24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 18:16

Ahojte,

som tu nový. Registroval som sa tu, lebo som čítal pár hodín na tomto fóre, ktoré je fakt užitočné, ale radu pre môj problém som nenašiel. Som strojný mechanik so základnými skúsenosťami pneumatiky a elektroniky.

Zostrojil som stroj, ktorý je čiastočne automatizovaný. A mám problém. Stroj je osadený s 2ma snímačmi Festo, prívod 24V, vývod 24V BK.

Teraz môj problém, snímač pri aktívnej clone vydáva signál 24V+ cez BK, a keď clonu niečo preruší, tak sa signál stratí, čiže funguje. No ja potrebujem opak. Aby pri prerušenej clone poslal snímač signál na impulzné relé. Skúšal som prepólovať signál pomocou pomocného relé, ale výstup zo snímača je slabý na zopnutie relátka. Hneď sa stratí napätie. (pomocné relé funguje správne ak ho pripojím na zdroj 24v, tak spína).

Viete mi niekto poradiť, ako ten signál prepólovať, alebo ako ho zosíliť? Frekvencia stroja je 5 krát za sekundu.
V podstate potrebujem reakciu impulzného relé, ale s opačným princípom snímača, aby pri prerušení clony reagoval signálom BK zo snímača.

Netuším ako toto vyriešiť, stroj, snímače, pneumatické válce, elektroventily,..... som si navrhoval sám, stroj aj čiastočne funguje, ale nie som spokojný s jeho efektivitou.

Ďakujem
0
Naposledy upravil/-a crazy v 29 Nov 2020, 19:30, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa matoh » 29 Nov 2020, 19:16

Daj presný názov Senzora
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa Ado_PO » 29 Nov 2020, 19:27

Dobrý večer,
Použité snímače neboli vyrobené pre priame spínanie výkonových prvkov ale pre pripojenie do PLC alebo programovateľného relé, prípadne iného zariadenia na riadenie priemyselných zariadení.
V tomto prípade by mal pomôcť takýto modul: https://techfun.sk/produkt/rele-modul-1 ... mperom-hl/ . Na vstup sa privedie vývod od snímača a na výstupe sa už dá vybrať spínací alebo rozpínací kontakt relé. Ak sa rozhodnete pre kúpu, nezabudnúť vybrať správne napájacie napätie.
0
RoHS? Hrôza a des.

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 19:31

Ahoj, je to FESTO SOEG-RT-Q20-PP-K-2L-TI. V príspevku som najprv napísal Sick, ale je to Festo.
0

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 19:46

Ado_PO Dobrý večer, áno viem. Mal som v pláne kúpu programovateľného PLC. Ale nakoľko je zariadenie naozaj jednoduché, tak som to z plánu vypustil. Zariadenie funguje rok, ale nie je presné. Používal som impulzné relé na ovládanie elektroventilu. Modul, ktorý ste spomenul som dnes objednával, len som si nebol istý, či sa môj problém vyrieši. Ďakujem za upresnenie, že to bude fungovať.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa misocko » 29 Nov 2020, 19:47

v robote mame na taketo (a vlastne hocijake snimace) zavesene relatka Omron G5V-1
nepotrebujes dalsiu elektroniku, a tymto relatkom potom mozes tahat nieco silnejsie podla potreby
0

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 20:04

Misocko ďakujem za typ. Objednám aj tieto relé a skúsim. Uvidím, ktoré relé bude mať lepší reakčný čas. Je to super, keď mi tu poradíte. Rád sa učím a nechám si poradiť.
0

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 20:09

Zariadenie, ktoré mám zostrojené je takéto

https://www.youtube.com/watch?v=AOdILem ... tnXoeNmo_n

bez spodného dopravníka. Zatiaľ sa plechy zo spodu odoberajú a posúvajú ručne. Krokový motor a pás tam budem pridávať až keď mi to dovolia výrobné priestory.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Nov 2020, 21:17

Ado_PO napísal:
29 Nov 2020, 19:27
Dobrý večer,
Použité snímače neboli vyrobené pre priame spínanie výkonových prvkov ale pre pripojenie do PLC alebo programovateľného relé, prípadne iného zariadenia na riadenie priemyselných zariadení.
V tomto prípade by mal pomôcť takýto modul: https://techfun.sk/produkt/rele-modul-1 ... mperom-hl/ . Na vstup sa privedie vývod od snímača a na výstupe sa už dá vybrať spínací alebo rozpínací kontakt relé. Ak sa rozhodnete pre kúpu, nezabudnúť vybrať správne napájacie napätie.
To už nepoznáme normálne relé, ešte aj sem potrebujeme čínsku haraburdu z ali?
Kúpim jednu päticu, kúpim jedno relé do pätice a máme hotovo.
Je vidno, že ste v živote neriešili nejaký stroj za pár melónov vo firme, kde sú prestoje neskutočne drahé.
Navyše pri frekvencii 5Hz (5 krát za sekundu) to relé vydrží iba zopár chvíľ (značkové o dosť viac).

Treba kúpiť SSR - miniatúrne. Má ich v ponuke Omron, Schneider, Wago, Finder...
https://www.sos.sk/products/finder/38-5 ... jmEALw_wcB

SSR som narýchlo našiel len takéto:
https://www.sos.sk/products/wago/788-700-281792
No existujú aj v prevedení ako finder vyššie, tie tenké. Musel by som sa hrabať v katalógu, alebo sa pohrab Ty.

A just mi nedalo, nazrel som do katalógu finder.
Séria 39, napr. 39.10 (MasterBASIC), 39.30 (MasterPLUS) atď. Do pozornosti dávam aj MasterTIMER s časovaním, keď si spomínal impulzné relé, aj keď neviem, či presne rozumieš, čo je impulzné relé. To by si mohol ešte upresniť, lebo ak chceš len invertovať signál, tak impulzné relé nepotrebuješ.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa matoh » 29 Nov 2020, 21:41

Drakoush to napísal presne tak ako treba . dať ssr relé podľa mňa poriešiť aj nedostatočný prúd senzora.
Ale celkom haluz lebo my tiež máme v práci kopec drobností tak že je senzor optika alebo indukčný ba aj mikro magnetické na piestoch.
A sú priamo privedené na relé samozrejme z osadenou ochranou proti prepetiu .
A nikdy nebol problém zopnúť .
Relé používame klasika finder schrack , dokonca sa špekulovalo aj z napájaním 12v aj vtedy stačilo na zopnutie relé
0
Naposledy upravil/-a matoh v 29 Nov 2020, 22:48, upravené celkom 1 krát.

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 22:00

Drakoush

Ďakujem za reakciu. Ani ja niesom zástanca lacných čínskych vecí. Snímače, elektroventily a pneumatické válce mám z firmy FESTO. Časové a impulzné relé mám myslím OEZ, ale v ich ponuke som nenašiel riešenie problému. Rok aj pol dozadu mi bolo dokonca povedané, že túto frekvenciu impulzu nemusia vydržať ani lacnejšie PLC, ktoré som mal v tej dobe vyhľiadnuté. (zdroj tejto informácie bol človek, ktorý robí údržbára na linke v automobilovom priemysle) preto som zostrojil toto jednoduché elektrické ovládanie, kde jeden snímač posielal impulz do časového relé a druhý snímač, do impulzného relé, ktoré potom ovládali elektroventil. (Na čo slúži impulzné relé viem, ja som ho využil na ovládanie presunu valca, ktorý strihá produkt na linke). Pýtal som sa ľudí, ktorí robili jednoduché automatizácie pre ľudí ako som ja, čo s niečim začínajú a hovorili mi, že časové a impulzné relé používajú pre jednoduché veci.

Ja si nechám poradiť, tak ako aj idem pozrieť relé, ktoré si našiel v katalógu, za čo ti ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Nov 2020, 22:32

Pokiaľ budeš mať reléové PLC, tak samozrejme vydržať nemusí. 5Hz je proste už dosť na mechaniku. Takže aj PLC by bolo treba s tranzistorovým výstupom, na aktory by si potom musel použiť väzobné členy (SSR alebo EMR), napr. ako ten finder v odkaze vyššie.
Dobrou správou je, že tranzistorové výstupy majú už aj malé PLC, napr. Easy od Eatonu.

P.S.: čo sa dá, kupuj od Schneidera. Modicon M221 má zadarmo sprístupnený program na tvorbu programu. Síce to nie je výkonné PLC na ovládanie nejakého komplexu, na to sú skôr M258, ale má ethernet a nemáš problém naklikať si tam aj HMI (ale treba oddelený program, vijeodesigner). Modicon 221 stojí niečo okolo 250€ a výhodou je, že celý sortiment od Schneidera má najmenší podiel reklamácií. To mi hovoril obchoďák a môžem Ti to potvrdiť aj ja, pretože to používame v aplikáciách, kde trasie celým rozvádzačom, v zime, v lete, v prachu. To je taká dobrá rada do budúcnosti.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

crazy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 17:39

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa crazy » 29 Nov 2020, 23:00

Pozeral som sa teraz na tie tranzistorové PLC a v budúcnosti pôjdem do toho. Dúfam, že cez rok si na to linka zarobí, aby som mohol cez zimnú odstávku dať ovládanie cez PLC a pridať podávač s krokovým motorom. Tento rok je hrozný. Korona urobila aj môjmu biznisu škrt. V hlave mám veľa nápadov, ako urobiť výrobu automatickú a efektívnu. Všetko je to dnes len o peniazoch.

Pozriem tie Schneider PLC, neviem prečo som bol doteraz zaťažený a pozeral som len Siemens.
No nič, už budem čakať len na doručenie zásielky a potom sa pustím do spojazdnenia a skalibrovania. Budúci rok ešte linka bude musieť ísť cez relé ovládanie.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa misocko » 29 Nov 2020, 23:02

zadanie som si precital len narychlo , a moj mozog videl 5 x za minutu :(
na 5Hz by som isiel uz do SSR ako pisu vyssie kolegovia
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: 24V+ slabé napätie zo snímača na zopnutie cievky

Príspevok od používateľa matoh » 29 Nov 2020, 23:06

Schneider sa v posledných rokoch nenapadne dostal medzi producenta ktorého produkty rád vidím v rozvádzačoch a dá sa na ne spoľahnúť.
Ale Siemens sa nedá oklamať to je proste top.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok