Výroba rozvádzačov

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Rudolf123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2017, 16:11

Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Rudolf123 » 14 Máj 2021, 18:46

Ahoj, pracuje tu niekto resp. ma skúsenosti z výrobou rozvádzačov (skriňové pre automatizáciu a pod.)... chcem zmeniť zamestnanie momentálne pracujem ako elektrikár... problém je nedostatok skúsenosti...
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa E001 » 15 Máj 2021, 00:15

No v prvom rade je rozdiel, či chceš spraviť iba rozvodnú krabicu pre suseda, alebo čosi seriózne,s papierami, a niesť za to plnú zodpovednosť. Jednak potrebuješ kopec certifikátov, projekt a skúšku rozvádzača. Ako píšeš, že si začiatočník doporučujem najprv získať prax u výrobcu rozvádzačov, čosi odkukať a po tom riešiť vlastný biznis plán.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Máj 2021, 00:44

Ak Ti niekto dá projekt do ruky so všetkým, tak nie je problém.
Ak máš niečo navrhovať sám a máš trebárs len schému (alebo ani tú nie), tak nastáva večný súboj s riešením. V prvom rade to musíš celé navrhnúť, nakresliť, vypočítať odpadové teplo, chladenie, vetranie, musíš si naprojektovať osadenie, upevnenie a pod.
Ak ideš do zložitej automatizácie, potom si musíš dať vyrobiť skriňu u výrobcu, lebo napr. osadiť HMI - štvorcová diera - problém. To sa už flexou nerobí, smrdí to fušerinou, rittal alebo schneider Ti ochotne vyrobí skriňu na mieru, po vyhotovení dier podľa PD samozrejme zafarbia, takže Ti to pod displejom nebude hrdzavieť.
Potom máš doma problém so silovinou, pásovina sa debilne spracuje, musíš mať doma ohýbačku, rovnako na plexisklo, pretože veľké stykače pripájaš pásovinou a musíš dodržať krytie, takže si tak trochu kks na všetko.

Ak sa chceš púšťať do veľkých vecí, potrebuješ veľké priestory a kapitál. Ja som postavil také iba tri a stačilo, nestojí to za to trápenie. V tomto majú veľké firmy výhodu. Menšie v pohode zvládneš, kúpiš si strižníky na diery a to sa doma dá.

Skúšky nie sú problém a výroba rozvádzačov je už voľná živnosť, čiže legislatívne to je to najmenšie trápenie.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa technikus110 » 15 Máj 2021, 07:04

Nakoniec to celé zakončíš kusovou skúškou výrobku a po nej revíznou správou. Ak sa teda bude jednať o zákazkovú kusovú výrobu. Pri malej sérii, alebo opakovaných sériách začínajú ďalšie problémy.

Áno, výroba je voľná živnosť.
Len do tej výroby následne má čo povedať NIP a niektorá z certifikovaných TI/TUV/EIC. Nakoľko ak si živnostník a firma sama pre seba, nepotrebuješ oprávnenie na výrobu. Ale ak zamestnáš pomocníka na výrobu, tak je to už o niečom inom! Preto s týmto: ....čiže legislatívne to je to najmenšie trápenie..... moc súhlasiť nemôžem.
0

Rudolf123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2017, 16:11

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Rudolf123 » 16 Máj 2021, 16:56

Ďakujem za odpovede, tak komplikované to v mojom prípade nieje:D, nechcem nič vyrábať doma. Žijem v zahraničí Nemecku. V podstate doteraz som pracoval v elektro firme sem tam bola práca fajn ale posledne novostaby byty a byty frezovať sekať :roll: to už pomaly z elektrikou nemá nič spoločné Hľadám si prácu vo firme ktorá je výrobca rozvádzačov/ výroba strojov pre automatizáciu atď, skrine od Rittalu napr. presne. Jedná sa o zapájanie podľa schémy, resp. orientácia v plánoch atď. nejaké skúsenosti už mám. Posledne som mal problém... bolo potrebné doplniť zapojiť do existujuceho skriňového rozvádzača ktorý už bol v prevádzke (samozrejme bol odstavený koli prerábke)klemmy, na dvere spinače atď to už bolo nad moje skúsenosti resp.(nerobil som to) v podstate sa treba vedieť len zorientovať v plánoch (knihe). Najradšej by som začal niekde a postupne sa posunúť z vedomostami...
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa E001 » 16 Máj 2021, 18:08

Nó tak to trocha mení situáciu. Žil som tam asi pred 20timi rokmi :D Tak o tom čosi viem...V prvom rade, musíš ukázať snahu, vedomosti a.t.ď. Bez skúseností ťa nikto neposunie vyššie. Ideálne by bolo získať tzv Meisterbrief. Stojí to kopec času v školskej lavici a veľa peňazí. Ale po tom si môžeš vyberať TY, že kde a za koľko. Druhá varianta, hľadať ozaj veľké elektrofirmy, kde sa môžeš časom etablovať, ale nezabudni, že budeš začínať od samého spodku, len časom môžeš ukázať, čo v tebe je. Tiež som tak začínal, ale mal som skúsenosti, lebo som tam začínal, ako tridsiatnik a len som čakal na príležitosť ukázať, čo viem.Ono vnútropodnikové tamtamy donesú info k šéfovstvu a tí ti potom dajú šancu vyvíjať sa. Držím palce.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa burizon » 17 Máj 2021, 13:11

E001, a prečo si sa vrátil? Ak si bol dobrý, tak sa ti nevodilo zle. Je tu lepšie?
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa E001 » 18 Máj 2021, 10:06

To je na dlho... Po nežnej som išiel na živnosť, po roku s.r.o. O ďalší rok som odišiel do DE. 6 rokov som tam vcelku úspešne "bojoval" a kamaráti ma zlanárili späť. To už mala sro skoro 100 zamestnancov. Tak som sa vrátil, na pozíciu technického riaditeľa. Do roka sme skrachovali, lebo druhotná platobná neschopnosť. Tak som si znovu otvoril živnosť. Bol som skoro 20 rokov sám sebe pánom. Nesťažujem si. Ale už to mám za sebou, a užívam si dôchodok.
1
Obrázok 1

Rudolf123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2017, 16:11

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Rudolf123 » 23 Máj 2021, 18:37

momemtálne riešim uznanie vzdelania zo Slovenska tzv. anerkennung bez to je v celku problém ako keby som nemal žiadnu školu 8O , skúsim nejaký flek cez agentúru to bude najistejšie ak je firma spokojná je možnosť sa zamestnať na priamo.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa E001 » 24 Máj 2021, 00:39

Neviem, ako je to dnes legislatívne v rámci EU ošetrené. Od vtedy už pretieklo hodne vody... Pred odchodom som si nechal vystaviť preklady maturitného vysvedčenia, zváračského oprávnenia od certifikovaného tlmočníka, dokonca ani paragraf 24 ich nezaujímal. Ale aj úradníci musia z niečoho žiť. :axe: Skús cez agentúru, ja som vlastne rok robil ako " leiharbeiter, teda zamestnanec firmy, ktorá prenajímala remeselníkov firmám, ktoré dostali väčšiu zákazku a nemali dostatok kmeňových zamestnancov na zvládnutie prác. Ale bolo to o tom, že mi dávali hlavne podradnejšie práce a smotanu zlízli kmeňoví. Až som natrafil na firmu, ktorá bola ochotná ma zamestnať na trvalo, čím vlastne porušili zmluvu o prenájme pracovníkov, lebo majú zákaz lanárenia pracovníkov do svojich radov. Takže tak je to s tými agentúrami. A aj finančne sa delíš s agentúrou,nerobia to zadara, ani pre modré oči. Skús sa hlavne poohliadať po inzerátoch na priamo.
1
Obrázok 1

Rudolf123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2017, 16:11

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Rudolf123 » 24 Máj 2021, 17:35

ja som tu tretím rokom pomaly nastálo :biggrin: , predtým som ťahal sem tam montáže vonku... aktuálne priateľka Nemka :lol: , momentálne bez práce :lol: a tak sa tu predieram, práce som mal vyše hlavy ale musel som skončit zo stavbamy... zdravotne som to už nedával pracovať v prašnom prostedí, vlastne to nebola ani vysnívana práca, bolo to len možnosť ako si slušne zarobiť ako živnostník predsa odvody platiť na Slovensku a zarábať v Nemecku je niečo iné ako platiť všetko v Nemecku, no táto moja éra skončila teraz platím všetko tu. Doposiaľ to Anerkennung nikto nežiadall odomňa a to so bol 3x zamestnancom v rôznych firmách. Teraz si hladám niečo na denne dochádzanie takže aj to komplikuje. Ono agentúrá to má zmluvne ošetrené ale častokrát sa stáva že firma odkúpy resp. prevezme zamestnanca keď je spokojná, u nás vo firme boli dvaja Poliaci šef ich takto zobral pod seba... Paragraf neviem či sa da tiež uznať, ale tipujem že...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Máj 2021, 18:00

Ak to nie je tajomstvo, v akej krajine sa presnejšie nachádzaš? V Nemecku nie je núdza o firmy, kde sa vyrábajú rozvádzače. Osobne poznám napr. Benninghoven - výroba obaľovacích súprav asfaltových hmôt, sídlia vo Wittlichu, pracujú so Schneiderom, skrine Rittal. Pozerať ich prácu je orgazmus :)
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Rudolf123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2017, 16:11

Re: Výroba rozvádzačov

Príspevok od používateľa Rudolf123 » 24 Máj 2021, 19:00

som pri Štuttgarte, Nemecko. Ponúk je celkom dosť vačšinou cez agentúry, skoro všade chcu ludí s praxou :roll:
0

Napísať odpoveď