Meranie spotreby

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 05 Jan 2022, 20:30

Ahojte, niekolko tem som nasiel na meranie spotreby, avsak mam trochu rozdielnu situaciu. Som pred stavbou rodinneho domu a samozrejme nejake hracky v podobe smart Home tam budem mat. Chcel by som aj merat spotrebu celkovo celeho domu a mozno az na uroven okruhov, izieb. Na meranie spotreby celeho domu pouzijem nejaky 3 faz. merak spotreby s napr. RS485. Co sa tyka meranie spotreby jednotlivych okruhov alebo izieb, tak som uvazoval, ze by som si spravit 3 krabicky na DIN listu. Kazda by bola na jednu fazu a kazda by mala 8 vstupov a samozrejme aj vystupov na zataz. Otazka znie, aky IC na meranie spotreby je na toto idealny ? Preferujem malo externych komponentov. Pozdava sa mi napr. tento https://www.belling.com.cn/en/product_info.html?id=211. Ma vystup UART, cross zero detection a aj energy pulse vystup. Dalsia otazka je, ci s nejakym MCU z rodiny STM32 bude vediet spolahlivo obsluhovat tych 8 obvodov merania. Aky je vas nazor popr. nejake napady ?
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 05 Jan 2022, 20:48

Sice ti neporadim konkretne riešenie, ale nieje zbytočné mať ten 3 fazovy elektromer ak potom dalej budes aj tak merať kazdu fazu zvlašt?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 05 Jan 2022, 21:05

Mozno bude zbytocny. Chcel som vsak mat jeden nejaky znackovy a predpokladam, ze aj presnejsi.
Este pozeram, ze by som mozno ako MCU pouzil niektoru z dosiek ESP32 a nakodil to v Arduine. Bolo by to jednoduchsie a rychlejsie. Pocet pinov na prerusenie ma dostatok. Pravdepodobne by ostalo miesto aj na ovladanie UART multiplexora.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Jan 2022, 07:49

Tu sa to už riešilo:
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NTQ5NTk=


Ja mám doma 3F ORNO a za ním viacero 1F ORNO na Modbus zbernici.
Mám takto komplet monitoring celku, ale aj jednotlivých častí domu. Počiatočné nastavenia ID si vieš urobiť cez soft výrobcu. Ten 3F nie je zbytočný, pokiaľ chceš porovnávať merania s fakturačným elektromerom.

Mal som možnosť použiť iba výstupné impulzy, takto viem cíce výkon, ale nie prúdy, napätia, frekvenciu a.t.ď.
Tie mi ostali v šuplíku.

Vyhodnocovanie mám na Core TapHome s grafmi a diaľkovou správou. Drahšia, ale komfortnejšia cesta riešenia v RD a kanceláriách.
Prílohy
OR-WE-512,514,515,519,521_manual PL_EN_DE.pdf
(925.11 KiB) 101 stiahnutí
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 06 Jan 2022, 12:33

pouzit mearky 1F s modbus tiez nie je zle riesenie. Nemusel by som nic vyrabat. Skusim pozriet cinske obchody, ci nenajdem nieco lacnejsie. Diky za tip.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Jan 2022, 17:51

Len u Modbusu si dávaj pozor, aby TingŤong poslal aj tabuľku registrov. Ináč je to v ...... ale lacné.

To ORNO 3F je cca. 84€ kus, čo nie je tragédia. A hlavne overené so zárukou v SR.
Je to obojsmerný elektromer, takže aj pre fotovoltiku a iné zdroje a.t.ď. Nie je to HighTech, ale stačí na bežny monitoring. Viem, že Arduino a pár periférií je lacnejšie ako Core, ale zase tam už mám aj aplikáciu a LAN/WAN napriamo bez Cloudu. Exporty do Excelu, či automaticky na Google tabuľku a.t.ď. Pripojíčš relé a máš diaľkové spínanie, monitoring teplôt. Všetko jedna aplikácia a jeden HW.
Prílohy
Snímka obrazovky (331).png
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 06 Jan 2022, 20:45

Jasne, tabulka registrov je dolezita. Este mamm nejaky cas na realizaciu, tak budem to studovat.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 28 Jún 2022, 12:03

Ahojte,

trochu ozivim tuto temu. Stale rozmyslam nad meranim spotreby a to tym sposobom, ze by som si spravil napr. nejaky 8 kanalovy merac na DIN listu a po sieti by som zbieral hodnoty. Dostalo sa mi do ruk jedno zariadenie. Ide o riadene + meratelne PDU. Bol som prekvapeny, ze pre 8 zasuviek je tam pouzity jeden obvodu ADE7763 a dva 4 kanalove multiplexory. Vyrobca garantuje presnost 1%. Je vobec mozne dosiahnut taku presnost ked su pouzite multiplexory ? Ocakaval som, ze tam bude taky pocet obvodov ADE7763 aky je pocet zasuviek.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa miso156 » 28 Jún 2022, 12:39

Ja myslim ze sa da dosiahnut vysoka presnost dokonca aj s multiplexovanim.

Ak by som zobral do uvahy aj ten "najhorsi" spinany spotrebic ktory ma spinacku okolo 200kHz a pod. , to znamena ze sa odber meni sialene rychlo, treba mysliet na to, ze pravdepodobne na kazdom kanale je RC low pass filter ktory tieto prudke zmeny odberu v sebe podrzi dostatocne dlho na to, kym sa dany kanal znova odsampluje. To znamena ze medzi dvoma vzorkami ziadna extra chyba nevznikne.

Naviac, ak je k dispozicii MCU, daju sa napisat sialene algoritmy typu aproximacia medzi vzorkami, odhad co nastalo medzi vzorkami na zaklade dlhodobejsieho merania (z viac vzoriek) a pod..
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 29 Jún 2022, 14:51, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa bibibo » 28 Jún 2022, 13:37

Ak by sa to dalo takto spravit, tak to by sa mi pacilo. Staci jeden obvod merania a mozem vyriesit merania osmich okruhov. Skusim to zapojenie este lepsie pozriet.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Meranie spotreby

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Jún 2022, 14:42

Nemyslím si, že by multiplex mal nejaký zásadný vplyv na presnosť. Tú ovplyvňuje hlavne senzor, samotný A/D prevodník (počet bitov) a nakoniec aj spôsob vyhodnotenia (počet vzoriek, priemerovanie, ...) a stým súvisí aj rýchlosť MCU. Pozri si napríklad ADS1115, ten má už MUX v sebe a meria 4 kanály.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok