AKo začat programovať PLC?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa rudko » 08 Dec 2023, 15:55

Ono je to uz nejaky ten piatok co som naposledy nieco kodil na PLC takze nesledujem aktualne trendy a co sa viac pouziva a vytraca.
Ale ked som sa tomu este venoval tak som aktivne pouzival tak ladder ako aj strukturovany jazyk.
Ono su veci co sa velmi dobre a jednoducho robia v ladderi ale zle sa to pise, a zase naopak niektore komplexne veci v ladderi ani neurobis.
Velmi casto som si napr v ladderi vyrobil bloky a tie potom pouzival v kode.
Cize moje odporucenie by bolo ucit sa pouzivat oba sposoby. A ked uz budes co to vediet tak si poskusaj veci urobit jednym aj druhym sposobom a uvidis co ti ide lepsie, pripadne co je kedy vhodnejsie.
Ale ako vravim uz to je peknuch par rokov naspat cize technologie odvtedy asi trochu pokrocili.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 08 Dec 2023, 16:23

@Paul .. tieto dve ti mozem podarovat , mozno by si tam nieco pre seba nasiel :)
Prílohy
IMG_0225[1].jpg
IMG_0226[1].jpg
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 08 Dec 2023, 17:38

Amaterr napísal:
08 Dec 2023, 16:23
@Paul .. tieto dve ti mozem podarovat , mozno by si tam nieco pre seba nasiel :)
Ahoj, tak to by ma veľmi potešilo 👌 píšem ti SS
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 08 Dec 2023, 17:59

Ok , mam aj pre S5 ale to by som uz neponukal :), nuz boli casy ked sme sa tomu jeden - dva venovali ale ako nebehli mobily ,:) vsetka aktivita skoncila a vedenie uz ani nemali zaujem , ked bol problem , niekoho si objednali :) a nastal problem so softverom :(
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Atlass » 08 Dec 2023, 20:23

Pozri si blaja.cz mozno ti tam nieco pomoze v uceni
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa michal312 » 08 Dec 2023, 20:26

Atlass napísal:
08 Dec 2023, 14:26
a lader sa ties uz pomalinky vytraca...
Cisto zo zvedavosti podla coho usudzujes ze lader sa vytraca? Lebo ja mam presne opacny nazor.
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 08 Dec 2023, 22:32

Atlass napísal:
08 Dec 2023, 20:23
Pozri si blaja.cz mozno ti tam nieco pomoze v uceni
Ďakujem, ale na blaja.cz som tak povediac vyrástol 😂 toto boli moje prvé kroky keď som začal pracovať s Logo. Za pol roka som urobil viacero aplikácií zložitejších ako kolega ktorý sa v logu pohyboval do toho času v celku prehľadne niekoľko rokov. Úsmevné na tom bolo že všetci si mysleli že to on ma naučil všetko, pritom to boli hodiny strávené na googli a YouTube 😊
Ale na druhej strane ma to posunulo zase dopredu smerom k PLC. Je dosť čo sa učiť aj o PLC na nete... väčšina materiálov je ale v angličtine čo je pre mňa trošku problém.. ale snažím sa i tak napredovať
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 08 Dec 2023, 22:37

Ako tak hľadám ďalej...prišiel som nejak postupne na to že by mohlo byť užitočné naučiť sa základy pythonu.
Nevie prosím niekto poradiť kde by sa dalo stiahnuť free PDF tejto knihy ?
https://www.grada.sk/zaciname-programov ... 0QQAvD_BwE
0

Používateľov profilový obrázok
laci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 394
Dátum registrácie: 20 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Galanta

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa laci » 09 Dec 2023, 20:09

https://knihy.nic.cz/ "Ponořme se do Python(u) 3", Mark Pilgrim

https://howto.py.cz/index.html "Programování v jazyce Python 3"

https://python.input.sk/ "Programovanie v Pythone 2023/2024"
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 09 Dec 2023, 20:22

Super ďakujem 👌
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa puxa » 14 Dec 2023, 18:44

Je prosim vas velky rozdiel medzi Step 7 a TIA portal ?
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa puxa » 14 Dec 2023, 18:53

SMITH napísal:
08 Dec 2023, 11:44
TO to by ti malo pomôcť . Je to síce pre STEP 7 a nie TIA , ale podstata je rovnaká .
STL
Je prosim vas tato kniha vhodna aj pre cloveka bez znalosti nemciny ? Vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa SMITH » 14 Dec 2023, 22:08

1) STEP 7 je program pre programovanie PLC Siemens . TIA portál je program pre programovanie novších aj straších PLC od Siemensu + meniče a HMI

2) Tá kniha je v CZ jazyku , tak by nemal byť problém z pochopením , ale jedná sa o zlozitejší zápis ako je LAD . Tak ak sa chceš učiť PLC ,tak najprv skús LAD .

P.S. V TIA aj tak už STL nefunguje . Tam je SCL .
2
Obrázok 2
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 15 Dec 2023, 21:44

Ahoj, tak postupom času môžem zhrnúť to čo som dal dokopy aj za vašej pomoci.
Učiť sa SCL bude ešte na pár dlhých zimných večerov 😂😂😂, ale aby som pomohol mladým kolegom...dosť mi pomáha sledovať videá na YouTube.
Oplatí sa vyhľadať "Hegamurl", 💪 výhodou pre tých ktorí nevedia veľmi cudzí jazyk, dá sa pustiť titulky a prepnúť ich na slovenské 👌👌.

Ale tých znalejších tohto fachu by som sa rád spýtal...keďže nezaľáham ani pred vianocami, začal som si hľadať prácu ako automatizér. Zatiaľ sa snažím na brigádu keďže nemôžem klesnúť s platom a dá sa mi počas súčasnej práci aj takto...
Chcel by som od vás poradiť, ako sa pripraviť na pracovný pohovor ktorý ma čaká o týždeň. Popredu ďakujem 😎
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa puxa » 16 Dec 2023, 10:04

Dakujem.

Mohli by ste mi prosim odporucit nejaky dobry studijny material, z ktoreho sa daju lahko pochopit sekvencne logicke obvody ?
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 16 Dec 2023, 13:05

puxa napísal:
16 Dec 2023, 10:04
Dakujem.

Mohli by ste mi prosim odporucit nejaky dobry studijny material, z ktoreho sa daju lahko pochopit sekvencne logicke obvody ?
Na toto mne dosť pomohlo keď som sa hral so Siemens Logo!, dá sa nájsť naňho na nete aj návod myslím že v CZ alebo sk, prípadne mi pošli do SS mail a prepošlem ti ho. Ideálne niečo si aj priamo na logo napojiť a skúšať aby si videl ako to reálne funguje. Dajú sa s tým robiť aj docela zložité projekty... problém je iba v tom, že v logu je to veľmi neprehľadné keď už máš veľký program, na rozdiel od Tia portál kde si ten program rozdelíš na jednotlivé úseky (FB) a potom to celé hodis do hlavného bloku. Ďalšia výhoda v tia je to, že ak máš viacero úsekov rovnakých napríklad zdvih,stopér,križovatku,...urobíš si jeden program ktorý potom použiješ na konkrétnu časť ale iba k tomu priradujes snímače atď
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Dec 2023, 13:31

Obdivuhodne :) , za roky desiatky aj mladych kolegov , mali to pod nosom :) , radsej si zdriemnut a pozriet mobil , uz ani neverim , ze mladez ma o to zaujem .. nuz kabel je dost drahy , amatersky sa da na nete vyhladat , bol zverejneny v Elektor-e , ale len cez RS232 a to dolezite , fungoval :), nuz ideal na konektor do Loga boli piny z tych velkych sedemsegmetoviek NDR ..VQE.. jednoducho rozcvikat , piny su dlhe a tusim aj postriebrene .
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Dec 2023, 15:35

Na ALI stojí LOGO kábel 17€ a myslím že 8 verzia sa už pripája ethernetom .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 16 Dec 2023, 15:42

Amaterr napísal:
16 Dec 2023, 13:31
Obdivuhodne :) , za roky desiatky aj mladych kolegov , mali to pod nosom :) , radsej si zdriemnut a pozriet mobil , uz ani neverim , ze mladez ma o to zaujem .. nuz kabel je dost drahy , amatersky sa da na nete vyhladat , bol zverejneny v Elektor-e , ale len cez RS232 a to dolezite , fungoval :), nuz ideal na konektor do Loga boli piny z tych velkych sedemsegmetoviek NDR ..VQE.. jednoducho rozcvikat , piny su dlhe a tusim aj postriebrene .
Myslím že 34 už nieje tak málo 😂😂😂 ale áno máme aj my "mladší" záujem sa učiť...škola stála za nič tak to musíme teraz nejak dohnať 😎
SMITH napísal:
16 Dec 2023, 15:35
Na ALI stojí LOGO kábel 17€ a myslím že 8 verzia sa už pripája ethernetom .
presne tak, logo 8 beží cez LAN, dokonca už je 8,3 verzia, zaujímavé je aj logo web editor a vieš pekne urobiť aplikáciu ktorá ti beží cez webové rozhranie ktoré vieš ovládať mobilom 😊 a na internete je kopec videí čo je super pre samoukov ako som aj ja
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Dec 2023, 15:54

nemam prehlad o cenach cez LAN , aj ked som ich mal v rukach , tie stare modely LOGO su myslim postatne lacnejsie , ked som zacinal tak len s RS232 a vo firme cez Lan este neboli , nuz to je aspon 20 rokov :), ked ja som to potreboval vidiet na stole ako to blika , tada ziadna aplikacia ,to ma nikdy nebavilo , ale pred nejakým casom som v Ali.. kupil komplet Zelio , aj s kablom a to je tiez krasna hracka na hranie :), moj osobný nazor na tie "hracky" , ak nie je jasne zadanie a netreba to niekde namontovat , vselijake to mackanie v aplikacii , je na prd , treba mat na stole aj to "zelezo" a presne vediet , kde to ide a co to bude robit :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok