Pestovanie hub - automatizacia

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Pestovanie hub - automatizacia

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Sep 2020, 14:44

Cavte,

Na youtube som videl video ako sa daju pestovat huby na raselinovom substrate v plastovej krabici a zaujalo ma to.

https://www.youtube.com/watch?v=5GmMeOTgk0U

Tych videi a sposobov je milion. Ale takto neako si to predstavujem.

Z automatizovat udrzanie konstantnej teploty v krabici pre mna nie je problem. Problem je ze treba zabezpecit ventilaciu na odvod CO2a privod cerstveho vzduchu v urcitych intervaloch (netreba neustale). Lenze by mi to cerstvy vzduch vysusoval a preto to treba casto poprasovat vodou. Aby mi to cerstvy vzduch nevysusoval, tak som rozmyslal, ze by som tam privadzakl vlhky cerstvy vzduch zohriaty na pozadovanu teplotu. A tu by som potreboval sa s vami poradit.

Ako zvlhcit vzduch na co najviac a zaroven zohriat a rychlo. Asi tam fukat vypary z vriacej vody (ochladebe na pozadovanu teplotu) by bolo energeticky narocne, nie? Keby som fukal vzduch cez vlhku handru a zohrial? Nebolo by to lepsie?

Taku mam predstavu, ze by sa kazdu hodinku zapol ventilator na par minut a prefukal tu nadobu vlhkym zohriatym vzduchom. Takze CO2 sa odvedie a substrat sa nebude vysusovat, lebo sa privedie vlhky vzduch a tiez sa neochladi, lebo bude zohriaty na tolko kolko treba (myslim ze okolo 25 stupnov by stacilo).

Takze ako neajefektivnejsie zvlhcit vzduch?
Mal by som sledovat CO2 v tej nadobe neakym cidlom (nebude mu vadit vysoka vlhkost?)) a ak stupne nad neaku uroven tak vtedy zapnut ventilaciu, alebo len od oka pravidelne vetrat?
Co myslite?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Pestovanie hub - automatizacia

Príspevok od používateľa Sahasrar » 29 Sep 2020, 15:28

a co tak zobrat vyparnik z niecoho takehoto... alebo priamo napichnut niaku hadicu na vyvod zvlhcovaca... ten vzduch z vyparnika ma okolo 35-40°C a je nasyteny vodnou parou spotreba je +/- 20W

-- Spojený príspevok 29 Sep 2020, 14:32 --

Aj taky jednoduchý arduinacky CO2 senzor by mal mať funkcnost do 90-95% nekondenzujucej vlhkosti
0

Napísať odpoveď