Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 31 Jan 2022, 01:59

Vedel by mi niekto skuseny prosim poradit? Ide o motorcek, na 12V ktory vycerava vodu. A potrebujem takto aby fungoval: Zapnem vypinas a motorcek sa zacne v intervaloch zapinat a vypinat. Ked voda nebude tak saa kazde 2 min zapne a po 5 sek za vypne ( zapne sa, bezi 5sek, vypne sa a za 2 min sa zapne bezi 5s a vypne sa.) ALE ked tam bude voda ktoru vycerpava, tak sa zapne a nevypne sa po 5 sek, bude bezat dovtedy pokial nevycerpa vodu. Ked vycerpa vodu tak sa vypne a zas nabehne na system 2 min zapne bezi 5 sek, vypne a takto kolom dokola ked bude voda bezi stale ked nie je voda sa zapina vypina.
Cisto teoreticky si myslim ze by sa to dalo cez neaku amperovu zataz spravit ze ked nie je zatazeny tak sa vypne a ked motorcek ide v zatazi tak bezi pokial nema odpor a zataz. Ale na toto som kratky. Vie mi niekto prosim poradit?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa misocko » 31 Jan 2022, 07:31

Ak je to mozne, najjednoduhsie je plavak.
Ak nie, treba pomerat odber motorceka ked bezi na prazdno a ked cerpa - ci tam je citelny rozdiel. K tomu nejake MCU a naprogramovat. Este je otazne, ked sa bude spustat naprazdno , nemoze sa postupne zadriet ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Jan 2022, 07:38

Elktroniku takéhoto ovládania nie je síce problém navrhnúť, ale na spoľahlivosť bude mať veľký vplyv celkové mechanické prevedenie "čerpacej stanice".
Napríklad - čerpadlo zrejme nikdy nezostane prázdne a nikdy nevytiahne nádrž "do sucha". Zostatková kvapalina bude mať vplyv na príkon motora pri každom zapnutí. Opotrebením ložísk motora/čerpadla sa bude zvyšovať príkon a bude ho treba korigovať.
Existujú predsa rôzne typy hladinových spínačov s ktorými by to bolo oveľa jednoduchšie a spoľahlivejšie.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Jan 2022, 08:08

Záleží na type čerpadla,a dobre by bolo prezradiť účel toho systému.
Na cyklovanie stačí použiť časové relé.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Jan 2022, 11:47

Preco to takto potrebujes riadit? Mne sa nepaci to kazde 2 min 5 sekund naprazdno. Znicis cerpadlo.
Tu si popisal ako sa ma chovat cerpadlo.

Mozes popisat cely ten system? Mozno ti poradime lepsie riesenie. Ako sa ta voda (hladina) chova. Odporucam ti, daj si poradit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa Sani1 » 31 Jan 2022, 12:27

Zisťovať, či mi dotiekla voda zapínaním čerpadla a meraním odoberaného prúdu, sa určite dá. Ale mi to pripadá ako hard-core. Predpokladám, že máš zlý prístup k nádrži alebo k studni a preto to chceš riešiť takýmto spôsobom. Ale ako to tu bolo spomínané, tak týmto spôsobom znížiš životnosť čerpadla na minimum. Určite by bolo lepšie sa pokúsiť dostať k tomu zdroju a zistiť prítomnosť vody napríklad plavákom aké sú na kalových čerpadlách. Ten spustíš na dno a dĺžkou kábla určíš hladinu pri akej chceš zapnúť čerpadlo. A obyčajná gulička v plastovej krabičke fixovaná ku dnu na kábli, ti zabezpečí úplnú automatiku.
Ale to som sa nechal trochu uniesť, lebo si vôbec neuviedol, že načo to má byť, tak len fantazírujem, alebo iný by povedali, že "leštím gule" :fortuneteller: .
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 31 Jan 2022, 12:39

Z toho co bolo napisane to vidim na 2ks water level sezor, jeden umiestneny vyssie ktory zapina cerpadlo a jeden nizsie ktory ho vypne (klasicka hystereza). Tym sa vyhnes zbytocnemu spustaniu cerpadla naprazdno.
0
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 31 Jan 2022, 18:14

Dakujem za nazory ale asi to budem musiet upresnit, aby to bolo jasnejsie. Nejde o ziadne cerpadlo, ktore by malo problem so zadrenim a ani o ziadnu studnu a ani o nikdy nevytiahne nádrž "do sucha". Neda sa pouzit hladinovy spinac, lebo voda sa prelieva a dutina nie je pravidelna. Zadretie motorceka nehra rolu je to zalezitos 6€ takze pri zadreti je jednoducha vymena.
Ide o to ze vo vodnom skutry sa mi uz dva krat stalo ze pocas jazdy sa mi nabrala voda a podtlakove cerpadlo nevytiahlo vodu z neakeho dovodu a utopilo motor. Je tam original elektornika v ktorej su aj ine veci zakomponovane, a prave z celej tej elektorniky sa mi pokazil "fuz" co ide do tohto cerpadielka. Cerpadlo je 12V motorcek ktory je presne ten isty co je v ostrekovaci na skode oktavia. Nie je tam ziadne cidlo a mam to overene ze funguje motorcek len sam na zaklade odporu cerpadla ked cerpa a ked ide na prazdno. Len prave to neviem spravit a ani navrhnut a ani naprogramovat ani cez arduino ani neako inak cez nejake MCU a naprogramovat.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Feb 2022, 15:25

Dno, kde je motor, je ploche alebo mas tam spad do jedneho bodu (ked ides rovno)? (kvoli moznosti merat hladinu vody inym sposobom)
Kolko vody je akceptovatelne v priestore motora a kolko je uz vela?
Ako sa vytahovala odtial voda pred tym ak vravis ze sa voda prelieva?
Pytam sa preto, aby sme mali predstavu a co najviac informacii ti pomoct vyriesit ten problem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 02 Feb 2022, 13:27

romiadam, dakujem za reakciu. Odpoveim ti na tvoju otazku, nie v ziadnom pripade sa neda merat inym sposobom hladina, neda sa spravit ani mimalna a maximalna vyska. Ten princip ktory som popisal s tym cerpadielkom tak funguje original, ktory je na doske plosneho spoja s tranzistrom, co je cele zaliate v zivici, cize nerozoberatelne, je to proti vode ak by sa dostala dovnutra . Je to cele v hlinikovom puzdre a v tom puzdre je doska s plosnym spojom zlozena z dvoch casti a zaliate epoxidom, nerozoberatelne neopravitelne. Preto potrebujem to vyriesit cez nieco ine. Dno nema rovinu na uchtenie vyska hladiny to by bolo najjednoduchsie, bohuzial to nejde. Voda sa prelieva hore dole, takze preto to cerpadielko spusta kazde dve min a ked je voda ide ked nejde voda nejde. Aby si mal predstavu ide o toto https://www.youtube.com/watch?v=D8Ymd63QN7E a toto je vodne cerpadielko "original" co je motorcek z ostrekovaca skodovky za 6€ https://www.jetsurf.com/cz/parts-wear/s ... cs/a000292 a toto je riadiaca jednotka na ktorom vsetko je https://www.jetsurf.com/cz/parts-wear/s ... cs/a000094 nastastie mi odislo len riadenie cerpadla. Ono keby som vedel programovat arduino, bola by to brnkacka, lebo princip viem, lebo bohuzila neviem ani programovat arduino a neviem ani najst jednoduchsi sposob. Len teoreticky :pain:
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Feb 2022, 14:35

Nejak nevidim dovod pouzit microcontroler. V podstate by sa z neho pouzil len casovac.

Schema dole:

Nastavis 555ku do astabilneho modu s T=2min a sirkou pulzu 5s. To zabepeci otvorenie Q2, Q1 a teda aj spustenie motora kazde 2 min na 5s. Ak vsak ale pocas tychto 5s je prud motorom vasci ako nastaveny hodnotou Shuntu (v tomto pripade 1.5A), baza Q2 sa pridrzi zo shuntovej strany a motor sa kruti dalej az kym prud motorom neklesne.

Miesto Q1 sa da pouzit P-kanal aby bazovy obvod zbytocne nezral energiu.
(hodnoty suc. su orientacne, ak chces tak sa opytaj ked budes vediet prudy cerpadla v zabere a naprazdno).
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 02 Feb 2022, 15:16

miso 156 :thumbup: Presne take nieco som mal na mysli, kedze som z elektorniky tak len totalny amater tak som to nevedel len cisto teoreticky. Ale toto je ono , zmeram tie prudy a potom by som napisal .
Zatial vrele Dakujem VSETKYM !!!
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Feb 2022, 16:18

Treba mysliet na to, ze cca 1V z napajania bude strateny na shunte, takze motoru sa dostane len 11V.
Ak mas rezervu v napajani tak by to nemuselo vadit.
Ak sa tomu ubytku chces vyhnut (minimalizovat), musis merat prud operakom alebo inym sposobom (tran. zosilnovac, diferencny par).
Existuju aj nejake modulky na meranie prudu s nizkym ubytkom (hall).
0
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 03 Feb 2022, 00:10

miso156-No prave som to skusal merat transformatorom a klasickym digitalnym Avometom (ako ja som fakt totoalny elektornicky amater). Ono ten motorcek by mal mat rozpatie vo V je to napajane LiPO 3S Ale pravdu povediac na toto som dost kratky co si popisal musis merat prud operakom alebo inym sposobom :?
Ale odmeral som nasledovne.
Meral som 7,5V , 9V, a 12V , odpor motorceka som zemral 2,8 -3,1Ohm (neviem ci sa to tada tak mera :pain: )
7,5V ---- bez zateze(bez vody) odber prudu 0,42A, ponoreny do vody 2,2A
9V ---- bez zateze(bez vody) odber prudu 0,46A, ponoreny do vody 2,7A
12V ---- bez zateze(bez vody) odber prudu 0,50A, ponoreny do vody 3,7A
tie hodnoty mierne stupeju klesaju +/- 0,02A
Motorcek som ponaral a vyberal tak ze aj ked semtam nabral vodu, tak vychadza mi to tak, ze keby to bolo nastavene tak ze ked by klesol odber na 1,2- 1,5A tak vypnut to si myslism ze by to bolo ono.

A prosim Ta nerozumiem tomu presne co si napisal vyssie ....Miesto Q1 sa da pouzit P-kanal aby bazovy obvod zbytocne nezral energiu.... vedle by si mi to prosim presnejsie popisat ten tranzistor Q1 za P kanal (to ani netusim co je :pain: Nechcem robit ziadneho frajera , lebo naozaj som len amater ale schemy citat viem a ked by si bol taky dobry a presne nakreslit schemu aj so suciastkami a hodnotami, to potom uz zvladnem spravit. Ale navrh a co ako funguje to nie :prayer:
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 03 Feb 2022, 07:10

1) Odpor motora nie je podstatny, viac povedia prudy.
2) Ak si spokojny s tahom cerpadla pri 9V, tak si spokojny aj s tahom pri cca 11V (este trochu menej) ako som pisal vyssie a schema je ako tak ok.
3) P-kanal bol mysleny vykonovy Mosfet, ktoreho ovladacie hradlo prakticky nic nezerie. U 2n2955 musis zvolit bazovy prud aspon 50mA (strata). Taktiez, pri 3A odbere motora musis pocitat ubytok na tomto tranzistore cca 0.5V. U mosfetu to bude len cca 150mV.
4) Byt na mne, tak tam ten P-kanal dam, napr. IRF5305.
5) Prudovy limit, pri ktorom este chces aby motor ostal napajany by som nastavil tak na 1.5 az 2A. To znamena, ze pri tomto zapojeni musis pouzit shuntovy rezistor napr. 0.47ohm(aspon 6W). Pri 3A odbere na nom bude ubytok 1.4V, pri 1.5A odbere 0.7V.
6) Ak budes merat operakom, tak sa da docielit aby shunt robil ubytok len 200mV pri plnom odbere a 100mV na hrane odpajania. Je to na tebe, ci ti ide aj o energeticku efektivitu. Na jednej strane je to napajane s baterie kde je zaujimavy kazdy usetreny mWatt, na strane druhej predpokladam, ze to cerpadlo sa zapne len na zlomok celkoveho prevadzkoveho casu.

Edit: Je dobre ze rozmyslas, ze sa voda po dne prelieva kedze sa ten skuter pri jazde natriasa a cerpadlo chyta vzduch. Malo by to za nasledok, ze cerpadlo by sa pri poklese prudu odpojilo aj ked tam voda este je. Treba precizne napocitat ten RC clen na shunte, ktory pocas tychto poklesoch udrzi cerpadlo zapnute. Casova konstanta(1u * 1k = 1ms) je potom nevhodna a musi sa zvysit na cca 1 az 2 sek. Nemoze byt vsak az priliz dlha, inak by za tych 5sekund shunt nestihol Q2 pridrzat.
0
"No pain, no gain." (KC238)

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 03 Feb 2022, 10:36

Existuje este ina metoda ako znizit hodntu shuntu a teda aj ubytok na nom ak sa ti 1.4V zda vela, aj bez pouzitia operaku. Do bazoveho obvodu sa zaradi schotkyna napr. BAT54, pripadne dve v serii ak je ich Vf iba okolo 200mV a tym sa znizi otvaracie napatie tranzistoru. Potom bude postacovat iba 220mohm shunt.

RC clen som naratal na tau=1sek a presunul som ho do gatu mosfetu.

To, ci su treba pouzit dve schottkyni alebo iba jedna, pripadne jemne pozmenit hodnotu shuntu uz musis len ty, lebo parametre ako Vf diod, Vbe tranzistoru sa presne a na dialku odhaduju tazko (je to vec kus od kusu).
aaaaa.png

Edit: Este som zabudol napisat, ze miesto seriovej kombinacii dvoch schottky mozes pouzit kombinaciu schottky+470ohm trimmer a nastavit si vypinaci prud aky potrebujes. Vyvodove schottky su napr. BAT41, 42 ,43 , ...SB160, SB140, 1n5819, 1n5818
K motoru je dobre dat antiparalelne diodu, katoda k mosfetu, anoda k shuntu, z radu FR104..FR107 pre tlmenie napatovych spiciek. (RCD snubber by bol lepsi)

image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 03 Feb 2022, 18:23

miso 156 :prayer: klaniam sa pred tvojim popisom, ale polovicu tomu nerozumiem. Ta prva schema s popisom je mi jasnejsia a ak som spravne pochopil tak :
1.namiesto toho Q1 (2N2955) dat IRF 5305
2......musis pouzit shuntovy rezistor napr. 0.47ohm(aspon 6W) .... to je ktory odpor prosim Ta? A to je 0,47 ohm to som ani taky s takou hodnotou nevidel :tonqe:

A tomu druhemu co si popisal tej scheme som v :butthead: mimo

Ale keby si mi tu schemu druhu nakreslil v celku a popisal suciatky tak to by som vedel spravit :thumbup:
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 03 Feb 2022, 20:43

Cela schema:
image.png
Vsetky mikrofaradove kondenzatory maju plus navrchu. Ostatne (nanove) su keramicke.
C4 a C5 umiestni co najblizsie k 555ke - co najkratsie vodice/cesty.

Ten vykonovy odpor je 0.22 ohm/ 4 az 6W. Generuje dost tepla lebo je v serii s motorom. Bezne sa predava.
https://www.svetsuciastok.eu/rezistor-r ... 6/?cid=160

Vsetky ostatne odpory su obycajne.

Trimrom R7 nastavujes prud pri ktorom motor vypne.

Hodnotou rezistoru R6 je mozne menit dobu mozneho poklesu prudu bez toho aby motor odpojilo - chytanie vzduchu (22k=1sek, 47k=2sek).

Tranzistor Q1 moze byt aj BC547B, viac menej na tom nezalezi.

555ku objednaj radsej CMOS verziu ako TTL.

Mosfet a 555ku nespajkuj trafopajkou ale az ako posledne mikropajkou.

Pozor zmena: R4 musi byt 100K, R3=1M5, C1=100uF. Povodne hodnoty som mal z online 555 kalkulacky a maju tam chybu. S novymi hodnotami som to pre istotu odsimuloval:
image.png
(pozn.: prvy pulz je trosku sirsi, co je u 555ky normalne, potom uz ide pravidelne)
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 04 Feb 2022, 00:02, upravené celkom 7 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa mario1p » 03 Feb 2022, 20:57

Ty si uplne super, toto uz precitat viem a viem aj spravit. Hned si objednam vsetky suciastky a idem do toho. A ostatne odpory stacia 0,25W ?
ALE DAKUJEM VELMI PEKNE !!!!! VELMI SI MI POMOHOL. ALe Dakujem VSETKYM ZA RADY!!! LEbo v tomto sa moc neorientujem len ako amater :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Zapinanie a vypinanie motorceka za podmienky zataze

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Feb 2022, 20:24

Hruby navrh dosky, viac menej len rozmiestnenie, malo by postacovat kedze sa nejedna o vf:
board cerp.png
schem cerp.png
Eagle subory:
Cerpadlo.rar
(250.44 KiB) 52 stiahnutí
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok