AKo začat programovať PLC?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa McSmekac » 16 Feb 2022, 18:36

Zdravím takže na úvod pracujem ako prevádzkový elektrikár na rozvodniach VVN/VN a VN/NN. Vlastním paragraf 22 bez obmedzenia napatia. Popri práci chodievam robiť klasické inštalácie na rodinných domoch a bytoch. V blízkej budúcnosti by som si chcel spraviť paragraf 24 do 1000V.
V práci sa stretávam s dvoma kolegamy ktorý majú nastarosti meranie,regulácie nejaké to programovanie, nejaký ten jednoduchý projekt atď. Viac menej práca na PC a terén 50/50.

Všade na internete vyskakujú okná ako sa naučiť programovať. Tak som sa zamyslel či by sa dalo ak by bola možnosť naučiť sa programovať PLC napríklad od Siemens. Konkrétne by som chcel zamerať na vykurovanie a dosť ma láka ešte fotovoltaika.
S čím by som mal začať? Bude sa to vobec dať?
Jazyk anglický viem na úrovni začiatočníka ale v programoch sa viem celkom dobre pohybovať. Chcel by som to vedieť viac menej pre seba a keby som sa možno zlepšil tak v práci by bolo určite využitie.


Ďakujem za rady
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa OHAJ » 16 Feb 2022, 18:54

Smekac začal by som s najjednoduhším LOGO!
Obrázok

Obsahuje 8 základných logických a 30 špeciálnych funkcií. Programovať je možné priamo tlačidlami na PLC alebo v počítačovom programe, ja som používal TIA Portal. Mal by si mať minimalne základy číslicovej techniky a poznať logické operátory - lebo týmito blokmi vlastne programujes vystupy.

Obrázok
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa McSmekac » 16 Feb 2022, 19:22

číslicovú techniku som na strednej mal ale kedže som bol lajdák tak z toho viem prd. Takže čo som aj predpokladal začnem nejakou knihou o číslicovej technike.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Feb 2022, 19:33

Hlavne si treba vybrat "programovaci jazyk", ktory tvojmu mysleniu najviac sadne. Taktiez, aby ho vyrobca PLC na ktorom chces robit podporoval. Skus si prejst vsetkych 5:

1) Instruction List (IL)
2) Structured Text (ST)
3) Ladder Diagrams (LD)
4) Function Block Diagram (FBD)
5) Sequential Function Chart (SFC)

Trebarz, ja som si nikdy neosvojil 3) , aj ked u starsich elektrikarov ktory vyrastali na relatkach a stykacoch bola rebrikova logika najviac popularna.

V skole nas ucily upravu log. funkcii cez boolovu algebru aj ich zjednodusovanie cez karnaugh. mapu, avsak len pre kombinacnu logiku. V sekvencnej logike s tym vela nezmozes.
Nikdy som sa nenaucil pokrocilejsie metody odvodenia log. funkcii platne aj pre seq. logiku, vzdy sa spolieham len na sedliacky rozum, ale zatial ma nesklamalo. Takze, da sa to.
2
Obrázok 2
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Feb 2022, 23:17

Je veľa výrobcov PLC , ale začať môžeš aj tým LOGOm čo tu bolo spomenuté .
Tu je taký polopatistický manuál .
https://www.souepl.cz/wp-content/upload ... D-LOGO.pdf

Je to pre starší typ , ale na oboznámenie stačí . Novšie logo ( LOGO! 8 ) vie toho podstatne viac .

EDIT : Je k tomu program LOGOsoft a v ňom už je aj simulátor PLC , tak si svoj výtvor môžeš odsimulovať aj bez HW.
1
Obrázok 1
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Feb 2022, 01:55

Neviem co sa pouziva na vykurovanie alebo PV systemy.
Ak logo tak chod do loga.

Ak to ma vlastny system tak ti PLC je na nic.

Ak PLC tak jednoznacne chod smerom ladder diagram a ten siemens je dobra volba.
Nemci maju Siemens, Francuzi Schneider Electric, Americania Allen Bradley. Ja osobne som sa stretol s tymito tromi. Takze podla toho odkial sa kupuje zariadenie/system, taky PLC tam bude.

Ale bez znalosti cislicovej techniky o PLC ani nesnivaj. Mozes to skusit aj tak ze skocis rovno na PLC programovanie a akonahle niecomu nebudes rozumiet z cislicovej techniky tak pozastavis PLC studium a doucis sa to a potom zase pokracujes. Ak neudes rozumiet nicomu v PLC teorii, tak si nastuduj cislicovu techniku. No na druhej strane nepotrebujes vediet vsetko z cislicovej techniky, tak preto som spominal sposob ze
ze skocis rovno na PLC programovanie a akonahle niecomu nebudes rozumiet z cislicovej techniky tak pozastavis PLC studium a doucis sa to a potom zase pokracujes.
Zacni nejako a sam uvidis.

Youtube je plny programovania PLC siemens (hlavne v ENG jazyku) Ja osobne som odtial cerpal znalosti.
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa nero150 » 17 Feb 2022, 13:01

Pridám tiež svoj názor na túto problematiku.

Ja robím s PLC ABB a teraz mám na stole WAGO, Výhoda je, že oba funguje pod SW CodeSys a kopa ďalších PLC systémov. takže keď potrebuješ iné PLC, tak je to viacmenej všetko rovnaké. aj Schneider beží na Codesyse
Ak chceš siemens, tak zostaneš viacmenej len u neho, ale zas na ňom funguje veľa firiem...

A ako ti niekto radil Ladder, tak na ten by som sa vykašlal. a venoval sa prioritne ST (structured text) a potom FBD (funkčné bloky) tie si vlasne budeš kľudne písať v tom ST a urobíš si z toho FBD atď. samozrejme to ide aj z LD a podobne.. ale je fakt, že som dlho nevidel nikoho robit v LD.
Neviem či tu možem dať odkaz, v najhoršom to vymažte.
https://www.atpjournal.sk/rubriky/prehl ... e_id=32893
porobnanie programovacích jazykov.

Samozrejme tu z toho može byť veĺka diskusia, pretože každému sedí niečo iné. niekto nedá dopustit na ST, niekto na LD a tak donekonečna. to je zhruba ako Intel vs. AMD, PS vs. Xbox a podobné nekonečné dohady.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa pajky » 17 Feb 2022, 19:13

Kup si Plc, vymysli si nejaky projekt a mozes zacat.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa misocko » 17 Feb 2022, 20:00

v robote pred par rokmi trebalo urobit majak ktory po signale počka nejaky čas , potom parkrat zahuka a parkrat zablika.
nikto to nevedel spravit , tak som isiel do skladu , pozrel co tam maju , nasiel nejake PLC , a behom soboty , doma, som to pomocou manualu naprogramoval bez akychkolvek predchadzajucich skusenosti s PLC.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa pajky » 17 Feb 2022, 22:20

Ucit sa to programovat bez nejakeho cielu ma fakt nebavi...
S cielom som rozbehal aj nejaku tu zbernicovu komunikaciu. Robil som take navazovanie, tam bolo dost kravin v programe. Nebolo to ukazkove, ale maka to doteraz.
Teda neprogramujem, len ked potrebujem.

Ono na zaciatku je clovek rad ked sa k plc vobec vie pripojit.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Feb 2022, 01:02

Ja som myslel taketo programovanie:
image.png
vsak toto je velmi jednoduche citat
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Feb 2022, 13:16

volakedy bolo pri praci viac casu , a tak som mal na stole jednu S5 s roznymi V/V , neslo ani o programovanie ale pokukat sa po zelených ciarach ako to v programe funguje , a na stole si to precvicit , a nedavno som si z iBay kupil kablik na jedno "micubiši " co som objavil v jednom stroji , a ono to fungovalo , :), a ku LOGU tuto redukciu , len som sa vytrapil s "krabickou "
Prílohy
run.jpg
plc.jpg
logo.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Atlan » 18 Feb 2022, 14:23

Hlavne programovat treba az po osvojeni elektroniky.
Lebo potom vznikaju programatorske chyby. Napr ak sa rozopne rozpinaci kontakt rele pritiahlo (mozeme zrusit budenie cievky rele, rele bude drzat samopridrznym obvodom) , na toto moze prist len IT.

Ono ti IT ma ju celkovo problem s rele :D
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa martin knocik » 18 Feb 2022, 18:28

romiadam napísal:
18 Feb 2022, 01:02
Ja som myslel taketo programovanie:
image.png

vsak toto je velmi jednoduche citat
Pokial máš vyššie ambície než len cvakať s relátkami,

tak nech skúsi zacat programovat aj s Arduinom alebo STM32, tak sa toho naučí viac než ked sa bude hrať s obmedzeným legom pre dospelých od Siemensu.

nastavovanie GPIO je tak na jednu - dve začiatocné hodiny hello world programu.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Feb 2022, 18:35

vidis , a cela firma je posiata Siemens S7, ci Logo a ziadny Arduino , hrajkanie s relatkami .. a take relatko ti odstaví stroj na niekolko hodin , ked to nevies ,.. prave by som povedal , ze to hrajkanie je s Arduinom , kolega frezar sa hraje s hodinami , roletami , spajkovackou a podobnými serepetickami , ale stroje by nevedel rozbehnut , nuz musim povedat , ze mi par dosticiek na hranie dal , ale akosi ma to neoslovilo a vratil som mu ich :)
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa martin knocik » 18 Feb 2022, 19:16

Amaterr, a vies preco neuvidis auto/práčku riadene PLC od Siemensu ? Uz si videl niekedy vykonovy menic priamo riadeny (na urovni budicov a nadprudových ochrán) PLC od Siemensu ?

Lebo PLC sú drahe (teda nikdy nebudu v automotive alebo beznej spotrebnej elektronike) a pomalé (teda nikdy nebudu v časovo kritickom real time riadení),. PLC sú vhodné len na kusové zákazky.

Sú firmy pre ktoré je PLC výhodné, napríklad Siemens. A existuje jedna trojpísmenková nemecká firma kde ma Siemens stopku.

Samozrejme treba vediet, bez ohladu na to s čím robíš, aby nenastalo
a take relatko ti odstaví stroj na niekolko hodin , ked to nevies
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Feb 2022, 19:54

ja uz som toho videl :) .... a nikdy nevrav nikdy .. aha.. ja nerobim do pracieka ani do aut
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa McSmekac » 18 Feb 2022, 20:21

Chalani ďakujem za rady hneď som si aj objednal knihu číslicová technika (260 strán) a pokiaľ ju neprečítam tak sa do programovania ani nepustím.
Čo sa tíka programovacieho jazyka tak sa samozrejme pustím do toho ktorý je najlepší a najviac používaný.

Prečo ale siemens....no ide o to že v práci naše 22kv a 6kv rozvody sú práve chránené ochranamy od siemens. Tu sa mi naskytuje príležitosť možno ich mať nastarosti kedže kolega čo to má nastarosti má už 62 rokov.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa misocko » 18 Feb 2022, 20:47

kup si knihu a rovno aj PLC
daj si zaciatocny ciel , nieco jednoduche
citaj a rovno programuj
iba precitanim knihy sa nikam neposunies.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa SMITH » 18 Feb 2022, 20:56

@martin knocik : Miešaš jablká s hruškami . Pračka , umývačka atd sú jednoúčelové stroje bez potreby upgrade , tak tam nemá význam použiť univerzálny PLC . Preto sa tam používa "arduino" jednočipy s vyladeným programom pre danú aplikáciu s PCB prispôsobenú daným potrebám . Pri množstve niekoľko mil kusov sa to oplatí .

PLC sa použiva práve pri stroji , kde potreba dolaďovať a robiť rôzne úpravy . Samozrejme aj PLC má rýchle karty na riadenie v realtime režime (väčšinou sú to čítačové karty ).
Koncepcia riadenia nie je taká , aby PLC priamo ovládalo výkonové budenie motora . Od toho je práve ten menič . PLC je na riadenie toho meniča ...

Je mnoho výrobcov PLC (Siemens , Beckhoff, Mitsubishi ...) niekto má vydarenejší soft pre programovanie , niekto nie , ale vždy je to o zvyku .

Programovací jazyk - no to je kapitola sama o sebe . Keď to programuje nejaká kockatá hlava všetko v STL , tak nech sa potom nečuduje , že tomu skoro nikto nerozumie ( ani on sám keď príde k tomu programu o rok nevie "čo chcel básnik tým povedať " ). Oni totiž programátori zabúdajú , že sa o ten stroj bude potom niekto starať a ten človek nemá toľko času si dopodrobna naštudovať program . Pre takého je potom program napísaný v LD(KOP) veľmi prehľadný a rýchlo nájde problém .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok