ja som minule narazil na tento servomotor k ventilu, síce je určený na plyn, ale v podstate je jedno na aký ventil sa namontuje a aj cena je celkom zaujímavá. Prevádzkové napätie: DV 6V ~ 18V
http://www.hlasice-detektory.sk/detekto ... 511-detail
0

raki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 05 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 57

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa raki » 29 Nov 2017, 10:27

Tak po vytopeni synovho bytu / praskla hadicka pod dresom/ som aj ja rozmyslal ako takymto situaciam predist. Su asi dve riesenia:
1 - k zabezpecovackam v byte su senzory vlhka, ktore sa kladu na zem a zabezpecovacka ti posle SMS. - co potom?
2- system s meracom prietoku a elektroventilom - na nete som nasiel hotove riesenie http://www.vodostop.cz/popis-systemu-vodostop.html. Toto riesenie by sa dalo realizovat aj amatersky.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 29 Nov 2017, 14:45

lacog napísal:Marioo: ako riešiš prietokomer? A ventil sa mi vidí oveľa praktickejšie napájaný s malým napätím - bezpečnosť, možnosť zálohovať napájanie... Ja asi zoberiem tie čo som dal link.

Prietokomer budem riešiť cez hallovu sondu a vrtulku v trubke :)

Mám doma tento: https://www.ebay.com/itm/G3-4-Water-Flo ... 2749.l2649


Ked príde ventil tak budem riešiť najprv "potrubnú a vodárenskú časť" a potom ovládanie, logiku ...
0
Naposledy upravil/-a marioo v 30 Nov 2017, 00:18, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2017, 23:36

Ja si myslím, že prietokomer je tam celkom zbytočný.
Stačí umiestniť paralelne aj viacero čidiel zaplavenia,tam kde je najväčšia pravdepodobnosť, že niečo praskne a potom stačí ovládať zatvorenie ventilu na prívode vody. Dal by som za sebou dva ventily, jeden pre ručné otvorenie/ zatvorenie a druhý za ním , ten bezpečnostný ,ovládaný elektronikou.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 30 Nov 2017, 00:11

Ano určite to bude v slede : Ručný ventil, filtre, elektrický ventil, prietokomer...

5ko: Zaplavenie a ťahať čidlá, alebo aj bezdrôtové a baterky atd.. to by bola "oštara" a aj tak Ti praskne trubka niekde inde :)
( nebude predsa v kupelke pri vani čidlo, pri pračke, na WC.. pri linke kuchynskej.. atd... ) jednoduchšie bude niečo naprogramovať... a najmä zisťovať prietok, pripadne aj objem vody... ak niekde tečie 20 minut a nie je to do vane spolu s teplou vodou tak je jasne, že buď polievame zahradu, napušťame bazen alebo je niekde chyba :)

Proste jednoduché algoritmy na to, koľko vody má kedy isť.. pripadne tlačitko pre opustenie domu, alebo spojenie s čidlami a zámkom dverí... možností je veľa...

To všetko už bude riešiť SW časť..

-- Spojený príspevok 30 Nov 2017, 00:12 --

Ano určite to bude v slede : Ručný ventil, filtre, elektrický ventil, prietokomer...

5ko: Zaplavenie a ťahať čidlá, alebo aj bezdrôtové a baterky atd.. to by bola "oštara" a aj tak Ti praskne trubka niekde inde :)
( nebude predsa v kupelke pri vani čidlo, pri pračke, na WC.. pri linke kuchynskej.. atd... ) jednoduchšie bude niečo naprogramovať... a najmä zisťovať prietok, pripadne aj objem vody... ak niekde tečie 20 minut a nie je to do vane spolu s teplou vodou tak je jasne, že buď polievame zahradu, napušťame bazen alebo je niekde chyba :)

Proste jednoduché algoritmy na to, koľko vody má kedy isť.. pripadne tlačitko pre opustenie domu, alebo spojenie s čidlami a zámkom dverí... možností je veľa...

To všetko už bude riešiť SW časť..
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Nov 2017, 00:27

Nemusi hned prasknut. Staci, ze bude pomalicky vytekat. Vtedy prietokomer nezisti nic, nie?

Mne napriklad vykvapkali dva litre vody z akvarka za noc. Pekne krasne po privodnej snure do filtra ... Voda vytekala, ako sa robila "fontanka" na filtri, cast z nej sa chytala na kabel. Po kabli to pomalicky stekalo dole, ked narazilo na hranu skla, tak stieklo po vonkajsej strane. Keby som nevidel, neuverim.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 30 Nov 2017, 00:36

Záleží aký prietokomer sa použije.. sú citlivejšie aj menej citlivé.. takže 100 percent istota nie je nikdy.. ale riziko "bežných prasknutých WC a prívodných !pancierových" hadíc sa dá minimalizovať...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa enigma » 30 Nov 2017, 05:47

dá sa to aj jednoduchšie - odchádzaš z domu , pozatváraj hlavné uzávery v stupačke a máš istotu že nikoho nevytopíš .
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pablox » 30 Nov 2017, 08:11

Riešim tiež niečo podobné do bytu, ale zatiaľ len na úrovni GSM signalizácie. Impulzy z vodomerov budem snímať Hallovou sondou a reflexným snímačom (mám iný typ vodomeru na TÚV ako na SV) + záplavové čidlá v kúpeľni, záchode a asi aj kuchyni. V byte nevidím problém v inštalácii záplavových čidiel, keďže zo stúpačky to vie človek potiahnúť do všetkých 3 miestností. Keďže sa mi nechcelo písať algoritmy na analýzu spotreby vody, mám tam prepínač režimu Doma/Mimo domu. Keď je prepnutý na režim Mimo domu tak akonáhle sa zaznamená impulz z vodomeru, posiela sa SMS. Samozrejme, ako píše Enigma, vypínať vodu pri dlhšom odchode z domu.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 30 Nov 2017, 08:27

Prasknuté tesnenie kvapká, hadica strieka.

Nech sa "naprogramuje" hoci čo, nevyhneš sa tlačidlu, snímaču, ktorý jednoznačne dá info, že je dom bez obyvateľov.
Ja mám v záplavových snímačích jednu tuškovú baterku iba 3 roky a systém vyhlasuje 60% kapacity. Takže na baterkách to vôbec nestojí a nepadá.
Snímač pod kuchyňskou linkou nie je vidno, detto za pračkou či WC keramikou, takže vec dizajnu to tiež nie je.
Nie každý čo má RD, má vodomer v dome. Ak je to bytovka tak áno. Čiže zase exteriérový bezdrôtový prenos zo šachty, alebo podružný prietokomer v dome.
Ak niečo iba kvapká, máš na vstupe do domu filter a niekde po ceste k zásobníku TUV aj expanznú nádž, tak hydromechanika bude robiť trochu problém. Vlastná skúsenosť.

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 30 Nov 2017, 09:11

Podľa mňa - GSM signalizácia a vlastne všetky druhy signalizácie ti prd pomôže ak nemáš možnosť zareagovať. Signalizáciu ako doplnok OK. Pri odchode z domu ručne zatvárať ventil to snáď ani vážne nemôžeš myslieť :roll:
To si viem predstaviť akurát pri odchode na dovolenku.
Ešte je rozdiel v byte a v dome. V byte pri úniku vody môže byť škoda väčšia a možnosť namontovať nejaký elektrický uzáver môže byť zložitejšia. Už len z hľadiska teplá a studená voda.
V dome podľa mňa má majiteľ voľnejšie ruky na montáž takýchto vecí.
Samozrejme je to zariadenie ktoré každý dúfa, že nebude potrebovať a skutočne možno na 99,9% to nikdy potrebovať nebude.

Teraz k tej praktickej časti - každý to má trochu inak ale vo všeobecnosti podľa mňa prietokomer + v najviac rizikových častiach záplavové čidlá.

Otázne je v akom poradí namontovať a čo. Pretože logicky by mal byť filter medzi prvými ale v linku čo som vyššie dával chlapíkovi praskol práveže filter a cez neho vytekala voda.
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa kamilko » 30 Nov 2017, 09:14

Zivotnost tych hadic (guma s opletenim) je 3 az 5 rokov potom ju mate preventivne vymenit.
Ak mate vodu z vodovodu kde je vecsi tlak ako 3,5Bar,tj bez regulatora. Tak by som to menil kazde 2 roky. Zavisi od vyrobcu hadice a pouziteho plasta.
Tak ze namiesto x senzorov. Men pravidelne hadicu ako kaze vyrobca alebo si daj nerezove trubky.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 30 Nov 2017, 09:23

Kamilko: niekto ti zaručí, že ak budeš meniť preventívne hadice každý druhý rok tak sa nič nestane? Ja mám v dome 2 záchody + 2 malé umyvadielka, 2 umývadla, 2 práčky, 2 vane, 2 kuchynsky drez, 1 umývačka, bojler, kohút vonku... a možno som na niečo zabudol.
Pre mňa investícia do "protipotopového systému" cca 50-100€ nepríde ako vyhodené peniaze.
Sú určité veci na ktorých sa neoplatí šetriť - komín, plyn ... voda

-- Spojený príspevok 30 Nov 2017, 09:30 --

alois: tie záplavové čidla máš vlastnej konštrukcie?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa miroja » 30 Nov 2017, 11:22

A este tiez odporucam zavierat venil k pracke, ked doperies (pokial nepries kazdy den).
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 30 Nov 2017, 11:44

Ako funguje tento ventil ?
http://www.hama.sk/xavax-poistny-ventil/
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pablox » 30 Nov 2017, 12:43

miroja napísal:A este tiez odporucam zavierat venil k pracke, ked doperies (pokial nepries kazdy den).
Toto som počul od viacerých ľudí, je nato nejaký špeciálny dôvod? Lebo mne ťa hadica pride celkom hrubá ale zadrhel by mohol byť v tých plastových koncovkách...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 13:09

Preste tak, zatial som sa nestretol, že by praskla samotná hadica,väčšinou to praskne na tom kolienku, pretože ked práčka tancuje,aj ked tieto novšie už menej, ale ak je hadica našponovaná a to kolienko tiež, tak sa tam môže pnutím oslabiť a podla *Murphyo zákonov presne vtedy, ked nie sme doma.Väčšina potôp z práčky je spôsobená vyskočenou vypúšťacou hadicou z vane,či umyvadla,ak nie je pripojená na pevno do sifonu.
Predpokladám, že ten ventil / nešťastne zvolený názov, nie je poistný, ale skôr ,bezpečnostný,, /má vo vnútri nejakú škrtiacu klapku ,ktorá je priepustná len pri určitom prietoku,ktorý sa predpokladá pri napúšťaní vody do práčky,ale pri zvýšení prietoku sa tlakom vody ,, upchá,,čiže zatvorí prívod, ale na to by som sa moc nespoliehal, lebo aj mikrotrhlinou na tom kolienku ,to dokáže za pár hodín spolahlivo vytopiť .Ale asi biíízňííís. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa miroja » 30 Nov 2017, 13:15

Vlastna skusenost.
Nedavno ma vytopila suseda o dve ci tri poschodia vyssie, mala nejaky problem s tesnenim medzi ventilom a hadicou. Najskor to udajne len slzilo,kaslala na to, casom to zacalo tiect ....
Uz dost davno som sposobil poroblem ja. Pracku som mal dalej od venilu, tak som kupil spojku a dve hadice. Obe boli tovarenske,koncovky zalisovane, ziadne home-made eska-pasky a po roku-dvoch vytrhlo z konca jednej hadice koncovku a voda sa liala plnym prudom. Este stastie ze vtedy bola Ex na materskej dovolenke a doma, tak na to prisla asi po 5. min, ale vody bolo aj tak pozehnane nielen v mojom byte;-(.
Tak isto odporucam pravidelne kontrolovat a vymenit (v panelakoch) pancierove tlakove hadice medzi bateriami a privodom zo stupacky. V panelaku sa menili vsetky pocas poslednej rekonsrukcie stupaciek (2003-2005 ?) a za posledne roky sme mali par vytopeni prave rozrhnuim tychto hadic ;-( . Postupne tvrdnu a keze sa podla zakona merace TUV a SV musia pravidelne menit, staci hadicami trochu pohnut a potom je to len otazka casu, kedy to rupne.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 30 Nov 2017, 18:21

Mal som pancierku, ktorá bola "nová" a po založení ustrelilo koncovku po 2 týždňoch...

Dokonca pri návode pre Umúvačku riadu je uvedené, zastavovať vodu ... no komu by sa chcelo zastavovať ventil za kuchynskou linkou :)

Takže určite budem mať pri dverách tlačidlo : ODCHOD z domu, ktore vodu jednoducho a vždy zavrie.

Bude jednoduche naprogramovať, spolu s pohybovymi čidlami logiku, že ak sa spí a napr pračka nema odber tak nemá čo nikde tiecť voda....

to už bude na laborovanie potom
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 19:06

V 50tich rokoch sa robili v panelákoch odbočky zo stupačiek do batérií a WC, olovenými trubkami.
Nebyť výskumníkov, čo zistili že olovo je jedovaté, fungovali by dodnes./aj my/
V 60tich rokoch sa prešlo na novodurové trubky ,tie by tlak aj vydržali,ale stačilo o ne zavadiť v stupačke ,a praskli.
V 70tich rokoch sa začali používať konečne medené rúrky pochromované, ale hoci boli spolahlivé, teflonové kónusové tesniace krúžky v 3/8 "maticiach tvrdli a po čase prepúšťali.
V 80 tich rokoch sa začali používať opletené flexihadičky/ až dodnes/ , no to už začala pohroma,nakolko tie predošlé nemali problém bez poruchy vydržať 10-20rokov,tak tieto kurvítka po dvoch troch rokoch praskajú, v tom najlepšom prípade vydržia sotva 5 rokov.
Ich problém spočíva v tom, že ked sa začali používať pákové batérie,tak pri otvorení a zatvorení batérie dochádza k tlakovým NÁRAZOM a poklesom , pričom vnútorná mäkká hadička sa napína a sťahuje, pričom dochádza k praskaniu tenkých ,,ocelových ,, vlákien /skôr cvernových ,ako ocelových :wink: / opletenia a po čase sa v miete ohybu popraskajú natolko, že už nedokážu udržať tlak vo vnútornej gumenej hadičke/prezervatív je asi hrubší/ a tá sa vyduje na najslabšom mieste opletenia a PRASKNE.... no a problém je na svete.Niekde som sem dával aj fotky, ako vyzerali v stupačke,ked som prerábal svokrov byt.
Pri klasických batériách s otočnými kohútikmi tlak narastá ,či klesá pomaly a vtedy tak opletenie netrpí.

Chápem, že obavy z vytopenia sú dobrý motív na bastlenie a navyše keď ťa to baví, tak sa dá vymyslieť sofistikované ovládanie,ktoré ti ako tak zabezpečí dobrý pocit, že máš všetko pod kontrolou,ale ....buď si istý, že ak nevytopí teba,alebo suseda pod tebou , tak ťa vytopí sused nad tebou,ktorému to budeš musieť asi namontovať tiež, aby si mal dobrý pocit,že prídeš domov, nie do krytej plavárne. :wink:
V rodinnom dome je to len o tebe,ako si to ošetríš,tam ale záleží od umiestnenia vodomeru, hlavného ventilu... či sa to dá zrealizovať bez väčších nákladov na ťahanie káblov ,či zariadení, na prenos signálov.
Ono sa to povie, ked idem z domu, odstavím vodu,ale ak máš závlahu trávnika,polievanie záhonov.... bude treba špecifikovať body, kde treba vodu nechať a kde ju kontrolovať a odstavovať...a už sa to komplikuje a predražuje.
Prietokomerom kontrolovať, či mi slzí záchod,ked nie som doma, zaváňa pohodlnosťou, pretože jednak sa to nestane z ničoho nič,ale je to postupná záležitosť ,takže stačí občas mrknúť do misy,či sa nevlní hladina a treba to riešiť výmenou alebo vyčistením čriev v nádržke a nie pre istotu zatvárať ventil pri odchode z domu.
Ale.. proti gustu, žiaden dišputát.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok