Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa peterple » 01 Apr 2020, 21:05

Srandu si nerobím, pozri si video na tom tretom linku prvého príspevku

V žiadnom prípade nezavrhujem ľudovú tvorivosť aj medecínskom fachu. Napríklad toto je obdivuhodný projekt. Ak by som mal v rodine diabetika tak by som to asi tiež staval.
https://www.techrepublic.com/article/we ... iled-them/
Je to robotická slnivka ktorú postavil chlapík ktorý vraj 5 rokov lámal zabezpečenie inzulínových pump, aby potom urobil regulačný systém dávkovania inzulínu ktorý je vraj lepší ako zdravá slinivka.
viac o tom tu
http://petr-kubac.blog.cz/1910/open-source-slinivka
Celý systém vyjde na 250$. A žiadna zdravotnícka firma ho nevyrába, lebo .....
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa AEdison » 01 Apr 2020, 21:39

E001 napísal:Všetci tu okiadzate Arduino, tak sa opýtam takto: Bavíme sa o origináli, alebo o číňankovom klone? Je teda tým problémom hardware, či soft?
Nejde ani tak o železo. Či kúpiš originál alebo čínu (aj originál je čína), musia do neho nahrať bootloader aby to vôbec chodilo s sw. Už len tým ti vytriedia 95% zmätkov. Dovolím si tvrdiť že na "fake" mcu narazíš skôr keď si ich kúpiš osobitne s číny ako na arduine s číny.
Problém nastáva v "user friendly" prostredí pre arduino. Mnoho (ak nie už všetky) interakcie s ostatnými komponentami/modulmi sú riešené formou knižníc, do ktorých ako arduinista nevidíš (alebo nechceš vidieť lebo nerozumieš čo vlastne robí), problém nastáva keď ich začneš kombinovať bez porozumenia a potom sa čuduješ prečo niektoré veci nefungujú. Povolené/zakázané prerušenia bez vedomia programujúceho, dve funkcie prepisujúce nastavenie jedého timera, pretečené premenné... atď atď... Toto myslel martin knocik tým mínovým poľom.
S arduinom sa dajú zhotoviť spoľahlivé a funkčné zariadenia na DOMA, len musíš premýšľať keď píšeš. Alebo použiť arduino ako hrubý "zdroj" mcu a písať v Atmel Studiu ako to najčastejšie robím ja.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa Atlan » 01 Apr 2020, 21:46

Preto či je to mechanický mech poháňaný motorčekom s reguláciou otáčok, alebo Arduino na ,,pavúka,, alebo sofistikovaný plúcny ventilátor.
Rozdiel medzi plucnym ventilatorom a mechom je ten. Ze na ventilatore prezijes aj mesiac ale na tom mechanickom mechu max par hodin. Co v pripade corona virusu ked to pptrebujes na cca tyzden je akosi nedostatocne.
Okrem toho v cesku maju rozbehnuty projekt na vyrobu ventilacie a celkom zmaknuty.
Neviem ako je na tom oxford, ale len primitivne stlacanie mechu nestaci.

V cesku to chcu aj certifikovat
https://www.corovent.cz/
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa E001 » 02 Apr 2020, 00:07

AEdison ďakujem za vysvetlenie, čiže ak som to správne pochopil, slabinou je používanie knižníc. Nemám veľmi predstavu, čo všetko musí sledovať a s akými vstupnými parametrami musí tá pumpa spolupracovať, prípadne aké vstupy potrebuje. Ale keby sa našiel borec, ktorý by vyvinul jednoduchý program s tým, že by použil hotové knižnice iba na komunikáciu s displayom, prípadne na podobné srandičky a ostatné by nakodil sám, tak by to nemuselo byť na zahodenie. Či? Možno sú moje úvahy úplne scestné, lebo posledné, čo som programoval, bol ZX Spectrum v Basicu :biggrin: a to sú už pocitovo stáročia. Ja som len v médiách zachytil info, že tu nás na Slovensku dvaja doktorandi v spolupráci s dvoma lekármi vyvynuli pumpu za zlomok ceny tých teraz ponúkaných zahraničných, čo sa predávajú za tuším 22 000€.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Apr 2020, 07:03

To je prave ten problem, postahujes si kniznice... tie kniznice tam vie pridat hocikto. A nevies ktora co pouziva. najlepsie je urobit to, ze si proste z nich vykuchas co potrebujes.
Napisem ti konktretny pripad co sa mi stalo. robil som si ovladanie svetiel. klasika pwm na ledky. potom som tam pridal kniznicu na prijem infra z do - reku budem ich ovladat diallovym. a zrazu jeden kanal pwm nefunguje. mne trvalo asi 5 minut zistit, ze ten port, kde mam jeden kanal pwm zdiela aj timer, ktory vyuziva ta irda kniznica. a takychto pripadov je vela.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa peterple » 02 Apr 2020, 09:13

Zase musím len pochvaliť ČVUT. Neviem ako je na tom Oxford, možno tam majú aj niečo iné než toho jedného inžiniera s arduinom, ale takto si to prestavujem, že by to malo vyzerať z univerzity.
https://www.corovent.cz
Je tam síce tiež kopu drátov ale mám k tomu trochu viac dôvery než k tomu arduinu. Už len napríklad preto že komponenty majú CE a sú minimálne priemyslového ranku. Tiež že to robili ľudia čo v tom robia desiatky rokov a a nie dva týždne. Navyše už vedia vyrobiť 500ks a vedia na to zohnať aj financie (nie, štát to nepodporuje - veď načo, školy sú predsa zatvorené).

Teraz už len vyškoliť pár tisíc zdravotníkov aby vedeli všetky tie ventilátory čo zrazu budú obsluhovať.

A ešte pre zaujímavosť požiadavky pre rýchlo vyrábané plúcne ventilácie ktoré definuje britská vláda
https://assets.publishing.service.gov.u ... 1_v3.1.pdf
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Apr 2020, 09:37

Cesi co sa tyka vyvoja, to vedia. Ten ich ventilator vyzera normalne. o tomto som hovoril, aj ked su tam kable, tak oni prepajaju moduly a nie jednotlive suciastky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Apr 2020, 15:18

pocitujlasku napísal:...... a zrazu jeden kanal pwm nefunguje. mne trvalo asi 5 minut zistit, ze ten port, kde mam jeden kanal pwm zdiela aj timer, ktory vyuziva ta irda kniznica. a takychto pripadov je vela.
To tie kniznice nemaju ani popisane ake prostriedky vyuzivaju?
Cele to Arduino je potom naozaj z "hovna pliecť bič".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa daqq » 02 Apr 2020, 17:09

V teme su tri problemy:

1. Chapenie ucelu zariadenia: Tieto zariadenia nie su v ziadnom pripade myslene ako priama a uplna nahrada profesionalneho, certifikovaneho zariadenia. Ziaden z ich navrharov ich tak neprezentuje. Ich cielom je poskytnut v priprade totalnej nudze lekarom inu moznost nez dat pacientovi nic, napojit ho na kompresor ktory ukradnu od spravcu budovy alebo na vysavac od upratovaciek. Lepsie nieco malo nez nic.

2. Reprezentacia mediami: Bohuzial, media idu po senzacii a titulok
tunak tito chlapci, rovnako ako desiatky dalsich timov po celom svete, mnohi z nich omnoho serioznejsie, sa snazia vytvorit nudzove riesenie ktore dokaze riesit istu podmnozinu pripadov s ktorymi mozu lekari pocas sucasnej epidemie prist do styku
neznie dako uzasne. Omnoho lepsie znie titulok
NASI CHRABRI JUNACI VYMYSLELI REVOLUCNU NAHRADU NEDOSTATKOVYCH DRAHYCH PLUCNYCH VENTILATOROV LEN ZA 10 EUR, MOZE ZACHRANIT TISICE ZIVOTOV!!!1!!
Objektivita, informovanost a nuance davno vymyzli z medii pri reportovani o vede a technike.

3. AntiArduino fasizmus: Arduino je vyvojova platforma urcena na rychle prototypovanie, experimentovanie, skusanie veci a tak dalej. Ja sam som to par razi pouzil ked som potreboval nieco rychlo zbuchat, daku pomocku, generator impulzov atd. Seriozne veci robim na vlastnom HW, firmware pisany v C a tak dalej, ale na rychlovky a jednoduche veci je Arduino super. Da sa samozrejme pouzit aj na pokrocilejsie veci, no tam by som uz uvazoval o inych rieseniach - ak do niecoho vrazim mesiac vyvoja tak ci tak, tak to mozem spravit nearduinom.
Dojem o tom, ze Arduino je pre blbcov je tu preto, lebo aj blbci to dokazu pouzivat. Problem je v tom, ze su blbci ktori sa nasledne prezentuju ako maxi programatori lebo na siedmy pokus rozblikali tri LEDky bez toho aby im to zhorelo. To je uz ale ludsky problem a zlyhanie ludskeho faktora.
Je to urcene pre ludi ktori chcu nieco maleho spravit bez niekolko rocnych skusenosti s vyvojom. A tuto rolu to plni vyborne.

A co sa tyka toho, ze niektore tie zariadenia su na Arduine postavene: No a co? To nie je finalny vyrobok, to je prototyp. Finalny vyrobok bude vyzerat totalne inak, vlastna DPS, mechanika, vsetko. Vsetci co navrhujeme veci vieme aky je rozdiel medzi experimentalnym kuskom a finalnym vyrobkom.



Posledna vec: Porovanie jednotlivych projektov: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... dM/pubhtml
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa dudoo » 02 Apr 2020, 22:56

Dr.Martin napísal:Dnes ráno v teleráne boli týto naši chlapci. Je to také urob si sám riešenie ale mne sa to páči.https://app.tvnoviny.sk/koronavirus/199 ... tia-tisice
Trochu neskoro reagujem, ale bolo 1. apríla, tak som to aspoň pochopil ja.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Apr 2020, 23:19

romiadam napísal:To tie kniznice nemaju ani popisane ake prostriedky vyuzivaju".
niektore ano, ine nie. Tam je problem ten, ze kniznicu moze vytvorit/pridat hocikto.
Dagg: arduino sa od zaciatku zaraduje do kategorie edu, cize ma to prilakat ludi na programovanie, oboznamit ho relativne jednoducho so zakladmi programovania, lenze casom sa to rozsirilo a teraz si vela ludi mysli, ze ked rozblikaju ledku, tak su programatori. ja sam robim v arduine, lebo na rozne hracicky pre deti typu blikajuce svetla na aute, alebo ovladanie cez BT, meteostanice... je to super a usetri to kopec casu.
ale napr. riadenie kurenia by som mu nezveril.
ja mam sice na nom postavenu inteligentnu domacnost, ale vsetko je stavane tak, ze je to doplnok. Nefunguje, tak sa nic nedeje, ale inak viem teploty v miestnostiach, ci mi netecie niekde voda, viem si regulovat svetla. pokazi sa, ok, svetlo si viem vzdy zapnut vypinacom na stene.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Plucný ventilátor Ox Vent s Arduino

Príspevok od používateľa datam » 12 Okt 2020, 09:29

Trošku OT ale ja tak k veci. Stále a dokola opravujem veci v SW na linkách ktoré fungujú roky bez problému a stačilo aby sa vymenila obsluha a problém sa prejaví. Takže s tou spoľahlivosťou SW je to otázne. Niečo podobné ako keď si čítaš sám po sebe. Chyby jednoducho nevidíš.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok