Automatizácia elektroinštalácie

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa milansprlak » 20 Okt 2021, 13:56

Dobrý deň, chcem sa opýtať aké zariadenie použiť na automatizáciu elektroinštalácie. Potrebujem vedieť ovládať vzdialene zariadenia. Teraz používam produkty od NETIO, ktoré sú super, avšak majú malo výstupov (len 4) a s nimi spínam jednotlivé stýkače. Potrebujem aby to malo api aby som to vedel ovládať pomocou internetu, home assistentu a pod. Musí to byť bezpečne. Rozmýšľal som na PLC, avšak s nimi nemám zatiaľ skúsenosti. Pozeral som Siemens Logo avšak neviem či je to vhodne riešenie. Neviem aké karty k tomu použiť aby mi to takto fungovalo. V podstate si predstavujem zariadenie podobne ako Netio, kde by išiel jeden ethernet kábel a k nemu aby sa dali dokupovať rozširujúce karty aby som vedel spínať rôzne množstvo stýkačov. Cena až tak nehrá rolu, musí to byť najmä spoľahlivé a bezpečne.
Ďakujem.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Okt 2021, 14:57

Jednoduchá inštalácia pomocou www.taphome.sk napríklad.
Alebo inej "solídnej" domácej automatizácie. U Taphome máš SK výrobok, SK podporu a iné vymoženosti. Priamy prístup, žiadny Cloud v PRC.

Rád s týmto produktom pracujem.
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa michal312 » 22 Feb 2022, 19:23

Zdravim, rad by som sa informoval ake mate skusesnosti s Taphome. Celkom sa mi pozdava tento system ale nikde som nenasiel ceny. Viete mi niekto poradit odkial si zakupit. Chcel by som si na skusku zaobstarat Taphome core. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
djtoxic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Lipany
Vek: 30

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa djtoxic » 22 Feb 2022, 22:00

Ku zakúpeniu je potrebné stať sa ich inštalačným partnerom.
Skúsenosti len pozitívne.
0
ALEA Lights™ k Vaším službám...

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Feb 2022, 06:00

TapHome nie je voľnopredajný produkt určený na samomontáž.
Potrebuješ montážnu certifikovanú firmu. Support sa s koncákmi nebaví.

Od tohto roku je spustená možnosť aj samomontáže pod dozorom, ale montážnici to neradi robia, lebo prichádzajú o províziu z práce. Niektorí to odmietajú úplne.

K cenníku sa ako koncák priamo nedopracuješ, iba k cenám v cenovej ponuke, podľa požiadaviek projektu.

Systém je vcelku dobrý a dá sa s ním urobiť veľa.
Veľa nájdeš na FB fóre, aj to, čo TapHome priamo neponúka.
https://www.facebook.com/groups/475883553334689 ....ja som Alarm Rača.


Ak máš záujem o odbornú debatu, tak ma kontaktuj cez moju stránku.
https://www.nepras.biz/taphome/
Email: taphome@nepras.biz

"SS" tu nefunguje. sem cenník dávať nebudem a ani robiť firme reklamu, lebo ma zase niekto ukameňuje....
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa michal312 » 23 Feb 2022, 09:16

Ok dik za info budem ta kontaktovat.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa martin knocik » 23 Feb 2022, 17:49

Citujem zo stranky taphome
TapHome je prvý a jediný smart home systém, v ktorom môžete robiť úpravy sami.
TapHome je otvorený - integruje všetky zariadenia vo vašej domácnosti. Urobili sme integráciu, aby ste ju nemuseli robiť vy.
TapHome nie je voľnopredajný produkt určený na samomontáž.
Potrebuješ montážnu certifikovanú firmu. Support sa s koncákmi nebaví.
Keď sa support s koncakmi nebaví/nepredajú, tak to vyzerá na poriadne klamlivú a zavadzajucu reklamu.

Hlasujte vlastnymi peniazmi, ignorujte ignorantov. Smarthome rieseni je plno na vyber.

Prečo robiť obchod s ludmi ktorí ignorujú moje peniaze ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Feb 2022, 19:58

Ku všetkej úcte k Vášmu vzdelaniu pán Dipl.Ing. M.K., dovolil by som si podotknúť, že nie všetky produkty sú vždy voľnopredajné! Jedná sa o vyhradené technické zariadenie, ktoré spadá pod projekt, revízie a kolaudačné konanie. Čiže musí spĺňať kvalifikovanú montáž s dodržaním EN/STN. Tieto systémy nie sú detské hračky a doplnky z Alzy, GME, či Číny.

1. Áno, môžete si robiť úpravy sami. Dodanie, projekt a prípadnú montáž robí firma a doprogramovanie väzieb ak vie, tak si robí majiteľ systému sám. Preto jedná s certifikovanou montážnou firmou, aby od nej dostala PLNÚ technickú podporu!

2. Áno sú pripravené šablóny na zariadenia DALI, KNX, Modbus RTU a IP, SIRI, API a.t.ď. Systém je otvorený na integráciu s inými systémami, ktoré sú tiež otvorené druhej strane.

3. Prečo robiť obchod s ludmi ktorí ignorujú moje peniaze? Jablotron sa nepredáva? LOXONE si kúpi každý bez zaškolenia v Eshope? Fibaro bez zaškolenia sa predáva mäsiarom, či klampiarom? Nie každý si to vie naprogramovať. Nie každý si to vie zapojiť. Nie každý je "elektrikár a univerzitný superman". Pokiaľ ide projekt na kolaudáciu a revíziu treba "niečo" splniť. KAždý systém podporuje iba určitú topológiu siete. To, čo chodí v TapHome, napríklad nefunguje u LOXONE.

P.S.1 napísal som: Support sa s koncákmi nebaví. nie firma!!! Stačí si otvoriť podstránku kontakty a čítať ďalej. Ak to teda niekto dokáže.

P.S.2 - Všimol som si v poslednej dobe, že všetko čo sem dám ja, je vami okomentované ako spam, nahlásené ako reklama (dúfam, ťe ste to už stihli) či zotreté pod zem. DOSTANEM URČITE BAN na ktorom mi nezáleží, ale práve aj kvôli takýmto som sem nielen ja už raz prestal chodiť!
Prílohy
Snímka obrazovky (395).png
0

mino468
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 25 Nov 2021, 01:55

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa mino468 » 26 Feb 2022, 17:11

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Feb 2022, 23:21

Problém tohoto fóra je práve v tom, že ak niekto chce niečo pochváliť, že je s niečím spokojný a odporučiť to aj iným,alebo, ak sa niekto opýta, čo by bolo pre neho najvhodnejšie kúpiť a kde, aby to bolo spolahlivé , tak nemôže dostať priamu odpoveď, či odkaz na nejakú stránku, či Ešop... pretože je to hneď nepovolená reklama a je to zmazané, čo je na škodu ,pretože asi každý z nás má nejaké skúsenosti či už z obchodmi, alebo inými dodávatelmi a bolo by dobré, keby sa dali aj tu doporučiť, alebo hodnotiť, ako je to aj na iných škreklavo zelených portáloch... :wink:

Keby som nejaký produkt rozdával zadarmo, tak by som tiež nemohol asi dať sem link na moju stránku ?
Viem že je to OT,ale týka sa to práve takýchto tém.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 27 Feb 2022, 06:27

Peťko máš pravdu, len ak dáš link:

- na Eshop ktorý prevádzkuješ TY, tak je to priama reklama, oheň na streche
- na všeobecný Eshop, ktorý vyhľadá ujo Google, tak to vadí iba NIEKOMU a to iba pri NIEKTORÝCH produktoch
- ak odpovieš, že si s tým spokojný, lebo to máš doma, tak sa skoro nič nedeje, len je to celé bez výpovednej hodnoty....
- ak odpovieš, že si s tým spokojný, lebo to montuješ, zase je to osobná reklama s pokusom o zisk (€)
- ak dáš link na stránku výrobcu, tak to by mala byť opäť reklama výrobku...už sa mi to osobne stalo
- ak dáš link na svoj web, kde máš IBA POPIS NIE CENY, opäť je to osobná reklama

Celé je to rôzne hodnotené NIEKYM (nielen moderátorom) podľa toho, kto tie príspevky vkladá!

KAPOR položil 29.1.2022 JASNE A ZRETEĽNE formulovanú otázku, na ktorú nedostal ŽIADNU odpoveď od prevádzkovateľ fóra, či moderátorov, ktorí majú informáciu od prevádzkovateľa fóra. Ten jediný je zodpovedný za obsah.

Pre mňa:
- Recenzie na stránkach výrobcu, NIE, nenechá si zlú recenziu.
- Recenzie na stránkach predajcu NIE, lebo montér aj nie je totálny blb, tak ti neprezradí chyby a problémy zariadenia a snaží sa ťa už aj v počiatočných myšlienkach brzdiť, že toto nie!
- Ak mi montér povie, že do tohto ma netlačte, viem, ale nenamontujem....tak mi je jasné, že nechce chodiť k systému ako na husle a stale ho dávať dohromady.

ODPOVEĎ: Prečítaj si pravidlo č.7 je irelevantná. Je tak deravé a nejasné, že je v zozname ako štatista.... (Je na úrovni: píšte s diakritikou, alebo nezakladajte opakované témy....) A touto vetou VIEM, že som porušil ďaľšie pravidlo, že znevažujem postavenie a prácu moderátorov.

P.S: Info pre tých, čo ma radi nahlasujú za nevhodný príspevok, nahlásil som už sám môj a predošlí príspevok na preloženie ku príspevku užívateľa KAPOR.
0

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa hrucho » 27 Feb 2022, 21:14

ZASE !!!!
K čomu je toto dobré ???
Za mňa je tak isto TapHome dobrá voľba ! Už Core 2 spĺňa tvoje požiadavky a rozširovať vieš !
To, že to nekúpiš v obchode ako čokoládovú dobošku je pochopiteľne .... komu nie, nech tu nepíše kraviny a svoje peniaze nech "dá" komu chce !!!
Kúpiť to určite nebude problém aj prednastavené, .... ak vieš, čo potrebuješ. S tým zapojením platí to, čo tu už bolo napísané !!! Ani čokoládovú dobošku nemôže zjesť hocikto... aj keď si ju rozbalí !!! :(
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa michal312 » 27 Feb 2022, 22:23

hrucho zjest mozes vsetko co vies stravit :yawinkle: Som rozhodnuty pre Taphome.

Este trochu rozsirim debatu robil niekto realne elektroinstalaciu s lankovymi vodicmi a nie cykynou. Pre a proti poznam len ma zaujima ci to niekto robil.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa matoh » 27 Feb 2022, 22:54

Ja som dával všade lan káble cat 6. Kvôli hrúbke vodiča a aj kvôli tomu že som ich zohnal za pekné ďakujem.
Jedna podstatná vec že som všade dal fxp chráničky takže poistenie do budúcna.
Na stenach mám všade dvojtlačítka žalúziové niko z klasickým deklom bez znakov.
Je to 24v rozvod a v rozvádzači je plc s7 200 z bazošu z hromadou rozširujúcich modulov za smiešnu sumu.
Mám na tom zavesené všetko od svetiel po ovládanie tep. Čerpadla.
Programovanie cez step 7 úplne ľubovolne čo len človeka napadne .
Osobne by bol pre mňa už po 4 mesiacoch používania návrat ku klasickej inštalácii ako cesta do praveku :rolleyes:
0

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa hrucho » 27 Feb 2022, 23:29

michal312 napísal:
27 Feb 2022, 22:23
hrucho zjest mozes vsetko co vies stravit :yawinkle: Som rozhodnuty pre Taphome.

Este trochu rozsirim debatu robil niekto realne elektroinstalaciu s lankovymi vodicmi a nie cykynou. Pre a proti poznam len ma zaujima ci to niekto robil.
a, .... áno ! Čo vieš stráviť !
b, dobrá voľba
c, otázka znela CYKY/CYA - teda silové rozvody ! CYA v inštalácii som určite použil, ale celu inštaláciu s CYA som určite nerobil ! Prečo aj ???
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa matoh » 28 Feb 2022, 05:02

Samozrejme že nikto normálny nedá akýkoľvek "lan" kábel na rozvod zásuviek a napájanie svetiel... .
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Feb 2022, 06:20

@ hrucho: ....áno po dohode je možné dodať aj prednadstavený systém, všetko to je iba o komunikácii medzi "obchodnými" partnermi.

@ michal312: Použiť sa dá všetko, ale ak ideš systémom východzej revízie, tak rozvod musí spĺňať STN/EN podmienky. Ale nešpecifikoval si, či sú to priznané rozvody, alebo podomietkové rozvody.
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa michal312 » 28 Feb 2022, 06:26

Elektroinstalaciu som myslel klasicku pod omietkovu tahanu napr cysy 3G, 5G... Cize zasuvkove resp. Svetelne obvody by boli natiahnute tymto typom kablu. Pre revizii myslim by nemal byt problem.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia elektroinštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Feb 2022, 11:03

Ak si elektrikár, tak si vyhľadaj čo o tom norma píše.
Lanko 2,5mm2 je síce viac ako plná žila 2,5ka, ale nie vždy je to povolené ako podomietkový vodič.....záleží na revizákovi, ak príde vo zváračskej kukle a pod ňou rúžové okuliare, tak je to O.K. vždy.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď